TomasK - "Veľké akva"



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod TomasK » 03 Aug 2012 00:18 am

Ako väčšina z Nás, som aj ja v detstve vlastnil akvárium. Začínal som z 12 litrovým, potom pribudlo menšie asi 2 litrové na odchov, neskôr som sa dostal ku 18-tim litrom, ale raz vytieklo cez vzduchový motorček tak som ho zrušil na naliehanie mamy. Asi pred 2 rokmi som sa pustil do prestavby akva u priateľky. To bol môj návrat ku akvaristike. Je to 100 litrová nádrž o ktorú sa dlho starám. Ale každý to pozná, že akva nikdy nieje dosť veľké. Tak po dlho zvažovaní padlo rozhodnutie kúpiť stojan s dvoma 375 litrovými nádržami. Dohoda znela jedno pre mňa druhé pre priateľku. No a táto téma sa venuje práve tomu môjmu.
Po zakúpení začala fáza zhromažďovania rôznych rastlín, štrku, techniky. Keďže financie boli obmedzené, hľadali sa spôsoby ako ušetriť. Filter domáca výroba, piesok nazbieraný v bystrinke, rastlinky z inzerátov a podobne. Potom nastal konečne čas na realizáciu.

Dátum založenia: 1.4.2012

Rozmer: 125 x 50 x 60, 375 litrov hrubý objem

Pozadie: čierna samolepiaca tapeta z vonkajšej strany

Výživne dno: Tropica Plant Substrate 5L, SUBSTRAL Osmocote pre dom a balkón cca 200g

Substrát: riečny piesok 0,5-4 mm (časť z betonárky, časť nazbieraná v potoku)

Svetlo: 4 x 36 W T8
    10:00-18:00 (Philips 865 + Philips 33) + domácky vyrobené reflektory
    12:00-20:00 (Hailea 836 tropical red + Osram 640 cool white) + reflektory Luwel
Filtrácia: vnútorný filter vlastnej výroby, objem cca 8 l, výkon 950 l/hodina, rozstrekovacia rampa (za pomoc pri zostrojení patri vďaka akva nadšencovi s nickom Figaro)jedna sa o kruhový filter poháňaný čerpadlom, ktoré nasáva vodu do vnútorného priestoru a rozstrekovacou rampou distribuuje po akváriu. Ako filtračný materiál je použitá namotaná sieťka proti muchám a keramické krúžky. Objem filtra 8 litrov ( 6 l sieťka + 2 litre krúžky) + pred 2 týždňami bol nasadený na zábeh Eheim 2080

Ohrev: 200 W ohrievač s termostatom nastavený na 28°C

Hnojenie: CO2 pri zábehu, po 3mesiacoch došlo, teraz je bez CO, PMDD,občas EasyCarbo

Voda: vodovodná, bez úpravy

Testy: KH, GH, NO2, NO3, PH, ostatok sa plánuje v blízkej dobe

Dekorácia: koreň, po týždni sa objavil sliz, tak šiel von, vyvarený v kotli a namočení, ešte nebol vrátení naspäť

Flóra: 90% zo zoznamu bolo nasadených pri zábehu,ostatné prišli v priebehu fungovania. Niektorým sa darí viac, niektorým menej, čím bude ovplyvnený budúci stav akva.
Vallisneria spiralis
Bacopa monnieri
Alternanthera reineckii
Cryptocoryne pontederiifolia
Cladophora aegagropila
Nymphaea lotus red
Limnophila sessiliflora
Cryptocoryne aponogetifolia
Pogostemon helferi
Staurogyne repens
Lilaeopsis novea-zelandiae
Hydrocotyle verticillata
Blyxa japonica
Eustralis stellata
Echinodorus bleheri
Hydrocotyle leucocephala
Hygrophila difformis
Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
Hygrophila corymbosa
Anubias barteri var. Angustifolia
Microsorium pteropus
Cryptocoryne wendtii „brown“
Monosolenium tenerum
Didiplis diandra
Ludwigia repens
Rotala rotundifolia
Vesicularia dubyana „Java moss“
Pistia stratiotes
Lobeliu cardinalis "dwarf"

Fauna: ryby boli pridávané postupne po 5týždnoch zábehu. či je tam rýb veľa, alebo málo je na dlhú diskusiu, niektoré tu majú azyl, niktoré sú plánovaný obyvatelia. zatiaľ sú to malé jedince, keď podrastú upraví sa aj ich počet :)
9 x Symphysodon (2 x red melon, 5 x tyrkys, 2x hnedý) - najnovší obyvatelia v adaptácií
4 x Corydoras sterbai
2x Pterygoplichthys gibbiceps
3 x Ancistrus sp.
4 x Crossocheilus siamensis „SAE“
3 x Poecilia reticulata
3 x Botia macracantha
Neocaridina heteropoda var.Rili
2 x Clea helena
2 x ampularia - modrá varianta

Za všetky postrehy, nápady a rady, ktoré ma posunú vpred budem veľmi vďačný :pivo:
Prílohy
akva 02 - 1.4.2012.jpg
0 days - 1.4.2012
akva 03 - 6.4.2012.jpg
5 days - 6.4.2012
akva 05 - 15.4.2012.jpg
14 days - 15.4.2012
TomasK
 
Príspevky: 44
Obrázky: 0
Založený: 12 Apr 2010 22:24 pm

Reklama

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod TomasK » 03 Aug 2012 00:32 am

pripájam ďalšie foto :)
akva 06 - 29.4.2012.jpg
28 days - 29.4.2012
akva 07 - 13.5.2012.jpg
42 days - 13.5.2012
akva 08 - 12.6.2012.jpg
75 days - 12.6.2012


ďalší plán:
- vylepšiť osvetlenie napr. 4 x T5
- zakúpiť testy na fostor, železo
- obnoviť prevádzku CO2
- navrhnúť optimálny systém hnojenia
TomasK
 
Príspevky: 44
Obrázky: 0
Založený: 12 Apr 2010 22:24 pm

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod dedojozef » 03 Aug 2012 07:45 am

Trošku chaotická, ale pekná záhradka. Držím palce :wink: .
Výborný vzor pre začiatočníkov, ako zariadiť a ušetriť.
No a je samozrejmé, že sa musíš pochváliť aj tým druhým akva :) .
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod Walcott » 03 Aug 2012 10:09 am

Pekné, len nechápem prečo si nevyrobil tú rozstrekovaciu rampu z čiernej rúrky, alebo túto niečím nenatrel, napr akva silikonom čiernym, takto dosť kričí, ale ked to zarastie...
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod triscene » 03 Aug 2012 10:40 am

ten sliz na koreni je uplne bezny a nemusis ho vyvarat, v pohode sa da odsat hadickou a potom by sa uz nemal ukazat.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod Luker13 » 03 Aug 2012 10:41 am

no to drevo mi tam chyba...dalo by tomu akvarku šmrnc
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 03 Aug 2012 11:07 am

No.. pekné to tam mas, k tej osadke asi by som to ozivil nejakym hufikom tetier.20 kuskov by to tam osviezilo. Tie sterbayky-no 4 kusky je velmi skromne, skor este 6 k tomu. Ja viem ze su to jedny najdrahsich panciernickovm ale 4 je malo.A ten pocet druhov rastlin, mne osobne to pride vela/niekedy je menej viac/, krasne akva urobis aj s 4-5 druhy rastlin.Ale i tak si myslim ze sa ti to vyseparuje samo.len ich spravne umiestnit.A samozrejme chce to len cas.Drzim palce litraz je to paradna.len tak dalej. Este taka poznamocka, panciernikovia najma pandy a sterbay-ky nelubia zvysene mnozstvo Fe vo vode, su na to dooost citlive.
HASEMANIA_NANA
 

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod HASEMANIA_NANA » 03 Aug 2012 11:09 am

Ozaj mlada/tvoja frajerka/ ma co v akvarku? cichlidy, ci tiez nieco z tropov?Daj sem FOTO aj oboch akvariek spolu, musi to byt paradny pohlad na take VANE :-D
HASEMANIA_NANA
 

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod astro » 03 Aug 2012 12:45 pm

a fotky s rybami/fotky rýb sú kde?
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod Milan666 » 03 Aug 2012 13:45 pm

No ale od začiatku vzorový postup, výborne! Držím palce!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod TomasK » 14 Aug 2012 17:10 pm

No po kratkej dovolenke som spat. Dakujem za postrehy a pripomienky. 8)

@dedojozef: Chaoticke mozno, ale snazil som sa tam nasadit co najviac rastlin aby osm sa vyhol problemom s riasov. teraz uz postupne niektore rastlinky odchadzaju tak sa t otroska meni. Aj pla dobuducna je tozjednotit a dat tomu nejaku koncepciu, ale to ukaze cas.

@Walcott: no to som si aj ja povedal ked som to spustil, ale vtedy som bol vdacny aj za tuto sedu ktoru som kupil. Casom sa tO vymeni za ciernu :)

@HASEMANIA_NANA: panciernickov bolo povodne 5, ale jeden sa pominul. nebol problem kupit dalsich 5, ale nechcel som to prerybnit, dokonca som ani nevedel akym smerom bude osadenstvo smerovane. Ku tym rastlinkam, jasne ze sa daju robit divy aj smensimpoctom, ale mne sa proste rastlinypacia, pretoje ichtak vela :D
Co sa tyka druheho akvaria, este jeprardne (nebol cas a ani financie), ale uz vieme co tam bude plavat. Keby to je na polovicek, tak tam pusti 100 prisavnikov a bude spokojna :D

@Luker13: drevo pojde naspat, ale az vpriebehu mesiaca ked sa bude prerabat svetlo, lebo vrchny kryt je napevno spojeny s bocnymi stranami a na manipulaciu mam iba cca 15 cm miesta.

@astro: ryby su na foto, ale moc ich nevidno. Ostatne bude vidiet na daslich foto, len ich musim stiahnut do PC
TomasK
 
Príspevky: 44
Obrázky: 0
Založený: 12 Apr 2010 22:24 pm

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod prasan » 15 Aug 2012 22:57 pm

Pekne to začalo.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: TomasK - "Veľké akva"

Odoslaťod TomasK » 25 Sep 2012 22:49 pm

No dnes je tomu 178 dni co funguje akva. Pred dvoma tyzdnami sa mi podarilo zas rozbehnut CO2, vsetko slo v poriadku az do dnes. Nedopatrenim sa dostalo do akva viac Co2 ako bolo treba, tak vsetko osadenstvo skoncilo hore bruchom :(
Tak najblizsia investicia je PH controler a nova osadka.
Prílohy
akva 11 - 13.9.2012.jpg
akva 10 - 2.9.2012.jpg
akva 09 - 13.8.2012.jpg
TomasK
 
Príspevky: 44
Obrázky: 0
Založený: 12 Apr 2010 22:24 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.