50 L akvarium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Jordaus » 26 Aug 2012 15:34 pm

Nie ale ja som choval 2 skalárov v 60l. A darilo sa im žili više 6 rokov....dorástli do 7 cm. Žili tam sami.Ale v 30 tke som nevidel..
Obrázok používateľa
Jordaus
 
Príspevky: 77
Založený: 14 Aug 2012 19:33 pm
Bydlisko: Tvrdošín

Reklama

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 26 Aug 2012 16:07 pm

vysluzil2 napísal:Smrtelne vazne. Ja musim ist. Tak skus napisat do akeho aq maju ist skalare, a z akeho dovodu. A skus napisat z akeho hladiska- napr chovatelskeho, ochranarskeho , a napis ake mas skusenosti so skalarmi. Ospravedlnujem , odchadzam, vratim sa vecer, alebo v noci

So skalármi mám bohaté skúsenosti, najmä s jeho chovom, nie odchovom, s chovom, nie testovaním čo vydržia.
Z akého hľadiska? No z hľadiska priblíženia sa jeho pôvodného biotopu. Prvého skalára som mal v roku 1973 v cca 100 litrovom akváriu, dnes by som ho dal do 200 l s výčitkami
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod sappa » 26 Aug 2012 18:37 pm

no ja pokial viem tak skalar vyzaduje vodny stlmec minimalne 40 50cm videl som akva 40x60x40 (svh) kde boli skalare a vyzerali v pohode ale asi podstatna je ta vyska a jeho akva to nesplna
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 27 Aug 2012 00:11 am

Skalar ma vysoke telo , takze z estetickeho hladiska vynikne vo vysokom aq. Napriklad som videl skalare / moj odchov/, ktore sa vinimali v aq 50x50x20 . aq bolo zavesene na stene, taky obraz. Po 3 mesiacoch boli vitalne, pekne podrastli. 4 kusy. Ale to neznamena , ze v v aq s vyskou 30 cm sa nebude vyvijat, rast. Ak su v malom pocte v aq, stupa u nich agresivita - medzi sebou. Preto je ich lepsie chovat vo vacsom mnozstve vo vacsom aq, agresivita sa takto rozlozi.
Milan, v 1973 som nevedel ani ako vyzera gupka :) . Suhlasim s tebou, na rybach sa pokusy neoplatia robit. Ide to do penazi
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod raston » 27 Aug 2012 05:29 am

Vidim ze ste si tu celkom pekne pokecali za tie dva dni co som tu nebol. Nazory rozne, komenty ku mne tiez. Dakujem. Z Vasej diskusie som si uz nazor spravil a zariadim sa podla toho ..
raston
 
Príspevky: 10
Založený: 25 Aug 2012 13:35 pm

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Giftzahn » 27 Aug 2012 08:45 am

raston napísal:No presne taketo odpovede som cakal aj ked som ich vobec nechcel .. Nechcem tam zive rastlinky, proste mam akvarium ako sperk, nie ako chovnu ci spickovy biotop. Nemam na take nieco vobec cas, nie to starat sa o to a studovat. Samozrejme nie prvorade ale aj podstatne su financie ktore nemam nazvys aby som do niecoho takeho investoval. Ale ako som povedal, dakujem za rady, zariadim sa teda po svojom.

Po par precitani prispevkov tu na fore mam len pocit ze ,,akvaristi,, su akasi uzka noobl skupina a kazdy kto nema aspon 200 litrove akvarko s biotop amazonskej rieky je pre vas len tyran a suflikant..Niekto moze proste mat akvarko len tak, ake sa mu paci, bez toho aby do toho vlozil obrovske prostriedky a usilie. Skoda.


njn, vo svojej podstate ... preco by si nemal ist do akvaristiky .... nie je ani to ze nechces "zive rastlinky" a ani to ze ze chces napchat rybky ktore patria radovo do x-krat vacsieho akva a ani to ze nemas nazvys financie .... tvojim prvym a hlavnym problemom je ze nemas cas .... nemas cas na studovanie, nemas cas na ucenie sa a nemas cas na starostlivost ... a nechces vyvyjat ziadne usilie .... a preto to u teba fungovat nebude ... cize daj sa napr. na sach, kuzelky, hackovanie, strikovanie hranie "ego-shooterov" ... pri takychto hobby aspon nebudes nikomu ublizovat = zivym tvorom v akva ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod raston » 27 Aug 2012 11:17 am

omg.. dalsia dobra odpoved ... ublizovat zivym tvorom ? prosim ta o com to tu pises ? .. precitaj si aj prispevky inych, pre teba fundovanych ludi ktori sa do toho vyznaju. Jeden povie tak, jeden onak. Odjakzive milujem prirodu a zvierata ale nebudem sa tu hrat na Tarzana a spavat s rybickou len kvoli uspokojeniu niektorych ludi. Ked moze zit v 70 litrovom akvarku tak moze zit aj 50 litrovom. Osud si nevybera ani u ludi nie to este u rybiciek .. ende.. uz si ma fakt dorazil ..
raston
 
Príspevky: 10
Založený: 25 Aug 2012 13:35 pm

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Giftzahn » 27 Aug 2012 11:41 am

raston napísal:omg.. dalsia dobra odpoved ... ublizovat zivym tvorom ? prosim ta o com to tu pises ? .. precitaj si aj prispevky inych, pre teba fundovanych ludi ktori sa do toho vyznaju. Jeden povie tak, jeden onak. Odjakzive milujem prirodu a zvierata ale nebudem sa tu hrat na Tarzana a spavat s rybickou len kvoli uspokojeniu niektorych ludi. Ked moze zit v 70 litrovom akvarku tak moze zit aj 50 litrovom. Osud si nevybera ani u ludi nie to este u rybiciek .. ende.. uz si ma fakt dorazil ..



jj, sak to bolo aj zamerom ... ale sak to poznas "Ende gut alles gut" :lol: ... preco sa chces pustat do niecoho na co nemas cas .... co si nenastudujes .... do coho nechces investovat cas a namahu a ani peniaze... ???? .... to mi nie je celkom jasne .... :wink: ... a btw. ja tiez nespavam s rybickami ( gazdina mi nedovoli ) ... nezmestili by sa mi do postele ( plus krevetky a slimaci ) :mrgreen: ... a preto mam pre ne akvarka, t.j. vhodne zariadene a hlavne tolko kolko casu, namahy, penazi atd. im mozem prave v tomto case venovat ... to ze milujes prirodu mi pripomina podaktorych "hardcore-wanna-be-ochrancov-prirody" ... to este nic ale vobec nic neznamena ... to su len kecy .... :wink:

prosim ta o com to tu pises ?


njn, som myslel ze dost jednoznacne bolo napisane preco by si si mal zvolit ine hobby ... 8)

Ked moze zit v 70 litrovom akvarku tak moze zit aj 50 litrovom.


jj, jasnacka ked mozes zit v 4 izbovom pekne zariadenom novom cistom byte s rodicmi ... istotne mozes zit aj v 3 izbovom byte na Luniku XI s kopou "sumnych" kamaratov ( vsetko to laureati nobelovych cien a insitni fyzici ) ... istotne sa to da .... a istotne tam budes prekvitat a tvoj zivot bude proste nadherny a to kazdy bozi den ..... :lol: :mrgreen: :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod raston » 27 Aug 2012 12:07 pm

- uz len v strucnosti lebo nemam na taketo mrzacke reci ani cas ani naladu

- budem sa pustat do coho chcem, kedy chcem a s kym chcem
- hobby si rovnako zvolim ake chcem, mam ich dost, nemusis sa bat
- k poslednemu odstavcu nie je co dodat, zjavne si nepochopil co som napisal.. ale aspon si sa vyjadril co ludia ako ty zjavne obcas potrebuju ( ked uz ti rybicky neodpovedaju ) .
raston
 
Príspevky: 10
Založený: 25 Aug 2012 13:35 pm

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod luko36 » 27 Aug 2012 12:15 pm

potom tu nechod po radu, kedže to očividne nema zmysel Ti radiť.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod raston » 27 Aug 2012 12:32 pm

Ano, mas pravdu bola chyba sem vobec chodit kedze az na par prispevkov som ziadnu radu okrem kritiky a odpovedi ,, preco nie,, nic nedostal ..
raston
 
Príspevky: 10
Založený: 25 Aug 2012 13:35 pm

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Giftzahn » 27 Aug 2012 12:49 pm

raston napísal:- uz len v strucnosti lebo nemam na taketo mrzacke reci ani cas ani naladu

- budem sa pustat do coho chcem, kedy chcem a s kym chcem
- hobby si rovnako zvolim ake chcem, mam ich dost, nemusis sa bat
- k poslednemu odstavcu nie je co dodat, zjavne si nepochopil co som napisal.. ale aspon si sa vyjadril co ludia ako ty zjavne obcas potrebuju ( ked uz ti rybicky neodpovedaju ) .


njn, komu niet rady tom zial niet pomoci ... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod raston » 27 Aug 2012 13:27 pm

no ze to pises zrovna ty chlape .. v jedinej tvoje vete nie je okrem kritiky a ustipacnej ironie naznak pomoci ..
raston
 
Príspevky: 10
Založený: 25 Aug 2012 13:35 pm

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Glitter » 27 Aug 2012 13:47 pm

Zhrň tvoje otázky ešte raz, čo ti nie je jasné a poradíme.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Giftzahn » 27 Aug 2012 13:50 pm

jj, je to skor do placu ... skusim este raz ( pre zadne rady ... aby bolo aj trochu tej ustipacnej kritiky ) .... tvojim prvym a hlavnym problemom je ze :

nemas cas na studovanie, nemas cas na ucenie sa a nemas cas na starostlivost ... a nechces investovat ziadne usilie resp. nadmerne usilie atd.

to nie je kritika to je konstatovanie ... ( dufam ze nie moc ustipacne, len tak jemne ...trosku :lol: ) ... ked dokazes hore citovane aspon na 30% splnit ( bez toho to fungovat zial nebude ) ... potom z teba nebudu liezt nezmysly ... a sam zistis preco napr. tvoje tvrdenie
Ked moze zit v 70 litrovom akvarku tak moze zit aj 50 litrovom
je akurat tak holy nezmysel ... 8)

jaj aby som sa vratil spat k tym rastlinkam ... mozes mat aj akva ( a dokonca aj spickove ) bez rastliniek ... ale nehnevaj sa na to musis uz aj co to ovladat aby si ho udrzal v dobrej kondicii a z osadky nemal po dvoch dnoch "znakoplavky" .... ale aj to ide samozrejme ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod sweter » 27 Aug 2012 14:10 pm

raston ja by som ti poradil skusit spravit napr. peknu napodobeninu krajinky zo skal pripadne aj nejakych korenov, pripadne pre ozivenie pridat aj nejake machy, ktore pri slabsom svetle rastu pomaly a nevyzaduju extra udrzbu (okrem obcasnej vymeny casti vody).. Tym ze tam nebudu rastliny tak nemusis riesit ci maju kamene obsah vapenca, takze lahko najdes velmi pekne kusky. Dalej by sa dalo pohrat napr. so svetlom, ze vecer by sa zaplo nejake slabucke svetlo do modra, s tym by sa dalo pekne vyhrat a mozno by z takehoto akva vznikol pekny bytovy doplnok. Casom keby Ti tam chybal pohyb, by si si pozrel ake ryby maju ake naroky a mozno sa posunul tymto smerom a prisposobil tomu akva, ale kym na to nemas cas, nic zive by som Ti do akva neodporucal, v zasade sa stotoznujem s nazorom napr. Milana666 alebo Giftzahna..
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod sweter » 27 Aug 2012 14:17 pm

...este dodam, ze ak by si isiel od ryb a odignoroval ich poziadavky na chov, tak okrem toho ze sa im v akva nebude zit dobre, mozu velmi lahko ochoriet (to nesuvisi len s vhodnou velkostou nadrze, ale aj s udrzbou, ktora si vyzaduje cas) a to by Ti bolo za prve urcite luto, za druhe by si to vyzadovalo dalsie naklady a cas a este by si si aj rozhsasil akva napr. liecivami atd atd.
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod raston » 27 Aug 2012 15:22 pm

Sweter dakujem za odpoved .. jedna z mala co ma tu potesila. napisane jasne, zrozumitelne a s konstruktivnou kritikou bez ironie. dakujem, porozmyslam nad tym a nejako sa zariadim.. nacerpam nejake info z tejto stranky a pokusim sa spravit to tak aby boli spokojne vsetky strany..
raston
 
Príspevky: 10
Založený: 25 Aug 2012 13:35 pm

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 27 Aug 2012 22:07 pm

Ahoj Giftzahn. Dlho sme sa nevideli. :) , inac to co chce raston, sa da . Vela chovatelov na tomto principe chova svoje chovne pary skalarov. Tu nie je dolezita velkost aq, ale kvalita vody, a krmenie chovneho paru. Tie skalare su omnoho vitalnejsie ako v nejakom rastlinnom aq. Tieto male vytieracky maju viacero vyhod. zakladom akvaristiky je zdrava vitalna ryba. A to u skalara dosiahnes aj v malom aq. A estetika, samozrejme v nej ma miesto skalar vo velkom aq
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 27 Aug 2012 22:23 pm

:wink:
Naposledy upravil vysluzil2 dňa 27 Aug 2012 22:26 pm, celkovo upravené 1 krát.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 27 Aug 2012 22:25 pm

nechapem tiez aky cas treba na udrzbu aq a starostlivost o ryby. . Ja osobne mam cez 200 ks aq. ak by som do kazdeho pozerat len 30 sekund, tak tam stravim 3 hodiny, aj 20 minut. A realita, rano tam stravim okolo 30 min. vecer ked pridem z roboty tak v chovni stravim 1 az 3 hodiny. V sobotu niekedy aj 6 hodin. Takze priemer starostlivosti o 1 aq moze byt tak 1 minuta denne. Takze cas na akvarium je potrebny len raz . A to pri zariadovani. cize zariadit tak , aby bolo samoudrzbove :-( . A moje ryby pozna vela z vas, a aj za hranicami :idea:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

50 L akvarium

Odoslaťod spid3r » 27 Aug 2012 22:31 pm

Ivan to ocom pises sa nazyva “Pure skill“ ty ho mas, vybudoval si ho rokmi driny v chovni, raston ho nema a stylom chcem chcem chcem ho nikdy mat nebude.

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod sweter » 27 Aug 2012 23:01 pm

vysluzil2: to ze Ti vychadzaju taketo casy ma urcite viacero dovodov, okrem bohatych skusenosti, aj charakter takychto akvarii a technicke zabezpecenie, cize tazko sa mozes porovnavat so zaciatocnikom (takto sa oznacil raston v 1. prispevku). Ak som spravne pochopil rastona, tak jeho kriteria boli: 1.-esteticke (cize zrejme asi nie len ciste sklo, voda a ryby) a 2.-nenarocne na cas (cize ak uz tam je okrem ryb napr. strk atd, treba odkalovat, obcas menit cistu vodu, vysporiadavat sa s pripadnymi problemami ako riasy, nasledne pride meranie hodnot vody atd atd.), 3.-bez dalsich velkych investicii (neviem aky system filtracie pouzivas pri svojich akvariach, tipujem ze akva su prepojene a pod.), cize preto som mu ja ryby pre tuto chvilu neodporucal, hlavne kvoli casu.. Verim ale ze ak by ho akvaristika chytila ten cas by si nasiel. Tolko moj postreh, tiez sa stale povazujem za zaciatocnika, hlaven co sa tyka chovu ryb..
Obrázok používateľa
sweter
 
Príspevky: 233
Obrázky: 45
Založený: 14 Feb 2009 20:33 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Aug 2012 23:17 pm

vysluzil2: ty mas chovnu OK, ale bavime sa tu o tom v akom prostredi tie ryby budu zit zbytok zivota, ty sa z mojho pohladu citis ako nadbytost mas pod kontrolou tie male bytosti co sa volaju ryby. Ale povedz mi uprimne keby som sa ja zacal citit ako tvoja nadbytost a zavrel by som ta do miestnosti 3x2m a krmil ta stejkamy a pustal ti cisty kyslik v primeranom mnozstve bolo by ti dobre?
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.