Moje akvárium - poradte



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 09:20 am

Konečne som si splnil svoj detský sen. Kúpil som si akvárium. Keď som bol malý mal som doma nejaké gupky a to bolo tak všetko.
Vždy som u svojej babky obdivoval akvárko a zakaždým keď som šiel okolo nejakého petshopu som na akvárka pozeral ako na atrakciu.

22.7.2012 Tak som si kúpil akvárko, filter, rastlinky a nejaké rybičky.
Skalár amazonský - 4
Kolisa červená - 2
Molinézia čierna - 8
Neónka červená - 20
Prísavník závojnatý - 5
Tetra krvavá - 6

O pár dní som však dal tetry krvavé preč, lebo som našel jednu neónku skapatú(zrejme bola doďobaná a mala ohryzené plutvy).
V akváriu plávajú ďaľšie, ktoré sú ohryzené. Všimol som si že keď ich kŕmim, tak sa tetry chovali agresívne a odzobávali rybky.

27.7.2012 som si ešte dokúpil
Kreveta - 4
Mečún červený - 4
Prísavník škvrnitý - 4


Čo sa týka techniky a rastlín tak hneď s akváriom som si kúpil:
3 druhy rastlín.
V akváriu je filter aj okysličovač.
Objem 90 listrov.

Všetky rybyčky sú všetky malé, nie sú ešte dospelé.

Kŕmenie: černené larvy komárov, sušené ikry a klasické vločky pre ryby.

Čo sa týka toho úhynu: tú neónku pochopím, tá bola chladnokrvne zabitá, ale nejde mi do hlavy prečo mi zdochli prisavníky škvrnité.
V piatok (27.7.2012) som kúpil 4 ks, mali tak 2 cm, nie viac. V nedelu (29.7.2012) som našiel jedného skapatého. Bruško v oblasti čriev mal ako keby zelené.
Dnes ráno (30.7.2012) som si všimol že ďaľší je nejako menej aktívny a že už nepláva tak ako by mal, myslím že o chvílu bude po ňom,ešte sa hýbe, ale do hodiny skape.

Čo sa týka kŕmenia, som sa dočítal že kŕmenie červenými larvami komárov je síce dobré a výživné ale že je to príliš ťažké.
Zvačša som im dal jednu kocku lariev, cez deň ešte vločky, ale v maličkých dávkach, poprípade ikry.
Včera mi predavač povedal že s larvami opatrne, že aby som ich dával tak 2 x do týždňa.

Všera som celé akvárium vylovil, vyumýval, vypláchol filtre, novú vodu som ošetril prípravkom na odstránenie chlóru a ťažkých kovov.

Moje otázky sú:
Treba prísavníky zvlášť kŕmiť, lebo dal som im tam včera ešte aj obvarenú mrkvu, ale nemám dojem že by z nej do rána nejako ubudlo.
Pocit že by som rybky prekrmoval nemám, lebo nie sú nafúknuté a ani nemajú veliké brušká.
Skaláre, kolisy, mečúne a molibdénie sú schopné žrať donemoty, vždy keď im nasypem.
Je úmrtnosť malých prísavníkov až taký?? Alebo som narazil na zlého predajcu?? Je zlé ak kúpim jedince cca 2 cm veľké?
Prísavníky závojnaté, ktoré mám majú cca 4 cm a sú čiperné a aktívne aj počas dňa.
Filter a okysličovač vypínam od 22:000 do 6:00, mal by som nechať bežať aspoň filter alebo okysličovač pri takej osádke?
Dneska v noci som nechal bežať len filter.
Mám kúpené aj tablety pre prísavníky, mám im radšej dávať tie miesto mrkvy?? Lebo keď som im dal včera prvú tabletu cez deň tak molibdénie a mečúne tablety odzobávali o 106.

V obchode mi povedali, že musím počítať aj s čiastočným úhynom, ale aj keď tomu rozumiem, ma to nesmierne rozčuluje, že mi niektoré jedince uhynú. Predsa sú to živé stvorenia.

Čítal som pasáže na fóre aj o prísavníkoch, ale aj tak som si neni istý či robím niekde chybu. Ďakujem za odpovede a rady.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Reklama

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 30 Júl 2012 09:39 am

Cele zle... Tych chyb robis priliz vela. Vymenujem len niektore:
1. chyba: Nezistoval si si ziadne informacie pred tym ako si to akva zalozil
2. chyba: Nenechal si to akva zabehnut a hned si tam narval ryby
3. chyba: Narval si tam priliz vela ryb
4. chyba: o zvolenych rybach si si absolutne nic nezistil a narval si tam ryby ktore nie su vhodne do toho akvaria
5. chyba: Do uz prerybneneho akvaria si narval este dalsie ryby
6. chyba: Vypinas filter
atd.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 09:54 am

Nechcem sa obhajovať, pýtam sa na rady. Som úplný začiatočník. Viem, že som spravil chyby, ale chcem sa ich vyvarovať a spraviť aspoň čiastočne nejaké nápravy.

S tým vypínaním filtra, ok, budem ho nechávať bežať stále.

Čo as týka okysličovača, ten môžem vypínať, alebo radšej nie??

Rybky som si nechal poradiť v predajni. Predavač mi povedal, že rybky sú v podstate malé a ich tam môžem dať toľko, ale tak či tak niektoré uhynú a tým pádom sa to pri raste rýb vyrovná.

S tým že som tam narval ryby hneď tak mi povedali len toľko, že keď as mim voda upraví chemicky, nemal by byť žiadny problém.

Čo myslíš týmto? 4. chyba: o zvolenych rybach si si absolutne nic nezistil a narval si tam ryby ktore nie su vhodne do toho akvaria
Ako nie sú vhodné?

Viete mi dať nejaké typy aby som to nejako vylepšil teraz keď som to takto posral?

Toto čo si mi "Martin_s" napísal mi až stiahlo krv v žilách.

Všetko čo sa pokazí sa musí dať aj nejako napraviť, len by som chcel vedieť ako.
Ďakujem za každý postreh.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Luker13 » 30 Júl 2012 10:14 am

spravil si tolko chyb, ze ani neviem kde zacat.

Martin_s ma pravdu.

Tolko ryb, co tam mas, by som dal minimalne do 300 litrov.

K tej 4ke len tolko, ze krevety so skalarmi?

Predavac je blbec, tak ci tak niektore uhynu? nemusia pri spravnej manipulacii a informovanosti.

Na tvojom mieste by som ryby vratil, zariadil akva a prestudoval zakladne informacie ako zabeh, cistenie, kedy ryby vypustit, preco ma ist filter nonstop atd.

Neber to v zlom
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod chnuro » 30 Júl 2012 10:26 am

@Hellion, martin ti napisal pravdu a je dobré, že ťa to trápi. Začiatočníkov ako ty je tu drvivá väčšina, čo ťa neobhajuje. Je to skôr do plaču.
Odporúčam na čítanie na zaciatok nie fóra (pre začiatočníka to môže byť mätúce), ale články:
  • http://www.akva.sk/predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html#p234121 (nestracaj s tymto vela casu, je to len pre vystrahu)
  • http://klub.akva.sk/akvarium.php - velmi dobry casopis a cely zadarmo. Odporucam zacat cislom 4, aby si zistil, kde si spravil najvacsiu chybu ty sam
  • http://www.akva.sk/clanky/akvarium_obsah.php - clanky na tomto fóre
  • http://maniakva.sweb.cz/ - pozri si články aj denníky akvárií. Veľmi poučné.
  • http://rybicky.net/atlasryb/slovensky/ - najdi si tu kazdu rybku, ktoru mas a pochopis dalsie suvislosti, ktore naznacil martin_s
  • http://www.rostlinna-akvaria.cz/clanky/ - dobre clanky na pochopenie principov

V sucasnom stave akvaria este o vela ryb prides, odporucam zbavit sa ich hoci aj darovaním a začať úplne odznova. Nedá sa každému začiatočníkovi napísať presne, co má robiť, lebo je takých viac, ako si myslíš. Nedávno sa tu objavilo akvárium v lepšom stave, no tiež s nedostatočným zábehom a dosť som sa tam rozpísal: uhyn-ryb-cez-noc-t14340.html
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod M.i.s.o » 30 Júl 2012 10:31 am

- v prvom rade vrat tie ryby hlavne skalare a prisavniky. Mecune a moly sa ti tam casom premnozia, osobne by som tam nechal len tie neonky ale aj na ne je to vpodstate male.
- nastuduj si co najviac (to si mal spravit ale skorej nez si akva kupil) a daj sem foto akva
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 10:35 am

Neberiem to v zlom, bože chráň.

Tie krevety sú väčšie. A skalári maličký. Zatiaľ som nepostreho, že by po nich šli.
A keď pojdu, tak čo už. Tie krevetky aj keď tam nebudú.

Aj ja som to tak dokonca bral, že ok, neonky majú cca 1,5 cm, molibdenie možno 2,5 cm. Kolisy mam len 2 ale maju 3 cm.
Viem že časom budú rásť. Rybky by som nechcel vracať naspať do obchodu, aj keď som za ne teda už vysolil nejaké peniaze.

Ok veď by som si mohol kúpiť možno ešte nejaké testy a skontrolovať vodu, a zistiť v akom je stave. Poprípade filter niečím naočkovať aby som zábehu pomohol, čítal som si ćlanky na fóre, ale vieš ako to je.

Pokiaľ nevyskúšaš, nevieš. Sám viem, že rybičky nie sú pes, ktorému dáš nažrať, vodu, vyvenčíš ho a dáš ho zaočkovať.

Samozrejme že nechcem o ne prísť. Ale nechcel by som ich ani vrátiť. Nevravím, že som neoblomný, ale keď si splníš túžbu z detstva, je ťažké sa jej vzdať.

Na všetko musí existovať riešenie aj na túto moju sprostosť čo som teda urobil.

V obchode mi povedali že na 1 cm rybky stačí liter, respektíve liter a pól vody. Pre skaláre cca 5 litrov. Našiel som to dokonca aj tu na fóre, že to niekto písal ako to osadiť.

Je nejaká možnosť, prípravky, ktoré by mi pomohli to akvárium nejako "spraviť" aby som ani rybám neublížil??
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 30 Júl 2012 10:37 am

Luker13 napísal:K tej 4ke len tolko, ze krevety so skalarmi?

Ja len doplnim ze to co do toho akvaria nie je vhodne nie su zrovna tie krevety...
A to sa tyka len druhov. Potom je tu este z hladiska poctu - 9 prisavnikov, celkovy pocet ryb...
K linkom co ti napisal chnuro pridam este niekolko:
1. search.php - tento link je velmi dolezity a bolo by naozaj dobre naucit sa ho pouzivat...
2. zacinam-s-akvaristikou.html
3. zabeh-t10782.html a zabeh-novej-nadrze-naockovanie-filtra-t7838.html
atd.

Helion napísal:Na všetko musí existovať riešenie aj na túto moju sprostosť čo som teda urobil.

V obchode mi povedali že na 1 cm rybky stačí liter, respektíve liter a pól vody. Pre skaláre cca 5 litrov. Našiel som to dokonca aj tu na fóre, že to niekto písal ako to osadiť.

Moznost je - zredukovat pocet ryb na minimum (najlepsie vsetky, ale za urcitych podmienok sa to da aj s malym poctom). Inak ti postupne minimalne väcsina z nich odide...
To co povedia v obchode treba brat s velkou rezervou. Prepocet 1l / 1cm ryby je iba orientacny a neberie do uvahy mnohe faktory. navyse tie cm sa pocitaju podla konecnej velkosti ryby, cize nemozes ratat s rybou ktora dorastie 25cm ako rybu velkosti 4cm kedze ju taku kupis...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 10:50 am

Ďakujem za linky @Chnuro. Už aj tlačím časopis.

M.i.s.o foto akva dodám.

Viem že to je do plaču, ani mne to nie je jedno. Nemám nikoho okolo seba kto sa akvaristike venuje. Ešte k tomu som sa pred mesiacom sťahoval, takže som rád, že som rád. Nepoznám ani suseda naproti.

Študoval som hlavne fórum, ale to ma dosť metie. Viz príklad: Niekto píše že tetry krvavé sú kludné, niekto že obžierajú chvosty a že sú pri kŕmení agresívne, ale asi to vždy záleží od okolností, veľkosti....

Už z prvej reakcie som pochopil, že som to posral, ale nechal som sa ukecať predavačmi.

Neviete mi aspoň poradiť nejaké testy, ktorými by som to aspon zmeral a snazil sa situaciu aspon zcasti zachranit??
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod chnuro » 30 Júl 2012 11:09 am

toho, co treba u teba zmenit je vela a nemusime vidiet ani fotku. Aj tak to tu spusti iba vlnu kritiky.

Pises vela o rybach. Citaj skor o zabehu akvaria, o rastlinach, z clankov sa dozvies o vela suvislostiach, ktre si nedodrzal. Vacsina malych ryb potrebuje zarastenu nadrz. Ryby su casto iba ceresnickou dobre fungujuceho akvaria.

Ja som vela zakladov o akvaristike nemal, ked som zacinal. Svedi o tom aj moja tema "Mini oaza pokoja" (pouzi vyhladavanie na fore). Na hladanie je dobrý tip aj google, ked napises "site:akva.sk xxxxxxxxxxxxx", kde X je uz hladany vyraz.

neviem, či by ti momentálne pomohli testy vody - mozem ti povedat takmer s urcitostou, ze budes mat vysoky obsah NH4/NH3, NO2, prip. NO3. A tu mas pricinu, preco ti chcipaju ryby. Co ti test uz neukaze, tak skalare vedia narast do velkych rozmerov a aby nevyzerali ako "krípli", potrebujú na život priestor. Ani to, ze prekrmujes: malým rybám hodiť celú kocku mrazeného krmiva? To je ďalší zdroj znečistenia.

Pozri sa do môjho albumu. Tie akváriá som vytvoril sám a informácie som čerpal iba z toho, čo som ti sem napísal ako inšpiráciu na čítanie.

_____________________________
EDIT: testy ti mozi pomoct pochopit suvislosti a overit si, ze to, o com sa docitas (zábeh akvária) je naozaj pravda a aj to tak funguje. Tiez niekedy aj vidiet dosledok rypania sa v akvariu.
Naposledy upravil chnuro dňa 30 Júl 2012 11:12 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 11:10 am

Stačí mi
Biotopol
http://akvaland.sk/1804-jbl-biotopol-250ml.html
na úpravu vody??

Hladal som na fóre, a každý píše inak. Niekto píše že sú to vyhodené peniaze, iný to zase pochvaľujú.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 30 Júl 2012 11:14 am

Nehladaj "zazracne vodicky" ako riesenie...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod chnuro » 30 Júl 2012 11:16 am

Ty si to cislo 4 casopisu ani neotvoril. Vsak? Predpokladam, ze si si ho stiahol. Tak sa odhlas z fora a precitaj si co najviac z toho, co som ti sem nalinkoval a co martin doplnil. Vrat sa sem o 2 dni a nad touto temou sa iba pousmeješ.

Medzi tým vymeň vodu každý deň počas celého tohto týždňa. To znamená 1/2 objemu akvária.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Giftzahn » 30 Júl 2012 11:17 am

@Helion : njn, vsetko co sa dalo si spravil zle ... a najhorsie snad bolo ze si isiel po rady k predavacovi ... cize vysledok bol uz vopred jasny = total fail .... cize v prvom rade by si mal este zivu osadku tvojho akva bud vratit do predajne alebo podarovat niekomu kto mam miesto v akva ... a potom akva vypustit vyumyvat a pripravit na kompletny restart .... samozrejme ako pise chnuro ...zobrat to od podlahy a zacat nastudovanim si problematiky .... a potom ist systematicky na zalozenie a zabeh akva .... neboj nic ti neutecie ... akvaristika nie je o rychlosti ... ale o trpezlivosti .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod M.i.s.o » 30 Júl 2012 11:18 am

Biotopol ti nepomoze, akva potrebuje cas na zabehnutie aby sa spustili potrebne procesy (nastuduj kolobeh dusika) ked uz tak kup JBL Denitrol, ale podstatny je cas
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 11:24 am

Otvoril som si ho, len sa snazim aj citat co pisete a aj pracovat.
Kym precitam cele číslo 70 strán to neni za 5 min.

Ja by som chcel aby čosi čo mi aspoň pomôže z kaše von.

Viem že zázračné vodičky nie sú riešenie, ale aspoň čosi potrebujem na čiastočnú stabilizáciu problému.

Prečítam si všetko, ale všade sa popisuje ako by to malo byť, nie ako postupovať keď to človek totálne zvorá, viz môj príklad.

Keby prídem do obchodu a budem ich chcieť vrátiť tak ma pošlú doprdele (s prepáčením).
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod chnuro » 30 Júl 2012 11:27 am

Momentalne nemozes spravit nic lepsie, ako vymenit vodu a kludne aj večer. Vymeny vody by si si mal oblubit, lebo ta v blizkej dobe cakaju v pomerne castych intervaloch. Sprav to a v tom cisle 4 sa sustred na temu cisla. Je to 10-12 stran pokial si dobre pammatam.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Luker13 » 30 Júl 2012 11:28 am

pokial chces znizit N-latky vo vode, tak to dosiahnes aj dennou vymenou vody. Pokial ta voda je kvalitna, teda s nizkym alebo ziadnym obsahom N-latok.

a ten 1cm/L neber doslovne ... a pocita sa to pri velkosti ryby v starobe, teda ked bude velka. aj tak je to len orientacne.

radsej mat hufik spokojnych tetier ako preplnene akvarium stresovanych ryb.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 30 Júl 2012 11:29 am

Ved si dostal napisane co mas robit. V prvom rade vyrazne zredukovat pocet ryb (v predajni ti ich nezoberu, ale mame tu napr. www.burza.akva.sk )...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 11:39 am

prikladám foto
Prílohy
rsz_dscn6161.jpg
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 30 Júl 2012 11:41 am

Bude potrebne doplnit aj dostatok zivych rastlin, najlepsie rychlorastucich.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 11:46 am

ďaľšie
Prílohy
rsz_dscn6153.jpg
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 30 Júl 2012 11:50 am

Martin, poradíš mi nejaký dobrý test na dusík vo vode??
Hodnoty akých by som sa mal držať??

Toto sú dobré čísla???
http://domila.webnode.sk/news/dusik-v-akvariu/

Poprípade rastliny?
Ten kameň tam nechám, alebo ho dám radšej preč?
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 30 Júl 2012 11:52 am

rychlorastuce rastliny a aj testy najdes pomocou prveho linku ktory som ti napisal...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.