Prevencia



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Prevencia

Odoslaťod Atilla » 28 Máj 2003 09:23 am

zaujimalo by ma ci obcas pri uz miernych naznakoch nejakeho ochorenia (pliesne,bakterialna nakaza) davate nieco rybkam alebo iba odlovite do karanteny podozryvu rybky a vyckavate (pripadne podate liecivo len jej)

a teraz konkretne jedna plata ma fakt "potesila" neviem co robila ale ma biely ripacik !!! ako keby jedla bielu cokoladu a kedze nema ruky tak sa neutrela :) teda smiat by som sa nemal :(
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Reklama

Re: Prevencia

Odoslaťod barky » 28 Máj 2003 10:13 am

Ak sa nejedna o rybu nejak blizku mojmu srdcu, tak sa s nou nemilosrdne rozlucim, ak nie je postihnuta cela osadka akvaria, tak nema cenu liecit.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Prevencia

Odoslaťod jacik » 28 Máj 2003 10:28 am

ak iba 'posedava' a nevsima si ze krmim tak ju este v akva necham a pozorujem ju.

ale akonahle je na nej nieco viditelne (bodka, rozstrapkana plutva, plava nakrivo, ...) tak ide okamzite mimo akvaria do karanteny. ale uspesnost liecby mam minimalnu. zachranil som iba 3 rybky od bakterialneho rozpadu plutiev pomocou TERAP AB. inac nic.

hromadne epidemie (ako krupicka) som v akva nastastie este nemal :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Prevencia

Odoslaťod Atilla » 28 Máj 2003 10:42 am

este to rozpisem
nebavi ma donekonecna kupovat nove rybky preto momentalne som ochotny na rybku za 30SK pouzit liecku za 300SK (koniec koncov neminie sa to vsetko)
jedine divne na nej je to ze ma kremovo bielu papulku a chvostovu plutvu ma v strede rozrezanu (akoby ziletkou) na polovicu (vodorovne)
nie roztrapkanu len prerezanu
je uplne cula zerie atd. ALE to moze byt preto lebo je to 1 alebo 2 den :(

este k tej mojej otazke pouzivate niekto lieciva aj ako prevenciu a ak ano ake ? snad okrem kuchynskej soli
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod skala » 28 Máj 2003 10:50 am

Prevenciu - liecivo zasadne nedoporucujem. Ak nie su ryby stresovane, je to minimalna potlacovanie prirodzenej odolnosti. Mozno v obchode to ma aj pozitivny zmysel.

Spravna prevencia je dobra kondicia, prirodzene podmienky ako biologicke, tak technicke, proste vsetko ma fungovat normalne.

Je jasne, ze ryby obcas chore su.

A k tomu bielemu povlaku: Z hlavy bohuzial teraz neviem, ale ak nezabudnem pozriem sa na to doma, matne si spominam, ze ide o pomerne vaznejsiu vec, doporucovali tusim Ectopur a samozrejme rybu izolovat. Mozno pomoze Kapusansky Antimykotin. FMC a Multimedikal, ani malachitka nezaberie. Mozno este Acriflavin. Je to nakazlive - po smrti ryby.

Ja som sa s tym stretol u plat. Bohuzial nevydrzali, ale pravdu poviem, prilis som ju neliecil.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Prevencia

Odoslaťod skala » 28 Máj 2003 10:56 am

Aby som bol presny, ked ryby prenasam v sackoch, tak kvapnem do sacku 1 kvapku Multimedikalu. Iny odporucaju Aquatan, mozno Omnisan.

Ja nie som za prilisne oblbovanie, pretoze su to chemikalie, ktore ked sa zlucia mozu vyrobit pohromu. Nedavno som doniesol 25 ryb do obchodu, a oni im pucli nejaky sajrajt zo Sery, a do 2 dni ryby, ktore som choval 3/4 roka a ktore skapali, len ked sa niektorej zachcelo lietat, odisli do vecnych vod do posledneho kusa.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Prevencia

Odoslaťod Lacik » 28 Máj 2003 11:03 am

barky napísal:Ak sa nejedna o rybu nejak blizku mojmu srdcu, tak sa s nou nemilosrdne rozlucim, ak nie je postihnuta cela osadka akvaria, tak nema cenu liecit.

..drasticke :shock:
...ale co uz taky je zivot (smrt jedinca pre zachovanie rodu) :D
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod fero » 28 Máj 2003 11:19 am

Ja nedavam ziadne preventivne lieky /okrem soli/. Cim menej chemie je vo vode, tym to je lepsie aj pre rybky aj pre rastliny. Raz sa mi stalo, ze jednej rybke uplne napuchlo brucho. Aj by som ju mozno liecil, ale ked som videl ako sa trapi tak som jej pomohol do rybieho nebicka. :cry:

Inac cital som niekde v knihe, ze bezbolestny a najmenej drasticky ukon ako usmrtit chore rybicky je ponorenie rybky do ladovej vody - Kocky ladu rozdrvit na "sneh" doliat trocha studenej vody a potom rybicku prelovit. /ma to byt taka ladova kasa/

Prave u spominanej rybky som postupoval uvedenym sposobom a veru sa mi zdalo, ze rybicka do sekundy umrela. :(
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Prevencia

Odoslaťod skala » 28 Máj 2003 12:00 pm

Ano, oni sa jednoducho okamzite udusia, nieco ako CO a viazanie na hemoglobin. Pri dostatocnej koncentracii je clovek do 10, ak nie do 4 sekund kaput.

Inak velmi toxicke je pre ryby aj posobenie CO2, samo ze vo vysokej koncentracii, staci 5 %, co ma mat kazda mineralka. Takze staci ta, alebo spravit sodu a ryba by mala skapat. Tento postup je mozno este lepsi, uhyn nie je az taky rychly, ale ja uplne pokojny, vraj. CO2 posobi na ryby ako rajsky plyn pre ludi.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Prevencia

Odoslaťod Vai » 28 Máj 2003 13:38 pm

K tomu utracení nemocných rybek:
-CO2, jak např. minerálka apod. rozhodně z vlastní zkušenosti nedoporučuji :!: , trvá to příliš dlouho (např. potěr mečovek se u mě křečovitě zmítal v 0,5 l perlivé čerstvě otevřené vody min. jednu minutu)
-ledová voda, kostky ledu, sníh apod - rozhodně lepší, účinek je okamžitý
-další způsob, horká voda - taktéž vhodnější a rychlé
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Prevencia

Odoslaťod jacik » 28 Máj 2003 14:12 pm

Vai napísal:-další způsob, horká voda - taktéž vhodnější a rychlé

no, do vriacej vody som guramu sivu hodil iba raz, neprajem vam zacitit ten smrad vareneho masa. :? velmi humanne mi to nepripadalo aj ked mrtva bola prakticky ihned.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Prevencia

Odoslaťod Atilla » 28 Máj 2003 14:14 pm

poprosil by som k veci zmenilo sa to kilovanie rybiek a to sa mi nepaci :(
aspon nie mojich
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod skala » 28 Máj 2003 14:53 pm

Vai napísal:K tomu utracení nemocných rybek:
-CO2, nedoporučuji :!: , trvá to příliš dlouho (např. potěr mečovek se u mě křečovitě zmítal v 0,5 l perlivé čerstvě otevřené vody min. jednu minutu)


Takze, ziadny pokojny odchod???? Neviem, to ja mam informaciu z pocutia. Mozno dokonca aj z nejakej oficialnej literatury.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Prevencia

Odoslaťod jacik » 28 Máj 2003 15:16 pm

Atilla napísal:poprosil by som k veci zmenilo sa to kilovanie rybiek a to sa mi nepaci :(
aspon nie mojich

pred nedavnom tuto temu rozoberali na akvarium.cz a tam padali ine rady :shock: - akoze odrezat rybe hlavu a tak.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Prevencia

Odoslaťod Astrid » 28 Máj 2003 15:31 pm

To s tou hlavou- ja som citala v nejakej akva knihe, ze vraj je to najrychlejsi sposob, ako ju usmrtit, ak sa to urobi rychlo. Vraj vtedy ani netrpi. I ked podla mojho nazoru je to trochu "krvave" riesenie.
Co sa tyka tej platy. Ja mam jednu krasnu samicku gupky a asi pred 2-3 dnami sa jej objavil taky biely flak na hornej strane papulky. Neliecila som, myslela som, ze to prejde, ale ked sa to nezlepsovalo a aj lezala niekedy na dne a obtierala si papulku o dno (ale zrala normalne), dala som ju do karantenneho akvaria (10 litrov). Dala som ju tam vcera vecer a nakvapkala som predpisane mnozstvo Sera Mycopur. Ako tak na nu dnes pozeram- uz to nema. Hadam to teda zabralo. Budem ju este pozorovat.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Prevencia

Odoslaťod barky » 28 Máj 2003 15:40 pm

A hlavne je podľa mňa dôležité dávať pozor pri nákupe rýb a nakupovať ryby len z dôveryhodných zdrojov. Ja osobne už nakupujem v 90% ryby len od chovateľov. A čo je choroba vlastne už pár rokov neviem a to mám teda dosť veľa rýb.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Prevencia

Odoslaťod Lacik » 28 Máj 2003 17:30 pm

fero napísal:Ja nedavam ziadne preventivne lieky /okrem soli/

kolko soli davas a ako casto?
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod salik » 28 Máj 2003 20:03 pm

Atilla napísal:...a teraz konkretne jedna plata ma fakt "potesila" neviem co robila ale ma biely ripacik...

..ked som kupil varku Tetier červenoústych tak po pusteni do akvarka mala jedna taky bieli fliacik ako popisujes ty, pravdepodobne plesen, rybku som nechal v akvarku a ta to sama "rozchodila" bez pouzitia chemie, nedavno pri neplanovanej "generalke" ([url]akva.sk/viewtopic.php?t=213[/url]) som vsetky rybky prelovil do jedneho akva (25L), kde boli cca 5-dni, po preloveni mala zase ta ista rybka ten bieli flak na ustach, po 7-dnoch sa jej to zase stratilo (mozno trochu pomohlo aj UV, ktore som vtedy prave spojazdnil), takze ta rybka to ma podla mna stale v sebe a pri zhorsenych podmienkach (NO2,NO3, STRES) prestava mat pod kontrolou svoju "imunitu" a zacina sa prejavovat choroba :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Prevencia

Odoslaťod jacik » 28 Máj 2003 22:10 pm

salik napísal: takze ta rybka to ma podla mna stale v sebe a pri zhorsenych podmienkach (NO2,NO3, STRES) prestava mat pod kontrolou svoju "imunitu" a zacina sa prejavovat choroba :idea:


tiez sa mi to zda. v poslednom case som dost 'experimentoval' a vzdy ked sa zhorsili podmienky v akva tak sa napr. gurama zacala obtierat o filter, a ked sa zasa zlepsili tak prestala. platy to iste. ale uz som zda sa nasiel 'zlatu' strednu cestu a ani sa mi brutalne nemnozia riasy a ani nemam problem s rybkami.

sem tam mi umrie plata ale ked som to tak spocital ze ziju priemerne 2-3 roky a u mna su uz rok a kupil som ich uz velke tak to aj tak vychadza. a nemaju ziadne viditelne znaky (plesen, bodky, ...) ze by sa chystali odist. proste prestane papat, skovava sa a do 2 tyzdnov az mesiaca umrie. :(
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Prevencia

Odoslaťod fero » 29 Máj 2003 08:05 am

Lacik napísal:
fero napísal:Ja nedavam ziadne preventivne lieky /okrem soli/

kolko soli davas a ako casto?


Do 160 l akvaria davam dve cajove lyzicky pri uplnej vymene vody. Ked dolievam novu vodu bez odsavania starej vody tak sol nepridavam, pretoze sol v akvariu ostava a vyparuje sa len voda bez soli.

Ked ciastocne menim vodu, tak sol pridam umerne mnozstvu odsatej vody. Ale vzdy radsej skormnejsie, niekedy po ciastocnej vymene vody sol ani nepridavam. :roll:
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Prevencia

Odoslaťod Atilla » 30 Máj 2003 12:06 pm

rybku som izoloval micopur nemali ale poradili mi od tetrapet-u anti-mikotin pockam 5dni a uvidim
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Prevencia

Odoslaťod Astrid » 30 Máj 2003 13:27 pm

Ludia mozem sa spytat na co vobec davate tu sol? Ako prevencia, ja viem, ale comu to ma vobec zabranit, myslim akym chorobam (alebo vseobecne?) Ako to s tou solou funguje?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Prevencia

Odoslaťod skala » 30 Máj 2003 13:36 pm

Ako to funguje presne, to bohuzial neviem. Kazdopadne nejako ako dezinfekcia. Zabija to infekcie, choroby a rybam to neublizi.
Okrem toho si myslim, ze sodik je velmi potrebny prvok pre zive sustavy.

Netreba to prehanat, pretoze inak sol prilis zmeni vodivost vody, lepta kozu ryb.

Okrem toho neovplyvnuje ph, pretoze ide o sol silnej zasady a silnej kyseliny.

Okrem toho, v prirodnej vode je daleko viac ionov, ako vo vode tecucej z kohutika. Preto sa pridava raselina, aktivne uhlie, zeolit, dubova kora, jelsove sisky, doslova hnijuce drevo atd. Ovplyvnuju ako ph, tak organicke komplexy, ako aj vyzivu rastlin.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Prevencia

Odoslaťod fero » 30 Máj 2003 13:39 pm

Cital som, ze sol funguje ako dezinfekcia proti parazitom a halvne proti plesniam. :?
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.