Ryby v 70l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Ryby v 70l

Odoslaťod Rachotilko » 31 Júl 2012 10:50 am

Dobrý deň

som začiatočník a prosím o radu v otázke osadenstva akvária. Mám asi 70l akvárium, v ktorom sa dokončuje proces zakladania (filter so siporaxom, častá výmena vody, dosádzam rastliny a hnojím rastliny tabletkovým Sera hnojivom).

Žiaľ, decká boli netrpezlivé a pred 5 týždňami (keď som začal zakladať) kúpili závojnatku. Nechcel som im pokaziť radosť (bol to darček staršej dcéry tej mladšej), tak som ju tam nechal, tŕpnuc strachom o jej osud. Závojnatka sa ukázala ako hrdinka, už si tam tých 5 týždňov žije. Kdesi tu som sa dočítal, že platy sú nenáročné ryby vhodné po zábehu, tak som ich tam pred týždňom kúpil štyri; nech tvoria detrit. Ten týždeň prebehol relatívne hladko.

Akvárko však začalo po týždni riasiť (žltozelené škvrnky na skle), a tak som včera v panike urobil chybu: kúpil som na odriasenie dve prísavky thajské (Gyrinocheilus aymonieri). O týchto rybkách som si prečítal (až dodatočne, samozrejme), že každá potrebuje aspoň 80-100l, pretože dorastajú do značnej veľkosti, majú veľký apetít a sú veľmi teritoriálne. Tých sa teda nejako zbavím.

Otázka je: môžem tým deckám nechať v tom akvárku tú závojnatku ? Zdalo sa mi, že sa celkom dobre znáša s tými platami. A tiež: môžem ešte nejaké to rybstvo dokúpiť ?
Rachotilko
 
Príspevky: 3
Založený: 31 Júl 2012 05:22 am

Reklama

Re: Ryby v 70l

Odoslaťod Luker13 » 31 Júl 2012 11:14 am

pokial chces aby sa mali rybky dobre, tak by som uz nedoplnal ryby.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Ryby v 70l

Odoslaťod voloda210 » 31 Júl 2012 11:15 am

zavojnatku určite odtiaľ vyber a niekomu podaruj pretože potrebuje dostatočne velke akvárium. mesto zavojnatky by som dal nejaké tetry alebo menej náročne rybky :)
voloda210
 
Príspevky: 30
Založený: 12 Júl 2011 21:04 pm

Re: Ryby v 70l

Odoslaťod M.i.s.o » 31 Júl 2012 11:15 am

70l nieje moc, chapem tvoj problem so zavojnatkou, ja by som tam nedaval ani tie platy tvoria hodne odpadu a casom sa premnozia (akva sa ti zabehne aj bez ryb). Prisavky Thajske urcite nie. Byt to na mne dam tam niaky hufik razboriek alebo nieco podobne, niakych 6 otocinclusov, a 4 panciernickov.
Plati cim viac ryb (zivorodiek zvlast) tym viac odpadu a tym vecie problemy s riasamy, samozrejme da sa tomu pomoct kvalitnou filtraciou.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ryby v 70l

Odoslaťod Rachotilko » 31 Júl 2012 15:54 pm

Ďakujem za rady, závojnatka aj prísavky už majú zarezervované miesto u predajcu, kde budú čakať na nového (a dúfam kompetentnejšieho ako ja) majiteľa.

Platy si nechám a dokúpim nejaký drobizg - tie otocinklusy ma lákajú, dúfam, že ich zoženiem.
Rachotilko
 
Príspevky: 3
Založený: 31 Júl 2012 05:22 am

Re: Ryby v 70l

Odoslaťod M.i.s.o » 31 Júl 2012 16:08 pm

ja len ze som neuvazene kupil 4 molly do 240l, a uz som to olutoval pretoze sa mnozia ako blbe a nestacim ich rozdavat. A kedze sa vzdy niake skryju, asi sa ich zbavim az ket vypustim akva uplne ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ryby v 70l

Odoslaťod Milan666 » 31 Júl 2012 16:41 pm

Otázka je: môžem tým deckám nechať v tom akvárku tú závojnatku ?

Pokiaľ z nich chceš vychovať ľudí s pozitívnym a reálnym prístupom k prírode, tak už odpoveď vieš.
Platy si nechám a dokúpim nejaký drobizg

Platy sú ako čuníky, vodu ti budú "kvalitne" hnojiť a keď sa namnožia, tak sa to znásobí, 70-tka časom málo
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ryby v 70l

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Aug 2012 00:33 am

Rachotilko napísal:Otázka je: môžem tým deckám nechať v tom akvárku tú závojnatku ?

... verim ze toto sa vecsinou uhrava tazko :)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.