50 L akvarium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Giftzahn » 28 Aug 2012 07:58 am

vysluzil2 napísal:Ahoj Giftzahn. Dlho sme sa nevideli. :) , inac to co chce raston, sa da . Vela chovatelov na tomto principe chova svoje chovne pary skalarov. Tu nie je dolezita velkost aq, ale kvalita vody, a krmenie chovneho paru. Tie skalare su omnoho vitalnejsie ako v nejakom rastlinnom aq. Tieto male vytieracky maju viacero vyhod. zakladom akvaristiky je zdrava vitalna ryba. A to u skalara dosiahnes aj v malom aq. A estetika, samozrejme v nej ma miesto skalar vo velkom aq


njn, samozrejme ze ano ..vsetko sa da pokial to vezmes pekne od podlahy ... :wink: ze ano .... ale nezabudaj ze odchov prebieha v nadrzian na to usposobenych a samozrejme ze aj chovatelia su trosku "silenejsi v kramflekoch" a chovne nadrze rozhodne nie su dominantou obyvacky ..... tu je skor rastlinne/holandske/spolocenske akva dominantou .... jasnacka ze aj bez rastliniek mozu byt nadherne akva ... ADG - Mike & Jeff Senske http://www.aquariumdesigngroup.com/# ... odporucam sekciu Freshwater Hardscape ... fajnove akva so super hardscapcom aj bez rastliniek ... ale opat na to aby som taketo akva udrzal musim uz co to o akvaristike vediet / nastudovat / vyskusat a hlavne investovat cas ...aby ta ryba bola vitalna a zdrava... inak to bude len "zivoriaci kriplik" a to by sme nechceli .... ono same od seba to zial nepojde ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 28 Aug 2012 16:10 pm

vysluzil2 napísal:Ahoj Giftzahn. Dlho sme sa nevideli. :) , inac to co chce raston, sa da . Vela chovatelov na tomto principe chova svoje chovne pary skalarov. Tu nie je dolezita velkost aq, ale kvalita vody, a krmenie chovneho paru. Tie skalare su omnoho vitalnejsie ako v nejakom rastlinnom aq. Tieto male vytieracky maju viacero vyhod. zakladom akvaristiky je zdrava vitalna ryba. A to u skalara dosiahnes aj v malom aq. A estetika, samozrejme v nej ma miesto skalar vo velkom aq

Ako píše Mišo, tu nejde o chovateľa, teda o odchovňu, ale o založenie 50 litrového akvária u začiatočníka. Len, aby ťa nevzal za slovo. Aj bety sa lepšie odchovávajú v mini nádržiach, nič ale nenahradí jej radosť a krásu vo veľkom akváriu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 28 Aug 2012 21:13 pm

Je strasne vela moznosti, ako zariadit 50 l aq. Raston chcel skalare. Vpodstate s nim aj suhlasim, skalar je nenarocna ryba, vhodna pre zaciatocnika. Jednoduche krmenie skalarov je predpokladom toho, ze zaciatocnik ma mensiu nadej pokazit vodu. Takze Raston, jednoduchy postup. napustit vodu , a priliat pripravok na cerstvu vodu. Priliat bakterie a vypustit ryby.Prve 2 -3 dni nekrmit, potom zacat opatrne, hlavne malo. Pokial sa ti podari ziskat, dake schopne vitalne, skalare, na Slovensku robi dost chovatelov skalare, mas postarane o bezproblemovy chov. Ak to budu dovozove, tam je to zlozitejsie, ale da sa to zvladnut.Skalar pre zaciatocnika urcite lepsia volba, ako daka dovozova specialitka, vhodna do maleho aq. Takze, ti drzim palce, a dufam ze o napr polroka sa ozves, a napises, ze tvoje skalare su vitalnejsie a krajsie, ako u niekoho ,kto ich chova napr v 300l aq. Lebo zaklad akvaristiky je zdrava, vitalna ryba , azdrave rastliny.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

50 L akvarium

Odoslaťod spid3r » 28 Aug 2012 21:20 pm

Nuz ja len dodam pravidelna tyzdenna vymena casti vody, nato mnoho zacinaajucich zabuda! A je to zdrojom mnohych problemov do buducna.

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 29 Aug 2012 10:43 am

Takze Raston, jednoduchy postup. napustit vodu , a priliat pripravok na cerstvu vodu. Priliat bakterie a vypustit ryby.Prve 2 -3 dni nekrmit, potom zacat opatrne, hlavne malo.

No do *****, mám dosť, to je presne návod ako sa to nerobí *****
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Glitter » 29 Aug 2012 12:57 pm

Tak isto nerozumiem.. Ja som si takto odpálil prvýkrát 20 z 30 rýb, že som ich vpustil do novozaloženého akvária. Vieš nám to nejako vysvetliť vysluzil2? Díky! :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Aug 2012 13:42 pm

. :) , Vsetko robit jednoducho, a nekomplikovat si zivot. A treba citat z ryb.
Milan, v nedelu na 99,99 perc budem na burze v ZA. Tam sa mozes presvedcit osobne. Ryby vpustam do cerstvej vody s pripravkom / vyrabam si ho sam /. Tam sa mozes presvedcit ako fantasticky vitalne plavu ryby , a maju nadherne leskle farby v mojich aq. Hlavne na konci burzy, ked z nich opadne stres z prevozu. Ak nemas moznost prist, vysli spiona. Alebo sa informuj u p. Laca Jakubca / dufam ze vies kde su Hrabusice /.
Takze zbytocne nestrasit akvaristikou, je jednoducha. Preč ilustraciu, ked som pred 4 rokmi stahoval chovnu /27 000 l vody /, vsetky ryby isli do cerstvej vody, ziadne choroby, ziadny uhyn.
Touto vetou sa da vsetko vysvetlit: Akvaristika je o spravnom krmeni.
Ak sa ma niekto opytate cim krmim, potom sa dozviete :) -rukou, lyzickou, poharom.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod M.i.s.o » 29 Aug 2012 14:17 pm

toto mozno mozes spravit v prazdnom akva, ale ked zalozis akva kde mas dno (nebodaj vyzivove) rastliny ktore budu zo zaciatku zhadzovat listy, nebodaj koren a nezabehnuty filter tak ti tam vmomente vybehnu dusikate latky na uroven ktoru tie ryby nerozdychaju, mozno skuseny akvarista by to este niako ustal (aj ked pochybujem) ale ty to kludne poradis zaciatocnikovy.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod chnuro » 29 Aug 2012 14:46 pm

je vela ludi, ktori hladaju prispevok, co by im potrdil ich teoriu o zaciatku. Teraz si precitaju prispevok od vysluzil2 a o par tyzdnov tu mame novu temu dochnu nam ryby. Ja nehovorim, ze "bakterie v prasku" nefunguju, ba naopak, ale dlhodobo sa to prevadzkovat neda. Urcite nie spolocenske akvarium. Glitter takto zacinal.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod dedojozef » 29 Aug 2012 15:58 pm

Milan666 napísal:
Takze Raston, jednoduchy postup. napustit vodu , a priliat pripravok na cerstvu vodu. Priliat bakterie a vypustit ryby.Prve 2 -3 dni nekrmit, potom zacat opatrne, hlavne malo.

No do p..i, mám dosť, to je presne návod ako sa to nerobí kuva

Musím súhlasiť s Milanom. Je to učebnicový návod ziskuchtivého predajcu. Tieto vety zrušili niekoľko desiatok príspevkov a rád o správnom zakladaní akva. Je to návod, ako sa to robí s pomocou chémie, bez trpezlivosti a lásky k akvaristike.
Už tu bol jeden taký, ktorý vraj nemá problém každý týždeň kupovať novú rybu, len aby jeho guľa dobre vyzerala na stole.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 29 Aug 2012 20:05 pm

chnuro napísal:je vela ludi, ktori hladaju prispevok, co by im potrdil ich teoriu o zaciatku. Teraz si precitaju prispevok od vysluzil2 a o par tyzdnov tu mame novu temu dochnu nam ryby. Ja nehovorim, ze "bakterie v prasku" nefunguju, ba naopak, ale dlhodobo sa to prevadzkovat neda. Urcite nie spolocenske akvarium. Glitter takto zacinal.

A presne to sa bude diať, veď začiatočníci nepíšu o ničom inom ako o dochnutí rýb
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 29 Aug 2012 20:10 pm

. Alebo sa informuj u p. Laca Jakubca / dufam ze vies kde su Hrabusice /.

Áno, viem, tam úhyn niekoľkých rýb nieje žiadná strata, no u začiatočníka je každá rybka vzácna, /určite si ešte pamätáš/
No a o tom prípravku, ktorý si vyrábaš sám rozprávaj so začiatočníkmi a kľudne preháňaj, zožerú ti to aj s navijakom
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 30 Aug 2012 00:26 am

M.i.s.o , Chnuro, dedojozef, Milan666 neplaste sa. Lebo ako sa hovori, najhorsia smrt je z vyplasenia :) .
Niekto by si mohol odpustit nadavky, chodia sem aj malolety. :!:
Vela ludi sa zasmeje, alebo...... ,ak sa dozvie ze radu umiestnit 2 ks skalarov do cerstvo zalozeneho 50 l aq s umelou rastlinou
po pridani bakterii a pripravku na upravu vody vyplasilo tolko ludi. Tito ludia totiz takto chovaju a mnozia bez problemu skalare, a vela druhov ryb.
Bude treba este vela osvety ,vela objasnovania v slovenskej akvaristike,
http://maniakva.cz/casopis/akvarium19.pdf
Tu je link pre tych, co sa nenechali zastrasit, a maju chut si precitat od 60 po 66 stranu. Je tam pisane , ze som neni nejaky nimand, ale akvarista ktory nieco vie, a ma chovatelske vysledky. :-) .
este dodam, ze moznosti ako spojazdnit aq ,je mnoho. Ja si nikdy nedovolim niekoho kritizovat, ze robi inak. Bolo by to ubohe.
Vzdy budem tvrdit ze akvaristika je jednoducha, tak ako som radil Rastonovi, by som radil aj mojmu 5 rocnemu vnukovi, a by ste sa cudovali ake ryby by dochoval v spominanom 50 l aq :-) . Vsetkym pozorovatelom tejto temy prajem vela chovatelskych uspechov
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod M.i.s.o » 30 Aug 2012 02:03 am

chvilu som si myslel ze z mojim prispevkom z 27 Aug 2012 22:17 pm som to trochu prehnal, ale uz si to nemyslim. Tvoje ego stoji na velmi chabych zakladoch na to aby si mohol o mne tvrdit ze sa plasim.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Glitter » 30 Aug 2012 08:12 am

@vysluzil2: A akú tam máte vstupnú vodu? Mne to ide stále proti logike. Čo to tam lievaš za prípravok? Ja som tam dával JBL Denitrol a vďaka dusíku mi tie ryby odišli tak či tak kus po kuse.. Preto mi je to divné, čo tu píšeš.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod chnuro » 30 Aug 2012 08:46 am

@all - asi všetkým prídu Vyslúžilové nápady ako z doby kamennej, ale každý máme svoj prístup k akvaristike a jemu už predsa niečo v nádržiach odplávalo. Fakt je, že injekcia "baktérií" dokáže udržať akvárium v kondícii, keď je najhoršie, no nie dlhodobo.

@vysluzil2 - mozes nam svoje tvrdenia ukazat v praxi. Prave pribudla tema s akvariom, kde by sa tvoje rady zišli ;-) :
moj-novy-60l-akva-svet-t14448.html
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 30 Aug 2012 16:58 pm

vysluzil2, tvoje slová, tvoje argumenty mi až neskutočne pripomínajú kšeftárov, výrobcov zvierat. Namnožiť, nakotiť a rýchlo zarobiť a aby som si zabezpečil odbyt do budúcna, tak vyvrátim aj to, čo je rokmi odskúšané a od prírody odpozerané
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod dedojozef » 30 Aug 2012 18:33 pm

Zameranie: ...-chov pre komerčné účely.
Niet čo dodať.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Glitter » 30 Aug 2012 23:32 pm

Ale chlapi, však radi sa dozvieme niečo, čo my nevieme :)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 31 Aug 2012 01:37 am

Miso, v sobotu predavam v Petrzalke, si z BA,kludne ma pockaj, prakticky ti nemam problem vsetko predviest, ako som pisal v prispevkoch. Na moje ego kasli, nie som novinar aby som si svoje ego spravne popisal.
Glitter, voda , parametre ma nezaujimaju. Ryby sa mi dobre citia v BA, BB, Zilinskej, Kosickej, Brnenskej,Ostravskej, Nitranskej , a inych vodach. Rychlo si nespomeniem, co ma JBL na upravu vody/ uz som ho pouzil, ked som si zabudol do ZA priniest svoj/, a ake ma nazov pre bakterie. To je v pohode. U teba bol problem s velkou pravdepodobnostou nespravnym krmenim. Dokazes totiz nove aq a filter rozbehnut aj bez tychto pripravkou, len to dlhsie trva, a ryby zazivaju dost stresov.
Chnuro , volakedy som aj ja bol proti vseliakym vodickam. teraz ked posielam ryby , ked ich prevazam, a pod , si ich neviem vynachvalit Darmo, velke aq firmy nemaju nadarmo svoje laboratoria, Tu spomenutu temu si urcite pozriem, len uz je pol 2 hej rano, a dnes idem este do roboty, zajtra je burza v Petrzalke, v nedelu v ZA. Takze sa ozvem neskor.
M
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod vysluzil2 » 31 Aug 2012 01:52 am

Milan 666, k tebe sa mi tazko vyjadruje. Urazas ludi, pouzivas nadavky, skarede slova. Jednoducho nevazis si ludi. Ako si potom mozes vazit zvierata ? Co uz, akvaristov mam rad. Takze odpoviem aj tebe Ak by si sa staral ty o moje ryby a akvaria, tak si viem predstavit tu katasrofu, co by nastala. Ale ak by som sa ja staral o tvoje, potom by konecne vyzerali ako akvaria a ryby ako ryby. A bolo by ich vela, vela, vela, pretoze by sa im velmi darilo. Vies, kto si vazi ludi, vazi si aj zvierata !
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Giftzahn » 31 Aug 2012 05:56 am

njn, predpokladam ze tu sa nebude jednat o komercny chov .... ten sa riadi uplne inymi zasadami ako prevadzka rastlinneho akva, biotopoveho akva alebo spolocenskeho akva a istotne nie je vhodne pre zaciatocnika aby hlava nehlava supal ryby do "nejakej" vody a prilieval po litroch chemiu ... nech je ta akakolvek fajna ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod chnuro » 31 Aug 2012 08:11 am

vysluzil2 napísal:...
Chnuro , volakedy som aj ja bol proti vseliakym vodickam. teraz ked posielam ryby , ked ich prevazam, a pod , si ich neviem vynachvalit Darmo, velke aq firmy nemaju nadarmo svoje laboratoria, Tu spomenutu temu si urcite pozriem, len uz je pol 2 hej rano, a dnes idem este do roboty, zajtra je burza v Petrzalke, v nedelu v ZA. Takze sa ozvem neskor.
M

Ja sam som mal možnosť odskúšať si vplyv vodičiek. Mne akurát vadí spomenuté odporúčanie, alebo skôr obhajovaný názor o dvoch skalároch v 50L nádrži. Z dlhodobého hľadiska tie ryby sa nemôžu mať dobre - málo priestoru. Kvalitu vody častou výmenou a "vodičkami" vie udržať skúsený akvarista, ale začiatočník sa možno sem vráti a bude sa pýtať, prečo niečo nevyšlo. Najčastejšie sa tu riešia rastlinné nádrže a práve rastliny si to pri prerybnení a zanedbanej údržbe odnesú ako prvé.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 50 L akvarium

Odoslaťod Milan666 » 31 Aug 2012 12:07 pm

vysluzil2 napísal:Milan 666, k tebe sa mi tazko vyjadruje. Urazas ludi, pouzivas nadavky, skarede slova. Jednoducho nevazis si ludi. Ako si potom mozes vazit zvierata ? Co uz, akvaristov mam rad. Takze odpoviem aj tebe Ak by si sa staral ty o moje ryby a akvaria, tak si viem predstavit tu katasrofu, co by nastala. Ale ak by som sa ja staral o tvoje, potom by konecne vyzerali ako akvaria a ryby ako ryby. A bolo by ich vela, vela, vela, pretoze by sa im velmi darilo. Vies, kto si vazi ludi, vazi si aj zvierata !

Ukáž mi jeden príklad komu som nadával, to, že je niekto nepochopí keď to slušne povieš a pochopí až použiješ tvrdšie slová je fakt a tak som sa tomu prispôsobil. Ak by som sa mal starať o tvoje ryby, tak to by som radšej štiepal drevo od rána do večera, aspoň by mi nepuklo srdce pri pohľade na to utrpenie rýb v prepchatých akváriách.Rád sa dozviem ako vieš ako vyzerajú moje akváriá? Ja moc na rybky nie som, mám sem tam občas rybky, ktoré mi donesú deti pretože im vraj ochoreli a tie sa majú fajn.
Platy, gupy tie mám v jazierku, no podľa počasia už ich asi idem odlovovať. Škoda, že nie si z bližšia daroval by som ti ich. Je ich okolo 200, tak niejaké 50 litrové akvárium by im po pravidelnom pridávaní vodičiek stačilo. No čo ti poviem. ak by si mal ľudí rád, tak by si nikomu neporadil skalárov do 50 litrového akvária
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.