375l PetoSC



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

375l PetoSC

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 10:33 am

Zdravím všetkých priaznivcov akvaristiky :)
som pravidelným čitateľom akva.sk a preto viem, že sa tu nachádzajú poriadni poctiví akvaristi, ktorí radi pomôžu - zvlášť nám začiatočníkom. Akvaristike sa venujem (ak sa to dá tak nazvať) cca rok, pričom som "založil" už asi 4 akvária v objeme 54l. Na tieto akvária sa doteraz nedá pozerať, keďže vyzerajú hrozne, chaoticky posadené rastlinky podľa toho, ako som dočiahol a kde som ju pichol... všetky rastlinky aj ryby som kupoval na burzách v BA systémom "... jéééj, tá je krááásna", takže vôbec netuším aké rastlinky tam mám. Po presťahovaní do nového bytu som kúpil ako dočasné 150l akvárium, kde je celý môj akvaristický majetok nasadený a žije v ňom pestrá zbierka rýb z predchádzajúcich akvárií.
Momentálne prerábame byť a plánujem do obývačky umiestniť veľké 375l akva, ktoré som už kúpil spolu s externým filtrom EHEIM cez tunajšiu burzu. Keďže som sám zistil, že na založenie akvária som úplne ľavý, bez fantázie a nemám ani gram talentu, rád by som poprosil o pomoc pri zakladaní.. hlavne aké rastlinky dopredu, aké dostredu, aké dopredu... páčia sa mi riadne zarastené akvária, avšak na nejakú prudku pravidelnú zastrihávaciu údržbu nemám chuť a talent :)
Prípadne ak viete o niekom, kto by mi s tým vedel v Senci pomôcť za nejaký malý europeniaz, bol by som veľmi vďačný...
Ryby: 3x labeo (2 červenoplutvé a jeden albín), gubky (netuším koľko... ), 3x prísavník, 2x mečúň, 4 pancierniky a jedna ryba, čo vyzerá ako had malý.
Rád by som spomenul, že akva.sk študujem, ale tie latinské názvy sa mi zlievajú do jedného..
Veľmi pekne ďakujem za pomoc a za každú radu budem vďačný.
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am

Reklama

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod Jozef_L » 06 Sep 2012 10:53 am

Záleží aj čo chceš, či chceš mať na dne nejaký štrk, alebo substát. Je to aj o tom čo by sa ti tam páčilo, respektíve aké rybky by si tam chcel mať. Poprípade aj od toho akú maš vodu k dispozícii a ovšem aj od rozpočtu ktorý si ochotný do toho investovať.
Mrkni na rybicky.net tam mas celkom slusny sortiment ryb aj rastlin.
Podla toho co tvrdis, uz si akvarka mal, tak by si aspon zhruba mal vediet ako tie rastlinky co aspon mas rastú a ake su velke.
Ako si na tom s osvetlenim? Uz si si cosi zohnal, alebo budes dorabat?
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod Jozef_L » 06 Sep 2012 10:55 am

Ked nafotis rastlinky, ti tu niekto aj povie co je co.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 11:10 am

rybicky.net som pozeral, len keď tam sú stovky rastlín... zhruba mám predstavu, aké rastlinky mám, ale mám ich určite málo a potrebujem dokúpiť ďalšie... na niektorej zimnej burze určite pokúpim poriadne množstvo. S čím mám problém je nejaké umiestnenie resp. naaranžovanie, keďže to je môj najväčší problém :) chýba cit a estetika...
Čo sa týka osvetlenia, tak je v kryte zopár trubíc T8, ale to plánujem samozrejme vymeniť za T5 s výkonom aký bude potreba, ryby, ktoré mám sú spomínané vyššie (plánujem ich viac, ale rovnakých druhov..)
Ak bude potrebné aj CO2, tak samozrejme aj to zabezpečím nejakým setom.
Rozpočet je viacmenej otázny, nemám na to vyhradenú žiadnu sumu peňazí, teda sa prispôsobím rozumnému pomeru cena / účel.

Videl som pekné akvária na poslednej akvaburze / výstave v Petržalke, kde predávali aj zariadené akvária a teda by som sa rád opýtal, či existuje niekto, kto by vedel zariadiť aj moje (s ohľadom na rybky, ktoré mám). Určite nežiadam službu zadarmo :)
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 11:13 am

A ešte spomeniem, že parametre vody som ešte nemeral...
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod Jozef_L » 06 Sep 2012 11:39 am

V podstate by si sa mal niekde poprechadzat a najst si nejaky pekny koren, ktory by as ti tam hodil.
Podla toho ako pises mas kopu casu na zakladanie akvaria. Určite by to chcelo zobrat si aj papier a nejako si to rozkreslit, čo by si si kam dal.
Pokial budes kupovat rastlinky hromadne je to omnoho jednoduchsie. Ked nasypeš strk, alebo nejake dno, neviem co chces pouzit a rastlinky tam das aj s kosikmi a uvidis ako ti to ukaze a bude to aj bez ujmy na rastlinach.
Ono to inak ukáže ked akvarko založíš a inak ked sa ti to rozrastie.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod M.i.s.o » 06 Sep 2012 12:10 pm

mozes sa inspirovat niakymy akva na internete napr. tu to mas aj s pousitymi rastlinami a umiestnenim
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod Luker13 » 06 Sep 2012 12:17 pm

takze akvarium 375l ... filter eheim... aka rada a vykon? pokial nebudes mat makku vodu, budes musiet zrejme aj osmozu kupovat. ak chces mat pekne rastlinne akva, tak hlavne priority su svetlo, co2 a ziviny. Vyhodou by bol urcite aj substrat. najlepsie je si vsetko najprv zohnat a az potom zakladat akva.

napis nam tvoje predstavy z hladiska techniky, rastliny a ryby maju zatial cas. ak si ujasnime vykon svetla, co2, pripadne substrat, tak od toho sa bude odvijat vyber rastlin
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Pomoc pri zakladani velkeho akva

Odoslaťod martin_s » 06 Sep 2012 12:53 pm

Skus popozerat akvaria napr. tu a tu a urcite najdes nejaku inspiraciu... Az budes mat nejaku konkretnu predstavu tak sa ti bude lahsie radit, lebo bez toho budes mat 1000 roznych rad co kam dat...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 13:23 pm

Ahojte všetci... páčia sa mi akvária napríklad http://rybicky.net/nadrze/4687&kateg=5&typ=0 .
ja to práve nechcem robiť sám, to som už skúšal... a akvárko si idem zakladať cca o 2 mesiace, keď dorekonštruujem byt a vymurujem podstavec pod akva. Teraz mám dočasné 150l akvárko s pár rastlinkami a zopár rybami.
Filter je EHEIM PROFESSIONEL 3 2076. Substrát som rozmýšlal dať staré dno ratajove a na to nejaký štrk (hrúbku si rád nechám poradiť). Rastlinky by som chcel skôr menej náročné (myslím na údržbu), teda pomalšie rastúce ale za to pekné.
Nemám sa kám ponáhľať, chcem len vytvoriť dobrý životný priestor pre rybičky a parádny doplnok do obývačky.
RO nemám v pláne kupovať, chcem ísť čo najjednoduchšou cestou. PMDD mám už dávno kúpené, len som sa neodvážil ešte hnojiť pomocu PMDD, keďže mladý chemik nie som, ale aspoň základné veci si asi budem musieť naštudovať, aj keď nechcem ísť cestou každotýždenného testovania vody a namiešavania kokteilu, ale ak to ináč nepôjde, budem musieť :)
Z techniky mi ostáva vyriešiť svetlo a CO2.
Väčší, a vlastne najväčší problém je v scappingu - neviete o nejakom návode "for dummies" alebo niekto sa tomu nevenuje? Za € samozrejme..
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod chnuro » 06 Sep 2012 13:59 pm

PetoSC napísal:...
Väčší, a vlastne najväčší problém je v scappingu...

to si iba mysliíš :-D.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 14:03 pm

chnuro, ukáž väčší (problém) :)
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod chnuro » 06 Sep 2012 14:25 pm

pre začiatočníka je to nastavenie správneho hnojenia k správnemu pomeru CO2 (+ jeho disribúcia) a množstva svetla. Do toho ide ako ďalšia komplikácia správny výber rastlín.

Aquascaping a výber správnych rastlín k zvoleným podmienkam je už len čerešnička oproti tomu, ako rastliny udržať v top kondícii.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 14:36 pm

Vidíš, mne zase technické veci nevadia, s tým sa vyhrám.. a rád. Pre mňa ako praktického človeka je problém umiestniť správne rastlinky a ich výber :) Ja ich viem strčiť do štrku a povedať, že je to na hovienko. Ale urobiť dobre to neviem.
pri CO2 sa vyšantím s Ph metrom, hnojenie naštudujem PMDD, svetlo nastavím... na to je kopec návodov, ale správny tvar to je úplne mimo mňa, maximálna španielska dedina.
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod chnuro » 06 Sep 2012 15:01 pm

Pohladaj na nete "aquascaping". Zapoj do toho slova ako dummies, rules, examples. Existuju pravidla, ktorymi ked sa budes riadit, tak to bude vyzerat o poznanie lepsie. Jeden taký článok je aj tu na akve v sekcii články. Dobré nápady nájdeš aj na stránke http://www.rostlinna-akvaria.cz/. Ked tak citam tvoje zufale volanie o pomoc so scapom, tak ma napada, ze si taka technicko-programatorska dusa, ktora ma rada exaktne a opakovatelne postupny. Uhadol som? :-)

Vymysliet dobry scape je otazka napadu, dostupnosti materiálu, a znalosti rastlín, ktory si musis v hlave vytvarovat. Ked vytvaras vlastny scape, tak musis vediet, ako ta rastlina bude vyzerat o 2 mesiace v daných podmienkach. Na zaciatok je dobré sa niečoho chytiť a pokúsiť sa o kópiu. Aj tak to bude nakoniec vyzerat inak. Doslova s návodom na skopírovanie máš layouty tu: http://www.tropica.com/en/layouts.aspx (tento odkaz si už dostal). Pre tropicu je to obchodný ťah, ako predať rastliny (nenájdeš tam rastlinu, ktorú by nedistribuovali), pre teba návod, ako s pomocou tropicy spraviť akva, ktoré by sa ti páčilo.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod M.i.s.o » 06 Sep 2012 15:04 pm

no vidis a ja som ti poslal aj navody na layouty takze si zahojeny :lol: ...obavam sa ze take jednoduche to nebude ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 15:07 pm

ďakujem ti veľmi pekne chnuro, ten link na tropica stránku je parádny :) priznám sa, že mi v predchádzajúcich odpovediach unikol :)
a uhádol si presne, to je presne môj prípad.. nie som síce programátor, ale som nimi obklopený.
Dúfam, že podľa týchto návodov to zvládnem a nemusím nič tvoriť (ja viem, že aj o tom je akvaristika) :D
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod chnuro » 06 Sep 2012 15:52 pm

Viem sa do tvojej koze vžiť. Ja som technik tiez. Snazim sa okrem svojho spravit akvarium u otca - nema sice esteticke citenie, ale zaujem tam je. Dostal odomna techniku, rastliny, nieco si kupil sam, navody, co a ako spravit, hnojit,... Ale take akvarium nikdy nebude v takom rozkvete, ako ked si vies pomoct sam.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 375l PetoSC

Odoslaťod PetoSC » 06 Sep 2012 16:08 pm

ja len potrebujem začiatočné nakopnutie, nebojím sa strčiť ruku do akvarka, aj keď to nerobím, keď nemusím. Nechávam veciam prirodzený priebeh a netrpezlivosťou (už) netrpím... väčšinou chýb som si už hádam prešiel, od úhynu rýb (lebo som ich tam šupol hneď na druhý deň od založenia), aj zákalmi, aj riasami, aj krupičkou... aj som si zafarbil vodu drevom, aj mi burčiak vybuchol :)
A teraz by som už chcel naozaj pekné akvárko s rybičkami, ktoré mám a prežili všetky moje pokusy :)
PetoSC
 
Príspevky: 13
Založený: 06 Sep 2012 10:22 am


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.