Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 11 Aug 2012 13:06 pm

Moje posledné nature akvárium ma v obývačke tešilo približne rok, iwagumi štýl je naozaj fascinujúci a kto má rád rastlinkárčenie, puntičkárstvo a nakoniec má rád štýl a dizajn, je to ten správny smer. Viac v mojej posledne téme, kde som sa za počiatočnej pomoci skúsenejších dopracoval naozaj ku krásnemu, zdravému a oku lahodiacemu akváriu.

Dospel som do takého štádia, kedy ma láka aj život rybiek a vytvorenie im čo najlepších podmienok podľa ich biotopu. Nakoľko u nás v Podpoľaní sa pýšime vodou mäkkou (gH 4), rozhodol som sa, že sa pokúsim vytvoriť pohodlie rybám z rodu "dwarven cichlids" - Apistogrammám. Bude sa jednať pravdepodobne o druh Hongsloi II.

Takže pre nových predstavím moje akva:

Rozmer:81 x 36 x 50 cm, float sklo, nemecká výroba, kvalitné spracovanie od Juwelu, lepené čiernym silikónom
- rád by som do väčších rozmerov z iného skla, no situácia mi to nedovoľuje zatiaľ.

Pozadie: Čierna samolepia fólia dostupná z Baumaxu, vytvára parádny kontrast z akváriom a nemyslím, že ju budem niekedy meniť.

Layout: Rozhodujem sa medzi čisto koreňovým, alebo koreňe v kombinácii s malými skalami. Dominantou budú určite korene / koreň. Rád by som použil aspoň z časti piesok, mám vrecko Sarawak sandu a v kombinácii s koreňmi by to nemusela byť vôbec zlá voľba.

Filtrácia: EHEIM EccoPro 300 (750 L/H, u mňa tak tipujem 3 - 4x objem akvária za hodinu), dostačuje, ale je to na hrane. Pribudne pravdepodobne k filtračným hmotám vrecko s rašelinou.

Ohrev:
Juwel ohrievač 150W, čierne prevedenie, na zadnej tapete ho ani nevidno, takže vyhovuje, no v budúcnosti by som rád prietokový od Hydor-u, nech je toho čo najviac v skrinke.

CO2: 20kg tlaková fľaša, redukčák s 2 manometrami, EMV, ihlový ventil, bubble counter naplnený glycerolom. Určite budem musieť zabezpečiť pH sondu, nakoľko potrebujem kyslejšiu vodu a držať pH okolo 6.3 - 6.5.
- zatiaľ je pre mňa otázka výška CO2 pri týchto rybách, ale je zabezpečený stabilný prísun pre potreby rastlín.

Substrát: ADA Amazonia, ktorá už je v nádrži cez rok a rád by som, aby si ešte čo to poslúžila, takže ostáva na dne spolu s ADA Power Sand Special S. Výška tvorí v predu cca 6 cm, vzadu cca 12-13cm.

Osvetlenie: AquaMedic Ocean Light 150W HQI + 6500K Osram PowerBall Excellence. Svetlo v Juhomareckých vodách je silné a ostré, takže chromatičnosť zrejme ponechám, len pridám rašelinový výluh do filtra ako som písal vyššie. Spolu s čiastočne zarastenou hladinou a správnou výškou závesného svetla neočakávam problémy. Z pôvodných 35cm od hladiny teraz svelto pôjde na finálnych 50cm od hladiny. Predpokladám, samozrejme odsledujem a prispôsobím. Dĺžku osvitu začnem okolo 4 hodín, postupne by som sa chcel dopracovať na 6 až 8 hodín denne, podľa potreby.

Údržba a plánovaná prevádzka: Čaká ma zrejme strarostlivnosť o piesočnatejšie dno, zámer mám taký, že bude aspoň z časti pieskové, tak občastné "povysávanie" s týždennou výmenou vody, aspoň 30-40 % nádrže. Čistenie glassware už nebude také frekventované predpokladám, nakoľko sa zmení zložene flóry, takže už tam nebudem liať toľko hnojiva. Filter plánujem čistiť určite každý mesiac, pretože tieto ryby sú náchylnejšie na kvalitu vody a dusíkaté látky v nej, takže nič nenechám na náhodu.

Flóra:

Cabomba caroliniana
Ceratophyllum submersum
Heteranthera zosterifolia
Vallisneria americana
Vallisneria asiatica var biwae
Vallisneria gigantea
Vallisneria spiralis

Tzv. sword plants:
Echinodorus amazonicus
Echinodorus bleheri
Echinodorus bolivianus
Echinodorus cordifolius
Echinodorus parviflorus
Echinodorus tenellus

- neviem ešte čo sa mi podarí zo zoznamu zohnať, takžne konečné zastúpenie sa môže líšiť a určite tam nebudú všetky spomínané, menej je niekedy viac

Fauna:

Apistogramma Hongsloi II
- rád by som párik
Paracheirodon simulans
- neviem koľko si ponechám kúskov, musím sa ešte poradiť ako sa to bude správať v 100L vody, môže sa stať, že mi neostane ani jedna a budú tam len cichlidy
- taktiež mi vysí otáznik nad SAE, Otíkmi a krevetami

Založenie: Blízka budúcnosť :)


Uvítal by som na čo si dať pozor, poprípade čo je ešte NUTNOSŤ pri tomto druhu rýb. Vďaka!

Glitter
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod spid3r » 11 Aug 2012 13:16 pm

20kg tlakova flasa? O.o

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 11 Aug 2012 13:25 pm

Obrázok
Obrázok
Jasné, je absolútne bezproblémová, aj keď boli tie 37čky vonku, nič sa nestalo, takže menšiu nechcem už 8)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod spid3r » 11 Aug 2012 13:38 pm

Mhmm aka je vysoka vratane redukcaku?


Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 11 Aug 2012 13:49 pm

76cm, presne sa mi to vojde do skrinky, ako vidno na foto..
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod spid3r » 11 Aug 2012 14:11 pm

Hmm fajnota

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 14 Aug 2012 12:51 pm

Nejaký update..

Obrázok
Obrázok

Rastliny, ktoré boli zatiaľ k mání:

Echinodorus uruguayensis
Echinodorus grisebachii 'Bleherae'
Heteranthera zosterifolia
Microsorum pteropus 'Windelov'

A rád by som potom ešte niečo náročnejšie, nech to má šmrnc. Tak by som uvítal tipy, čo také raritnejšie by sa hodilo do toho biotopu.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica


Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod doors010 » 14 Aug 2012 13:50 pm

eleocharis urcite nie ten na uzde v amazonii neudrzis
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod triscene » 14 Aug 2012 13:53 pm

pokial mu das nejake prirodzene zatarasy (skaly a tak) tak sa to da, mne sa este v 38icke parvula moc nerozbehla a drzim ju, v trojlitrovke citim ze je uz v HC ale to zasa viem skosit a je v pohode, nie je to rastlina co by dusila alebo nieco take.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 14 Aug 2012 13:54 pm

Čo sa dá udržať v Amazónii? :D Neviem, ale mám taký pociť, že nech tam dám čokoľvek, všetko zažije svoj BOOM.

Díky Rišo, potešilo by, budem držať miesto hlavne pre tú červenkastú.

Treba nejako nakombinovať správne hnojenie podľa mňa.. A jj, Triscene, teraz to vidím na Valisnérke čo robila pod tými skalami, hromadila sa tam :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Giftzahn » 14 Aug 2012 14:11 pm

njn, konecne poriadne "odrastena" Co2 flaska ... jj, konecne je to riesenie "od podlahy" ....inak som zvedavy aky hardscape nahodich ... ku korienkom s"igelitu" supnut par fesnych kamienkov a je hned poriesene .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Dusky » 14 Aug 2012 14:38 pm

tie korene si odkial objednal?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Jofre » 14 Aug 2012 14:45 pm

to Glitter : Na Alternantheru "Mini" si brúsim zuby aj ja,ale niesom si istý,či bude vhodná do môjho iwagumi akvária.
Obrázok používateľa
Jofre
 
Príspevky: 296
Obrázky: 0
Založený: 19 Máj 2012 15:47 pm

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 14 Aug 2012 15:46 pm

@Giftzahn: Presne ako píšeš, bol som nazbierať "zopár" menších kúskov a mám taký dojem, že ich ešte pridám :)
@Dusky: Richard Tokušev, Banská Bystrica - veľká ochota, skús sa dohodnúť
@Jofre: Má už vyčlenené miestočko, v predu pred koreňmi :) Veľmi vkusná je..

Kde dať ten piesok? V pláne mám ľavú stranu pred tie skalky. Aspoň nejaké miestočko nech je tam pieskové.. Btw., čo vravíte? Nech som korene obracal akokoľvek, toto mi prišlo najlepšie. Nevyhol som sa ani zvírenému dnu a uhynutiu dvoch neoniek, ktoré som si nevšimol, že ostali v trsoch ´nany´. Je tam spústa kreviet, tak od nich očakávam prácu. Na hladinu dám všetky rastliny, čo som vytiahol, nech tlmia svetlo a trochu pomáhajú stabilizácii lebo šlo ako písal Gift úplne od podlahy.

Obrázok
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 14 Aug 2012 17:15 pm

Pridal som ešte pár kamienkov, zajtra príde na rad piesok.. Pre dnešok hotovo.

Obrázok
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod fazyl » 14 Aug 2012 18:07 pm

zaujimavy scape ale tie kamene uz teraz nevidno, ked to zacne rast o mesiac nebude naznak po kamenoch co je podla mna skoda. mozno pouzit vacsie kusy?
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 14 Aug 2012 18:27 pm

Možno, samozrejme, nevidím problém ich tam doložiť zajtra.. Vyskúšam.

Dizajnovo sa mi to páči a keď to zarastie, bude to dobré si myslím.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Dusky » 14 Aug 2012 19:09 pm

tie korene su fajn, celkovo je to super, nerozmyslal si nad okruhliakmi?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 14 Aug 2012 19:30 pm

@Dusky:
Vôbec, nepáčia sa mi vzhľadovo, i keď možnosť zohnať samozrejme je.

Pridal som inak väčšie kamene, je to lepšie, dík za postreh fazyl.

Obrázok
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Giftzahn » 15 Aug 2012 07:37 am

jj, kamienky su fesne a fuzik aj vacsie ...jj, tot pravda inak skoda ze si sa moc ponahlal .... teraz nie je v akva Sarawak ... a ono ani by som ho tam nestrkal lebo pri tomto setupe sa ti akurat zmiesa s amazoniou .... pokial by si supol vsetko "hardsacpove" smerom k zadnej stene akva ... dodrzal zlatu zilu ... teda zlaty rez :mrgreen: a z predu akva by zmizla amazonia ( smerom do zadnej casti ... aby scape nebol taky ...plochy ... ako teraz .... alebo do cierneho igelitoveho vrecka ta prebytocna na archivaciu) .... a nahradil ju Sarwak hned by to aj inak vyzeralo ... a neboj korienky ti kludne aj nad hladinu fuzik vykukat mozu ... to problem isto nebude ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod doors010 » 15 Aug 2012 08:56 am

vyzera to super ale jedna vec tam mne nehra do karat ato je ta priruba okolo akvaria myslim tu hore ...strasne to kazi celkovy pohlad na akvarko a este aj korene to zakryva...inak krasa tesim sa na pokracovanie....
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod Glitter » 15 Aug 2012 09:07 am

@Gift: Jediný problém ktorý bol, že som zvíril dno, to proste nešlo s takým koreňovým systémom, tie korene mali aj 30cm... Takže som sa sa už vôbec nechcel hrabať a prehrabovať v nej. Bola to rpste šou to všetko vyberať a bol som rád, že som to ako tak vyčistil potom od toho prachu, a to som vlastne nič neprehraboval, len som vyťahoval rastliny.. Neviem ešte aká pohroma ma čaká :D Ani ako sa budú správať parametre vody a čo urobí NO3 a dúfam neodídu ryby.. Ale súhlasím s Tebou, len som sa v tom dne proste nechcel viac šprtať. Ten sarawak dám pri skoro úplnom vypustení a dám ho na igelit, aby sa ho zmiešalo čo najmenej, myslím, že to pôjde ;-) Dačo vymyslím.. Určite som sa neponáhľal, len musel som myslieť aj na živočíštvo, ktoré som tam mal a ktoré nebolo kam dať. Myslím, že to dopadlo ešte celkom vkusne a dobre na moje pomery :lol:

@doors: Cez stred akva šla vlastne priečna výstuha, ktorú som vypýpil, pretože robila tiež v akva. Toto je akási obruč, o ktorej som skúmal či môže alebo nemôže ísť dole. Raz som čítal tak a raz onak, takže osobne sa bojím, aby som nemal potom 100L vody na podlahe v obývačke, pretože keď sa pozriem z boku, tak sklá sú už teraz jemne prehnuté. Fakt neviem akú úlohu to tam zohráva a ako veľmi to tam spevňuje a či vôbec. Už som to skúmal pri iwagumi lebo sa mi to tam nepáčilo, ak by som zostil viac, tak sa do toho pustím, no info mám rozličné. Môžem to nafotiť a môžme sa na to pozrieť.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Tretia etapa 125L Juwelu - Apistogrammas' temptations

Odoslaťod doors010 » 15 Aug 2012 11:31 am

jednoznacne to skus nafotit nezda sa mi ze by to tam muselo byt
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.