:) Zacíname s akvaristikou



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

:) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 15:25 pm

Dobrý deň.

Takze sme sa rozhodli zalozit si akvárium....je to nase prvé akvarium, a preto by som sa chcel opytat na vase nazory ohladom rybyciek rastliniek, proste dizajnu.

Rybyciek tam budeme mat cca 20, vsetko male farebne rybycky, akvarium je 60l s dvoma filtrami. Moze byt filter cely ponoreny do vody? da sa nevadi rybkam ked je ten prud vody taky silnejsi? kupili sme filter presne do 60 litroveho akva a zda sa mi to silne.

Koren: Mame tam korienok taky dost velky, ktory zabral dost miesta ale mne sa to dizajnovo pacilo, nepacia sa mi prazdne akvaria.

Rastliny: Momentalne tam mame asi 10 rastlin mensieho a stredneho vzrastu, je to prve a nove akvarium tak sa to asi nestihlo este rozrast, a uz som si objednal dalsich 8 druhov rastlin, takze rastlin snad uz budem mat dost

Dekoracie: Chcel by som sa opytat ci potrebuju mat vela ukrytov rybycky? lebo nedaval som tam vela velkych kamenov ale dno este asi budem riesit nejakymi dekoracia aby to trosku este ozilo farbami.

Dakujem za kazdy postreh, nazor radu...som fatk zaciatocnik takze to uvitam :)

PS: fotto su mobilom...neskor pridám lepsie.
Prílohy
Fotografia0007.jpg
fotografia0005.jpg
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Reklama

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2012 15:32 pm

akurat koncim v praci tak nestiham napisat, ale pocitaj s žial velkou kritikou :( od skusenejsich akvaristou, jedine co tam v tom akvariu vidim pekne je ten samorast.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 15:43 pm

preto sa pytam na nazory skusenejsich :)
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Aug 2012 15:44 pm

v prvom rade zle zvoleny postup, najprv sa poradim a potom zalozim akva ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 15:50 pm

Miso:myslim ze efekt by bol rovnaky...a ano radil som sa aj pred aj pocas stavby...mozno som mal zly zdroj..aj ked si myslim ze ten clovek vie o akvaristike dost vela :)
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod spider30 » 28 Aug 2012 15:56 pm

asi nevie,ked Ti poradil farebne kamienky. Vyhod to von a kup jemny strk, to bude lepsie. Ten samorast nema chybu,je kupovany? A to vzadu vlavo je co? Koral?
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Vlado21 » 28 Aug 2012 16:02 pm

viac foto uz davat nemusis. Ta dekoracna trikolorova drt a vapencove sutre v takom malom akva budu posobit na niektorych tunajsich akvaristov ako cervene sukno na byka. :?

1. Co najskor si vyhladaj nazvy tych "malych farebnych rybiciek" a precitaj si ake maju naroky (obdobne rastliny).
2. Postuduj celkovo viac o akvaristike na tunajsich strankach alebo inde na nete.
3. "Korienok" je sice ako past na oko vzhladom na velkost akva, ale vzdy je to urcite lepsia volba ako by bol vrak potopenej lode s potapacom, morska panna alebo blikajuci stredoveky hrad.
4. Uvedomenie si stavu "fakt zaciatocnik" je pozitivne, ale este pozitivnejsie bude, ked iniciativne pocitas viac o akvaristike a v novej verzii akva ponapravas to v com si sa na prvy pokus "nestrafil"... Drzim palce!
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 16:03 pm

dno je normalny strk! jedine ten modry strk je farbeny...kupil som normalne riecny strk..cierno biely kamen...vies co to dalo roztriedit to biele a cierne zvlast? :D skoro som dosiel o ruky, chrbat a nervy :)
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Glitter » 28 Aug 2012 16:04 pm

Všetko zle, od dna, cez substrát, pozadie možno až po svetlo, o ktorom nič nepíšeš. Ak by si mal serióznejší záujem to prestaviť, tak vieme pomôcť, napíš aký máš rozpočet a či si ochotný sa do toho pustiť.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Vlado21 » 28 Aug 2012 16:07 pm

Petko_Petka napísal:dno je normalny strk! jedine ten modry strk je farbeny...kupil som normalne riecny strk..cierno biely kamen...vies co to dalo roztriedit to biele a cierne zvlast? :D skoro som dosiel o ruky, chrbat a nervy :)

ja som este taku rieku nevidel, kde by na dne bol len cierno-biely strk, ale ok, mozno taka niekde tecie... Obavam sa, ze okrem toho korena, budes musiet vsetko zacat riesit odznovu. :oops:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Aug 2012 16:10 pm

skus zacat napr. precitanim tohoto clanu
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 16:13 pm

inak samorast je kupovany a to biele vzad je keramicky koral, taka jaskynka...aby sa mali zatial rybky kde skryt...je to tam docasne...kvoli tomu ze rastliny niesu velke.
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod sinto » 28 Aug 2012 16:15 pm

Petko_Petka napísal:.vies co to dalo roztriedit to biele a cierne zvlast?


budeš naša popoluška ;-)
Obrázok používateľa
sinto
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Založený: 22 Feb 2007 22:26 pm
Bydlisko: Trnava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 16:18 pm

sinto napísal:
Petko_Petka napísal:.vies co to dalo roztriedit to biele a cierne zvlast?


budeš naša popoluška ;-)

nemám problém :))))
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Vlado21 » 28 Aug 2012 16:23 pm

keramicky ani iny koral v sladkovodnom akva nema co robit. Ak stale chces chovat druhy, ktore si taketo ukryty vyzaduju (vid. bod1 vyssie!), daj na dno radsej skrupinu z kokosoveho orecha, crepnik, akva bridlicu, keramicke rurky, koru atd.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Milan666 » 28 Aug 2012 16:41 pm

Zase mu v obchode "výborne" poradili. Štrk von a šutre nechaj prejsť octovou skúškou. Rybky žiaľ asi pôjdu do večných vôd, lebo si akvárium nezabehol
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Panox » 28 Aug 2012 16:58 pm

Keby nebol trojfarebný štrk, mohlo to byť oveľa krajšie. "Keramický korál" to tam tiež zbytočne kazí.
Je dobré mať v akváriu aj "skrýše" pre rybky ale úplne im postačuje pekne zarastené akvárium.
Trocha viac poštuduj a dozvieš sa viac..
Sám som v pozícií začiatočníka. Pred pár rokmi som ani nevedel že existujú akvaríjne rastliny. Tiež som mal podobné akvárium (bublinkujúci potápač, pár mušlí, dúhový "štrk" a umelá rastlina)
Oceňujem hlavne to že akvárko je bez už spomínanych hračiek ;)
Panox
 
Príspevky: 14
Založený: 20 Máj 2012 13:07 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Richard Tokušev » 28 Aug 2012 17:44 pm

hmm.
Toto akvárko je vlastne výplodom sieťových "tiež" obchodov ponúkajúcich presne to čo v akváriu vidíme, resp. je minimálne nimi ovplyvnené.
Dobrým akvaristom sa stáva ten, kto má predstavivosť a vie sa v mysli dostať pod vodu tropického biotopu. Ak tam vôjdete budete vidieť prírodné materiály s absenciou vápna, s vodou často jemne zafarbenou od napadaného listia s koreňmi a skalkami. Deň tu trvá 12 hodín, avšak málo kde je riečka vystavená priamemu slnku, nakoľko je tu tieniaci okolitý prales. Ak sa zahráme na prvochemikov, zisťujeme, že voda má pH okolo neutrálu tzn. 7 a často aj menej (s výnimkou stredoamerických cichlíd a cichlíd z východoafrických jazier ako Tanganika a Malawi). tvdosť často nemerateľná alebo do 12°N (odmerať pomocou testu GH.

Odporúčania.:
- Vylúčiť tzv. akvaristickú tapetu
- použiť jednofarebnú samolepiacu vodou zmývateľnú fóliu (zoženieme v tapetovom obchode a jej lepiaca časť má tú istú farbu., alebo natieť valčekom vodou riediťeľnou farbou želaného odtieňa. Prípadné čmuhy po napustení vodou vzhľadom na klam zmiznú.
. použiť kremičitý štrk dunajského typu vo frakcii do 3-4 mm.
- pod štrk dať výživové dno.
- kamene použiť bez obsahu vápna, nakoľko vo väčšine prípadov je vodovodná voda na Slovensku dosť tvrdá a teda obsahuje nadostač v akvaristike (s výnimkou stredoamerických cichlíd a cichlíd z východoafrických jazier ako Tanganika a Malawi) neželaného vápna (Ca)
-korene použiť mangrové alebo z rašelinísk
-filtre maskovať vysokými rastlinami, dekoráciou...
-v malom akváriu chovať malé rybičky a živočíchy.

Inšpirácia napr tu: http://www.tropica.com/dk/layouts/layout-36-(54l)/beskrivelse.aspx
Naposledy upravil Richard Tokušev dňa 28 Aug 2012 17:51 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Jozef_L » 28 Aug 2012 17:49 pm

Aký je objem akvaria?? Rozmery?? Svetlo, filter atď trochu to predstav čo ta vlastne máš
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

:) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod spid3r » 28 Aug 2012 18:20 pm

Vsetko mas popisane v tom linku staci pouzit google translate...

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 19:48 pm

Takže poniektorí ľudia, ktorí sa tu hrajú na majstrov sveta len preto, že zožrali múdrosť sveta a padli učení z neba, všetko vedia, všade boli a všetko majú, tak takí nech ani nepíšu...respektíve dá sa to povedať aj trocha jemnejším slovom, bo sa naštvem a vyhodím to von oknom :D ďakujem

Dno:
Trojfarebné dno, pýtal som sa troch akvaristov a každý mi povedal, že to nieje problém, ale, že ryby a aj akvaristi majú radšej prírodný dizajn...osobne som chcel niečo, čo zaujme pohľadom a bude trošku vynikať farbami, tak som sa ich opýtal na možnosť farebného štrku a povedali, že oni by si to nedali ale problém v tom nevidia...tak prečo nie...tak som zvolil takúto kombináciu a mne sa to páči, ale chcel som aby to videlo viac ľudí, tak som to sem kopol, zvažujeme teraz výmenu dna za prírodný piesok.
Otázka na dno: Koľko cm hrúbku a zrnitosť by ste zvolili?

Dekorácie: nakúpil som plno rastlín (sorry nepamätám si tie latinské názvy), dnes som dokúpil ďalšiu a vo štvrtok mi príde ďalších 10 rastlín, keďže som viac za rastliny ako za dekorácie typu kamene, ten koral vzadu je dočasne, lebo tam chcem dať ďalší samorast ktorý bude mať viac menších a tenších konárikov, ktoré budu zaberať vrchnú a strednú časť akvária...bohužiaľ všetko stojí peniaze a tento mesiac nato nevyšiel rozpočet. Rastlinky sú maličké a je ich málo, chcem dať dozadu väčšie, ktoré mi prídu vo štvrtok, samozrejme, že tým zakryjem aj ten jeden filter, aj keď tam mám dva.
Otázka: Oplatí sa držať dva filtre? Nieje to zbytočne? Aký mam presný typ filtra vám bohužiaľ nepoviem, ale je určený pre 60l akvárium. Mne sa len zdá, že vytvára strašne silný prúd vody. Je to problém? Dekorácia na skle vzadu, ani nebude vidieť lebo tam chcem mať rastlinky, takže to ani neriešim. Čiže vo finálnej verzii by to malo obsahovať len drevo a rastlinky...bez zbytočných kameňov, kokosových orechov, gýčových koralov a podobne...jediné čo malo byť trošku iné malo byť to dno :)

Ryby: Mám 4, na skúšku. Nebudem kupovať ryby, keď o tom poriadne ešte ani nič neviem. Takže veľkú škodu nespravím.

Akvárium je samo o sebe set aj s krytom, poskladané na mieru, aj so svetlom, aj s filtrom. rozmery by mali byt 60x30x40 pokial si dobre pamätám.

Ono to prejde ešte veľkými úpravami, preto som nekupoval ani ryby a ani podobné živočíchy atď. Spravil som a nechal som si ho vami ohodnotiť. Kritiku prijímam a spravíme nápravu. Písal som, že som začiatočník a čosi som aj prečítal o akva, ale asi som zle čítal.

A chovať by som chcel ryby gubky, nejakých prísavníkov a gubke podobné ryby, max 2 skaláre.

Lovu zdar :)
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2012 20:00 pm

neboj, hlavne že mas snahu sa učiť, prosim tých skalarov si premysli, ja ich mam v 180l a zda sa mi to male pre nich.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod dedojozef » 28 Aug 2012 20:29 pm

Rastliny nekupuj podľa krásy, ale hlavne podľa náročnosti (svetlo, teplo, hnojenie...).
Filter sa zabehne a zanesie. Po tom ti už bude málo a budeš sa obzerať po silnejšom. Oba tam nedávaj. Ten tvoj by mal byť Eheim Aquaball 60.
Ryby nekupuj, pokiaľ akva nezabehneš (search.php, alebo napr. zabeh-t10782.html)
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Vlado21 » 28 Aug 2012 21:18 pm

Petko_Petka napísal:Takže poniektorí ľudia, ktorí sa tu hrajú na majstrov sveta len preto, že zožrali múdrosť sveta a padli učení z neba, všetko vedia, všade boli a všetko majú, tak takí nech ani nepíšu...respektíve dá sa to povedať aj trocha
jemnejším slovom, bo sa naštvem a vyhodím to von oknom :D ďakujem

Mnno... niektore tvoje reakcie su tiez v style majstra sveta... ako by si sa uz akvaristikou zaoberal roky, bez urazky! :)

Vyssie pises: "kupil som normalne riecny strk..cierno biely kamen..." tu uz pises: "tak som sa ich opýtal na možnosť farebného štrku a povedali, že oni by si to nedali ale problém v tom nevidia...tak prečo nie..." Z toho mi vychadza, ze si teda vlastne kupil "normalne riecny farebny strk". :lol: Ak chces skutocne najst na dno nieco ine - vkusnejsie, precitaj si Akvarium c. 11, tema: SUBSTRATY.

A na skalarov rovno zabudni! Potreboval by si pre ne min. 2-nasobne velke akva. Pamatas si? Rada c.1. :wink: A opat mala pomocka: http://rybicky.net/atlasryb/cesky/

Lovu (informacii) zdar! :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.