Moje akvárium - poradte



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 09:36 am

Giftzahn napísal:@Helion: njn, s tou pracou to neprehanaj ... od tej kapu aj kone .... cize ziadne stresy ... usilovne studuj .... :lol:

Keby to tak šlo.

Dovolenka = byť na telefóne a mať 15 hovorov denne a odpracovať pri počítači aspoň 4 - 5 hodin denne.
:?
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Reklama

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 09:42 am

chnuro napísal:Martin ti v podstate povedal, ze si sa vobec nepoucil a ja suhlasim.

Spravil si nasledovné chyby:
1. Doverujes testom, pred ktorymi som ta varoval.
2. Cital si na fore nieco o zabehu ale pravdepodobne si si vytriedil informacie, ktore vyhovovali tebe. Na internene sa najde strasne kvantum nezmyslov. Musis vediet posudzovat dovezyhodnost informacie a na toto je dobre uz nieco vediet. Preto som ta varoval pred fórom.
3. Výmena 10L vody? V tvojej situacii to nic nie je. Mas menit 50% DENNE!!!, ked si dal take kvantum ryb do nezabehnuteho akvaria.
4. Spoliehal si sa na zazračne vodičky, ktore ti maju pomoct, prip. posobit ako prevencia. Ovela vacsi efekt ma vymena vacsieho objemu vody.
5. Okrem vypnutia vzduchovania si mal dvihnut vyssie filter, aby si zabezpečil prekysličovanie, ale nemyslim, že tie ryby sa udusili. Oni sa predpokladám otrávili dusíkatími látkami (opäť testovacie pasiky su nedoveryhodne a asi by si nameral celkom dost testom NH4, ktory na tom pasiku nie je).
6. Vypustil si cele akvarium a zacat znova? To znamena znicenie vacsiny uzitocnych bakterii v akvariu/dne. Je to uplny restart a zabeh zacina odznova. Ryby uz s aj tak oslabenou imunitou si to musia potom preskakat/preplavat cele znova... a niektore ani nedoplavu. Zdochol ti výber tých náročnejších živočíchov. O vhodných živočíchoch pre začiatočníka som ti tu už asi písal, tak nie že ťa napadne dokúpiť zasa tie isté ryby. Nedokupuj NIČ!

Odpovedz si sam pre seba, či si prave toto nezanedbal a či by nebolo lepšie tie rybky darovať niekomu na burze, lebo úhyny pravdepodobne ešte neskončili. Potom môžeš poučený začať úplne od začiatku tak, ako sa to má.


Nepoučil som sa, lebo mi ich bolo ľuto ich zlikvidovať. A teraz sa mi chce plakať, že som ich zabil.

1. čo sa týka testov, ale veď podľa niečoho by som sa mal riadiť, aspoň orientačne.
2. tou výmenou vody som myslel to, že má za úlohu upraviť kvalitu vody a podla testu bola ok, nevidel som dalsi zmysel menit jej viac.

Už nechcem nič dokupovať, len rastliny by sa mi ešte hodili nejaké, ale neviem odkiaľ ich zohnať, lebo tu v Nitre zdochol pes.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 09:45 am

M.i.s.o napísal:Si si isty ze ta voda je chlorovana? odkial si? ja menim vodu priamo z vodovoodu (50%) a nikdy som s chlorom problem nemal a ziadne pripravky na upravu nepouzivam. Teraz pokial to nezaloziz znova a mas tam uz ryby men 30-40% vody denne a vzduchovanie pustaj na noc. Najblizsiu vymenu sprav ale velku (70%) a potom tych 30-40%. Filter bezi nonstop?



Byvam v podnajme v Nitre, mestka voda je určite chlorovana.
Filter beží nonstop.
prípravky dávam koli tomu aby som sa ho zbavil, aky zmysel by malo to že budem dávať chlórovanu vodu, ked mi to bude zabíjať bakterie.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Sunkafit » 01 Aug 2012 09:49 am

ked nevieš v Nitre kupiť veci do akva je to dosť choré 8)
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 09:59 am

Sunkafit napísal:ked nevieš v Nitre kupiť veci do akva je to dosť choré 8)


Keby si videl v akom stave sú poniektoré rastliny, tak by si ich ani koze nedal zožrať. A pýtajú za to desné prachy.

Čo sa týka rýb, v jednom shope ich bežne predávajú a vobec ich netankuje ze im v nadrzi plavajú zdochliny.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Luker13 » 01 Aug 2012 09:59 am

Pozri sa na to z logickeho hladiska.

Mas slaby filter, malo rastlin a vela ryb... z toho vypliva, ze filter a rastliny nestihaju odburavat N latky z vody a tym padom musis menit tu vodu denne, pretoze ryby by plavali za chvilu vo vlastnych vykaloch. Ak budes menit denne 40-50% vody, tak by sa to dalo prezit bez vacsich uhynov. Niektorych ryb sa musis aj tak zbavit, pretoze dlhodobo ti tak vela ryb v malom akva neprezije.

-denna vymena vody 40-50%
-neprekrmovat
-zdokonalut filtraciu, ci uz novy filter alebo zvacsit filtracny objem
-pridat co najviac rastlin, hladinovky by sa tiez hodili
-a prekonat sa a spravit vsetko ako sa ma

to co si si navaril si musis aj zjest
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2012 10:00 am

Helion napísal:Menil som len 10 litrov, lebo dusik bol ok. Tak či tak aj keď ma voda dobre parametre mam meniť tretinu vody???

Podla coho sudis ze bol dusik OK? Iba podla hodnot NO2 a NO3? Pozri si ako prebieha dusikovy cyklus pocas zabehu a kedy su ktore latky na maxime (NO2 su na maxime az cca 2 tyzdne od zalozenia) a pochopis co sa v tvojom akvariu stalo...
Skutocne si pohladaj ako je to s tym chlorovanim (vo fore som to nie len ja popisoval uz nespocetne vela krat, preto to nebudem pisat znovu).
Chnuro to trochu s tymi vymenami prehnal. Staci teraz vymenit cca 50% a potom obden 30% (v podstate zalezi aj na teplote vody aku mas v akvariu, kedze pri vyssej teplote prebiehaju rozkladne procesy rychlejsie a je vo vode aj menej rozpusteneho kyslika a teraz sa chystaju zase vyssie teploty vonku)...

Helion napísal:A search v phpBB nehladá moc kvalitne.

Ma svoje nedostatky ale na vyhladanie toho co potrebujes bohate staci, najmä ak chces... Niekde vo fore som dal aj navod na jeho efektivnejsie pouzivanie. Netreba zbytocne hladat argumenty preco to nejde ale treba hladat sposob ako to ide...

Helion napísal:Už nechcem nič dokupovať, len rastliny by sa mi ešte hodili nejaké, ale neviem odkiaľ ich zohnať, lebo tu v Nitre zdochol pes.
Neviem komu co zdochlo v NR okrem toho ze tebe zdochynaju ryby a ak s tym nic neurobis budu zdochynat dalej... V NR nezozenies poriadne rastliny? Ani bezne? NEVERIM. Ak sa ti uz nechce chodit po obchodoch, tak co tak skusit http://www.burza.akva.sk a zohnat si rastliny priamo od akvaristov? :idea: Tu zas plati to co som napisal vyssie...

P.S.: Pri takomto postupovani tu dojde trpezlivost radit ti asi kazdemu a potom sa rady uz dockas len tazko...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 10:05 am

Včera som kúpil rastlinku cabomba caroliniana
http://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana
Prišiel som domov, rozbalil som jej bal a nemalo to žiadne korene, len napichané odrezky vo vate.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2012 10:10 am

Ak by si si pozrel co to je za rastlinu tak by si vedel ze je to stonkova rastlina ktora sa rozmnozuje odrezkami, ktore ti po zasadeni pustia korene...

Helion napísal:Čítal som tu na fóre, že poniektorý to vobec nerešpektujú čo sa týka zábehu, napustia to a akvárko ako tak frčí a zabehne sa.

K takemuto postupu aby sa zaobysiel bez katastrof treba jednu vec ktoru ty nemas - skusenosti... Ak uz nemas vlastne tak je treba vychadzat zo skusenosti inych a riadit sa tym co ti radia... Na urcite "experimenty" je priestor az ked tie skusenosti budes mat vlastne (spolu s vedomostami o tom co a ako v akvariu funguje a preco to tak funguje)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod chnuro » 01 Aug 2012 10:24 am

martin_s napísal:...
Helion napísal:Čítal som tu na fóre, že poniektorý to vobec nerešpektujú čo sa týka zábehu, napustia to a akvárko ako tak frčí a zabehne sa.

K takemuto postupu aby sa zaobysiel bez katastrof treba jednu vec ktoru ty nemas - skusenosti... Ak uz nemas vlastne tak je treba vychadzat zo skusenosti inych a riadit sa tym co ti radia... Na urcite "experimenty" je priestor az ked tie skusenosti budes mat vlastne (spolu s vedomostami o tom co a ako v akvariu funguje a preco to tak funguje)...

Presne toto som myslel, ked som spominal filtrovanie informacii z internetu.

Helion napísal:Včera som kúpil rastlinku cabomba caroliniana
Prišiel som domov, rozbalil som jej bal a nemalo to žiadne korene, len napichané odrezky vo vate.

Ta rastlina potrebuje pomerne dost svetla na to, aby sa jej darilo. Dokaze existovat aj ako plavajuca. To, ze je bez koreňov nevadí.

martin_s napísal:...
Chnuro to trochu s tymi vymenami prehnal. Staci teraz vymenit cca 50% a potom obden 30% (v podstate zalezi aj na teplote vody aku mas v akvariu, kedze pri vyssej teplote prebiehaju rozkladne procesy rychlejsie a je vo vode aj menej rozpusteneho kyslika a teraz sa chystaju zase vyssie teploty vonku)...

Pravda, ale aj tak nespravil vela z rád, ktoré dostal a presne si to vystihol takymto pristupom to ludi prestane bavit do tejto temy prispievat.

@Helion - zial s nejakou dodatocnou investiciou sa musis zmierit. Ak chces nieco usetrit na filtri, nemusis kupovat hned externy eheim, kukni clanky na akva.sk (link som ti uz dal). Da sa byrobit efektivny vnutorny filter. Svetlo sa da tiez podomacky vyrobit vlastné. Ale v prvom rade sa netreba nechat demotivovat prvotnym neuspechom a musis sam chciet nieco dokazat.

btw: moje snazenie o rastlinne akvarium v zaciatkoch tiez nebola ziadna slava. Prve 4-6 mesiacov som pestoval viac rias, ako rastlín. Nemalé peniaze vo forme rastlín odišli bez mihnutia oka (mini-oaza-pokoja-by-chnuro-t12195.html)
Naposledy upravil chnuro dňa 01 Aug 2012 10:27 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 10:26 am

Este mam otázku ohladne setov.
http://www..akvariumonline.sk/juwel-rio/ ... o-180.html
pokial by som si chcel kúpit celý set ako je tento, je tam dostatocne osvetlenie, termostat, filtracia a podobne??
Zvažujem, že začnem ešte raz a od podlahy.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 10:27 am

Bolo by to tak lepšie??
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2012 10:30 am

Helion maly citat pre teba:
Pravidlá diskusie napísal:9. Skôr než položím novú otázku sa vždy pokúsim nájsť odpoveď v skôr rozdiskutovaných témach. Aj tvoj čas je vzácny tak prečo nútiť ostatných aby svojím časom plytvali?

Cize search.php (o tomto sete a aj o setoch ako takych tu diskusie su...)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 10:32 am

Je lepie si akvarko skladat, alebo kupit hotovy set?
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod chnuro » 01 Aug 2012 10:33 am

Set neodporucam, je tu o tom tema. Ale pači sa mi tvoje odhodlanie.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Sunkafit » 01 Aug 2012 10:40 am

Helion napísal:
Sunkafit napísal:ked nevieš v Nitre kupiť veci do akva je to dosť choré 8)


Keby si videl v akom stave sú poniektoré rastliny, tak by si ich ani koze nedal zožrať. A pýtajú za to desné prachy.

Čo sa týka rýb, v jednom shope ich bežne predávajú a vobec ich netankuje ze im v nadrzi plavajú zdochliny.


Chod na pešiu zonu maja zoo .........maju tam zakladne a pekne jednoducho pestovatelne rastliny prepač ale tebe ine netreba

Ak by si potreboval možem ti ponuknuť
cryptocoryne wendii green
hydrophyla polysderma
ludwigia repens.........ani toto ti netreba
bacoba monieri.......možno ani toto
pogestemon hellferi.............toto ti netreba
rotala rotundifolia
pistiu
Naposledy upravil Sunkafit dňa 01 Aug 2012 10:48 am, celkovo upravené 1 krát.
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 10:42 am

juwel-rio-180-osvetlenie-filter-t11894.html
juwel-rio-180-z-nemecka-t14063.html

Každá téma sa k tomu vyjadruje inak.
Jedna je pozitivna ina negativna, ako sa mam rozhodnut, ked som uplny zaciatocnik.
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2012 10:44 am

Ja tam rozpor minimalne co sa tyka osvetlenia nevidim...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Helion » 01 Aug 2012 10:51 am

Bolo by teda vhodne pre zaciatocnika?? Ci na nom treba cosi menit??
Helion
 
Príspevky: 35
Založený: 30 Júl 2012 08:01 am

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Aug 2012 11:22 am

Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Milan666 » 01 Aug 2012 12:01 pm

Helion napísal:Je lepie si akvarko skladat, alebo kupit hotovy set?

Najlepšie bude sa naučiť na tom, čo už máš, ale bez rýb. Zatiaľ nazbieraš vedomosti a začiatkom jesene uvažuj o rybičkách. Tieto okamžite preč! Darovať, poprípade sa s novým majiteľom dohodnúť na budúcnosti.
Pochop už prosím, že ryby sa ti neudusili pre nedostatok kyslíka, ale UDUSILI sa, resp. otrávili čpavkom, ktorý vyprodukovali, kapiš to?? Bože môj ty si si zabezpečil riadnú rybaciu polievku :oops:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod Jozef I. » 01 Aug 2012 13:09 pm

Odporúčam ti poskladať si vlastne akva. jednak si budeš môcť založiť akva podla vlastných predstav a parametrov ake budeš potrebovať a jednak budeš nuteny si všetko študovať a tak sa o akvaristike dozvieš ovela viacej, ako keď si kupiš set v ktorom už všetko bude.
A v setoch je vždy slabe osvetlenie a slaby filter, je to len taky zaklad a je tam ohrievač, ktorý ani možno nebudeš potrebovať. A keď budeš mať set sotva budeš niečo na fore a nete študovať niečo o osvetleni alebo filtry, kedže ich tam budeš už mať...
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Moje akvárium - poradte

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Aug 2012 13:53 pm

... som bol prekvapeny tym setom 2x45W T5 a filter s objemom 3l (prietok ale bude asi slaby) na 180l je celkom slusne, samozrejme poskladat si to je lepsie riesenie ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Moje akvárium - poradte

Odoslaťod spid3r » 01 Aug 2012 15:05 pm

Jn ale tie ziarivky su nestandardne cize pri ich vymene si priplatis pekne a filter ok, ale pre serioznu rastlinnu akvaristiku ho aj tak neskor odstranic a kupis vykonnejsi co su dalsie naklady, ak set ta radsej nejaka diversa + osvetlenie sa da vyladit podla poziadaviek. Ak chces link tak ss aby som nespamoval reklamou :)
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.