Chladenie pre morske akvarium



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod RastoPD » 12 Jún 2003 19:16 pm

:?: Mate niekto hotove chladenie pre more? Aj ja by som ho potreboval ... mozte a poradte. Dik.
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Reklama

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod salik » 13 Jún 2003 07:17 am

RastoPD napísal::?: Mate niekto hotove chladenie pre more? Aj ja by som ho potreboval ... mozte a poradte. Dik.

nieco sa rasto preberalo uz tu - viewtopic.php?t=367 , od milana tam padlo celkom zamjave a jednoduche riesenie, v tvojom pripade aj lahsie realizovatelne, kedze bezis na externej akva/filtracii,........das do posledneho prepadu jedno cerpadlo, napojis hadicu, a tu vyvedies von a zmotas do nejakeho vedra plneho studenej vody a ladu, druhy koniec hadice z vedra vyvedies spat do filtracnej komory vo filtri.....tot fsjo :roll:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod Roman » 13 Jún 2003 09:36 am

ano mam. je to 350W agregat z automatu na kokakolu, ma vlastny termostat a je celkom dobry, len som musel vymenit ventilator, ten povodny hucal ako vrtulnik
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod RastoPD » 13 Jún 2003 11:14 am

Roman napísal:ano mam. je to 350W agregat z automatu na kokakolu, ma vlastny termostat a je celkom dobry, len som musel vymenit ventilator, ten povodny hucal ako vrtulnik


:shock: Super napad, kolko ta to vyslo? A hlavne ako velmi ti to teraz huci? Dalsia vec, ako si to cele technicky pomenil? Beriem kazdy rozumny napad, ktory mi pride urcite vhod. A nemenej zaujimava otazka - ako sa da k takemu niecomu dostat?
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod RastoPD » 13 Jún 2003 11:16 am

salik napísal:
RastoPD napísal::?: Mate niekto hotove chladenie pre more? Aj ja by som ho potreboval ... mozte a poradte. Dik.
nieco sa rasto preberalo uz tu - viewtopic.php?t=367 , od milana tam padlo celkom zamjave a jednoduche riesenie, v tvojom pripade aj lahsie realizovatelne, kedze bezis na externej akva/filtracii,........das do posledneho prepadu jedno cerpadlo, napojis hadicu, a tu vyvedies von a zmotas do nejakeho vedra plneho studenej vody a ladu, druhy koniec hadice z vedra vyvedies spat do filtracnej komory vo filtri.....tot fsjo :roll:


:lol: A nemas nahodou doma vyrobnik ladu? Ten by bol celkom vhodny k takemu niecomu ... :wink:
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod Roman » 13 Jún 2003 11:35 am

RastoPD napísal:
Roman napísal:ano mam. je to 350W agregat z automatu na kokakolu, ma vlastny termostat a je celkom dobry, len som musel vymenit ventilator, ten povodny hucal ako vrtulnik


:shock: Super napad, kolko ta to vyslo? A hlavne ako velmi ti to teraz huci? Dalsia vec, ako si to cele technicky pomenil? Beriem kazdy rozumny napad, ktory mi pride urcite vhod. A nemenej zaujimava otazka - ako sa da k takemu niecomu dostat?


nestalo ma to nic, dostal som ho uz hotovy. neviem odkial ho zohnal povodny majitel, asi z nejakej zrusenej predajne alebo krcmy.

teraz to nehuci viac ako bezna chladnicka, fukam na vymennik beznym izbovym ventilatorom , ten je na 1. rychlosti takze sa dalo pri tom aj spat a nemusel som ho na noc vypnut
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod RastoPD » 15 Jún 2003 10:53 am

:P Uz som problem vyriesil vcera. Kupil som velky ventilator, je na casovom spinaci. Mam odklopeny horny dekel nad nadrzou a zeniem tam vzduch. :D Zazraky sa deju a z vyse 30 to kleslo na 26 stupnov. V noci to mam vypnute. Investicia 999,- Sk, nie az tak vela. :wink: Okrem toho, ze to trochu huci, je v miestnosti super vlhky morsky vzduch. Cize more mam priamo v izbe. :o
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod jano007 » 24 Sep 2003 07:10 am

Ludia! Co takto pouzit na chladenie system z prenosnej autochladnicky. je to zaujimavy napad, nie? Teoreticky by to mohlo ochladit take 300l akvarium o 5-10 stupnov.
Obrázok používateľa
jano007
 
Príspevky: 11
Založený: 17 Sep 2003 08:18 am

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod RastoPD » 25 Sep 2003 16:38 pm

jano007 napísal:Ludia! Co takto pouzit na chladenie system z prenosnej autochladnicky. je to zaujimavy napad, nie? Teoreticky by to mohlo ochladit take 300l akvarium o 5-10 stupnov.


:roll: Ciste teoreticky ... mozno ano ... :?:
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod klidekdio » 18 Mar 2004 22:03 pm

Pre vas vsetkych...podla mna je na hcladenie najidealnejsi Pertierov clanok....je to genialita sama o sebe....len je to trosku nakladne....Ale rychle elegantne a ucinne....ten clanok ma rozmery 7x7 cm a bud sa jednoducho nalepi zo zadu ajvaria na sklo alebosa spravy obehove cerpadlo do ktoreho vlozime plastovu trubku na toru pripevnime Pertierov clanok....je to celkom jednoduche.....Vykon clanku sa pohybuje medzi 35W az 70W su vseliake vykonove typi....je nehlusn akurat trosku nakladny na cod....dokaze v akvariu 150l spravit pokles ostupnou za 10 hodin a potom teplotu aj udrzat....keby si to chcel niekdo vyrobyt tak na to potrebuje iba Pertierou clanok poriadny hlinikovy profil jeden ventilator 120x120 12V nieje nutny pokial je profil dostatocne velky A poriadny ale ozaj poriadny zdroj konstantneho prudu....a je to....dufam ze to s vas niekto skusi ....tak zatial sa majte ...paa
klidekdio
 
Príspevky: 1
Obrázky: 18
Založený: 15 Mar 2004 01:10 am

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod Roman » 19 Mar 2004 10:22 am

Je pravda, ze Peltierove clanky zaznamenali znacny pokrok za posledne 2 roky. Uz sa tesim az to niekto skusi. Moj agregat ma prikon 320W, ak sa nemylim , tak chladiaci vykon ma okolo 500W. Neviem , aky je pomer prikon/chlad.vykon u peltiera ale treba zvazit, ci celkove naklady na clanky+ elektrinu casom neprevazia vyhody tohto druhu chladenia.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod kyslík » 19 Aug 2004 07:00 am

Takže pre Rasťa z PD , opäť otvoril tému chladenia pre more , síce v inej téme , ale to je jedno.Ja som to riešil ventilátorom s výkonom 54 W , ktorý je napojený cez kontaktný teplomer, ktorý spína pol stupňa hore , dole. Aj v najväčších horúčavách nemám viac ako 25,5 C. Ventilátor "leží"
na žiarivkách.Je pravda , že esteticky to nie je nič moc , ale funguje to perfektne. Kontaktný teplomer je uchytený v prepadovej prepážke.Je pravda , že odpar sa zvýšil o 1l navyše oproti pôvodnému stavu. Ventilátor bol doma už dávno nevyužitý a ostatné mi zohnali kamoši zadarmo. Vyšlo ma to príliš lacno ... ešte aj to zapojenie kontaktného teplomera bolo grátis...

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod kubrt » 20 Aug 2004 09:58 am

Ano, ale musis povedat aj to aka je teplota okolia a ze u teba je aj tak dost chladno. Takze ty si za vodou aj bez chladenia. Tym ventilatorom si dosiahol este vacsiu stabilitu prostredia v AQ. Mat tak tvoju obyvacku. :roll:
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod kyslík » 20 Aug 2004 11:46 am

Teplota bez ventilátora je 27 - 28 C , v súčasných teplotách. Odskúšané včera , keď som ho omylom vypol zo siete.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod kubrt » 20 Aug 2004 12:24 pm

Toto leto nebolo az tak teple ako minule, takze ja mavam v AQ maximalne tak 28stC. Ale uz pracujem na chladeni.
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod salik » 03 Sep 2004 22:18 pm

Obrázok

ked som tie male chladnicky zbadal, hned ma napadlo to pouzit ako chladenie na akva, nie je to az take drahe (cena v euro), je to na 12 aj 220V, navrtat dieru, dovnutra nadobu s vodou a cerpadlom popripade kan. filter, elegantos
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod RastoPD » 03 Sep 2004 22:23 pm

Pekne fotky ... :roll:
Ale to mozem potom prehnat aj cez CITY MORGUE ... :lol: ... aj tam sa chladi, sice nieco ine, ale chladi ... :wink:
Obrázok používateľa
RastoPD
 
Príspevky: 59
Obrázky: 6
Založený: 12 Jún 2003 19:13 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Chladenie pre morske akvarium

Odoslaťod nino_q » 04 Sep 2004 04:40 am

salik napísal:ked som tie male chladnicky zbadal, hned ma napadlo to pouzit ako chladenie na akva, nie je to az take drahe (cena v euro), je to na 12 aj 220V, navrtat dieru, dovnutra nadobu s vodou a cerpadlom popripade kan. filter, elegantos


déja vu... :-) ja som videl take chladnicky (mozno mensie) v Metre a napadlo ma to iste... inak boli tusim po 900 korun alebo tak nejak
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.