Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]



Všetko okolo akvarijných rýb

Kardinálka čínska [Tanichthys albonubes]

Odoslaťod Pejo » 04 Jún 2004 15:39 pm

kardinalky cinske – tanichthys albonubes
co vravite na tieto rybicky? ake mate s nimi skusenosti a k akym rybam by ste ich dali. kolko minimalne v jednom akva a proste tak vseobecne o nich. :roll:
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Phantom » 05 Jún 2004 21:09 pm

Celad-kaprovite podcelad-rasborinae samce su stihlejsi a takisto intezivnejsie zbarvene -rozdiel pohlavia.Dlzka kardinalky je 4.5cm-ryby velmi radi plavaju preto nechaj kus volneho priestoru na plavanie.Tuto rybu chovaj radsej v hejnu min.5 kusov a su to dobromyselne ryby velmi odolne. :wink:
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Zelik » 07 Jún 2004 07:19 am

Ja som choval kardinalky v 43l akva s neonkami, a kardinalky ich stale prehanali, takze vacsinu casu boli schovane v jednej casti akva. Teraz, ked tam uz kardinalky nie su, je tam pokoj.
Obrázok používateľa
Zelik
 
Príspevky: 62
Obrázky: 18
Založený: 23 Feb 2004 08:24 am
Bydlisko: Trencin

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod skala » 07 Jún 2004 09:58 am

velmi nenarocna, lahko odchovatelna ryba. myslim, ze sa jej aj vravi cinska neonka. 2 litre aspon na rybu rataj
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Pejo » 10 Jún 2004 12:25 pm

to Zelik: mal si s nimi v tom akva aj ine ryby alebo len neonky :?:
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod sokkyp » 02 Sep 2004 14:02 pm

Nemate nahodou niekto nejaky kontakt na chovatela?

Ake podmienky potrebuju (teplota, voda, potrava)?
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod xDodox » 02 Sep 2004 14:10 pm

sokkyp napísal:Nemate nahodou niekto nejaky kontakt na chovatela?

Ake podmienky potrebuju (teplota, voda, potrava)?


Dake info najdes tu a taktiez tu
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod aduša » 03 Sep 2004 19:55 pm

Ja by som k nim pridala Zebricky,ale zase aby vsetky rybky neplavali len vo vrchnej casti akvarka.A co tak pridat k nim Razbory klinovite
aduša
 

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Pejo » 03 Sep 2004 20:55 pm

akurat je to aktualne - uz mam komplet nove akva - uz caka len na osadku. tie kardinalky tam dam - len som si nie uplne isty s nazorom ze su vhodne pre zaciatocnikov a nenarocne. kazdy kto ich mal vravi, ze su dost problematicke a aj utocne. tak neviem. ak sa mylim opravte ma a ujasnite mi to. chovu zdar :D
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Maja » 05 Sep 2004 22:59 pm

V literature je uvadzane, ze su vhodne pre uplnych zaciatocnikov..., ale tie moderne ryby, to uz je riadne preslachtene a uz to nie je, co to bolo onehdy :-(. Mala som ich. Vobec neboli utocne. Len su strasne rychle a tak ked das ku nim skalara alebo guramu (ci inu pokojnejsiu rybu, co je zvyknuta zrat pomalsie), tak sa bude lakat ich rychlych pohybov a doslova utokov na krmivo. Ale aspon je v akvariu zivo :-).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Pejo » 06 Sep 2004 19:55 pm

Tak dnes som si ich konecne kupil. aj samotny predavac povedal ze este je priskoro zistit pohlavie rybiek takze tazko povedat v akom pomere su :roll: - ma s tym niekto skusenosti ako ich rozoznaval :?: .vsetky sa drzia pokope az na jednu (asi samotarka). v tom ze su rychle si mala pravdu. priebezne budem informovat ako si zvykaju na nove prostredie 8)
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod barky » 07 Sep 2004 08:53 am

Osobne mam kardinalky len kratko asi mesiac, ale z doterajsich skusenosti su to naozaj velmi nenarocne ryby, mam ich v praci 6 ks v asi 8 litrovom akvariu a momentalne spolu s nimi plava uz aj 6 ks ich rozplavaneho poteru, dospele mlade vobec nezeru, ani si ich nevsimnu. Pohlavie rozoznas tak ako vseobecne pri tetrovitych rybach v dospelosti je samicka vacsia a ma viditelnu vacsiu brusnu dutinu, samcek posobi subtilnejsie.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod jacik » 07 Sep 2004 09:08 am

barky napísal:mam ich v praci 6 ks v asi 8 litrovom akvariu a momentalne spolu s nimi plava uz aj 6 ks ich rozplavaneho poteru, dospele mlade vobec nezeru, ani si ich nevsimnu.

a nezrali ani ikry ani nerozplavany poter?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod barky » 07 Sep 2004 09:28 am

Prisiel som do prace az ked boli rozplavane, takze ti neviem povedat, ci zrali nerozplavany poter, kazdopadne pri treni som nepozoroval ziadne naznaky zrania ikier.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod viridis » 07 Sep 2004 09:42 am

Samceky okrem toho maju jemne vyraznejsiu chrbtovu plutvu.
A ked su v skupine, zvyknu si obcas dva samce navzajom s siroko rozprestretymi plutvami oponovat.
Vtedy su velmi pekne.

http://aquaworld.netfirms.com/ napísal:Breeding: Not too difficult, can be bred in small tanks. A 30*20*20 tank is sufficient. Tank should be densely planted, and preferably be places so that it receives a bit of sunlight.Temperature around 22 degrees(although the fish wil also spawn at 9 degrees!), fresh neutral water, and a small filter in the corner. In such a tank a pair should be added, and fed well for a few days, with live or frozen food. Up to 300 eggs are laid, sometimes all at once, sometimes over a period of weeks, and placed on the plants by the female. The eggs will hatch in 36-72 hours(temperature), at that time the fry are approx. 4 mm long, and wil be hanging from plants and of the glass. The fry are fully free swimming the following day. It's not necessary to remove the parents, although it's better if large amounts of fry are desired. Fry should be fed infusoria in the beginning, and if fed well, can grow really fast. The fry are sensitive to waterchanges, it's better to perform frequent small changes than larger changes once a week. Hoedeman(1969) reports that the natural breeding season is from March till Oktober, and also that it may be necessary to keep the fish at low temperatures for a while to get them into proper breeding condition.
Naposledy upravil viridis dňa 07 Sep 2004 13:59 pm, celkovo upravené 1 krát.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Pejo » 07 Sep 2004 13:01 pm

Velke diky za zaujem. Vsimol som si ze plavaju hlavne v hornej casti akvaria (je to pre mna nove - lebo neonky ani podobne ryby som este nemal :oops: ). Urcite mam 1 samicu - o druhej si nie som isty ( podla brucha je to samica a podla sfarbenia plutvy samec :o ). Na nakladenie ikier su potrebne nejake specialne podmienky, napriklad teplota a tvrdost vody .... :?:
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod viridis » 07 Sep 2004 14:02 pm

Pozri vyssie, upravil som predosly svoj prispevok.

(Ziadne extra podmienky teda nepotrebuju.
Mala zarastena nadrz Teplota okolo 22 stupnov staci. (Prospieva, ked boli pred tym drzane v chladnejsej vode a dobre krmene). Neutralna voda. )
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Pejo » 20 Nov 2004 20:00 pm

takze konecne som zistil pohlavie. v poslednej dobe som si vsimol ako sa vyrazne 3 rybkam zafarbil koniec chrbtovej plutvy na bielo(co budu samci), zvysok budu asi samice :D . je to asi aj znak toho ze uz dospeli :roll: . myslite ze by sa vytreli aj pri teplote nad 25 stupnov?
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Hugo » 24 Nov 2004 11:29 am

Chovam kardinalky od utleho detstva a aj ked som cez tie roky pomenil osadku akva, pri kardinalkach som ostal vzdy. Su velmi nenarocne (podla mojich skusenosti na vodu aj na teplotu). Mal som ich dokonca aj pri teplote okolo 16 stupnov a bez problemov a dokonca aj pri tvrdej vode.
Ale videl som ich chovat aj pri teplote 25 stupnov.

Nie su agresivne, aj ked niekedy nahanaju ostatne rybky, ale ide len o hranie. Mal som pri nich aj malicke gupky a nikdy nikomu neublizili. Su len velmi aktivne a rychle. Radi sa navzajom provokuju ako aj ostatne rybky.

Pohlavie - jednoznacne by som rozlisoval podla tvaru. Su pazrave a tak aj lahko sa prekrmia, ale samcek je jednoznacne stihlejsi. Cim su starsie, tym je to viac vidiet.

Rozmnozovanie - niekde som dokonca cital, ze nepozieraju vlastny poter.
No vytieraju sa nahodne (inak je to nadherne sledovat) a to je problem pri spolocenskom akvariu a prisavnikoch. Ostatne rybky pozeru ikry.

Su to moje najoblubenejsie rybky. Krasne si dvoria a vobec dodavaju akvarku zivot. Drzim palce a verim, ze s nimi budes spokojny.
Obrázok používateľa
Hugo
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Jún 2004 10:50 am
Bydlisko: Košice

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod dracula » 24 Nov 2004 15:09 pm

No ja som začínajúci akvarista a dosť ma potešilo že som narazil na takúto diskusiu. Pomali všetko zriaďujem a samo mám v hľadáčiku aj budúcu osádku. Keď som v obchode zbadal kardinálky, v momente som vedel, že táto ryba v mojom akváriu nesmie chýbať. Plánujem medzi ne dať aj neónky a gupky, a podľa toho čo tu čítam, nemal by v tom byť dáky extra problém. Ak má niekto iný názor nech sa ozve. Určite dám vedieť ak si ich kúpim....... :roll:
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Pejo » 24 Nov 2004 15:37 pm

neviem ci nepozieraju svoj plodik - ale plodik black molly nahanali a dzobali donho (nezjedli ho asi preto ze bol na ich usta prilis velky), ked zistili ze ho tazko zozeru - tak ho nechali na pokoji. takze ani v tomto by som problem nevidel :wink:
Obrázok používateľa
Pejo
 
Príspevky: 33
Obrázky: 1
Založený: 28 Mar 2004 20:15 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod dracula » 02 Dec 2004 17:20 pm

No dnes som si kupil 6 kardinalok, zatiaľ sa v akva len oťukávajú, takže som si ich hyperaktivitu nejako extra nevšimol. Ale pravda je že su to vymakane rybky.....
Obrázok používateľa
dracula
 
Príspevky: 129
Obrázky: 10
Založený: 22 Nov 2004 23:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod slovanista21 » 23 Júl 2005 08:15 am

ja ich chovam v druhovom akvariu ako jediny druh su nadherne s tymto akvarkom som nadmieru spokojny no mne sa paci .znasaju teploty okolo 15az 24c co 23az 24 im neprospieva ,trenie podporis znizenim teploty okolo 18´C(cital som)
teraz nieco z literatury
dlzka 4-5cm
samec stihlejsi mensi ,samica vacsia
teplota vody nesmie byt vacsia nez 22-23´C zatial co v zime moze klesnut pod 16´C
da sa chovaat v za zahradnom jazierku ak jej nehrozi ze ju zozerie nejaky vacsi spolubyvajuci
ako som povcedal chladna voda podporuje kladenie ikier
niektori rodicia pozieraju ikry
zdrzuje sa medzi strednym a hornym stlpcom vody v akvariu
pH:6-7
dH:do 30´
prezyvka "FALOSNA NEONKA"

dufam ze nikto nebude mat namietky k mojmu prispevku dakujem cafte
Obrázok používateľa
slovanista21
 
Príspevky: 82
Obrázky: 14
Založený: 12 Apr 2005 17:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: kardinálky čínske – tanichthys albonubes

Odoslaťod Ajven » 09 Máj 2007 23:05 pm

Dovolim si malu odbocku a zverejnujem odkaz na clanok: Příběh stařečka a malé rybky , v ktorom su kardinalky obsadene vo vedlajsej ulohe (inak krasny namet do Bakalarov :) )
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.