:) Zacíname s akvaristikou



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 28 Aug 2012 21:26 pm

Vlado: pokial máš ten pocit, tak sa ospravedlňujem :) nemyslel som to nijak zle....

dalšia otazka...mozem tento "strk" zmiesat vsetko dohromady...vytvorit tým zaklad dna a nato nasypat 2-3cm uplneine dno jednej farby a jemnejsej zrnitosti? nech nemusim kupovat vela noveho strku. Dakujem :)
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Reklama

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Vlado21 » 28 Aug 2012 21:33 pm

P_P, ak si si isty, ze strk je chemicky staly (octovy test), mozes hadam spravit kompromis: polku z neho odobrat a polku nechat, tu zasypat niecim skutocne prirodnym a vyspadovat. Asi najlacnejsie a pre tvoj pripad pouzitelne riesenie je riecny kremicity strk, dostat ho bezne v kazdej akvaristike, Hornbachu, Baumaxe, atd., alebo sa da nazbierat aj vlastnymi silami, ked poznas dobry vodny zdroj v okoli. IMHO, idealne by bolo, rybicky darovat a zacat stavat akva uplne od zakladu. Pred tym samozrejme co-to o akvaristike postudovat.

Este 1 link na inspiraciu: http://rybicky.net/nadrze/?go=0&razeni= ... ie=3&typ=0
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Aug 2012 22:28 pm

jj, a tiez tam najdes databazu rastlin a ryb s celkom podrobnym popisom a poziadavkamy
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Jozef_L » 29 Aug 2012 10:03 am

"Petko_Petka" títo ľudia sa nehrajú na majstrov sveta, ale majú to našprtané :mrgreen: a už majú nejaké to zakladanie akvarka za sebou. Pozri aj ja som začiatočník.
Ale podla toho čo mám prečítané, skaláre by som do 70 litroveho akvarka nevolil. Nejaké menšie rybky bez problémov.
Piesok by som tiež nevolil, nie je to dobrý substrát. Skús menší štrk tak 2 - 3 mm.
Pod štrk treba ešte nejaké výživné dno, nejaký substrát, alebo môžeš voliť aj nejaké tablety. Predsa chceš akvarko pekne zarastené.
Je tu pekná téma ako pridávať Co2 do vody clanky/co2.php to sa ti tiež hodí pri rozbehu akvarka. Nestojí to skoro nič. Cukru môžeš dať viacej, aj 200 g. Ale ak nemáš kam dať tie rbky čo máš a nechceš sa ich zbaviť, tak radšej daj ako je v návode.

Ako kritika je tu dosť tvrdá, ano ovšem čo as týka zakladania akvaria, lebo tam robi kopa ludí najvačšie chyby. Ale buď si istý že je oprávnená.
Buď si istý, že ak sa budeš apoň snažiť dodržať čo ti píšu chalani, budeš mať pri začiatku menej problémov.
Som si istý že aj tak nebudeš schopný/á dodržať všetko čo píšu, to proste začiatočník nezvládne dokonale. To by si musel začať inak, a to tak že sa najskor prečítaš čo potrebuješ vedieť, prečítaš kopu tém a potom začneš čosi robiť a aj tak sa budeš iba približovať k tomu ako by sa to malo robiť. Na druhej strane je zase akvarium veľmi individualna zaležitosť, každé je iné a inak sa správa, nie sú nikdy 2 rovnaké.
Menšie akvarium je menší biotop a tým pádom je horšie udržovatelny čo sa týka rovnováhy a kolobehu živín.

Ja som začal zakladať pred dvomi týždňami tu máš moju tému zakladam-akvarium-300l-t14381.html
Alebo aj túto tému ako sa snaži chalan zakladať a tiež sa mu nedarí jozef-i-prva-112l-t14265.html
Uvidíš, že aj ja som robil chyby a buď si istý že za každú chybu sa platí a platí sa za ňu viac ako keby sa snažíš to spraviť riadne.
Na 100% sa budeš ešte trápiť sriasami a podobne. Čim viac rýb od začiatku tým horšie, zábeh sa síce o trochu možno ak ich tam máš urýchli, ale urýchli sa rast rias a tie narobia v akvariu poriadnu katastrofu.

Rybky ti tiež nemusia byť schopné zniesť obrovské výkyvy v kvalite vody, nemusíš to na nich vidieť hneď ale časom sa ti to vrati v podobe nejakej hnusnej choroby a zase na to len doplatíš a ako inak, len finančne a narobíš si len dalsiu a dalsiu robotu.
Ber to tak že choroby sa vyskytuju v akvariu, ide len o imunitný systém, či sú to rybky schopné ustáť a odolať nákaze.
Detto ako ty máš na plúcach kopu bordelu (napr. plucne chlamídie), sú prirodzenou mikroflorou tvojho dýchacieho traktu, ale pokial tvoj imunitný systém je dosť silný nikdy sa ti to neprejaví, ak si budeš decimovať svoj imunitný systém až ho úplne zlomíš dostaneš ich.

Ja osobne som proti farebnému štrku, keď tak si pozri toto moje-nove-60l-akvarium-t14408.html tu chalan zakladal akvarko a je tam aj ten farebný štrk, a mal s nim len problemy, ked tak mu mozes skusit napisat, uvidis co ti povie.
Ked uz to chces mat farebne, predsa da sa to riesit aj rybkami. Napr neonky a podobne a budes to mat tiez farebne.

To že sú rastlinky malé nevadí, čím viac tým lepšie, uvidíš ktorým sa bude dariť a oni sa ti časom odselektujú. Niektorým sa bude dariť, lepšie niektorým menej a podla toho si to prisposobiš.
Keď tak si si mohol kupiť napriklad Tiger Lotus, ked už si che mať v akvarku viac farby.
Obrázok
Ovšem je to na tebe.


Vyššie píšeš "osobne som chcel niečo, čo zaujme pohľadom a bude trošku vynikať farbami, tak som sa ich opýtal na možnosť farebného štrku a povedali, že oni by si to nedali ale problém v tom nevidia... " pýtal si sa aj prečo by si ho tam nedali?

Buď si istý, že akvarko bude pekné pestré aj bez farebného štrku, keď sa ti pekne chytia rastlinky, bude pekné aj bez toho. Plus keď k tomu dáš nejaké pekné farebné gubky, možno zopár krevetiek a bude to pestré.

Pýtal si sa na substráty a štrk, mrkni toto
http://issuu.com/salik/docs/akvarium11
Výška štrku (substratu): ked kupujes rastliny vždy tam je štítok koľko zhruba potrebujú rastliny na rast. Zvačša im stačí 5cm.

Zhrniem to len takto: Prečítaj si temu ako zalozit akva popripade aj moju temu ako som zakladal, viz viššie, je tam kopa odkazov čo sa ti hodia. Trošku si v tom sprav jasno a ešte sa ďalej pýtaj skor ako začneš na tom robiť, aby si si ušetril robotu, čas a predovšetkým peniaze.

Snaž sa čo najviac priblížiť k ideálnemu biotopu rastlín, lebo inak ťa čaká len sklamanie a možno časom aj nechuť k akvaristike. Musíš byť silný a vytrvalý. V opačnom prípade ťa bude čakať len to že ho chytíš a vyhodíš ho von oknom.
Ak sa budeš snažiť k ideálu buď si istý že sa ti akvarium časom oplatí svojou krásou a budeš naň civieť a vráti ti to v podobe kvalitnej duševnej pohody. :)
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Milan666 » 29 Aug 2012 10:29 am

Dobrým akvaristom sa stáva ten, kto má predstavivosť a vie sa v mysli dostať pod vodu tropického biotopu. Ak tam vôjdete budete vidieť prírodné materiály s absenciou vápna, s vodou často jemne zafarbenou od napadaného listia s koreňmi a skalkami. Deň tu trvá 12 hodín, avšak málo kde je riečka vystavená priamemu slnku, nakoľko je tu tieniaci okolitý prales.

Richard, určite poznáš aj z praxe, 99% začínajúcich akvaristov si myslí, že akvárium je morské dno a nie riečný biotop, škoda :|
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Milan666 » 29 Aug 2012 10:32 am

Takže poniektorí ľudia, ktorí sa tu hrajú na majstrov sveta len preto, že zožrali múdrosť sveta a padli učení z neba, všetko vedia, všade boli a všetko majú, tak takí nech ani nepíšu...respektíve dá sa to povedať aj trocha jemnejším slovom, bo sa naštvem a vyhodím to von oknom :D ďakujem

p.p., keby si naozaj rozumel diakritike, tak by si ten pocit nemal, skús počúvnuť rady a prečítaj si za rok tvoj terajší názor, budeš sa hanbiť :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Jozef_L » 29 Aug 2012 10:37 am

Aby som ešte dopísal. Dno akvaria je dolezite, v konečnom dosledku to bude jeden z faktorov, ktorý ti bude "regulovat" nasledne kvalitu vody. V dne a filtri sa ti budu usadzovat bakterie, ktore budu regulovat dusik v akvariu.
Dusík ti produkujú odumierajuce rastliny, potrava a vo velmi velkej miere ryby, ktore ho vydychuju.
To je dovod prečo ti to všetci píšu.

Ten štrk, to sa da aj nazberat, preosiat. Je viacero rieseni. Tá skuska octom je len to že das do pohara ocot a hodis tam strk. Ked to buble nie je to dobre, lebo obsahuje vela vapnika. Kedze voda bude kysla v akvariu bude sa ti vapnik uvolnovat do akvaria co bude mat za nasledok len to že rastlinam sa nebude darit.

Mozno vsetko vysvetlujem moc "divne" alebo polopatisticky, ale hadam ti to trochu bude prinosom co pisem.

Ber to tak že chceš mať kúsok prírody doma zavretú v malej kocke.

Keď si chceš trochu pomoct s riasami na zaciatok, mozes si kupit slimaky http://rybicky.net/atlasostatnich/neritina_zebra
Tie sa ti nebudu v akvariu mnozit. Su pekne, žerú iba riasy čo je ich výhoda aj nevýhoda. Nekupuj ich veľa, lebo keď im dojdu riasy, môžu ti skapať. Uvadza sa 1 na 60 litrov. Veď si prečitaj čo sa o nich píše. Podla mna by si ich tam mohol dať aj viac. Ale nie viac ako 2. Ja osobne ich mam 6 v 300 litrovom akvariu. Založ akvarko a o týždeň si ich kup, dovtedy sa vytvori dost potravy (rias pre nich). Popripade si kup hned jednu a o tyzden ked uvidis ze to nebude moc stihat si kupis dalsiu.
Zalezi ako to akvarku pojde.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Jozef_L » 29 Aug 2012 11:18 am

Určite si pred kazdou kupou daj tu robotu aby si prisiel na forum a spytal sa na to co si kupis, ci uz su to testy, filter, svetla a podobne. V obchode ti totizto predaju hocičo. Aj keď to niekedy z ich úst znie celkom rozumne. Ber to tak že sú to stále len obchody, ktoré zaujíma iba tržba.

Takže poniektorí ľudia, ktorí sa tu hrajú na majstrov sveta len preto, že zožrali múdrosť sveta a padli učení z neba, všetko vedia, všade boli a všetko majú, tak takí nech ani nepíšu...respektíve dá sa to povedať aj trocha jemnejším slovom

Buď si istý že ešte budeš tým majstrom sveta ďakovať. Sú tu ludia, ktorý sa tomu venujú roky, poniektorý sú "blázni" a majú doma 5 - 6 akvárií a majú čo to už vysledované na svojich akvarkach (nehovorím, že ja by som nechel mať doma 5-6 akvarii :mrgreen: ). Poprípade chovajú ryby ktorých cena za kus ide aj cez 10-tky eur a sú extrémne náročné na chov a to nehovorím o ich rozmnožovaní.

Poviem ti len tolko, ja som začiatočník, spravil som aj ja par somarin, ale som vdačný za "tvrdú ruku" inak by to akvarko bolo na tom horšie.

Akvarium je draha zalezitosť a nemusiš si ho predražovať, stačí trochu počúvať, čítať a pýtať sa.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Jozef_L » 29 Aug 2012 11:21 am

Petko_Petka napísal:Miso:myslim ze efekt by bol rovnaky...a ano radil som sa aj pred aj pocas stavby...mozno som mal zly zdroj..aj ked si myslim ze ten clovek vie o akvaristike dost vela :)


Bud si isty ze aj tu dostaneš niekedy rozporuplne odpovede, ale ked popises akvarium co najlepšie co sa tyka svetla, kvality vody atd, tym hodnovernejsiu odpoved dostanes. Vzdy sa t olíši aj tým kto má ake skusenosti s určitou vecou.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 29 Aug 2012 15:14 pm

Ďakujeme za názory. :angel:

Takže ideme to cele prerobiť.

Takže, ideme pekne od začiatku.

DNO: Chceme dať to najlepšie dno aké je možné....bude stačiť keď to dno, ktoré máme zmiešame dokopy (aby to nebolo také farebné)..to bude spodná vrstva a ako vrchnú vrstvu prisypeme 3cm kremičitého piesku zrnitosti 2-4mm?? Bude to rastlinkám aj rybám vyhovovať??

Ďalej som kúpil ďalší samorast ktorý sa tiahne v streda a po vrchu akva...fotto dodám neskor. Len potrebujem riešit to dno aby som to mohol celé skompletizovat :)
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod M.i.s.o » 29 Aug 2012 15:34 pm

ak potrebujes usetrit, mozes to spravit ako si napisal, ale rataj s tym ze sa ti to moze casom premiesat (hlavne ak budes chciet presadit niaku rastlinu). Takze ja by som bol za cisty kremicity strk 2-4mm v predu tak 3cm vzadu 6 a viac cm. Ako bonus sa da dat na spodok vyzivovy substrat.
Filter je vpohode ten druhy daj prec. Ak by sa ti zdal aj po case prud silny mozes k nemu dorobit rozstrekovaciu rampu (niekde to tu najdes ako).
Hned od zaciatku by si tam mal nasadit co najciac rastlin. Tu si daj pokrocile vyhladavanie a najdi si menej narocne rastliny a vyberaj aj podla velkosti. objednat sa daju aj cez net. Ten vyber tu mozes potom prekonzultovat.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 29 Aug 2012 15:55 pm

inak spravil som taky upgrade :) ani neviem ci to k niecomu je dobre....ten moj filter som dal trosku intenzitu dole a je to v pohode...zo stareho filtra som vytiahol tu hadicku so vzduchom a napojil som to na ten druhy filter, na vrchu to malo napajanie a teraz mi to dáva bublinky do prefiltrovanej vody...moze to tak byt? je to dobre?
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod M.i.s.o » 29 Aug 2012 16:24 pm

teraz je to jedno, mozno aj dobre. ale ked to akva poriadne zalozis vyhanal by si s tym zbytocne CO2 z vody ktore potrebuju rastliny k rastu. Na okyslicenie vody ti bohate postaci mierne vlnenie hladiny a hlavne rastliny. Skus viacej studovat toto so veci ktore vsade najdes.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 30 Aug 2012 11:26 am

Takže akurát som bol v meste....doniesol som si z obchodu JBL MANANDO SUBSTRAT, kremicity riecny strk 2-4mm, ktory trosku zmiesam s tym ktory mam (aby som ho mal dost), vedro rastliniek vsetkeho druhu :)) zacinam sa ucit latinsky, nazvy pridam neskor, a este jeden koren. A ide sa do prestavby...fotto pocas stavania vam hodim sem pre konzultaciu.

Zatial ahojte

PS: Dnes som nasiel mrtvu gupku :(
Prílohy
29082012.jpg
29082012(003).jpg
29082012(001).jpg
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod sinto » 30 Aug 2012 11:49 am

k tomu farebnému štrku na dne ktorý chceš prekryť novým riečnym.

ten riečny ti prepadne pomedzi ten farebný, časom a dno "zhustne". otázkou je či to nebude mať vplyv v budúcnosti pre rastliny.
Obrázok používateľa
sinto
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Založený: 22 Feb 2007 22:26 pm
Bydlisko: Trnava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 30 Aug 2012 11:58 am

Nie tak som to myslel...na dno ide substrat...a na ten budem davat novy strk a trosku zmiesam aj so strkom ktory mam teraz....samozrejme bez modreho kamena :) alebo ho tam mozem nechat aj ten modry? :)
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Barbora =) » 30 Aug 2012 12:34 pm

Nechať ho tam môžeš, ale je takmer isté, že časom sa dostane aj do horných vrstiev (presádzanie rastlín, ...) a nebude sa ti to páčiť. Tiež som to tak na začiatku mala a po čase som kvôli tomu menila celé dno. A keďže som tam mala pre mňa dosť drahý štrk (niečo ako Manado, ale od Rataja) a musela som to celé vyhodiť, dosť som si za to nadávala. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Jozef_L » 30 Aug 2012 12:45 pm

Radšej ho tam nedaj.
Ušetríš si robotu neskor.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

:) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod spid3r » 30 Aug 2012 13:07 pm

No to manado aj tak budes musiet vyhnojit tabletami, je to inertny substrat nie vyzivovy...

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 30 Aug 2012 14:56 pm

Nazory??
Prílohy
29082012(006).jpg
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod sinto » 30 Aug 2012 15:04 pm

Petko_Petka napísal:Nazory??

zo zadného skla tapetu preč. možno koreň viac dolava dať. nevidím presne kde končí akvarko .
Obrázok používateľa
sinto
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Založený: 22 Feb 2007 22:26 pm
Bydlisko: Trnava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 30 Aug 2012 17:50 pm

sinto: dolava sa viac nedalo, lebo som tam nechal miesto pre rasliny...

strk som nemiesal.

co poviete?

lepsiu fotto pridam vecer.
Prílohy
30082012(002).jpg
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod M.i.s.o » 30 Aug 2012 17:55 pm

tu tapetu daj prec a kup ciernu samolepiacu, uvidis ten rozdiel ;) takto to na nej vsetko spliva, aj bez tapety to bude lepsie ako toto
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: :) Zacíname s akvaristikou

Odoslaťod Petko_Petka » 30 Aug 2012 18:01 pm

tapeta pojde prec... :) hned ako kupim jednofarebnu
Petko_Petka
 
Príspevky: 24
Založený: 28 Aug 2012 15:09 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.