Juwel Rio 125 prvé väčšie akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod fedo » 07 Sep 2012 20:13 pm

Zdravím akvaristickú komunitu.
Doteraz som mal len malé 30l akva "na stole" takže toto je môj 1. pokus o niečo serióznejšie. Ide o Juwel RIO 125 akváriový set, ktorý je situovaný ako čiastočne oddelenie obývačky , takže je pri stene kratšou hranou, čo do istej miery komplikuje uloženie techniky vývod hadičiek atd.
Založenie akvária mi urýchlilo staré 30l akva, keďže som použil filtračný materiál a asi 20l vody z neho.
Akva: 81 x 36 x 50 cm
Osvetlenie T5 2 x High-Lite Day 28 Watt, 59 cm dlhé
Filtrácia originál setová Bioflow 3.0 s pumpou Juwel ECCOFLOW 600 l/h
Ohrievač nepoužívam asi setovy(100 Watt) keďže mam problémy s vyššou teplotou
CO2 zatiaľ kvasnice s cukrom používam 4-5 hodín denne
Podklad granule pre rastlinky Tetra InitialStick na tom je tmavý štrk zrnitosti cca 1mm výška od 5 do 7 cm.
Ako dekoráciu som použil kúsok vyplaveného konára a kamene nájdené v lese a pri potoku. Všetko bolo prevarene v slanej vode niekoľko hodín a následné namočene 10 dni vo vode.

IMG_4372_w.jpg
po napusteni


Voda z vodovodu upravená pomocou Tetra AquaSafe . Filter bol zapnutý a vo filtri už bola vložená používaná filtračná hmota zo starého akva. V takom stave to akvárium bolo 3 dni. Prešlo si aj stavom hustého bieleho mlieka, ale to za vyčistilo behom jedného dňa, asi ta používaná filtračná hmota spravila svoje. Následne som pridal všetky rastlinky a dolial som 20l zabehnutej vody. 24 hodín potom som otestoval vodu, či niektorý z parametrov nie je mimo normy, keďže nebol premiestnil som osádku z 30l akva. Podľa mnohých návodov som mal čakať dlhšie, ale keďže moja nedočkavosť ma premohla tak som to riskol s tými rybičkami . :P
Takto to vyzeralo ďalší deň po vložení rybičiek.

IMG_4441_1w.jpg
s osadenstvom

IMG_4447_w.jpg


Flora (to čo viem pomenovať :idea: )
Egeria Densa
Rotala macrandra
Hygrophila angustifolia
Hygrophila corymbosa var. Minima
Alternathera rubra

Objednane mam ešte
Hemianthus callitrichoides "CUBA"

Fauna
Rybičky:
9ks Neoniek červených (Paracheirodon axelrodi) – osadenstvo bývalého 30l akva
2ks Tetier neónových (Paracheirodon innesi) – osadenstvo bývalého 30l akva
9ks Prisavníky (Ancistrus sp.) – osadenstvo bývalého 30l akva
Krevety:
4ks Neocaridina heteropoda var. Red Cherry Shrimp
6ks Caridina Japonica
Slimáky:
2ks Neritina zebra + 5-6 ks potomstva, ktoré sa stále rozrastá :x
1ks Clea Helena odpoveď na rozrastajúce sa potomstvo zebier :D

Objednane mam ešte
10ks čiernych tetier neónových (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)
6ks sekernatiek mramorových (Carnegiella strigata)

Používaná chémia:
Tetra AquaSafe, Tetra PlantaMin, Tetra NitrateMinus

Hodnoty testovania vody po tyzdni(pasiky Test 6in1):
NO3: 10, NO2:0, GH:16, KH:10, Cl2: 0, pH: 7,8 – 8 – neviem presne z toho pasika povedat

Teplota v akváriu je trocha problém. Jednak bývam vyššie v paneláku takže teplota v byte je vyššia ako by bolo ideálne taktiež tomu prispievajú T5 trubice, ktoré svietia 11 hodín denne. Teplota je ráno 26.5 - 27 a večer o 21.00 keď zhasnú trubice 28.2 - 28.7 a to ešte neviem ako bude akva reagovať na to keď bude vonku letných 37 čo mi v byte spraví aj 30. Ak mate niekto nejaké nápady ako tu teplotu korigovať sem s nimi. Bojím sa, že práve vyššia teplota bude zdrojom ustavičných problémov.

Vopred ďakujem sa všetky reakcie, postrehy, rady aj kritiku.
fedo
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Sep 2012 13:14 pm

Reklama

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod chnuro » 08 Sep 2012 09:34 am

Teplota nebude taký problém, ako tie, čo si vyrábaš teraz sám a ešte o nich nevieš:
-Tieto sety majú celkom slušné osvetlenie a svietiť s ním v zábehu denne 11h je 100% garantovaný riasový prúser.
-burčiak riasovému prúseru len napomáha. To už radšej tibi, alebo o nič.
-Ryby si presunul do akvária na základe testu pásikom? OMG. Sú dosť nepresné a vlastne ani nevieš, čo meriaš. TU: http://klub.akva.sk/akvarium.php si stiahni č.4 a poštuduj tému čísla. Zistíš, že hodnoty ako NO4, NO2, NO3 sa budú iba zhoršovať. Máš tam dosť citlivé ryby, ktoré bez ujmy asi nebudú.
- Ten Hemianthus Callitrichoides asi neudrzis. To je silna kava pre zaciatocnika.

Bez kompomisov by som spravil nasledové:
- Zníž to tak ja 5-6h denne. Po pár týždňoch môžeš pridať tak hodinmu.
- PlantaMin zatiaľ nedávaj vôbec (do 2-3 týždňov od založenia)
- výmena vody každý druhý deň
- keď si tam navalil ryby, tak by som už siahol po nejakom komerčnom prípravku s "baktériami". Niečo ako Sera Nitrivec, JBL Denitrol, alebo Tetra SafeStart.

Ak chces akvárium bez tlakovej flase a poriadneho CO2 setu, tak zacni zhanat tibi krystaliky. Su daleko stabilnejsie a znacne ti moze pomoct s rastlinami Easy Carbo, alebo Seachem Flourish. O hnojenie sa musis zauimat sam, to sa neda vysvetlit v jednom prispevku.

Inak musim pochvalit snahu o start celkom pekneho akvaria, akurat je to trosku nedomyslene. Mas tam ako tak dost rastlín, docela vhodné ryby, len skoda, ze priskoro.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod Milan666 » 08 Sep 2012 12:40 pm

To by som nebol ja, že? S rybkami uber, uber, časom zistíš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod fedo » 08 Sep 2012 15:10 pm

vdaka chnuro za rady,
chcem sa este spytat k tomu co2 z burciaku pouzival som to zcasu-nacas v malom akva a nikdy som s tym nemal problem, mam tam este dalsiu flasu s vodou, ktoru pouzivam ako "filter" toho co burciak produkuje.
tibi mam, dlhu dobu to pouzivam na pripravu napoja, problem s nim mam ze to nedokazalo ani za 4 dni vyprodukovat taky tlak aby to zacalo do akva bublinkovat. tesnost celeho systemu mam otestovanu, s burciakom funguje
fedo
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Sep 2012 13:14 pm

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod chnuro » 08 Sep 2012 15:49 pm

Na tibi je expert Milan666 ;-).

Prave to pouzivanie z casu na cas je to najhorsie, co sa da spravit. Sorry, neche sa mi zasa vypisovat litanie o nestabilnom PH. Tento tyzden som to tu niekde na fore pisal. Skus pohladat v mojich prispevkoch. Snazim sa pisat vzdy iba k veci, tak by to nemalo byt nudne hladanie.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod vagascan » 08 Sep 2012 16:07 pm

priehladne akva.. to mi luubi..... som zvedavy co z toho vycarujes ked to zarastie... drzim palce... a hlavne pozor na to svietenie a riasu. ..
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod Jozef I. » 08 Sep 2012 18:12 pm

chnuro napísal:Na tibi je expert Milan666 ;-).

Prave to pouzivanie z casu na cas je to najhorsie, co sa da spravit. Sorry, neche sa mi zasa vypisovat litanie o nestabilnom PH. Tento tyzden som to tu niekde na fore pisal. Skus pohladat v mojich prispevkoch. Snazim sa pisat vzdy iba k veci, tak by to nemalo byt nudne hladanie.

chnuro asi myslel moju temu, kde sme sa o tom bavili jozef-i-prva-112l-t14265-72.html
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod chnuro » 08 Sep 2012 19:08 pm

vdaka, presne to som myslel.

Ked clovek pochopi zakladne suvislosti, aj rastlinná akvaristika je hrozne jednouchá. Vysluzil to tu opakuje stale (aj ked on to myslí asi trošku inak, ako ja :-) ).

Pre začiatočníka vždy odporúčam namiesto fóra čítať najskôr články. Moje najoblubenejsie zdroje:
http://maniakva.sweb.cz/ - dlho neaktualizované, ale kvalitné čítanie
http://klub.akva.sk/akvarium.php - priznam sa, ze ani ja som neprecital vsetky, ale rad si na to najdem cas
http://www.rostlinna-akvaria.cz/clanky/ - toto su iba prelozene clanky z netu, ale tiez sa da nieco naucit. Je to nieco ine, co tu do nedavna nebolo.

V knihach o akvaristike sa o rastlinkach clovek zial vela nedozvie a treba hladat alternativne zdroje
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod M.i.s.o » 09 Sep 2012 16:40 pm

ja by som este pridal podla mna jednu z najlepsich http://akva.wu.cz/
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod hongi » 09 Sep 2012 17:27 pm

zdar fedo, ja by som sa rad opytal co je to za strk? dik
hongi
 
Príspevky: 926
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod fedo » 10 Sep 2012 10:39 am

hongi napísal:zdar fedo, ja by som sa rad opytal co je to za strk? dik


Cau neviem ti teraz povedat presne nazov ale pojdem do akva shopu dnes-zajtra tak ti pozriem.
fedo
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Sep 2012 13:14 pm

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod fedo » 12 Sep 2012 07:53 am

fedo napísal:
hongi napísal:zdar fedo, ja by som sa rad opytal co je to za strk? dik


Cau neviem ti teraz povedat presne nazov ale pojdem do akva shopu dnes-zajtra tak ti pozriem.


Ten strk je Denerle Crystal Quartz Gravel Black
fedo
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Sep 2012 13:14 pm

Re: Juwel Rio 125 prvé väčšie akva

Odoslaťod fedo » 13 Sep 2012 11:06 am

Ubral som svetlo na 7 hodin, vypol som aj to co2 z burciaku aspon na zaciatok, taktiez som si spravil rozstrekovaciu rampu k filtru aby som znizil prud vody(vraj dobre proti riasam). Nejaka ciera stetinka sa objavila ale vyzera to pod kontrolou - zatial. Vymienam momentalne 10l vody(osetrenej aquasafe) denne. Krmim teraz velmi opatrne niekedy mozno az menej akoby som mal.

Stalo sa mi ale nieco zle s Hygrophila angustifolia, zacali sa ropadavat spodne listy. Zvlastne (z mojho pohladu) je to ze sa rozpadavaju len spodne svetlo-zelene listy a tie vyssie tmavsie vyzeraju zdravo.
Ak niekoho prosim napada v com by mohol byt problem pls poradte.
Testovanie vody neukazalo nic mimo normy v podstate sa to drzi na honotach spominanych v prvom prispevku avsak stale mam len pasikovy test (tekute su uz objednane).

IMG_4449_1.jpg
fedo
 
Príspevky: 5
Založený: 07 Sep 2012 13:14 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.