Problem s rastlinkami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 28 Aug 2012 19:15 pm

Odkedy som prerobil osvetlenie v mojom akváriu, rastliny zacinaju umierat. su povednute, su na nich skvrny, a rastie mi dost vela hnedych a zelenych rias. No to co ma zaraza je ze som presiel z osvetlenia dvomi 18W trubicami kupenymi v obchode so svietidlami ku osvetleniu 4*39W T5 trubicami od rataja Plantalux, , este som vymenil 15 rocny filter za JBL crystal Profi + Zmenil som substrat na strk vlastnorucne nazbierany s octom nereaguje. Zdá sa mi ze odvtedy sa rastlinkam prestava darit, najprv som cakal ze sa to zlepsi ale po polroku zhorsovania prichadzam o nadej. Planoval som do buducnosti rastlinne akva preto 4 take silne neonky, momentalne mi svietia iba 2. Preto sa chcem opytat ci problem s rastlinkami moze byt naozaj sposobeny jednym z tyhto faktorov.

Rastlinky vobec niesu narocne, nejake kryptokorene... fotky pridam. Priatelke som robil akvarium zo starych veci co ostali po mojej prerabke, cize stary filter, dve stare neonky ktore vobec niesu urcene na akvarium. Jej rastlinky su nadherne zelene a takmer ziadne riasy. U nej som hodnoty meral davnesjie ale nebolo tam nic vyzrazne no nemam ich napisane. taktiez ma ten isty strk co ja.

akva 200l
Tu su moje hodnoty:
Ph - 7,8
NO2 - 0
NO3 - 10-20mg/l
GH - 11
KH - 8
P - 0,5mg/l
FE - <0.3mg/l

Kedze hodnoty P a FE niesu dostatocne, skusal som aj pridavat PMDD v rozlicnych davkach, avsak ani toto nepomohlo. pri vzysich davkach PMDD sa zacali premnozovat riasy Co2 bezi stale.

Fotky:
http://imageshack.us/g/577/20120828190627.jpg/




Za všetky rady vopred Ďakujem!
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Reklama

Problem s rastlinkami

Odoslaťod frenky61 » 29 Aug 2012 18:35 pm

rastlinky su vseliake mozne, osobne mam slabost pre fialove listy, ale jedna vec je na celej veci zaujimava, kedysi bolo dostat bezne akvaristicky mach, je dobry napr. pre zivorode ryby, pre ukrytie ich potomstva, neviem ho nikde zohnat
frenky61
 
Príspevky: 5
Obrázky: 30
Založený: 06 Jún 2012 15:51 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 29 Aug 2012 20:36 pm

Akvaristickych machov je vela, ja mam skusenosti s : Javsky mach (vesicularia dubyana) od rataja 2,5eur ale rozmnozila sa mi na nom riasa zaby vlas a sirila sa dalej do celeho akvarka, bol som nuteny vyhodit ho. Avsak naspet k téme, rastliniek je vela to je pravda, no ja nechapem preco su teraz tieto moje (na fotkach) take "mrtve" a pred tym boli velmi pekne. preto hladam pricinu
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Milan666 » 29 Aug 2012 20:49 pm

Pridal si svetlo, to si neurobil zle, lenže pre fotosyntézu rastlinky potrebujú hnojivko v správnom pomere a pri silnejšom svetle už treba dodávať CO2. Takže tu bude problém,rastliny tak chradnú, sú oslabené a riasa sa teší
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod MifkoKE » 29 Aug 2012 20:52 pm

frenky61 napísal:rastlinky su vseliake mozne, osobne mam slabost pre fialove listy, ale jedna vec je na celej veci zaujimava, kedysi bolo dostat bezne akvaristicky mach, je dobry napr. pre zivorode ryby, pre ukrytie ich potomstva, neviem ho nikde zohnat


ahoj, cital som si tvoj prispevok 2x, ale neprisiel som na to, ze aky ma suvis s touto temou... 8)
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 29 Aug 2012 21:41 pm

Milan 666, hore som napisal ze CO - dvojkujem, pred tym som pouzival kvasnice, nedavno som presiel na TIBI, ale codvojkujem takmer stale, mozno semtam nie ked CO2 dojde a niesom doma, Pustam ho priamo pred nasavanie externeho filtra, nemoze byt tam problem?? ale cital som ze to je jedna z najlepsich metod pridavania CO2
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod sinto » 30 Aug 2012 11:23 am

Zaro napísal: Pustam ho priamo pred nasavanie externeho filtra, nemoze byt tam problem??


nezabíjaš tým baktérie ktoré sú usadené vo filtračných médiách vo filtri ? ja si bublinky púšťam do prúdu ktorý mi robí rampa ext filtra.
Obrázok používateľa
sinto
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Založený: 22 Feb 2007 22:26 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod chnuro » 30 Aug 2012 11:54 am

- obavam sa, ze CO2 z tibi nie je dostacujuce pre taky objem akvaria. Stale by som to bral iba ako vypomoc a pristupoval k tomu ako k low-tech akvariu. O nedostatočnom CO2 hovori aj pomerne vysoke PH. Pri KH 8 mozes ist s PH tesne pod 7. Podla tillmanovej tabulky (je to iba velmi orientačné určenie mnozstva CO2 z PH a KH) mas 3,8ppm CO2, co je bezna hodnota v akvariach, kde sa CO2 nepridava.
- neuvádzaš dôležité fakty, rozmery akvária (objem nestačí), ako značka testov, množstvo a frekvencia výmeny vody, dĺžka doby osvitu
- zišli by sa aj informácie o zarybnení, prípadnej prestávke v svietení, prítomnosť reflektov, hrúbka dna, prítomnosť výživy v substráte,....
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 30 Aug 2012 16:27 pm

Rozmery neviem presne, momentalne niesom doma. Testy su vecsinou or rataja, PH a GH a KH od Sery ak si dobre pametam. S vymenou vody som experimentoval, donedavna som menil 1-2x do tyzdna 1/5 objemu kezde mam asi 20 rybiek, vsetko su to avsak male Tetry. + semtam prisavnik.Kedze NO2 hodnoty su dostatocne nizke, tak teraz skusam cistit cca raz za 2 tyzdne alebo menej ci sa nieco zmeni. filter je JBL350 ak si dobre pametam cize vykon dostatocny. Svetlo svieti od 9 do 9 teda 12 hodin, ako som napisal v poslednej dobe len na polovicu vykonu cize 2/4 neonky po 39W cca 80Wat, nad neonkami mam nalepeny Klasicky Alobal. Hrubka dna no 5-10cm vyspadovane ku filtru, Ako som napisal hore Substrat je vlastnorucne nazbierany z potoka, preosiaty na presnu zrnitost. neprevarany, (pouzival som UV lampu pri zavedeni tohoto substratu boli male problemy zeleny alebo biely zakal, bolo to diskutabilne) teraz uz je vsak dlho bez nejakych problemov. Okrem rastlinnych ovsem.

Takze Skusim pridavat viac CO2, este rozmyslam ci ho nadalej pustat do filtra alebo nie. Difuzer mam lipove drievko. mozno pouzit aj lipove drievko aj Zvon? alebo kupit tu (bublinkovu drahu) co vidim v akvaristikach? osobne stym nemam ziadne skusenosti.

Dakujem za odpovede
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Milan666 » 30 Aug 2012 16:43 pm

Môžeš púšťať do filtra, baktérie to znesú a na množstvo CO2? by to chcelo dropchecker
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod chnuro » 30 Aug 2012 18:41 pm

pustaj do filtra, ale DC bude modry ako oceán. Za to dám ruku do ohňa. Osobne som toho názoru, že ak CO2, tak jedine z fľaše. Samozrejme, finančne to nie je mala položka, ale je to jednorazova investicia... Tibi je tak maximalne pre minicka skusenych uzivatelov.

btw: bublinkova draha je asi najhorsi difuzor, co poznam.

V rastlinnom akvariu sa meni aspon 30% kazdy tyzden. Zvlast, ked sa ti nedari. Ja menim asi 50%. Vymenou vody nemozes nikdy nic pokazit.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod sinto » 30 Aug 2012 20:11 pm

ja sa len tak pomimo témy spýtam
pri zabiehaní akvarka aj s novým ext filtrom tiež nič nepokazím s púšťaním CO2 /burčiak vínne kvasnice/ do filtra ?
Obrázok používateľa
sinto
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Založený: 22 Feb 2007 22:26 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 30 Aug 2012 20:46 pm

Takze sa opytam, ten DC co bude modry, je co? :)
50%, ako casto? a ak menim 50% vody nieje zbytocne vsetko hnojenie a coskovanie? ked zase vymenim pol akva tak to musi spravit velky chaos v chemickom zlezeni vody, alebo sa mylim?. a este jedna vec, Mozem dopustat 50% aj chlorovanu? alebo musi byt odstata?, ak chlorovana, tak nakolko to vadi? neviem si predstavit kam by som nechaval odstat 100L vody kazdy tyzden.
K tomu Drop checkeru, Staci aj dalsia pol litrova flaska, cisto na pocitanie bubliniek(filter pre kvasnice)? a Kolko teda bubliniek by malo byt pre tento pripad s mojimi parametrami?
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod chnuro » 31 Aug 2012 07:55 am

pozri si, co vlastne odcitavas z dropcheckeru - permanentný test na CO2 a zistíš, o čom hovorím ;-).
50% vody kazdych 7 dni, v minicku mam tento cyklus dlhodobo skrátený na 4-5 dní. Chlorovana voda by nemala vadiť, myslím, že málo kto ju necháva odstáť.

Burciak a tibi ja velmi neuznavam. Vacsina akvarii ma z toho akurat riasovu pohromu. Zastavam nazor, ze radsej ziadne CO2, ako burčiak. Do 200L by som nič iné ako tlakovú fľašu neriešil. Možno som to tu už spomínal: mám 2 akváriá (20L a 65L) a každé má svoj vlastný CO2 set.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 31 Aug 2012 10:09 am

Dobre, Takze sme dospeli k Zaveru ze v akva je malo CO2. K tomu P a FE nieco? hodnoty sa mi zdali dost male, nemoze byt aj to problem? nemam pridavat viac PMDD? Idem sa vrhnut na nejaky napad s CO2, nakoniec mozno zakupim aj ten CO2 set,
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Milan666 » 31 Aug 2012 12:12 pm

Zaro, tu mám pre teba tému, prečítaj, veľmi sa ti to zíde
urob-si-sam-permanentny-co2-test-t9915.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod chnuro » 31 Aug 2012 12:20 pm

CO2 set je nutnosťou, pokiaľ máš v pláne viac svietiť už z akýchkoľvek dôvodov.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 31 Aug 2012 15:30 pm

Milan: Dakujem :) akurat som skoncil s vyrobou niecoho podobneho, uz davnejsie som to mal vyrobene podla tejto temy len som nevedel ze sa to vola dropchecker. akurat tu 4Dkh vodu som musel spravil len odhadom pretoze nemam momentalne take presne vahy, taktiez som miesto (bromothymol blue) dal Ph test roztok od Sery .zároven som prerobil aj TIBI naspet na kvasnice Takze uvidime co sa stane.

Chnuro: Ked pridu financie tak zakupim nejaky setik z bazosa alebo niekade, len teda dufam ze ten problem co mam s rastlinkami (vid foto) je sposobeny CO2-jkou, nieze kupim co2set a problem bude stale rovnaky :( no dufajme ze to pomoze. Dakujem za rady ak vas este nieco napadne tak budem vdacny za odpovede. Ked sa niekam dostanem, napisem vysledky.
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod chnuro » 31 Aug 2012 17:02 pm

Na rady nedavam ziadne zaruky, vzdy to moze byt sposobene roznymi faktormi. Lenze ty chces stale silou-mocou svietiť pomaly 1W/L, co ti mam k tomu ine poradit. Je to tvoje akva a smer ucrujes ty ;-).

S CO2 potom pridu uplne ine problemy - hlavne s hnojenim. Pozri si temu "mini oáza pokoja". Mal som CO2 a stale nejake problemy. Tam je nespočet možností a treba vela citat. Hnojenie sa neda vysvetlit v jednom prispevku.

Chce to trpezlivost, potom pridu skusenosti a aj pekne akvarko sa podari. Akvaristika je beh na dlhu trať, tak želám príjemný beh ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Zaro » 31 Aug 2012 20:23 pm

Dakujem :) svetlo som robil s tym ze v Buducnosti by som chcel rastlinne akva, cize kedykolvek sa mi daju vypnut dve neonky :) momentalne svietim len Dvomi co je 80W bez reflektorov takze to nieje tak vela, ked vyriesim poriadne co 2 skusim svietit aj viac... Alebo mi este porad, momentalne bez poriadne rozbehnuteho CO2 sa oplati viac svietit vsetkymi 4 neonkami co robi 160W, alebo radsej to nechat na polovicu kym sa veci nedaju na spravnu cestu?
Zaro
 
Príspevky: 35
Založený: 02 Apr 2011 18:29 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod bohus301 » 14 Feb 2013 18:23 pm

co chyba rastlinke NO3-5 PO4-0,8 prosim poradte ine mi to nerobia mam aj ludvigiu repens a ta je krasna
Prílohy
IMAG0299.jpg
bohus301
 
Príspevky: 326
Obrázky: 9
Založený: 23 Okt 2012 17:51 pm

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Richard Tokušev » 14 Feb 2013 19:10 pm

Zaro napísal:Dakujem :) svetlo som robil s tym ze v Buducnosti by som chcel rastlinne akva, cize kedykolvek sa mi daju vypnut dve neonky :) momentalne svietim len Dvomi co je 80W bez reflektorov takze to nieje tak vela, ked vyriesim poriadne co 2 skusim svietit aj viac... Alebo mi este porad, momentalne bez poriadne rozbehnuteho CO2 sa oplati viac svietit vsetkymi 4 neonkami co robi 160W, alebo radsej to nechat na polovicu kym sa veci nedaju na spravnu cestu?


Bez CO2 sa budú už poobede pri silnom svetle rastliny dusiť. Takže bez CO2 nesvietiť naplno. Dodržať však svietenie 8-10 hodín denne.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod MifkoKE » 15 Feb 2013 11:11 am

bohus301 napísal:co chyba rastlinke NO3-5 PO4-0,8 prosim poradte ine mi to nerobia mam aj ludvigiu repens a ta je krasna

Ahoj, pozri si tu a prídeš na to sám:
http://maniakva.sweb.cz/prvky.htm

Pri tom fosfore by si mohol skúsiť zvýžiť NO3 tak na 8mg/l
Podľa mňa je to nedostatok K...tzn. pridaj KNO3 a K2SO4 prípadne nejaké NPK tablety ku koreňom...ako hnojíš?

...inak otázku si vložil do 6 mesiacov starého vlákna...
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Luker13 » 15 Feb 2013 11:17 am

bohus tej rastline chyba K, ale aj N by som jemne zvysil.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.