Lukyho 240l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 08 Sep 2012 22:41 pm

Pred 10 rokmi zaniklo v mojej domácnosti posledné akvárium. Pred pár mesiacmi som obnovil túto tradíciu 54 litrovým akváriom, ale po nájdení inzerátu na 240 litrové akvárium za 7€ som neváhal a zobral som ho. Pôvodne som chcel morského akvárium, ale pri zostavení cenovej kalkulácie a potreby osmózy (rodičia by ma z bytu vyhodili kebyže ju chcem niekde umiestniť či už na stálo alebo dočasne :D ) som tento zámer zamietol. Akvárium som dal pre istotu prelepiť aj keď mi bolo povedané, že je v dobrom stave (predsa len išlo niekoľko rokov, predtým tam bolo more, a ak by povolilo po napustení nechcem si to ani predstaviť).
Pôvodný zámer tam bol dať Malawi cichlidy, ale nakoľko mám doma takmer nevyužitý CO2 set (zakúpený pôvodne do 54l) bolo mi ľúto nevyužiť tie umorené peniaze v ňom. :D
Takže parametre budúcej nádrže:

Akvárium: 100 x 60 x 40 (dĺžka, šírka, výška) Škoda tej výšky, ale za tú cenu by bol hriech ho nebrať...
Stolík: vlastná výroba, drevotrieska 18mm + kovové „L“ výstuhy
Kryt: bude vlastnej výroby, konštrukcia z dreva, poklop z polykarbonatovej dosky, ktorú chcel sused vyhodiť, ale mne ešte poslúži.
Osvetlenie: bude vlastnej výroby z návodu na internete, zatiaľ 2x39W + reflektory (nakoľko výška hladiny bude len cca 35 – 37 cm uvidím čo to spraví, ak bude málo dorobím ďalšie i keď tu narážam na odpor v domácnosti ohľadom spotreby elektriny :D )
Žiarivky: T5, pravdepodobne JBL SOLAR NATUR ULTRA a JBL SOLAR TROPIC ULTRA.
Filtrácia: Dlho som váhal a najprv som chcel jeden z JBL filtrov nakoniec pri zahliadnutí filtra EHEIM Classic 250 (2213), ktorý obsahoval molitan, vatu + vložku z aktívneho uhlia a dvojkohúty za 70,- € som zobral ten. Síce je do 250l a akva mám 240l, ale čistý objem bude menší tak snáď postačí.
CO2: Set kúpený z Aquario.pl, ktorý istý čas fungoval v 54l, zo septembrovej výplaty pribudne asi aj pH controller a atomizer na hadicu externého filtra.
Pozadie: Špeciálna akvaristická fólia z jednej strany modrá z druhej čierna + lepidlo na lepenie. Objednané dnes z Veľkej Británie. Pôvodne som chcel samolepiacu čiernu, ale táto sa dá otočiť po omrzení čiernej farby a opačne...
Ohrievač: Síce je v izbe teplo, ale pre istotu tam bude 150W pravdepodobne Aquel.
Dno: Nakoľko som tam chcel pôvodne malawi mám nakúpených 30kg bieleho piesku tak tam pôjde i keď som si vedomí výhod/nevýhod piesku.
Testy vody: Mám nakúpené na pH, nitrat, nitrit, CO2, GH, KH a asi dokúpim ešte FE.
Ostatné veci čo ešte objednávam tento mesiac: JBL Ferropol 24, JBL Ferropol, JBL AquaBasis plus (dlhodobé hnojivo pod piesok), JBL Die Kugeln.
Sanie z hladiny: Nie som ešte pevne rozhodnutý, ale pravdepodobne ho tam dám. Skôr som rozhodnutý pred JBL TopClean II ako pred čínskymi alternatívami z eBay-u, ktoré sú viac nápadné ako tento, ktorý sa dáva do rohu.

Rastliny: Ešte nie som pevne rozhodnutý, ale aj kvôli osvetleniu budem vyberať pravdepodobne z menej náročných druhov, ale objednávať budem z aqua-daho.

Osadenstvo: Pôvodne malo mať akvárium výšku 50cm tak som uvažoval nad diskusmi čo je pre nich minimálna hranica i keď tiež nie veľmi vhodná. Avšak nakoľko má akvárium len 40cm ihneď som na to zabudol. Takže nad osádkou ešte nie som pevne rozhodnutý, možno nejaké skaláre, ale zase je tu len výška 40cm :/ ... Zatiaľ uvažujem o spoločenskej nádrži a v mojom hľadáčiku sú (samozrejme, že nie všetky, ale nejaký výber z nich): skaláre (uvidím ešte, keďže výška je malá), párik alebo dva páriky cichlidiek ramirezových, pancierníčkovia, guramy šedé, guramy bozkávajúce (avšak skôr nie ako áno), sekavec priečnopruhovaný, tetra červenoústa, tetra čierna, danio pruhované, mrenka purporová. Resp. vaše návrhy?

Takže ospravedlňujem sa za rozpísanie :D A očakávam vaše návrhy a názor :) Akvárium by malo prísť prelepené pravdepodobne tento týždeň, výplata z brigády snáď tiež tento alebo budúci tak by som to mohol všetko dokončiť a potom už len zábeh a čakanie... Zatiaľ mám hotovú akva skrinku, nakúpené veci na výrobu krytu, zakúpené komponenty na osvetlenie avšak časť z nich mešká 2 týždne (balík pravdepodobne stratila pošta!!) tak to už rieši eshop, od ktorého som objednával.
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Reklama

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod Luker13 » 09 Sep 2012 09:27 am

svetlo: stacia klasicke trubice

filter: ten ti rozhodne stacit nebude

dno: urcite ti ostalo par eur na strk, taky hagen nieje moc drahy, alebo zdvihnut prdel a ist si niekam k rieke nazbierat

testy vody: dokup este aj NO3 a PO4


zatial asi tolko
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod Milan666 » 09 Sep 2012 10:39 am

Ja chválim, že to je začiatok s rozumom a úvahami. Filter fakt stačiť nebude, to už je taký zaužívaný názor počet litrov akva-prietok filtra. Pre skaláre nie, dosť nízke. No a keď už je CO2 tak treba aj kvalitné osvetlenie, jedno bez druhého totiž fungovať nebude iba ak by si kratšie svietil, ale to už je zase škoda CO2-jky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 09 Sep 2012 12:01 pm

Ja som bol priklonený ku klasickým trubiciam, ale zatiaľ som 39W T5 našiel dosť ťažko a väčšinou boli všade na objednávku, ale keď ich nájdem tak budú tie.
Čo sa týka dna, chcel mať vždy piesok, ale viem jeho nevýhody ako možné zalahnutie dna, veľká špinavosť, častejšie odsávanie, uvidím možno to risknem, čas na akvárium si nájdem kľudne aj večer :D
NO3 mám kúpený a PO4 teda zaobstarám. :)
A čo sa týka toho filtra nakoľko je už kúpený tak kým bude akva bez rýb tam bude bežať a ak sa mi podarí nájsť nejaký bazárový k nemu tak ho asi zoberiem :)
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod chnuro » 09 Sep 2012 15:30 pm

@luky133 - uplny suhlas s lukerom. Presne to ma napadlo, ked som cital prvy prispevok. Tam by sa uzivil aj 2217. To co tam mas je skor ako zaloha. Ked kupis este jeden podobny filter, tak pouvazuj aj nad nejakym pridavnym čerpadlom.

Ten piesok olutujes. Radsej si odpusti ten JBL top clean a kup si strk.

k tomu CO2 - akvarium moze fungovat aj s menej svetlom a CO2 k tomu. Pre zaciatocnika priam ideálne. Je to prevencia proti riasam a zaroven pomoc rastlinam. Horsie je to naopak, ked je vela svetla a malo CO2 - dosť častý scénar v téme "riasy".
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod radusho » 10 Sep 2012 09:03 am

Ked chces rastlinne akvarium piesok niekomu predaj alebo daruj zhruba po roku ti zacne hnit spodna vrstva a zacnu ti odchadzat rastliny mozes odkalovat ako ches urcite sa ti nieco take stane, co sa tyka tej dvostrannej folie tiez su to vyhodene peniaze mal si kupit tu ciernu samolepiacu za 5 eur. hladinovy zberac tiez nepotrebujes tych par plavajucich listov vyberes sietkou. Rastlinstvo ked chces bezne druhy skus pozhanat od akvaristov z okolia nejake prebytky urcite sa ti chytia rychlejsie, nebudu sa musiet adaptovat na submerz ako kupvane z obchodu, co urychli zabeh akvarka casom mozes robit experimenty aj s niecim narocnejsim
svetla by to chcelo trochu viac. asi rok som bez problemov pouzival kuchynske svietidla t5 21w tie kupis po par euro v elektre
ked sa dostanes na 0,375 w/l mali by ti nenarocne rastliny ist v pohode menej som este neskusal ten /pomer je z hrubeho objemu/
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 10 Sep 2012 14:07 pm

No s tým pieskom by sa to malo dať poriešiť vežovkou, ale tak porozmýšľam nad zmenou dna, ale skôr sa prikláňam k JBL Manado a obdobným keďže štrk sa mi príliš nepáči. Len vie niekto či sa da zohnať v BA na predajni? Lebo cez internet by som platil cca 15€ za nadlimitný balík :D Nad hladinovým zberačom som uvažoval najmä kvôli mastným flakom resp. slepej hladine, ale tak uvidím. Možno ho zoberiem a možno nie. Tak zo začiatku bude bežať svetlo na tých parametroch, ktoré sú hore (i tak sa odporúča zabiehať s postupním pridávaním osvetlenia) a neskôr ešte poriešim pravdepodobne iné i keď je tu odpor zvyšku domácnosti ohľadom vysokej spotreby :D :D
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod radusho » 10 Sep 2012 14:22 pm

ked rozmyslas nad manadom pozri si tento link http://rybicky.net/forum/16474--liapor- ... ay-ground-
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 10 Sep 2012 16:49 pm

Hej mám naštudovanú problematiku týchto substrátov, ale tak ešte len uvažujem. Kým dojde výplata a hlavne prelepená nádrž mám času :) Možno nakoniec zakotvím aj u toho štrku i keď sa mi príliš nepáči :D
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 08 Okt 2012 23:58 pm

Tak dlho som sem nepísal novinky tak zase sumár za posledné týždne napíšem. Fotky budú časom nechce sa mi nabíjať zrkadlovku. :mrgreen:

Akvárium už zhruba týždeň a pol beží v zábehu. Všetko ide tak ako má. Po týždni som pridal dve zábehové rybky (mečúne) z menšie akvária, ktoré tu už aj ostanú. Rastliny som nakoniec objednával z Aqua-daho.cz a neľutujem. Prišlo ich toľko, že 6 košíčkov som daroval do akvárií v práci, 4 terárijné rastlinky čo prišli rastú pekne na stole :) . Filter mám zatiaľ spomínaný EHEIM Classic 2213 + ďalší interný (molitan + čerpacia hlava), časom oba nahradí nejaký výkonnejší externý. Stále bežím na 2 x 39W + reflektory a na moje počudovanie je svetla požehnane a rastlinky rastú ako z vody (asi to bude aj výškou hladiny, ktorá je len cca 33cm kvôli vysokému substrátu a tým, že som vyberal menej náročnejšie rastliny i keď sem tam je tam niečo náročnejšie). Dokonca Nymphaea Tiger Lotus rastie ako bláznivé tak som ho už pristrihol a dnes vyhnal jeden list až na hladinu. Prechod z emerzu do subemerzu rastliny zatiaľ zvládajú dobre a už im dokonca rastú aj nové listy.
Substrát tvorí JBL AquaBasis plus + Liapor. Zvažoval som medzi Manado a Liaporom a viac som sa priklonil k Liaporu kvôli pre mňa krajšej farbe a aj cene. Sanie z hladiny som nakoniec nekupoval, ale časom som si objednal túto súčiastku z e-bayu a ako som už predpokladal od začiatku tá ebayovská nenaplnila moje očakávania tak som ju aj vybral.
Po tom ako mi príde výplata a kúpim novú pH sondu + príde mi atomizer z USA začnem dávkovať aj CO2.
Predbežná úvaha o rybách: hore uvedené mečúňe, guramy modré, guramy bozkávajúce, cichlidky ramirezove, tetry červenoúste/červenohlavé, pancierníkovia. Na tie rybky mám ešte nejaké tie dva, tri týždne čas, ale i tak... Nakoľko je akvárium husto zarastené tak uvažujem aj o nejakých krevetkách a možno aj dvoch CPO rakoch.
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 09 Okt 2012 19:13 pm

Takže dnes som to narýchlo nafotil, fakt fotky sú len rýchlovka a skomprimované takže farby dosť ušli. :twisted:

Celé akva, v tej modro-bielej pôrodničke sú dočasne cca dvojmečasné gupky, tie potom pôjdu do druhého akva
Obrázok

Spomínané lekno
Obrázok

Z boku akvária
Obrázok

Externý filter, netečie, ale keby náhodou...
Obrázok

Ešte nezapojené CO2
Obrázok

Home-made svetlo 2x39W
Obrázok
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod Jozef_L » 11 Okt 2012 10:01 am

Parádne zarastené. Ale keď sa ti ten lotus naštartuje v raste, tak ti bude schopny za mesiac zakryt celu hladinu. Ja som ho zlikvidoval, lebo jeho rast bol fakt neunosny. Je to pekna rastlina, bolo mi jej luto, ale uz musela ist prec.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 11 Okt 2012 21:35 pm

No už začína štartovať v tom raste, zajtra-pozajtra bude na hladine ďalší list. Lotus som do tej nádrže veľmi chcel tak dúfam, že sa mi ho podarí aspoň trochu skrotiť pravidelným strihom :/
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod Jozef_L » 11 Okt 2012 22:57 pm

Daj vediet potom ako sa sprava pri strihani, ja som nad tym uvazoval tiez.
Ja som ho dal prec lebo som mal dojem ze taky bujny rast odcerpava moc dusika a nezostava potom pre ostatne rastliny. Neviem to vsak nejako potvrdit. Ale NO3 som mal vkuse na nule.
10 dni hnojim hnojim klasickym pmdd z pmdd.sk a furt nula. Ked som ho vytrhol mal cez 50 g.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod hongi » 12 Okt 2012 05:12 am

pocuj luky, mna by zaujimal ten liapor. Ako sa spraval a sprava? Varil si ho? Vsetok padol ku dnu alebo boli stale nejake neposlusne plavaciky? A co sadenie rastlin? sam mam dilemu ci ist do liaporu alebo nie, takze rad sa dozviem dalsi nazor.dik
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod Giftzahn » 12 Okt 2012 07:27 am

@Luky133: jj, vidim ze teda filtru doverujes ... a skrinke tiez ... aj ked 10L vedro by moju doveru teda ani o tu 10tinu nezvysilo ... :mrgreen: :lol: :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 12 Okt 2012 16:36 pm

Jozef_L: Pred niekolkymi dnami som strihal dva listy, ktore boli poskodene pri preprave a rastie dalej. Neviem teraz ci som to cital v literature, alebo na internete, ale ak sa striha tak sa ma odstrihnut tak, ze ostane cca jedna tretina stonky. Nikdy sa nema strihat pri substrate.

hongi: Predtym som maval v akvariach len strk a poviem ti tak, ze ak nemas pevne nervy tak radsej do neho nechod. Z 50l balenia mi ihned plavalo cca 20 litrov, 10 litrov som si dovaril a dokopy tam mam 30 litrov + 5l aquabasisu. S tym plavanim je to dost o stasti. Niekto vravi, ze mu neplavalo 40l a niekto ze len 15l... Da sa to aj vyriesit tak, ze kupis liapor s vacsiou hustotou, ale ten sa nepredava v 50l vreciach, ale len v big bagoch ci ako sa to vola takze by si musel obehat stavebniny a dohodnut sa s nimi (zopar Cechov to tak robilo). Vtedy nemusis nic prevarat. Prvy tyzden je najkomplikovanejsi kedze su v nom este vzduchove bublinky a este aj nimi je nadlahcovany. Takze musis pocitat s vyplavanim nejakejtej rastlinky. Po tyzdni som uz nepozoroval ziadne vyplavanie. Zatial je kratko ho hodnotit z dlhodobeho pohladu, ale ja som zatial spokojny. Predsa len farba sa mi paci + ta cena.

Giftzahn: Ten kybel tam je len ak by zblblo tesnenie a presakovalo trochu vody. Predsa len lepsie aby to vytieklo do kyblu a nie do skrinky. Ale ak by vyrazilo hadicu nedajboze, alebo nieco ine pri vypusteni viac ako 10l vody z akvaria mi to zaznamena senzor a spusti sa hlasny alarm. Nakolko vzdy niekto byva doma mal by zachranit susedov pred vytopenim. :D Tu skrinku ako aj kryt a svetlo som si vyrabal sam takze som ju poistil aj kovovymi L profilmy. Predsa len bola to polozka cca 15€ a zosilní to skrinku samu o sebe. :)
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod hongi » 12 Okt 2012 17:35 pm

Ak je to len otazka tyzdna - dvoch tak neni problem. Trpezlivost a akvaristika predsa ide ruka v ruke :) Ak sa to po case usadi a nie su ziadne dalsie problemi tak je to ok. Ta farba a cena ma laka tiez, plus porovitost. Odradza ma ked si predstavim odkalovanie. Daj vediet po tvojom prvoom vysavani :?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 12 Okt 2012 17:50 pm

Tak po cca troch týždňoch sa mi zdá viac usadnutý. Samozrejme ryby žijúce na dne ti ho trochu rozvíria. Ja tam mám zatiaľ len zábehové mečúne a občas keď "preletí" úplne pri dne nejaký ten "kamienok" sa rozvíri. Nakoľko mám veľmi husto zarastenú nádrž odkalovať ak budem tak len veľmi minimálne.Čo som čítal názory akvaristov čo majú liapor skôr sa prikláňali, že odkalovanie nie je dobrý nápad kvôli jeho ľahkosti. Preto je skôr vhodný do menej zarybnených nádrží alebo potom pevné nervy pri odkalovaní treba.
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod radusho » 12 Okt 2012 17:52 pm

po par tyzdnoch nic neplava odkalovat tiez nie je problem s dostatocne vysokym zvonom. mne z 50 litov zostallo plavat mozno 5 asi aj menej ale uvaril som pre istotu vsetok.
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod hongi » 12 Okt 2012 21:29 pm

no neviem, podla mna kazde dno treba viac alebo menej casto odkalit. Liapor menej , no z casu na cas mu to urcite padne dobre.
rozmyslam ze ho vyskusam supnut aj do filtra..
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod Milan666 » 13 Okt 2012 10:21 am

Ono v podstate ani nie, nemusí sa odkaľovať. Ja neodkalujem dno už roky, čisté dno je ukazom, či výsledkom rovnováhy v akváriu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod Sunkafit » 13 Okt 2012 20:11 pm

tiež mám skúsenosť ako Milan nie roky ale mám manado a rok aj niečo som neodkaloval už a ani sa nechystám a dno je krásne čisté
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Lukyho 240l

Odoslaťod luky133 » 31 Okt 2012 16:55 pm

Tak dnes som spravil testovací deň a výsledky sú nasledovné (niektoré ma potešili):
pH: cca 7,05 (meria to sonda, ktorá dávkuje aj CO2)
GH: 14
KH: 9
NO2: 0 mg/l
NO3: cca 7,5 mg/l (niečo medzi dvoma stupnicami v teste)
CO2: cca 30mg/l
Fe: 0 mg/l
PO4: 0,1 mg/l
NH4/NH3: 0 mg/l

Takže budem musieť pridávať Fe. Momentálne hnojím Ferropolom, pridávam Ferropol 24 (i keď ide viac menej o marketingový ťah), dávkujem 10ml na deň Easy Life -Easycarbo + pridávam CO2 z tlakovej fľaše. Postupne uvažujem, že po minutí Ferropolu ho nahradím ProFitom, dokúpim Ferro (z dôvodu nedostatku Fe) a časom si možno aj zaobstarám automatický dávkovač hnojiva.
luky133
 
Príspevky: 73
Založený: 08 Júl 2012 22:19 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.