Mysterious Forest @triscene



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 09 Júl 2012 12:38 pm

Ahojte,

Nastal cas sa posunut dalej a aj moja 38icka si pytala upgrade, povodna verzia bola v znameni ADA Seyriu Stones ala Iwagumi, ale zaziadalo sa mi zmeny vzhladom na to, ze toto akvarium som mal specialne pre CRS a CBS a pri klasickom Hagene mu vysoke pH zrazane CO2 z bomby nerobilo dobre. Predsa len tie kamene Amano pouziva v kombinacii s aktivnymi substratmi, aby mu nastavili pH a tvrdost ake potrebuje. Mne sa to nepodarilo pri tejto konstelacii ani pri vode z RO a ani pri mineralizovani solami urcenymi pre CRS (Bee Shrimp MIneral GH Plus).
Uz dlho som rozmyslal nad peknym aquascapom s fingerwoodom a smakmi od ADA a tak som si urobil radost a rozbehol obohatenie sucasnej zbierky materialu. Akvarium by som nazval hightech, kedze uz pomaly neviem co by som od radost za masinu k nemu dokupil :)

Idem podla struktury ktoru vytvoril chnuro vo svojom vlakne a mne sa lubi lebo je prehladna.

Rozmer: 45 x 28 x 30 (s x d x v), ide o klasicky Blau set, objem 38 litrov

Pozadie: Bude povodne cierna plastova tabula, ktora je dodavana k setu, rozmyslal som aj nas priehladnym alebo matnym ale myslim ze cierna doda tajomnost celkovemu scapu ako aj nazov napoveda.

Filtracia: bude pohanana dvomi filtrami Eden 501 + FM120, casom planujem asi upgrade na Eheim 2211 kvoli tomu aby mohol byt filter aj pod akvariom. Eden bude napojeny na Lily Pipes - Made in Slovakia

CO2: 1.5kg flaska s komplet vybavenim vratane EMG ventilu - este rozmyslam ci ju sprevadzkujem vhladom na to ze nerad by som mal vykyvy pH, uvidim casom, je este takmer plna, asi ju pustim zatial kym sa bude zabehavat.

Substrat: Povodny plan bolo dat len New Amazonia 9l, ale kedze planujem mat toto akvarium dlhsie v dobrom stave tak som zainvestoval este do PowerSandu Special S 2l. Ratam s tym ze mi asi polovica Amazonie ostane, takze ak by bol zaujem tak sa vieme dohodnut. Powersand planujem pouzit komplet.

Osvetlenie: 3x Aquael 11W

Udrzba a prevadzka akvaria: Plan je menit vodu kazdy den pocas zabehu aspon v objeme 50%. Mam dilemu ze ci staci na uvod menit iba vodovodnou alebo rovno davat vodu z RO + mineralizovanu sol, kedze po zabehu tam planujem davat cisto iba CRS a CBS, rybie osadenstvo neplanujem vzhladom na to ze borarasky co som tam mal doteraz, lubili sa krmit 1-2mm mladymi comu by som sa rad vyhol. Po zabehu klasicka udrzba asi 1x do tyzdna o objeme 20-30%, podla potreby. Miesanie vodovodnou nebude. V pripade potreby zvysenia kH planujem pouzit sodu bikarbonu.

Skrinka: klasicka drevena zo spalne :)

Datum zakladania: Pravdepodobne dnes, vcera som akvarium vycistil, nanecisto sme s frajerkou urobili svah zo strku a nadizajnovali ulozenie korena a ADA Akadama Stones (nezvysuju pH ani GH). Koren je zlozeny z dvoch kusov Finger Woodu, takze sme ich spojili 0.30mm silonom na asi troch miestach.
Plan bolo aj upevnit koren silikonom o dno, ale tym by mi koren klesol o par cm, tak verim tomu ze svah na lavom boku v ktorom bude osadeny ho bude dostatocne drzat pri dne. Korene boli namocene posledne cca 2 tyzdne, verim ze to bolo dostatocne. Momentalne je uz v akvariu namoceny len nanecisto a neplava.

Momentalne flora:
v portfoliu mam tieto kusky, niektore isto pouzijem, o niektorych este pochybujem.

HC - to planujem do prednej a pravej strany
Eleocharis parvula - to bude za HC (aby som zabranil prerastaniu tak to jemne ale prirozdene ohranicim Akadama Stones
Xmas Moss - ta pojde na korene
Aniubias nana bonsai - ta pojde takisto na korene
Bolbitis heudelotii - pekna papradie, takisto na koreni, umiestnenie este spekulujem
Ranunculus inundatus - novinka - uvidime ale asi ho niekde ukryjem pri koreni vzadu na kopci ale planujem ho drzat nizko
Microsorium windelow mini narrow - mala by to byt mala verzia, nazov myslim ze je taky ako pisem, uchytenie takisto na koren
HM - este spekulujem ci ho pouzijem
Blyxa japonica - najde si miesto dole pod korenom pripadne aj trosku hore na kopci

Fotky zo zakladania este nie su, len cisto nejake navrhy a layout so strkom aby sme vedeli ako co ulozit ked uz bude podklad na mieste :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Reklama

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Giftzahn » 09 Júl 2012 12:57 pm

njn, pekny zamer ... ono mala poznamocka ... tipujem ze ti ostane skor pol PowerSandu ako pol Amazonie ... ono ten PowerSand potrebujes niecim aj "zakryt" a bolo by skutocne idealne aby ostal tam kde je primarne urceny ...t.j. na spodku akva ... a nepotrebujes nejaku extra "hrubu" vrstvu ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 09 Júl 2012 13:11 pm

no ratam s tym ze z Amazonie pouzijem asi okolo 5-6 litrov, PowerSand Special S je drobny a su ho 2 litre takze nemyslim ze na ploche 45x28 to urobi nejaku vrstvu, mozno 1-1.5cm je taky moj odhad, neratal som to.
zatial hovorim len v teoretickej rovine, doma ma vsetko caka ale este musim pockat kym dojdem z roboty :)
na poste ma este caka aj chladic vody zlozeny z dvoch PC vetrakov (ebay) tak som zvedavy ze ako mi pomoze s teplom kedze momentalne som musel CRSky ochladzovat flaskami s ladovou vodou (2-4 stupne su v navode - pri tomto rozmere by to aj mohlo byt pravdou)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod fazyl » 09 Júl 2012 13:20 pm

nj celkom sa tesim co vyscapujes :D
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 09 Júl 2012 22:47 pm

planovany progres je trosku za ocakavaniami ale ani sa necudujem po tom ako som videl ako frajerka upevnuje Anubiasy, Bolbitis a Microsorium a machy na koren, fakt makacka s nitou, klobuk dole :)
po par dnoch bez svetla som provizorne dal do akvaria aj svetlo nech rastlinky netrpia, zajtra je v plane zasyp "magickou" zeminou a finalne zasadenie Blyxy, HC, Eleo, Racunclusu a pravdepodobne aj HM.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod fazyl » 09 Júl 2012 23:54 pm

uz sa tesim na foto
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Giftzahn » 10 Júl 2012 09:44 am

jj, tak to som teda aj ja zvedavy ake "mystery" v akva bude ... cize sup sup treba nejako to foto ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 10 Júl 2012 10:44 am

jj fotodokumentacia bude uz dnes ako sa s tym budem prplat :)
taka otazocka...Eheim 2211 nebude moc tornado na hrubych 38 litrov? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod ASUSKO » 10 Júl 2012 10:56 am

triscene
pocitaj s tym ze prietok filtra sa po zaneseni medi casom znizi a
Výkon čerpadla: 300 l/h
by nemal byt az tak velky problem :roll:
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 10 Júl 2012 11:38 am

takze update k Filtracii: akvarium bude obhospodarovat Eheim 2211 k tomu som si urobil radost s EHEIM Ehfisubstrat PRO 1L a dvojkohutmi pre lepsiu manipulaciu. Dnes ho aj vyberem a spojazdnim, Marlo musi mat zo mna radost ale necudo ked ma tolku trpezlivost so mnou :D

tymto je teda Eden 501 na predaj ak by mal niekto zaujem.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 11 Júl 2012 00:08 am

no tak tu mame prve fotky, uvidime ci to bude az tak Mysterious ako sa mi zdalo na prvy pohlad :)
Eheim 2211 robi zatial jemnu pracku ale vyzera to ze sa uplatni, uz po par minutach bol totalne tichy, som zvedavy aky bude spanok :)

Foto este pred napustenim s osadenym korenom a Akadama Stones, zvysne rastliny bude vidno asi az na dalsich.

Obrázok

Nakoniec portfolium rastlin je taketo:

HC, HM, Blyxa Japonica, Staugoryne repens, Xmas Moss, Bolbitis heudeloti, Eleocharis parvula, Microsorium Mini, Aniubias Nana bonsai, Ranunculus inandatus a este jeden mach od Marla, netusim nazov :)
Z NEW Amazonie mi nakoniec ostali 3 litre, PowerSand som pouzil cely, cca 1-1,5cm vrstva ho bola

Obrázok

Obrázok

Foto po vyfiltrovani a mozno jemnej uprave terenu zajtra, liatie vody bola faaaakt zabava :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Giftzahn » 11 Júl 2012 08:34 am

@triscene: njn, 2211 mozno bude casom aj slaba ... sak pockaj ked ti akva zarastie ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Glitter » 11 Júl 2012 09:00 am

Ten koreň sa zvyčajne nikdy nezvykne dať PRESNE na stred.. Skús iné miesto. Aha, tak teraz si všímam kamene .)

Koreň úplne doľava, skaly k nemu a smerom doprava robiť scape z rastlín.. Žiadne stonovky je podmienka, aby to vyzeralo dobre si myslím .)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Giftzahn » 11 Júl 2012 09:04 am

jj, presne tak ... to bolo to co mi nesedelo ... umiestnenie korena a kamenov ... njn, sak este nie je neskoro ...stale sa daju potrebne zmeny vykonat ... :WInk:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 11 Júl 2012 09:42 am

no moj plan bol takisto dolava a v reale to nie je az tak centralizovane, je to najviac ako to moze byt nalavo kedze dost mohutna cast korena je pod kopcom asi tak 1cm od skla, je pravda ze som to mohol zrezat ale obaval som sa ze pak to strati stabilitu. Silikon som mal pripraveny ale nie je tam ziadna cast ktoru by som vedel pripevnit k nejakej ploche takze som volil toto rozlozenie.

HM a Racunculus planujem drzat velmi nizko, HM ani nie je vidno, bude len tak vzadu za korenom a Rac. planujem takisto drzat nizko. Myslim ze Blyxa ho tam prekrici na kopceku vlavo :)

kamene sa daju este nejako premiestnit hoci tie vpravo tam chcem nechat ako taku prirodzenu barieru a hranicu pokial chcem mat Eleo.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod chnuro » 11 Júl 2012 10:18 am

... Idem podla struktury ktoru vytvoril chnuro vo svojom vlakne a mne sa lubi lebo je prehladna...

heh, ja na to patent nemam ;-).

Ranunculus velmi nejde udrziavat na nizky zostrih. Zvlast, ked sa mu bude darit. Mne sa ho podarilo akurat riadne zahustit.

Eheim 2211 sa mi zda na toto akva malo, ale nie je to zasa nedostacujuce. Ja som moj z minicka predal a vymenil za 2222. Teraz je prudenie v 20L mini tak akurát ;-). Je to celé prerastené skrz-na-skrz a to prudenie sa tam úplne stráca.

Trosku mi to pripomina moju 65-tku :-). Fingerwoood, kamene, ktore nevidno :-P, podobná skladba rastlín a aj mne moja polovicka pomahala viazat rastlinky na korene. Zenam vela zdaru.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod marlo » 11 Júl 2012 10:47 am

pani neblaznite a hlavne neplaste.... 2211 je plne dostacujuca pre toto akvarium.
V akvariu bude mat krevetky ....a pri silnejsom filtry by mali troska problem sa udrzat na listoch :)
Biologicku filtraciu splni vyborne v kombinacii s pravidelnou vymenou vody a myslim ze ani s mechanickou nebude problem.

Prudenie v akva bude postacujuce.Nie je potrebne aby tam bol kolotoc.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod chnuro » 11 Júl 2012 11:05 am

To musim zasa doniest minicko na akvazimu, aby ste mi uverili, ze ten 2222 v 20L nerobi tornado :-) ? Mne sa to uz vlacit z TT nechce.

Jasne, ze sa da fungovat aj s 2211. Napr. Salik prevadzkoval s edenom 501 dlho tu jeho 67L nadrz. Asi si ju viacerí pamätáte - unikátny koreň, utricularia, neskor masa microsorii a stale to bolo pekne. Casom vymenil filter eden za 2211. Takze nechcem robit bu-bu-bu, ale aj 38L sa da prevadzkovat rozne (s prihliadnutím na intenzitu osvetlenia, mnozstvo CO2, hnojenie,...)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Giftzahn » 11 Júl 2012 11:08 am

@chnuro: jj, presne tak budes musiet akva doniest ... nakolko je tu kopa "neveriacich pohanov" .... :lol: :mrgreen: :lol: ... 2211 bude na 100% slaba ked akva zarastie ... 2211 je tak akurat do max. 20L akva .... pri tomto akva by bola priam idealna 2213 s vhodnym glassware a je raz a pre vzdy pokoj .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod marlo » 11 Júl 2012 11:15 am

:) nechajme sa prekvapit.

Ja tvrdim ze bude dobra a dostacujuca.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Glitter » 11 Júl 2012 11:16 am

Určite by som bral vyššiu radu.. Dosť živo si pamätám, ako som sa rozhodoval medzi EccoPro 200 a 300, teraz mám 300 a bral by som ešte niečo silnejšie, keď teraz vidím ten prúd z glassware.. hadice, pipes, kôš - keď sa ti to všetko zaserie, tak to urobí svoje. Ja som mal 2213 raz v 35L akva a to už bolo trošku moc, no u teba by bol ideály .)

Taktiež zohrá veľkú úlohu poloha filtra, ako vysoko bude nad filtrom akvárium. Na to pozor.. zväčša sa na to nemyslí a pozerá sa len na objem, no zvykne byť potom problém s výtlakom(tobôž už pri znečistení) a práve aj vtedy treba voliť aj značné predimenzovanie.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 11 Júl 2012 11:23 am

s vykonom som spokojny a ako vravi marlo budu tam cisto len CRS/CBS a zarast zarastie asi koren a potom trosku vzadu pri Blyxe, inak HC bude nizko a Eleo takisto nepojde do vysin, mam v plane ho este viac skratit.
dnes je v plane vopchat ruky do akvaria kedze mi vyplaval jeden Eleo trs a chcem trosku prehustit HC, frajerke som uz hovoril ze sa pokusime natlacit koren viac dolava, uvidime kolko nas pusti koren a doladit trosku teren nech je vidno siluety hoci pri HC pri tom priestore co tam mam budem rad ak ho dam dorovna :)
dnes aj planujem vymenit asi 50% vody...daval som vcera cisto vodovodnu a takto v uvode planujem aj nadalej, casom budem primiesavat RO s Bee Shrimp Mineral GH Plus.

celkovo Eden 501 vyhovoval tomuto akvariu lenze vzhladom na to ze som ho chcel mat ukryty za akvariom riesil som to sklenenymi spojkami a pak vytok bol odost slabsi, takto to ide priamo bez rozbociek a pekne to vycistilo vodu uz po prvej noci az mi rano frajerka povedala ze nedame tam nejake krevetky? :D som ju musel trosku umravnit :))
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod Giftzahn » 11 Júl 2012 11:54 am

njn, EDEM 501 je chrastitko ... mam ho v "nudzovom rezime" v Mini-M co je biednych ledva cca. 19L hrubeho objemu a nestiha vobec ... a "papierik" od EDENU vravi ze 300L/h ... jj, proste "italian style" ..... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mysterious Forest @triscene

Odoslaťod triscene » 12 Júl 2012 12:22 pm

vcera 10 litrov vymenenych, celkom je to fun s tanierikom sa tam drbkat :)
uz sa neviem dockat ked bude koberec a budem moc odvaznejsie liat, podobne som si odtrpel s mojom 3 litrovkou, teraz je to uz radost.
trosku som uz to rezol aj s RO, doplnil som HC koloniu, Eleo co vyplaval jeden trs tak som dal do velkeho, vsak je to burina a dorastie rychlo. S korenom sa nehybalo vcera kedze to je v rezii priatelky takze dnes namoci ruky a posunie ho co najviac do laveho kuta.
Filtracia bez nad ocakavania dobre, len sa mi odpalila jedna z troch Decolight 11W ale dnes si idem k Marlovi po nahradnu.
Svietim aktualne okolo 5 hodin, so spinanim 1 svetla polhodinu skorej a potom sa pridaju dalsie dva a zhasinanie podobne.
CO2 ide nonstop kedze moj timer som pouzil zatial v docasnom akvariu, myslim ze by nemal byt problem ked tam nie su zive tvory.
Otazkou je hnojenie, zacat uz podobne ako to je pri ADA ze pridavat K (brighty K) a Mikro (Green Step 1). Veci od ADA nemam ale mam celkom slusnu sadu od Easy Life pokryvajucu K, P, Profito, Ferro a Easy Carbo ale to zatial nedavam.
trosku mam dilemu s davkovaniami, testy na jednotlive prvky nemam. asi budem musiet doplnit :)

vcera vecer som tocil aj video, dnes ho sem postnem :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.