Bettarium - 30l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 05 Sep 2012 13:24 pm

ahojte tak pred tromi mesiacmi som si založil akvárium pre betty, ktore som kedysi choval, (doma mam este spolocenské akva 60l), po dlhej prestavke kvoli vyske a internátu som sa prestahoval mimo domu a chcel som akvárium opat, pacia sa mi miniakvaria aj ked viem kolko je s nimi roboty a asi som sa na to vrhol z hurta a nejako sa mi to moje akva nepozdáva

akva 40x25x30 - 30l hruby objem
štrk cierny na spodu cadicovy dost hruba frakcia az do 10mm, moja prva chyba povedal by som, na nom keramicky cierny jemnejsi frakcia do 4-5mm
osvetlenie, dalsia chyba, kupil som k tomu kryt ale je to na klasicke ziarovky a je tam usporka 5w (brutalne malo viem), ale chcem ine osvetlenie rozmyslal som nad blau lampou 18w
ohrievač 50w s termostatom (nastaveny na 26 stupnov)
filter vnutorný Atman At-F301, tiež nie som spokojny pre malu filtracnu plochu a velky prietok

osadenstvo:
1x samec betta splendens
2x samica
vežovky malajske cca 10ks
jedna ampulária
krevetky neocaridina heteropoda 2ks, ostatne (7ks) su momentalne vo vytieracke pri plodiku

rastliny:
anubias barteri var. nana
cryptocorine affinis (tu sa jej nedarí, v domacom akvariu rastie do zblaznenia, je tam podobne osvetlenie a akvarium je vacsie tak neviem ci to bude svetlom)
javsky mach, zohnal som len nedavno
ceratopteris cornuta, cast na hladine cas zasadená, na hladine ide ako divá
cabomba caroliniana
hygrophila polysperma
a daky acorus (calamus myslim), ale ten pojde von k strýkovy do jazierka
ide tam CO2 z kvasnic plus sera florena

myslim ze je co napravat, taze ocakavam tipy a podla financnych moznosti sa zariadim
Prílohy
IMG_4901 [akva.sk].JPG
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Reklama

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 05 Sep 2012 23:46 pm

chcel by som nove osvetlenie, paci sa mi Blau mini PL ale neviem ci 13W alebo 18W? CO2 je iba z burciaku plus davam sera florena, nechcem aby sa mi namiesto rastlin rozrastali riasy, poradte co bude lepsie alebo inu alternatívu
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Ajven » 06 Sep 2012 08:07 am

Urcite 18W, uz len z hladiska dlzky trubice. Vadia mi vysoke rastliny natlacene na prednom skle. Alebo je to pohlad z inej strany ?
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 06 Sep 2012 08:38 am

Ajven napísal:Urcite 18W, uz len z hladiska dlzky trubice. Vadia mi vysoke rastliny natlacene na prednom skle. Alebo je to pohlad z inej strany ?

vdaka za radu, no tie rastliny sa nevidia ani mne, ale rastu tak dost divoko su zasadene do zadnej tretiny akva a nie uplne vzadu lebo je tam ohrievac a navyse prud interného filtra ktory by im ublizil, ono by to chcelo popresadzat asi komplet, len neviem ako na to zareaguju, jedna sa vlastne len o hygrophilu a cabombu, mozno sa do toho pustim ked pride novy externy filter, hore su zase natlacene ceratopteris cornuta plavajuca, je to preto lebo inak by rastliny v akva nemali vobec svetlo tak som ju stiahol dopredu, inak tie hygrophily su uz dost dlhe, vyska hladiny je 24cm len neviem ci sa moze zostrihnut, nemam vela skusenosti s rastlinami, ale v tomto akva som ich chcel mat hodne, ak vies porad, a hlavne ci najskor presadit alebo mozem aj hned a ci vobec mozem zostrihnut, inak sa bude asi krutit a tlacit na to predne sklo
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 06 Sep 2012 17:18 pm

Chcem sa spytat davam do akvaria pri vymene vody sera aquatan a sera florena, este mam aj flasticku bio nitrivec tak aj z toho davam, a mam tam nove tie krevetky neocaridina heteropoda, znesu to ci nie? zajtra by som mal meniť časť vody
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Vlado21 » 06 Sep 2012 17:54 pm

Kedysi som aj ja tieto vodicky pouzival, lial som ich do cerstvej vody, ktoru som este nechal den odstat, nie priamo do akva. Po zabehu akva som ich odstavil. Vodicky by obyvatelom nemali uskodit, ak ich davkujes podla navodu. Ty by si uz mal byt za dusikovym cyklom, takze ak neprekrmujes, neprehnojujes, robis v akva beznu udrzbu (napr. odstranovanie odhnivajucich casti rastlin) a voda z vodovodu je vramci normy a bez sezonneho kolisania kvality, rovnako ich uz nepotrebujes. Mas v akva relativne dost rastlin (a poztazme predpokladam aj dostatok prospesnych bakterii), to je tiez pozitivne, tie by ti mali biorovnovahu ustrazit aj pri ciastocnej vymene vody, bez potreby chemie
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 06 Sep 2012 18:06 pm

Vlado21 napísal:Kedysi som aj ja tieto vodicky pouzival, lial som ich do cerstvej vody, ktoru som este nechal den odstat, nie priamo do akva. Po zabehu akva som ich odstavil. Vodicky by obyvatelom nemali uskodit, ak ich davkujes podla navodu. Ty by si uz mal byt za dusikovym cyklom, takze ak neprekrmujes, neprehnojujes, robis v akva beznu udrzbu (napr. odstranovanie odhnivajucich casti rastlin) a voda z vodovodu je vramci normy a bez sezonneho kolisania kvality, rovnako ich uz nepotrebujes. Mas v akva relativne dost rastlin (a poztazme predpokladam aj dostatok prospesnych bakterii), to je tiez pozitivne, tie by ti mali biorovnovahu ustrazit aj pri ciastocnej vymene vody, bez potreby chemie


takze vravis uz neliat (zle som sa vyjadril tiez som to lial do vedra z vodou ktora isla do akvaria), ale tu florenu mozem podla navodu, nemalo by to uskodit tym krevetám dobre predpokladam?
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Vlado21 » 06 Sep 2012 18:48 pm

Florena je hnojivo s mikroprvkami. Pri primeranom davkovani by mala byt pre zivocichy bezpecna. Mne sa zdala prilis draha vzhladom na to co dokaze. Vymenil som ju teda za Rataja a PMDD. Ono je to otazkou preferencii a osobnej skusenosti. Kazdopadne, nemal by si s nou nic pokazit.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Milan666 » 07 Sep 2012 07:13 am

Krevetky pri bette-bojovnici?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 07 Sep 2012 08:49 am

Milan666 napísal:Krevetky pri bette-bojovnici?


blbý napad co? :D ale znasaju sa sem tam niektora krevetku prezenie ale ukrytov je tam dost
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 12 Sep 2012 23:35 pm

dnes update filter vymenený za Eden 501 od triscene (dakujem) a svetlo vymenene za Blau mini PL 18W, tiez pribudol koren nove rastliny a zostrihane tie stare, neskor dam aj foto ked sa to trosku po renovaci usporiada :) ostalo mi dost ceratopteris cornuta stiahol som z hladiny dostatocnu masu a nechal tam par kusov ochvilu aj tak pocitam s plnou hladinou :D
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 13 Sep 2012 13:00 pm

dnešné foto
Prílohy
IMG_4953 [akva.sk].JPG
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod spider30 » 13 Sep 2012 13:04 pm

Pekna zmena :)
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod M.i.s.o » 13 Sep 2012 13:16 pm

jj kiezby kazde akva pre Betty takto vyzeralo ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 13 Sep 2012 15:07 pm

vdaka chalani, chcem sa spytat vcera som odstrihol z vrcholu hygrophily polysperma a teiz aj cabombu (aspon myslim ze je to ona tieto rastliny mi pripadaju vsetky rovnake) pretoze uz lezali na hladine, budu tie odstrihnute kusky rast ked so ich zapichol do dna? a co bude s tymi povodnými?
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod triscene » 13 Sep 2012 15:19 pm

jj budu rast a tie zvysne sa budu asi vetvit z inych miest ako zvrchu. je to burina :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Milan666 » 14 Sep 2012 12:24 pm

vďačná však pre začínajúcich
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 16 Sep 2012 19:26 pm

Milan666 napísal:Krevetky pri bette-bojovnici?


Milan nedavno som aj zvysok kreviet presunul do tejto 30tky a dneska vecer uz veselo behaju vsetky po akva bez toho aby si ich betty vsimali, dokonca ked sa betta ocitne pri krevete a tá ju ochytá fuzikmi aj tak sa po nej ani neobzrie...
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Milan666 » 16 Sep 2012 21:11 pm

Tak to máš dobre, držím palce
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 24 Sep 2012 16:13 pm

anteranthera rubra sa mi tahá nad hladinu teda jedna stonka je uz nad nou, a to iste ceratopteris cornuta plávajúca niektoré listy drzí nad hladinou, tak ma napadlo nechat to otvorené, lenze v nádrzi su labyrintky a bojím sa aby sa im nieco nestalo (nachadnutie) kedze voda v akvariu ma 24-26 stupnov a doma mam cca 19 (nemam doma teplomer len odhadujem podla toho ze vo vytieracej nadrzi kde donedavna nebol ohrievac mala voda 19 stupnov) nieco prihreje aj svetlo ale v noci nesvieti samozrejme, a tiez neviem ako by to zniesli tie rastliny spodok cca 25 a hore 19 stupnov, aky mate na to názor?
inak co sa tyka krevetiek minimálne 2 nosia vajicka, a tiez neutekaju cize to by nebola prekazka otvorenemu akvariu, lebo ani teraz nie je zaizolovane a neutiekla ziadna zatial
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Milan666 » 24 Sep 2012 18:04 pm

Bojovnice-betty potrebujú vyššiu teplotu, takže bolo by dobre ten ohrievač a potom rastliny nech idú von. Krevetky zase moc "horúco" nemajú rady, myslím však, že to vydržia.
Rastliny nad hladinou majú svoje výhody. Zbavujú vodu oveľa rýchlejšie nadbytočných dusikatých látok a udržujú vodu čistejšiu a dokonca efektívnejšie vodu okysličujú. Mal som takto viac akvárií a aj v miestnosti bol oveľa dychateľnejší vzduch ako v ostatných miestnostiach centra
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 24 Sep 2012 18:35 pm

Milan666 napísal:Bojovnice-betty potrebujú vyššiu teplotu, takže bolo by dobre ten ohrievač a potom rastliny nech idú von. Krevetky zase moc "horúco" nemajú rady, myslím však, že to vydržia.
Rastliny nad hladinou majú svoje výhody. Zbavujú vodu oveľa rýchlejšie nadbytočných dusikatých látok a udržujú vodu čistejšiu a dokonca efektívnejšie vodu okysličujú. Mal som takto viac akvárií a aj v miestnosti bol oveľa dychateľnejší vzduch ako v ostatných miestnostiach centra


ohrievac v akvariu je v 30tke je nastaveny na 24 nahreje vodu na 26 niekedy má aj viac ked svieti lampa, vo vytieracke (to nie je táto nádrž) je uz tiez ohrievac nastaveny na 26 ten celkom drzi tu pozadovanu teplotu, cez leto som ho tam nepotreboval ale kedze samec stavia hniezda a ja mu ich nicim a samice sa sem tam zbavuju vajicok (inak zaujimava podivana) tak som chcel ich dat znovu rozmnozit, ale to je jedno, ja by som to v tej 30tke aj nechal otvorené len sa bojim o ryby predsa rozdiel medzi vodou a vzduchom nad akva bude mozno okolo 5-6 stupnov, poradil si mi sice vyhody otvoreneho akva za co ti dakujem ale stale neviem ci je to bezpecne pre ryby, ak nie radsej tu anterantheru skrátim a z ceratopteris odstrihnem nadhladinove listy a dam do vody ony sa tam chytia a budu rast na vode
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 24 Sep 2012 19:29 pm

update minimalne 3 krevetky nosia vajicka
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Bettarium - 30l

Odoslaťod Miga » 24 Sep 2012 20:43 pm

zopar foto z hladiny
Prílohy
IMG_5041 [akva.sk].JPG
Obrázok používateľa
Miga
 
Príspevky: 112
Obrázky: 2
Založený: 28 Júl 2012 11:04 am
Bydlisko: Ružomberok

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.