Veľký sen ,,mora".



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Giftzahn » 27 Aug 2012 13:26 pm

@Barbora: njn, vobec nie je to tvoje akva zle ... co sa tyka echinodoru ...holt s tym je to uz tak ... pokial sa rozrastie tak bude rozhodne velky ... ono, pokial by si ho tahala von zo substratu je pravdepodobne ze vytiahnes polku strku spolu s echinodorom ... cize potom mozes ist rovno do prerabky ... pripadne ak sa ti do prerabky nechce tak mu o"osekaj" listy a hned je miesta v akva dost .. :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod spider30 » 27 Aug 2012 13:48 pm

Ten "echinac" je fakt velky. Ten bude mat korene po celom akva. Poznam to podla seba. Mal som mensi a bol zakoreneny do pol akva. Prerabka by nebola zla,len najprv si vopred premysli ako to chces prerobit... :wink:
Obrázok používateľa
spider30
 
Príspevky: 469
Obrázky: 12
Založený: 07 Feb 2012 12:21 pm
Bydlisko: okr.Spisska Nova Ves

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 27 Aug 2012 21:56 pm

Giftzahn napísal:@Barbora: njn, vobec nie je to tvoje akva zle ... co sa tyka echinodoru ...holt s tym je to uz tak ... pokial sa rozrastie tak bude rozhodne velky ... ono, pokial by si ho tahala von zo substratu je pravdepodobne ze vytiahnes polku strku spolu s echinodorom ... cize potom mozes ist rovno do prerabky ... pripadne ak sa ti do prerabky nechce tak mu o"osekaj" listy a hned je miesta v akva dost .. :wink:


No však to sú práve tie dilemy - kopať, nekopať, zrušiť Echináč, nezrušiť, ... Na jednej strane by som ho aj vyhodila a spravila v akváriu zas taký ,,poriadok", aký tam bol pred rokom, na strane druhej, aj to tajomno, ktoré vytvára má svoje čaro. Ostrihať listy mi je ľúto. Musím si to premyslieť, kým sa vrátim domov.
Každopádne ďakujem za povzbudzujúci príspevok. :D
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Giftzahn » 28 Aug 2012 08:27 am

njn, kludne mu zosekaj "fuzy" ... neboj velmi rychlo mu dorastu .. ono, podla mna pokial nechces "od podlahy" prerabat akva a rusit echinodor ... tak zastrih je jednoducha a rychla volba ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 01 Sep 2012 16:43 pm

Tak som sa rozhodla (keďže do veľkej prerábky sa mi nechce), že len ocvakám ten echináč a skúsim nejakú novú rastlinku do predu (konkrétne Marsilea hirsuta, ktorú som chcela už dávnejšie, ale nejak som to nezrealizovala). Ešte rozmýšľam nad rybkami, keďže ich tam mám len zopár - 4x puntius titteya, 2x paracheirodon axelrodi, 1x carnegiella strigata, 1x ancistrus sp. Určite chcem dokúpiť sekierky, asi 3 otíkov a neviem či ešte niečo. :roll:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 01 Sep 2012 18:00 pm

Už asi moc špekulujem, ale nemohla by som skúsiť párik ramireziek?
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod pha » 07 Sep 2012 15:03 pm

ahoj, ano mozes, su to fajn ryby - upozeras sa :)
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod triscene » 07 Sep 2012 15:18 pm

podla mna na to ze to ma 54 litrov tak tam mas uz teraz pozehnane...a trosku by si mala prestudovat parametre ake si vyzaduju konkretne ryby a nielen plnit svoj sen mat v akvariu rybaciu polievku

Puntius...parmicka ktora ma minimalnu velkost nadrze 50 litrov..co sa este ako tak da, hoci cisteho objemu tam tolko isto nemas, vie dorast do 5cm co uz je na ten rozmer akvaria aj dost.
Neonka...hejnova ryba ktora sa ma chovat v skupine 10 a viac kusov..2ks sa isto u teba necitia dobre a aj pri 110inke mam pocit ze mojim kuskom je tesno.
Carnegiella...neviem co ta dohnalo ku kupe tejto ryby, asi bola len zaujimava v akvaristike, verim ze mas krycie sklo kedze rada vyskakuje z vody a vyzaduje sirku akvaria aspon 80cm..to asi nemas..tolko mam ja pri svojej 110.
Prisavnik..pokial to nie je nejaky 10 a viac cm kon tak moze byt.

Ramirezky..tipujem ze tych 50 litrov co je na rybickach uvedenych je na 1ks..dorasta az do 7cm..opat nevhodna ryba do tohto rozmeru. urobil by som z toho krevetarko a pripadne nakupil nejake borarasky co dorastaju max do nejakych 2-3cm.
ja mam 38 litrov aj a je mi luto tam dat ryby tak mam len krevetky a max tam dam par otikov.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Milan666 » 07 Sep 2012 17:24 pm

Čo dodať? Presne tak! Moja reč, výborne si to napísal, je to zároveň veľmi poučné, tak verím, že sa poučí
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod pha » 07 Sep 2012 20:16 pm

ahojte, no to som si necital :D , ze 54l. to je fakt malo... ale ryby su to fajn... treba vacsie akvarko poriesit...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod TTjopo » 07 Sep 2012 21:18 pm

Osobne si myslim ze tomu akva nechyba len svetlo.Ak by to bolo len osvetlenim tak by sa rastlinky za taky cas rozrastli do uplne inych rozmerov.Jednoznacne tomu chyba aj prihnojovanie.Ked si sa piala ako dat Co2 tak je na to tzv.drop checker ktori ti ukaze podla sfarbenia kvapaliny ci mas alebo nemas optimalne mnozstvo Co2 vo vode.Jednoznacne by som pridal nejake hnojivo do dna.Pri hnojeni do dna nehrozi take riziko zariasenia ako pri hnojeni do vodneho stlpca aj ked je to relevantne.Jednoducho hojit treba ak chces mat pekne zdrave rastlinky.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 10 Sep 2012 14:23 pm

Ste ma pekne sfúkli...

Uznávam, že kombinácia rýb, ani ich počet nie je ktovie čo, viem o tom. Sú to klasické chyby začiatočníka - keď som ich pred 4 rokmi kúpila, kupovala som viac menej podľa toho, čo sa mi páčilo - to som mala 20l akvárium a nekonečnú eufóriu. Potom som prečítala všetky akvaristické knihy, ktoré som zohnala a začala to riešiť - po pol roku som kúpila väčšie akvárium, živé rastliny, atď. Ale rybky som už mala - teoreticky som ich mohla darovať, no ale komu? Nedám ich niekam, kde im bude ešte horšie (asi si teraz mnohí z Vás ťukajú na čelo, ale ja poznám v Michalovciach len jedného akvaristu a ten chová cichlidy. Keby som ich dala ďalšiemu začiatočníkovi, veľmi by som im nepomohla - toľko moja teória).

S rastom rastlín som spokojná. TTjopo, Tvoju kritiku som tak úplne nepochopila. Okrem Tvojho vlastného protichodného príspevku: gallery/barbora-a70/akvarium-po-prerabke-p40012.html
Komentár od TTjopo » 06 Jún 2011 17:54 pm
Pekne este by som pridal nejake pokrutene konare ktore by vytrcali z tej dzungle vzadu do popredia a na ne nejaky mach a je to 100%

Neviem, aké úplne iné rozmery máš na mysli. Hnojiť hnojím, CO2 tam pridávať nebudem.
Neviem prečo sa v poslednej dobe všade tu na fóre tvrdí, že bez CO2, kvanta hnojív a neviem akej techniky sa akvaristika robiť nedá. Existuje mnoho krásnych akvárií aj bez toho. Už som videla 500l akvarko, kde boli len anubiasy a malo svoje čaro.
Nebola som na tomto fóre asi dva roky a keď som tu potom čítala príspevky, v každom druhom bolo niečo typu: daj nám rozpočet a my ti poradíme. Takže mnoho nádejných akvaristov odpíšete len kvôli tomu, že nemajú buxu peňazí. A sú medzi nimi aj deti - nie každý chce hneď layout na štvrtú a podobne. Vytratila sa odtiaľto akvaristika, aká tu bola pred tým - kedysi som čítala príspevky úplne iného typu. Teraz sa to robí len cez peniaze. láska k prírode je už za horami za dolami.

A ešte k môjmu akváriu:
Neviem odkedy je akvárium pod 100l vhodné len pre krevetky. Prepáčte, to je pre mňa novinka. Túto radu mám tiež veľmi rada - zožeň si väčšie akvárium. Nenapadlo Vás niekedy, že človek, ktorý Vás prosí o radu možno žije s rodičmi a väčšie mať nemôže? Alebo, že sa dokáže tešiť aj z menšieho a 300l prosto nie je to, po čom túži?

Je to tu ako kôň s klapkami na očiach - vidíte len svoju pravdu a iné nič.

Možno aj pre toto sa odtiaľto postupne vytratili, alebo sem chodia len veľmi sporadicky akvaristi. ktorých rady boli veľmi poučné: Raviolka, Dušan Sivák, neger501, budulinecek, skaner, jiri sajar a mnohí ďalší, na ktorých som si práve nespomenula a ospravedlňujem sa im za to.
Im som za ich rady nesmierne vďačná.

Týmto príspevkom som nechcela nikoho uraziť, len vyjadriť, čo si myslím už dlhšie.
Zbohom a nech nám to pláva.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod triscene » 10 Sep 2012 15:06 pm

Baska, to nebolo myslene ako sprd, len ako rada aby sa rybky citili rovnako dobre ako ty pri ich pozerani :)
kedze ani tebe by sa nepacilo byt zavreta v malej miestnosti cely zivot ked vies ze vdaka svoju temperamentu, fyziologii a neviem comu potrebujes mat vacsi vybeh :)

tie mena sa skor vytratili kvoli tomu ze je tu vela novacikov co sa pytaju stale dookola ci mozu mat zavojnatku v 5lej guli atd
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod chnuro » 10 Sep 2012 16:37 pm

@Barbora =) - Pozri sa na to aj z ineho pohladu. Je tu vela "zufalcov", ktorým tunajší "odborníci" poradili silné svetlo. K tomu sa niekde dočítajú, že treba svietiť 12h denne. Potom sa vrátia, lebo majú riasy, v horsom este prerybnené akvárko. Málokto uberie na svetle a radšej sa nechá ukecať na CO2. A uz to ide zasa to iste s hnojenim atd. Jasne, vsetko su to peniaze. Tak to dopadne, ked si niekto pýta radu a melie si pri tom svoje. Prerabat akvarium z low-tech na hi-tech a nevediet, kam clovek smeruje je financne narocnejsie, ako by zakladal rovno hi-tech. Česť výnimkám.

Chcelo by tu zanieteného low-tech akvaristu, ktorý by bol na fóre aktívny a mohol by radiť aj inak. Lenze dostatocne zanieteny akvarista si casto zariadi hi-tech akvarium aby si rozsiril moznosti výberu rastlín a práve takí ludia sú aktívni na fóre.

Pokial nemas z akvaria rybaciu polievku á la evolúcia black moly, tak kritiku ber s rezervou. Je to predsa len fórum a reagovalo ľudí, čo by si spočítala na prstoch jednej ruky. Nie je to žiadna literatúra, ktorá by mala patent na pravdu - je to len fórum a informácie z fóra treba vedieť filtrovať. Bráň sa a koniec koncov "low-tech guru" sa môžeš stať aj ty, pokiaľ začneš experimentovať a vylepšovať layout a vzhľad aj tvojho akvária, skúsenosti budú iba pribúdať.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Figaro » 10 Sep 2012 16:53 pm

Tomuto fóru vďačím za terajší stav svojho akvárka. Je tu napísané takmer všetko, čo je potrebné. Stačí si len vybrať správny smer a tomu prispôsobiť všetko ostatné. Nie je to vôbec len o peniazoch aj z mála financií sa dá postupne spraviť pekné akvárko.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Milan666 » 10 Sep 2012 18:37 pm

Vytratila sa odtiaľto akvaristika, aká tu bola pred tým - kedysi som čítala príspevky úplne iného typu. Teraz sa to robí len cez peniaze. láska k prírode je už za horami za dolami.

Barbora, áno vytratila, to preto, lebo ju nahrádzajú stále noví tyrani s 5 litrovými guľami, biorbami a 10 litrovými "že akváriami :shock: ), v ktorých by chovali po dva kusy z každého druhu rýb a najčastejšie "zlaté rybky"
Takže to rovnako zober aj s druhej strany
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod pha » 11 Sep 2012 17:51 pm

ahojte, aspon je uz jasne - preco to tu je take ,,monologove,,... :D
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re:

Odoslaťod TTjopo » 11 Sep 2012 18:59 pm

Prepac ale nejako som prehliadol o ktore akva ide a trochu som sa zamotal v mnozstve tem ktore sledujem.
Ospravedlnujem sa
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod Barbora =) » 12 Sep 2012 14:45 pm

pha napísal:ahojte, aspon je uz jasne - preco to tu je take ,,monologove,,... :D


Myslíš, že neviem prijať kritiku? Ale viem, s časťou predošlých príspevkov súhlasím. Len ma hnevá, že sa tu množia príspevky, kde sa len kritizuje a kritika je často prehnaná. Narážam na to, čo som už písala - prečo by bolo akvárium o objeme, aký mám aj ja nevhodné pre ryby? Ja si veľmi dobre uvedomujem, že by sa všetkým viac páčilo vo väčšom akváriu, ale nemám ho. Rovnako som už vysvetľovala, prečo mám neónky ,,až" dve. Mňa to vonkoncom neteší. Ak mi napíšete, aké ryby sa chovať dajú a čo a ako zlepšiť, určite sa neurazím. Len sa nechcem hrnúť do akvaristiky založenej na halogénových výbojkách, CO2, atď. Keby som akvárium zakladala teraz, určite by tam boli iné ryby. Lenže čo s tými, ktoré už mám? Ozaj sú staré na to, aby som ich darovala.
:pivo:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod TTjopo » 12 Sep 2012 18:07 pm

Darovat sa daju aj stare pokial su zdrave nevidim v tom problem.
Ano akva sa da udrziavat aj bez takej techniky ako je Co2... no ide o to ze tie vecicky ulahcuju vela roboty a namahy.Videl som krasne rastline akvarium napru akvaristu menom Pedio ale to nieje len o Co2 ale celkoveho pochopenia celej tej simbiozi v akvariu.Pokial ide o vybojky tak vo velkych rastlinnych nadrziach to bez toho asi nejde.Myslim velke 500l a viac.Dokonca uz aj v mensich ako je 500l je efektivnejsie pouzit vybojku.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod R-Ha » 14 Sep 2012 00:36 am

chnuro napísal:@Barbora =)

Chcelo by tu zanieteného low-tech akvaristu, ktorý by bol na fóre aktívny a mohol by radiť aj inak. Lenze dostatocne zanieteny akvarista si casto zariadi hi-tech akvarium aby si rozsiril moznosti výberu rastlín a práve takí ludia sú aktívni na fóre.



Tak s tým súhlasím, chýba tu téma low-tech, jediný o kom viem je larix
Inak pekné čítanie
http://translate.google.sk/translate?sl=en&tl=sk&js=n&prev=_t&hl=sk&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.plantedtank.net%2Fforums%2Fshowthread.php%3Ft%3D99729%26page%3D38
Obrázok používateľa
R-Ha
 
Príspevky: 121
Obrázky: 17
Založený: 02 Jan 2011 23:36 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod chnuro » 14 Sep 2012 08:49 am

Pekne low-tech akvarka tu ma aj Rpnecro, Pedio a urcite mnoho iných.
U Pedia som bol necely mesiac späť fotit akvarium, tak ho skusim ukecat, nech si vytvori galeriu. Ma velmi pekne akvarium, az sa mi nechcelo verit pouzitu techniku a prevadzku akvaria.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod TTjopo » 14 Sep 2012 18:26 pm

Pedio by si o tomto mohol zalozit skolu :wink:
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Veľký sen ,,mora".

Odoslaťod budulinecek » 15 Sep 2012 19:59 pm

Omyl, já tu stále jsem a stále čtu. Nikdy jsem nebyl až moc aktivní na fóru a velmi jsi mě polichotila když jsi mě zařadila do seznamu jmen s těmi ostatními. Ale proti nim si myslím že jsem amatér co sice ledacos bez problémů chápe ve fungování akvárií, ale ta praxe tomu vůbec u mě nenasvědčuje. Takže si víc připadá jako kibic. Pořád se učím a i já používám CO2 set v akva. Ale také se pokouším jet jedno low-tech. Ale vůbec se mě nedaří ani když se snažím vrátit podle zápisků v denících o roky zpět kdy mě fungovalo takové low-tech bez problémů.
budulinecek
 
Príspevky: 352
Obrázky: 28
Založený: 25 Feb 2007 14:01 pm
Bydlisko: Krkonoše

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.