Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.



Všetko okolo akvarijných rýb

Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod pavol69 » 31 Júl 2012 19:09 pm

Ahojte priatelia akvaristi,
dovolujem si otvorit novu temu ( aj ked uz existuju temy zmienenych druhov ryb ), v ktorej by sa diskusia mala uberat porovnavanim efektivity "biologickeho" nicenia rias rybami Otocinclus sp., affinis, vittatus ... a Crossocheilus siamensis ( SAE ) vo Vasich akvariach.
Uvod do temy by som prenechal niekomu z Vas, ktory by jednotlive druhy v skratke opisal ( obrazok / fotka, latinsky nazov, slovensky nazov, kde sa nachadza, kde je zaradeny ako druh, v akych podmienkach a parametroch akva vody by sa mal chovat v akvariu .... ). Dalej by ste sa mohli uz rozpisat akvaristi, ktori chovate jeden, alebo obidva druhy vo svojich akvariach nasledovne :
- druh chovanej ryby
- pocet
- velkost akvaria
- zopar udajov o Vasich parametroch akva vody
a dalej, uz len Vase postrehy a skusenosti s danym druhom.

Myslim si, ze informacie, ktore poskytnete, budu spravnym a prospesnym navodom hlavne pre zacinajucich akvaristov ( dufam, ze budu najskor citat, a az potom sa budu pytat ), ktori chcu chovat tieto zaujimave druhy ryb vo svojich akvariach, cim predidu katastrofalnym nasledkom z nevedomosti.

NECH NAM TO PLAVA.

Palo
:wink:
pavol69
 

Reklama

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod Luker13 » 31 Júl 2012 19:27 pm

Tak ja mam v 300l akvarku oba druhy... kazdy druh je v mensom hufe (SAE 4, Oto 5).

SAE: musim poveadt, ze v mladosti boli celkom aktivne pri niceni riasy ale ako dospievali tak zleniveli resp. dostali rozum a teraz uz len cakaju na zradlo. Stihli tiez znicit pogostemon helferi a teraz nicia staurogyne repens. Maju 1 a pol roka a nad 10cm dlzku.

Otici: nemam ich dlho ale uz teraz viem, ze su lepsi riasozruti ako SAE. Su to viacmenej nocni jazdci :D

Jednoznacne by som vyzdvihol otikov aj ked ich cena je niekde inde ako cena SAE, ale maju vyhodu v tom, ze nedorastaju do velkych rozmerov a zozeru skoro vsetku riasu.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod Milan666 » 01 Aug 2012 12:29 pm

No ja by som povedal, že o čistení akvária od rias spomínanými druhmi je nič len utópia. Ide tu o občasné spestrenie si jedálnička a netvárme sa, že to tak nieje.
Opýtam sa ja, kto z vás chová tieto rybky a nikdy nemal vďaka ním riasu?, ďakujem
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod Luker13 » 01 Aug 2012 12:46 pm

nevravim, ze znicia vsetku riasu. samoztejme je zname, ze treba odstranit pricinu vzniku riasy.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod Sunkafit » 01 Aug 2012 13:01 pm

Mam v akva oba druhy a ja zas budem oponovať lukerovi mne SAE pripadaju ako ovela lepší ničitelia rias a dokázali na 99,9% :lol: odstrániť vlastne všetky druhy rias ale aj napríklad javsky mach :mrgreen: a pogestemon hellferi tiež nevyzera tak dobre ako ked tam neboli........a otíci mile rybky stale pracuju male nenápadne taka vec co ma zaujala mam ich rok a nikdy som ich žrať nevidel 8)
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod Miloš » 01 Aug 2012 13:33 pm

takze moja skusenost

otoci mam v dvoch akvarkach v 50l 6 Ks a v 200l 20 Ks v 50l ich takmer nevidim behaju len v noci uz sa par krat aj vytierali ale riasy nezeru v 200l neustale behaju po nadrzi v skupinkach ale zeby nejak zraly riasy tak to si nemyslim

SAE mam 4 Ks v 200l a tie riasy sice zeru ale mam skusenost ze skor zlikviduju riasu ktora sa v akvarku nevyskytuje ked tam nachvilu vlozim rastlinu ale ano okusuju aj stetinkovu len zeby z nej nejak ubudalo sa mi nezda ale zasa mozem povedat ze sa ani nesiri zato ked som tam dal pocas cistenia rastlinu so zabym vlasom z 50 l akvarka tak kym som ja docistil akva oni docistili rastlinu a ta mohla ist na povodne miesto
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod tijani » 01 Aug 2012 15:01 pm

na riasy su najlepsie slimaky rodu Clithon
tijani
 
Príspevky: 178
Obrázky: 2
Založený: 05 Mar 2007 23:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod Vlado21 » 01 Aug 2012 15:03 pm

Spolocne spoluzitie bezproblemove (v 100l). Voda mierne zasadita (7,2 +/- 0.2). CO2 bezi cez den (druhy citlive na vyssie davky CO2, hlavne otici). Riasy obhryzaju obaja, ale netreba cakat od nich ziadne zazraky. Par mensich lozisk stetinky som mal na dne, ale casom zmizli. SAE som sa nimi krmit nevidel, takze tazko mi povedat ci a akou mierou k tomu zmiznutiu prispeli. Rastliny bez ujmy. Z husteho javskeho machu zostalo len hole torzo (SAE).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod pavol69 » 15 Aug 2012 16:54 pm

... ďakujem všetkým ktorí ste prispeli svojimi skúsenosťami s rybami, ktorým je venovaná táto téma. Dúfam, že sa niekto z Vás ujme a opíše pre začínajúcich akvaristov obidva druhy, tak aby nevznikali nové témy s názvom
"Aká je to ryba, ktorú mám v akváriu ?"
... nenechajte sa prosiť a prispejte aj ďalší, určite je Vás viac, ktorí chováte vo svojich akváriách ryby Otocinclus sp., affinis, vittatus ... a Crossocheilus siamensis ( SAE ).

Paľo
:wink:
pavol69
 

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod Vlado21 » 15 Aug 2012 17:13 pm

Pali, popisaneho uz bolo hodne:
otocinclus-affinis-t109.html?hilit=Otocinclus
mrenka-siamska-sae-t2577.html?hilit=Crossocheilus

IMHO, uz sa toho vela nenajde, co este nebolo povedane a dalo by sa k teme pridat... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod maxxx01 » 15 Aug 2012 17:29 pm

Otíkov som nemal, takže ohľadom nich tu nejdem robiť chytrého, ale SAE mám pekných pár rokov. Musím sa prikloniť k tým, ktorí tvrdia, že pri likvidácii rias sa od nich nedajú čakať žiadne zázraky. S pribúdajúcim vekom sa ich schopnosť likvidovať riasy zmenšuje. Respektíve, naučia sa priživovať na potrave podávanej ostatným rybám (vedia sa celkom slušne prežrať aj živočíšnej potravy, ako sú patentky a podobne), a teda logicky do rias sa im potom moc nechce. Iné by asi bolo, keby sa v akvárku nekŕmilo bežnou potravou kvôli iným rybám. No ale zas, kto má v nádrži len čiste SAE?
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Otocinclus sp. versus Crossocheilus siamensis.

Odoslaťod pavol69 » 15 Aug 2012 19:07 pm

Vlado21,
ďakujem za odkazy, v ktorých si určite každý niečo nájde pokiaľ bude pozorne všetko čítať od začiatku až po koniec.

Táto téma mala byť ucelenejšia, prehľadnejšia a hlavne mala byť mini pomôckou pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi Otocinclus sp., affinis, vittatus ... a Crossocheilus siamensis ( SAE ), prípadne nechcú čítať celú tému od 1 až ...... ale v pohode, pokiaľ si myslíš, že už nikto nebude mať čo napísať môžem dať tému zamknúť, prípadne vymazať.

Paľo
:wink:
pavol69
 


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.