Vítek, Kadlec - Halančíci



literatura, casopisy, VHS/CD/DVD

Moderátor: barky

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Aaron » 26 Dec 2011 19:24 pm

Ako zvyknete vytierať kaprozubky? Uprednostňujete výter 1 samca s viacerými samicami príp. početnejšiu skupinu samcov a samíc vo väčšom akváriu? Alebo je to úplne jedno? Ináč ste mi dali chrobáka do hlavy :D
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Reklama

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 26 Dec 2011 21:02 pm

Rod Nothobranchius je akousi vstupnou bránou do sveta " anuálov " / halančíky, ktorým sa ikry vyvýjajú v tzv. diapauze , teda vo vlhkom substráte mimo vody /.
Medzi najbežnejšie africké druhy patria druhy N. guentheri, palmquisti, foerschi, korthause , rubripinnis a rachowii.
Z juhoamerických zástupcov sú to predovšetkým rody Cynolebias a Simpsonichthys.

Jedinou nevýhodou týchto anuálnych rodov, je ich krátkovekosť a nutnosť kŕmenia živou, príp. mrazenou potravou. Výhodou je však druhová a farebná variabilita a možnosť časovania liahnutia, v prípade dlhej neprítomnosti mimo domova.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Aaron » 26 Dec 2011 21:39 pm

To viem. Už som si to naštudoval z témy čo je tu na fóre (kapozúbky) a na Gagalovej stránke http://davidkilli.blog.cz . Aké druhy kaprozúbok momentálne chováš?
Obrázok používateľa
Aaron
 
Príspevky: 352
Obrázky: 11
Založený: 16 Feb 2006 19:11 pm
Bydlisko: Poprad - Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 26 Dec 2011 23:02 pm

Momentálne mám halančíkárske prázdniny a hrajem sa len s komerčnými rybami...

Aphyosemion australe gold
Aphyosemion striatum
Aphyosemion gabunese gabunense
Chromaphyosemion splendopleure
Fundulopanchax gardneri Jos Plateau
Fundulopanchax gardneri Nigerianum
Nothobranchius guenteheri
Nothobranchius rachowii
Pseudepiplatys annulatus

Snáď som narýchlo nezabudol na nič.

V dobách, keď som sa naplno venoval halančíkom / a mienim sa ku nim vrátiť /, tak to bol 15 - 20 násobný počet druhov.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod Robo111 » 27 Dec 2011 13:02 pm

ku Kadlecovi - toto som nahodou nasiel: http://antikvariat.vivarista.sk/5-akvar ... coviny?p=6 - je mozne si natahat kliknutim obsahy jednotlivych cisiel ATcka - su tam clanky nielen o kaprikoch, a nielen od Kadleca - casopis, ktory bol na urovni.
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod KAKTUS1010 » 28 Dec 2011 10:49 am

Zdravím. Chcem sa spýtať že ako to riešite ked sa Vám z vajíčok vyliahne dajme tomu 30 rýb a je tam pomer pohlavia 25samcov a 5 samičiek. Čo urobíte so samcami ktorých nechcete??? Zoberu ich napr. do zverimexov??
KAKTUS1010
 
Príspevky: 34
Založený: 22 Sep 2007 15:23 pm

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 28 Dec 2011 13:02 pm

Nakoľko samičky u halančíkov nie sú farebne atraktívne, tak na okrasu sú použiteľný aj tak len samci. Nie každý má s nimi chovateľské zámery a tak samci uplatnenie nájdu takmer vždy. Horšie je to s prebytkom samičiek. Keď je to napr. v pomere 1 : 2, 1 : 3 v prospech samičiek, tak je to ešte v normále, hlavne na chovateľské použitie. V opačnom prípade má každý " halančíkár " v zálohe niekoľko dravých rýb na likvidáciu nechcených jedincov.
Žiaľ u halančíkov je dosť častou praxou u predajcov a výkupcov, že nepomer pohlavia u jednotllivých druhov, riešia doplnením samičiek od iných druhov a tie mimo odborníka, žiadny laik nerozlíši, nakoľko samičky sú u mnohých druhov určitého rodu takmer rovnaké. Výsledkom je, že ďalší chovateľ ich nerozmnoží vôbec, alebo v horšom prípade bude produkovať krížence.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod KAKTUS1010 » 28 Dec 2011 20:04 pm

Prosim Vás nema niekto na predaj nothobranchius rachovii??? ikry take čo by sa dali už rovno liahnut...

Dakujem
KAKTUS1010
 
Príspevky: 34
Založený: 22 Sep 2007 15:23 pm

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod arowana » 28 Dec 2011 21:00 pm

Niečo by sa našlo, ale na liahnutie až budúci rok.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod larix » 15 Jún 2012 00:21 am

arowana napísal:Som prekvapený skutočnosťou, že takmer každý dokáže vrážať nekresťanské peniaze do rastlinných akvárií, narvatej svetelnou technikou, CO systémami, pH computermi, ale nie sú schopný bez týchto moderných výdobytkov dopestovať takmer ani základné druhy rastlín a dokonca si bez týchto doplnkov nevie akvárium ani predstaviť ...

S týmto sa plne stotožňujem. V prípade problémov človek dostane radu typu "pridaj CO2, uber mikro, strekni EC,..." namiesto rady "budeš sa musieť pár mesiacov pohrať so svetlom a výmenou vody". To už podľa mňa nie je "poctivá" akvaristika, ktorá je (odhliadnuc od estetického aspektu oboch prístupov) o prírode a vzájomných prepletených vzťahoch organizmov a prostredia ale skôr o intenzívnom poľnohospodárstve. Mrzí ma, že toto je norma a nájsť pekné "low-tech" akvárium napríklad aj na tomto webe je skôr rarita, o "low-tech" akvaristoch ani nehovoriac. Asi je to daň za to, že človek je tvor pohodlný, takže väčšina ľudí volí "istotu úspechu", pred zdĺhavým učením, sledovaním a skúšaním, navyše s neistým výsledkom.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Vítek, Kadlec - Halančíci

Odoslaťod hongi » 03 Júl 2012 22:22 pm

larix napísal:
arowana napísal:Som prekvapený skutočnosťou, že takmer každý dokáže vrážať nekresťanské peniaze do rastlinných akvárií, narvatej svetelnou technikou, CO systémami, pH computermi, ale nie sú schopný bez týchto moderných výdobytkov dopestovať takmer ani základné druhy rastlín a dokonca si bez týchto doplnkov nevie akvárium ani predstaviť ...

S týmto sa plne stotožňujem. V prípade problémov človek dostane radu typu "pridaj CO2, uber mikro, strekni EC,..." namiesto rady "budeš sa musieť pár mesiacov pohrať so svetlom a výmenou vody". To už podľa mňa nie je "poctivá" akvaristika, ktorá je (odhliadnuc od estetického aspektu oboch prístupov) o prírode a vzájomných prepletených vzťahoch organizmov a prostredia ale skôr o intenzívnom poľnohospodárstve. Mrzí ma, že toto je norma a nájsť pekné "low-tech" akvárium napríklad aj na tomto webe je skôr rarita, o "low-tech" akvaristoch ani nehovoriac. Asi je to daň za to, že človek je tvor pohodlný, takže väčšina ľudí volí "istotu úspechu", pred zdĺhavým učením, sledovaním a skúšaním, navyše s neistým výsledkom.


aj ked je to trochu mino temy,k tomuto sa musim pripojit aj ja a len a len suhlasit. Ako chlapci sme nemali ani na poriadny filter, bol som rad ze som mal vzuchovaci motorcek a potom neskor dokonca z dvoma vyvodmi /to uz som bol frajer/ zato ako ako 13 -15 rocny sme s kamosom poznali vsetkych "machrov" v nasom meste, mladych chalanov aj starych chlapov co chovali ryby desatrocia. Menili sme s nimi ryby, ucili sa a odkukavali od nich. ziadne pretechnizovane nadrze za tazke tisice ako dnes. osvetlenia na male vytieracky boli z krabic od topanok a podobne...
nemam nic proti technike,ale obcas mi to pride uz trochu moc. stale budem zastancom "poctivej" akvaristiky. a som rad ze nie som sam chlapi :pivo:
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Predchádzajúca

Naspäť na Literatúra

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.