Prosim ochotnych ludi o pomoc!



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod Mariok » 30 Júl 2012 18:12 pm

Určite nie je nutné kupovať špeciálne krmivo pre betty, dôležité je zabezpečiť pestrosť potravy.
Ja kŕmim (napr.) Tetraminom, SAK mix-om (denne), Granulovanou Spirulinou 2xtýždenne, Mrazenými patentkami (1-2x týždenne), ale neber to ako dogmu, dôležitá je pestrosť a ak je možnosť dostať sa k živej potrave, tak to je na nezaplatenie.
Špeciály pre bettky nepouživam, sú podstatne drahšie a ťažšie sa zháňajú, oplatia sa skôr chovateľom, ktorým sa investícia vráti predajom rýb (vďaka zloženiu má krmivo vyššiu výťažnosť - menej odpadu=menšie znečistenie=zdravšie prostredie=zdravšie ryby pri rovnakej perióde výmeny vody.
Podľa recenzii je asi najlepšie krmivo Betta PRO od Ocean Nutrition - LEN môj názor na základe diskusii na Nete.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 31 Júl 2012 10:15 am

Opat diky za odpovede....krmivo mam poznacene takze budem po nom patrat ci uz v obchode alebo pripadne objednam cez net. K tym mrazenym patentkam, mam ich v mrazaku ale necitala som moc kladne nazory na ne tak som ich uz dlhsie nepouzila... dake nazory ze sa maju pred pouzitim premyvat, mozu sa v nich drzat bakterie, rozny vyrobcovia ktory vraj niesu dobry a pod. krmila som naposledy nimi asi priblizne pred mesiacom a rybam chutili, neostalo v akvarku po nich ani stopy. to co nedali betty pozrali prisavnici a to okamzite. no z diskusii na fore mam dilemu ci teda su vhodne alebo nie....
po stranke zivej potravy je co najlepsie pre betty?.....skusim zohnat
Dnes som opat merala pH-cko v akvarku po 4 dnoch od spozorovania chorej betty a je stale v normale a vsetko vyzera o.k. betta v karantene akoby jej nic nebolo to opuchnutie na boku je vystupene uz len trosku ale k ostatnym rybkam ju zatial nedam kym jej ten biely flak z nezmizne....takze komunikacia s priatelmi ostava nadalej pre bettu iba cez sklo :)
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod Milan666 » 31 Júl 2012 16:13 pm

S mrazenou potravou si môžeš čo to zavliesť do akva, preto je to riziko, no nemusí to byť pravidlo. Zo živej potravy, artémia, grindál, mikry......., teraz v lete komárie larvy, dáfnie.......
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod Mariok » 31 Júl 2012 18:06 pm

Milan666 napísal:S mrazenou potravou si môžeš čo to zavliesť do akva, preto je to riziko, no nemusí to byť pravidlo. Zo živej potravy, artémia, grindál, mikry......., teraz v lete komárie larvy, dáfnie.......

Na tému mrazenej potravy budú vždy trvať neustále polemiky, môj osobný názor je ten, že mrazená potrava je vždy lepšia ako sebelepší ľudský výmysel (aj keď nutrične kvalitný), ide o to, naučiť sa rozoznať, či balenie nebolo rozmrazené a opätovne zmrazené - potom je to už fakt ozajstný humus vhodný akurát na vyhodenie. ... Príroda je príroda, a moja skúsenosť je taká, že viac škody si narobí akvarista zanedbaním výmeny vody, resp. občasného nutného odkalenia dna a potom to hádže na mrazenú potravu. Existujú výnimky - neoverené zdroje mrazenej potravy môžu spôsobiť potiaže obsahom ťažkých kovov, ktoré dokážu napr. patentky špeciálne kumulovať vo svojom tele a následne spôsobiť otravu celej osádky akva, alebo len citlivejších jedincov. Ideálne je mať okruh známych akvaristov, resp. priamo predajcu v akvaristike (ktorý kŕmi mrazeným aj ryby priamo v predajni) a nechať si vyložiť skúsenosti s daným dodávateľom mrazenej potravy. Osobne používam hlavne mrazenú koretru, patentku a dospelú žiabronožku. Bettky (aj) sa idú za tým zabiť.
Keď sa občas stane, že po rozmrazení sú živočíchovia rozpadnutí na x častí, celé balenie vyhodím, lebo viem, že bolo opätovne zmrazované, a je tak na dve veci...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod Milan666 » 01 Aug 2012 11:41 am

Tu v našom okolí možno nájsť len (logicky) poľskú a z Poľska není ani....., vlastne nič není dobre, šak to poznáme, že? A cestovať kvoli mrazenej potrave nemienim. Mám vlastné namrazené a v prípade odchovu liaheň na artémie je pripravená
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 01 Aug 2012 19:21 pm

Dakujem....s tymi larvami komarov by nemal byt aktualne problem, chcem sa opytat len tolko ci je mozne ich zbierat aj z roznych nadrzi kde celorocne stoji voda (kovove, plastove sudy a pod.)
Patentkami som nekrmila uz asi mesiac ale priblizne minuly tyzden sme cistili mrazak a tak sli patentky o patro nizsie do chladnicky kde sa samozrejme rozmrazili takze mozu putovat teraz akurat tak do zachoda a nie do akva...v predajni sa opytam ci pouzivaju pre svoje rybky mrazene krmivo ktore predavaju no skusim sa aktualne zamerat na rozsirenie suchej potravy a zhanku po zivej....
Informacia k chorej bette – neviem akym zazrakom, ci uz silou samotnej bettky alebo mojim kazdodennym hipnotickym pohladom do nadrze s nou :D, bettka vyzera ze sa dostala z najhorsieho. Nador ( vyrazka, opuch) ci uz ako to nazvat je uplne prec, biely flak ( otvor) tiez, osava uz len malicka biela bodka a ak aj ta do zajtra zmizne, bettka poputuje z karanteny naspat k svojim priatelom do akva....moc sa tesim a neviem k comu prikladat uzdravenie pretoze sa liecenie zaobislo bez akejkolvek chemie, jedine ak by kuchynska sol bola ten zazracny liek...
mimochodom tolko informacii a mudrosti ktore tu chytam na fore uz niekolko dni, citanim, robenim si poznamok a ukladanim dolezitych odkazov na nete, som ani len netusila kolko medzier mam v zakladoch akvaristiky a tak samozrejme pokracujem s tlacenim do hlavy nadalej a uz teraz mam zalusk na vacsie akva :D ( a to som si myslela ze mini mi bude stacit) :)
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod spid3r » 01 Aug 2012 20:04 pm

Njn ta to chyti ako vacsinu zna stu a zistis ze zachvilu jedine miesto kde nemas akvo je zachod :D Ci? :D
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod martin_s » 01 Aug 2012 21:19 pm

iwette85 napísal:...neviem k comu prikladat uzdravenie pretoze sa liecenie zaobislo bez akejkolvek chemie, jedine ak by kuchynska sol bola ten zazracny liek...

Sol nie je ziadny zazracny liek, ale velakrat dokaze pomoct ak sa ochorenie zachyti vcas... (je tu o pouziti soli aj tema)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 02 Aug 2012 18:20 pm

spid3r:
no to veru mas pravdu, hned by som chcela vacsie ale radsej sa nechcem unahlit, skor nabrat co najviac informacii a byt aspon z casti bez obav :)
martin_s: jo ja viem, bolo to myslene samozrejme zo zartu, je mi jasne ze ak su rybky nakazene niecim agresivnejsim alebo ako pises v pokrocilom stadiu choroby, sol nieje riesenim. Ale je mozne ze v mojom pripade pomohla...nepouzivala som ju od zalozenia akva, az ked sa objavila plesen na plutvach samca betty a samozrejme s nou pokracujem doteraz rovnako aj pri lieceni betty s "nadorom" a rovnako ju budem uz asi pouzivat nadalej...
Dnes som kupila dalsie krmivo s nazvom TetraMin ktore sa mi z toho obrovskeho rakuskeho vyberu (kedze zijem v Linzi) zdalo asi najvhodnejsie. Bude to zniet asi zaujimavo kedze tu zjem, no moja nemcina nieje natolko dokonala aby som dokazala prelustit popis na krmivach pre rybky. Preto sa chcem opytat aky mate nazor na toto krmivo : http://krmivo-pro-ryby.heureka.cz/tetra ... e/#section
su tri druhy: bloodworms, daphnia a brine shrimps. Ci je to je len daka hlupost a vyrovna sa rovnako susenemu krmivu alebo je naopak o mnoho vyzivnejsie a splna priblizne rovnako to co sa ziska zo zivej potravy...krmiva sa tu predava na kopy roznych druhov ale ako vravim, nemcina nic moc tak to idem prestudovat cez net.
A samozrejme to co sa mi na slovensku nikdy nestalo ( a asi ani nestane), v predajni bol zadarmo katalog od Tetra ktory samozrejme sluzi aj ako reklama pre tuto firmu no pre chovatelov myslim dost uzitocna "kniha" ( je to hrube asi 1,5cm :D ) kde je kopa rad k akvaristike ako takej a vsetky vyrobky ako na dlani :).... no kym to prelozim a precitam....
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Re: Prosim ochotnych ludi o pomoc!

Odoslaťod iwette85 » 02 Aug 2012 18:24 pm

.....
Prílohy
tetra.jpg
Obrázok používateľa
iwette85
 
Príspevky: 27
Založený: 26 Júl 2012 17:03 pm
Bydlisko: Linz - AT

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.