Prosim ochotnych ludi o pomoc!



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 17:44 pm

Uz asi zo dve hodiny sa ponevieram po tomto fore dufajuc ze najdem pomoc alebo odpoved a tym vyriesim problem bez toho ze by som musela vytvarat novu temu ale bohuzial, bud som daco vynechala alebo takyto problem nikdo nemal...vopred sorry ak tu tato tema uz bola riesena a ja len obtazujem.
Najskor priblizim co sa dialo v mojom akva v kratkom obdobi a potom prejdem k hlavnemu problemu. Takze ide o to ze asi pred tyzdnom sa mi vyskytla v akvariu tzv. krupicka alebo daco podobne. Objavilo sa to na samcekovy bojovnice ktory mal na plutvach akoby male sede chumaciky. Mozno sa to tak nema robit ale rybku som odchytila a pomocou vatoveho tampona tieto chumaciky zotrela. Bol to vlastne len jeden na vrchnej plutve. Ostatne rybky t.j. 2 samicky bojovnic a 2 prisavnici nejavili ziadne znamky choroby. Na dalsi den ked uz bol da sa povedat samcek o.k. sa objavila biela skvrna na boku samicky o priemere cca 2mm ktora sa akoby strapatila. Na fore som sa docitala o pridani soli do akva, a kedze mam malicke akvarium 25l pridala som 2,5 kavovej lyzicky a myslim ze to aj pomohlo, na aku dobu to neviem no samcekovi sa uz nic podobne neobjavilo na plutvach, skor sa mi zda ze je trosku menej aktivny a sem tam sa drzi viac pri dne ale inac nic mimoriadne a samicke asi po dvoch dnoch biela skvrna zmizla a supiny sa krasne vyplnili. No ale toto nieje hlavny problem ako som uz spominala ktory mam. Radost z vyliecenia bola asi priskora kedze vcera som spozorovala na boku tej istej samicky akoby vriedok alebo vydutu gulocku ktora je hned za bruchom. Nieje biela ani hnisava aspon nie navonok, supiny na povrchu su uplne normalne, rybka je aktivna a nema problem s krmenim. Ostatne rybky v akvariu su v poriadku a nejavia ziadne znamky choroby.Pekne prosim dakoho ochotneho kdo by mi mohol poradit ako dalej postupovat ak je teda este sanca na uzdravenie a vopred moc dakujem...
Prílohy
SNB10723.jpg
SNB10723.jpg (43.99 KiB) Zobrazená 14522 krát
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Reklama

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod dedojozef » 26 Júl 2012 19:03 pm

Iwette, ochotných ľudí je tu dosť :).
Bude lepšie, ak nám popíšeš akvárium. (veľkosť, kedy si ho založila, ako prebiehal zábeh :), ako čistíš a filtruješ a podobne).

P.S. krupička nie sú chumáčiky
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 20:06 pm

Jj prepac, viem asi to bola pliesen nie krupicka, zmylila som sa lebo kamarat mi spominal cosi o krupicke....akvarium ma 25l, je stvorcoveho tvaru, zalozila som ho priblizne 4 maja, zabeh prebiehal tak ze som dostala akvarium ktore uz raz bezalo spolu s kamienkami a korenom ktore som vyvarila, kupila som zive rastlinky, filter, osvetlenie, pridala vodu a nechala cas stat. akva cistim tak ze cca raz do dvoch tyzdon odoberem cca 50 - 70 percent vody tym ze pomocou hadicky so sitkom pozbieram kal ktory je na kamienkoch a dolejem novu vodu. Snazim sa dodrziavat aby rybky dostali rovnaku teplotu vody aku mali aj predtym takze riedim studenu vodu s prevarenou aby som ziskala pozadovanu teplotu.....filtrujem pocas dna, posledny cas som zacala aj pocas noci a kedze filter je maly i ked by mal byt na 50l akva, priblizne kazde 4 dni vyberem z neho spongiu ktora byva uz dost zanesena a preperem ju v cistej vlaznej vode.....
moc dakujem za odpoved
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod Tomisan » 26 Júl 2012 20:47 pm

Zacni hned stym, ze filter nechaj bezat nonstop a vodu tam davaj odstatu minimalne 24 hod /tym sa ti zhruba aj vytemperuje a nemusis vyvarat a podobne nezmysli :) A filter necisti tak casto to neni dobre a ked ho uz budes cistit tak vo vode ktoru napr. odsajes z akva pri pravidelnej vymene vody... nikdy nie priamo z vodovodu, obsah chloru moze znicit uzitocne bakterie v tej spongii. Ja si myslim, ze najskor ide o plesen kvoli zhorsenej kvalite vody. Ked toto budes takto robit tak by si mala byt na dobrej ceste a citaj veci tuto na fore.
Tomisan
 
Príspevky: 131
Obrázky: 0
Založený: 14 Feb 2012 19:42 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 21:02 pm

Filter nechavam bezat non stop asi priblizne posledne dva tyzdne...s tou vodou to asi zacnem robit tak ze si ju den vopred pripravym a na druhy den vymenim...ale celkvo pokial to neskodi rybkam tak to prevaranie mi problem nerobilo kedze akva nieje velke tak mi to vyslo tak cca uvarit 2litre vody aby po zmiesani so studenou vysla pozadovana teplota...ale mozem teda skusit to odstatie ak je to lepsie pre rybky.
o.k. filter tiez nebudem cistit tak casto, zacala som s tym viacmenej koli tomu ze som zostala prekvapena ak po 4 dnoch od vycistenia akva bola spongia vo filtry dost zanesena aj vacsimi castami z rastlin a pod...vyhoda je mozno pre moje akva ta ze mi z kohutika tecie voda ktora nieje skoro vobec tvrda a ani chlorova, cize myslim ze dost fajn pre rybky. (vyvam totiz v Linzi)
Dnes som presla skoro cele forum teda ason co sa tyka diskusii na temu chore rybky ale nikde som sa nedocitala co to ma ta moja na tom boku. co je to za zdureninu alebo celkovo, da sa povedat ze je to vacsie ako brucho. Ale inak je cula s krmenim neni problem....dufam ze do rana nebude po nej pretoze vcera to mala mensie, dnes to kusok narastlo a ak to tak bude pokracovat tak zajtra s tym s nad ani nebude vediet plavat :/
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod Milan666 » 26 Júl 2012 21:14 pm

25 litrov nieje akvárium, ale nádobka, ( u mňa odmerka na vodu). Prísavníci v tejto mini nádôbke nemajú čo hľadať! Bojovnice sú tiež chúderky, no neprehlasujem tých, čo ti to schvalia.
Odfoť prosím celé akvo a aj filter, aby sme vylúčovacou metodou prišli na to, čo ten problém spôsobuje.
Vodu nepreváraj, zničíš v nej aj to pozitívne, nechaj večer odstáť do rána. Meň vodu 1/3 každý druhý deň.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod dedojozef » 26 Júl 2012 21:31 pm

Nemohla niečo zožrať? Bývajú pažravé a potom to tak vyzerá.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 21:41 pm

viem ze 25l asi nieje pre teba akvarium no pre tych ktory ho neprepchaju rybami a nemaju kam dat 100 a viac litrove a chcu chovat rybky tak to nieje nic zle. rybky som chovala davno ked som bola mladsia a preto som chcela opat s touto zalubou zacat i ked nie vo velkom. necham si poradit samozrejme ludmi ktory su na to vacsi odbornici ved od toho som sem aj napisala o radu no myslim ze 5 rybiek ktore niesu velke nieje az tak moc v 25l akva. samozrejme ak mi prisavnik narastie do dlzky pri ktrej to akva nebude pren vhodne darujem ho do vacsieho akva, urcite sa nemienim k rybkam chovat nehumanne. posielam fotku akva z predu ale asi tak moc toho nebude vydno, zajtra skusim za denneho svetla aj filte z blizska.
A oki vodu odteraz neprevaram....
Prílohy
IMG_2079.jpg
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 21:43 pm

kludne mohla ale vobec ma nenapada co take mohla zozrat ze by jej to sposobovalo taku zvacsujucu sa zdureninu. spajam si to jedine s tym ze mala tu pliesen par dni dozadu ale z tej sa po dvoch dnoch vyliecila a hned dalsi na to mala uz toto. dnes je to druhy den, myslela som ze jej to zmizne ale ma to o cosi vacsie...
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod dedojozef » 26 Júl 2012 21:50 pm

To je fotka zo založenia. Chcelo by to aktuálnu.
Založila si ho 4. mája a fotka je z 9. mája. To nebol moc dlhý zábeh.
Necháp ma zle, ale ak nepodáš skutočné aktuálne info, rady sú zbytočné. :wink:
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod Tomisan » 26 Júl 2012 21:56 pm

Ja by som osobne volil strk ked uz tak mensej zrnitosti 1-2 mm strk napr. Hagen strk a este nejake rastlinky urcite dokupit. V tak malom akva je pomerne narocnejsie udrzat dobru kvalitu vody preto sa odporuca pre zaciatok vacsie akva. Nemusi to byt hned niekolko sto litrove ale napr uz len pri 50 l budes mat urcite menej starosti ako pri 25l, nech ti akvarium robi radost :)
Tomisan
 
Príspevky: 131
Obrázky: 0
Založený: 14 Feb 2012 19:42 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 22:06 pm

myslela som ze to fotenie necham na zajtra ked bude denne svetlo ale oki vybehla som k akva a posielam aspon daco...
Prílohy
IMG_2538.jpg
IMG_2537.jpg
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 22:12 pm

myslela som ze volba strku je z casti o tom aka sa komu paci takze moc info nemam o vyhodach maleho ci vacsieho strku. rastlinky nemam problem dokupit ale ja osobne myslim ze ich je dost. za kamenom a okolo korena su aj mensie rastlinky ktore vyrastu a bude to tam plne lebo jedna z nich mi kvitla tak som to vyuzila a vyhonky nasadila do strku...nevedela som ze s vacsim akva je menej starosti, skor to ze je ta starost na rovnakej urovni....isto nad tym pouvazujem
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 22:17 pm

ale momentalne mi ide hlavne o tu rybku, ta je z casti pre mna teraz najdolezitejsia a nechcem aby sa trapila, ak to vobec do rana prezije :/ zdalo za mi teraz navecer ze ma na bruchu opat daco ako by sa jej supali supiny, sedy fliacik a je menej aktivna no o 7mej normalne zrala a zdala sa okej...
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod dedojozef » 26 Júl 2012 22:30 pm

Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 26 Júl 2012 22:42 pm

dakujem....hej rozmyslala som aj nad touto variantou ale tato moja rybka nema nafuknute brucho preto myslim ze to ani nebude problem so stravou kedze ona ma tu zdureninu az za bruchom. na prvom obrazku je to vidno...pri tej vodnatelke pisu ze by stracala farbu, mala zjezene supiny atd ale to taktiez nema :/ nuz teraz vecer uz nic neporiesim, zajtra dam vediet ci ryka prezila a budem rada ak mi poskytnete nove rady ako postupovat. mozno ju zajtra vezmem do akvaristiky ukazat ak bude rano ziva a bude na tom rovnako.....
inac z casti dakedy ani nerozumiem podla coho sa riadit lebo tu byva strasne vela nazorov (myslim na forach) a aj takych ktore sa vzajomne uplne vyvracaju ze keby sa mam podla toho riadit tak chudatka rybky asi by uz davno neboli.... :)
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod martin_s » 26 Júl 2012 22:57 pm

dedojozef vodnatielka to nebude... Skor to vidim na sekundarnu infekciu po oslabeni ryb priotravenim dusikatymi latkami, kedze o zabehu tu moc rec byt nemoze...
iwette85 zredukuj pocet ryb v tom akva a vymen hned 1/2 vody, zmen rezim pustania filtra na nonstop a mozes postihnute miesto pretriet slabo ruzovym roztokom hypermanganu... Dalej si pozri vo fore informacie o tom ako cistit filter, ako casto a ako casto a ake mnozstvo vody menit v akva... Dobre by bolo zmerat aj hodnoty NO2 a NH4/NH3 v akva...
Aby som nezabudol: clanky/pravidla_diskusie.php body 7., 9., 10.
akvarijne-ryby-choroby-ako-postupovat-ke-chcem-radu-t14331.html

Milan666 napísal:25 litrov nieje akvárium, ale nádobka, ( u mňa odmerka na vodu). Prísavníci v tejto mini nádôbke nemajú čo hľadať!
S tymto nesuhlasim s vynimkou toho ze tam prisavnici nepatria... Budem sa opakovat: co je potom miniAKVARIUM?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 27 Júl 2012 09:26 am

priotravenie dusikatymi latkami to by prislo az po 3 mesiacoch od zalozenia akva a len na jednej rybke? to sa mi zda dake zvlastne doteraz bolo vsetko oka...zredukuj pocet ryb cize co mam s nimi robit? mam tam nechat len 3 rybky? a dvoch prisavnikov dat kam....ja myslim ze niesu natolko velky ze by si tam prekazali vzajomne no rada by som tam nechala aspon jedneho ....
Info k rybke, stale zije, rano zrala normalne nic vynimocnej na nej nevydno akurat to ze tu hrcku ma stale rovnako velku. Rozmyslam ze ju vezmem dnes ukazat do akvaristiky...
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 27 Júl 2012 10:31 am

K tomu cisteniu akva, vymene vody a starostlivosti o filter....chodim po fore a hladam najhlavnejsie informacie ale ako sa mam podla nich riadit ked jednen nazor vyvrati druhy? niekde citam ze filter treba cistit vo vlaznej vode, druhy ze vo vode odobratej z akva, dalsi ze nie casto a iny zas casto...vymena vody v akva sa tu tiez percentualne lisi a tak vobec neviem coho sa drzat. mozem tu cely den citat forum a aj tak nezistim ktora odpoved je vlastne spravna....je daky oficialny clanok s ktorym sa zhoduje viac hlav?
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod spid3r » 27 Júl 2012 12:28 pm

Nazory sa lisia lebo problematika je obsiahla a vsetko zo vsetkym suvisi. Pre jednoduchost:
Velke akva, malo ryb, vela rastlin zodpovedajuci externy filter, slabe hnojenie - vymena staci 30% za dva tyzdne
Velke akva, vela ryb, vela rastlin, rovnaky filter ako v prvom pripade, slabe hnojenie - vymena kazdy tyzden minimalne 30%.
A teraz si zober male akva filter ala honitko vody, malo rastlin, povezme ze ziadne hnojenie ale k malemu objemu prerybnene, co sa stane? Vymenou vody 30% kazdy tyzden napriek vsetkemu ze je spravne "rada predavaca" postupne narasta koncentracia NO2 az raz sa tato hranica prekroci a ryby zacnu zahadne hynut, objavia sa choroby atd atd

PS. Hodnotne clanky najdes na hlavnej stranke akva v sekcii casopis akvarium
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 27 Júl 2012 12:57 pm

Takze v prvom rade dakujem za odpoved....cize rovnaky nazor ze 25 l akva a 5 rybiek v nom moc? oki len nemam kde tych chudakov prisavnikov momentalne dat :/ filter je taktiez zly? lepsi je externy? nepocula som este o externom filtry, len co citala na forach ale skusenosti nemam. dnes idem do akvaristiky skusim sa popytat co je najvhodnejsie a co s rybkou ktora je chora, vezmem ju asi so sebou. opytam sa aj na to hnojenie.....rano som menila tych 50 percent vody ako mi bolo radene, rybky vyzeraju v pohode, su aktivne akurat hrcka tam samozrejme na bette stale je. teplotu v akva mam 26 stupnov, ohrievac nepouzivam....
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod martin_s » 27 Júl 2012 13:21 pm

S pytanim sa v akvaristike opatrne, nie vzdy ti aj naozaj dobre poradia... predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod spid3r » 27 Júl 2012 13:25 pm

Ide oto akych rybiek tie prisavniky dost “seru“ :) externy filter preto lebo ma vacsi objem ako akykolvek vnutorny cize ucinnejsia biologicka filtracia a nezabera vnutorny objem akva (lacne riesenie je nejaky EDEN, drahsie a kvalitne su EHEIM 2211) a rastlin potrebujes viac hned od zaciatku a nie cakat ze sa tych par rozrastie, potom treba uvazovat aj o hnojeni.
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod martin_s » 27 Júl 2012 13:36 pm

Pri takom malom ojeme z externych staci aj zavesny...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.