Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 30 Aug 2012 21:05 pm

Dobrý deň,
som začiatočník potrebujem vysvetliť zopár vecí ohľadom založenia (úplne prvého) akvária.
Kúpil som akváriový set Akva DIVERSA STARTUP SET 60 a hneď pri čítaní manuálu som narazil na problém:

Mám ohrievač Thermo Plus 50 a v papieroch sa píše, že "Maximální hloubka ponoření topítka činí 100cm", ale o pár bodov ďalej sa píše "Hlava topítka musí vyčnívat nad úrovní vody, ale musí být také dodržen minimální ponor vyznačený na topítku."
Tak ako je to teda, môže byť ponorený max 100cm (teda celý), alebo tých 12-13cm, aby hlava s kolečkom trčala nad vodou?

Ešte druhá otázka. Set obsahoval filter Claro 600. Predpokladám, že tento sa môže ponoriť celý... teda zatopené môže byť aj to miesto, kde do krabičky vstupuje napájací kábel. A teraz otázka: Ako je vhodné nasmerovať rampu? Má byť tak, aby vytlačená voda čerila hladinu, či ako? Vďaka za odpoveď.
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Reklama

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod lubosmihula » 30 Aug 2012 22:26 pm

Pozri sa na výrobný štítok ohrievača. Je tam kód krytia IP68? Ak áno tak ten ohrievač môžeš ponoriť celý do vody, ale max.do 100cm!
Čo sa týka filtra, rovnako pozri kód. Ale všetky takéto výrobky sa dnes už robia s krytím IP68 - teda na trvalý ponor.

Nepíšeš aké akvárium máš (rastlinné alebo len s rybami?) lebo od toho zavisí nastavenie rampy.
V rastlinnom akva by rampa mala čeriť hladinu čo najmenej, aby sa z vody neuvoľňoval plyn CO2, ktorý je potrebný pre správny rast rastlín. Daj teda rampu minimálne 5 cm pod hladinu vody

Pokiaľ ale máš akvárium bez rastlín, alebo s umelými rastlinkami - že budeš v ňom chovať len ryby, tak by bolo dobre vodu dovznušniť, aby sa ti ryby nepodusili. V takom prípade nastav rampu tak, aby čerila vodu čo najviac - aby sa prekysličila.
Dúfam, že som poradil dobre
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 30 Aug 2012 22:53 pm

Ďakujem za odpoveď.
Tak som pozeral krabice a aj filter aj ohrievač je označený IP68, čiže nič by sa nemalo stať ak to bude celé pod vodou.
Akvárium bude najskôr rastlinné a keď sa zabehá, tak by som chcel aj ryby. Takže teraz dám rampu skôr nižšie a keď tam budú ryby, posuniem ju trochu vyššie.

A ešte jedna otázka. K filtru bola aj hadička. To zrejme slúži na vzduchovanie a jeden koniec má byť pripojený k rampe a druhý má byť vonku. A k tomu druhému koncu sa má ešte pripojiť nejaké vzduchovacie zariadenie, ktoré bude vháňať dolu vzduch? A je to nevyhnutné? Nebude voda dostatočne okysličená, ak tam bude dosť rastlín (hm, koľko je dosť? Objem akva 54l) + rampa pri hladine?
Ďakujem.
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod Barbora =) » 30 Aug 2012 22:59 pm

Ahoj. Tak ťa vítam medzi akvaristami. Predtým, než začneš zariaďovať akvárium, prečítaj si tu nejaké témy o začiatkoch. Vyhneš sa tak mnohým chybám.
Ohrievač tam teraz nepotrebuješ, ak bývaš v dome, tak možno v zime, na byte ti je zbytočný. Čo sa filtra týka, to ako ho nastaviť zistíš, keď budeš mať akvárium napustené. Nastavíš to tak, aby ti to ,,nemávalo" s rastlinkami. Tie si určite kúp živé, keďže máš set, kde nie je zrovna silné svetlo, skús niečo nenáročné. Mám ten istý set, ako ty, takže si dovolím pripojiť tu link na moju tému, možno ti to pomôže :wink: : velky-sen-mora-t9722.html . Tak držím palec a teším sa na dokumentáciu, ako sa bude rodiť akvarium.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 30 Aug 2012 23:29 pm

Ahoj, ďakujem za radu. Niečo som už čítal a budem v tom samozrejme pokračovať. Rastlinky určite plánujem živé. Inak máš pekné akvárium ... teda až na tú poslednú fotku s tým prerasteným "lopúchom" :)
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod spid3r » 31 Aug 2012 06:08 am

K tomu prevzdusnovaniu, nie prud vody ti bude vzduch z hadicky samonasavat :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 31 Aug 2012 06:52 am

spid3r: Ďakujem za informáciu. Mňa manželka aj presvedčovala, že to bude ťahať vzduch samo, ale nejak som jej neveril :)
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod spid3r » 31 Aug 2012 07:37 am

:D nadava sa tomu myslim Lavalova dyza

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod Milan666 » 31 Aug 2012 12:47 pm

Som rád, že nám tu pribúdajú akvaristi so správnym začiatkom, fakt sa teším, že rybky budú po zábehu.
raider, držím palce!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 01 Sep 2012 19:14 pm

Vďaka Milan666, rybky v zábehu určite budú, len to nechcem unáhliť. Nechcem hneď nakúpiť ryby a potom čítať a zisťovať, čo vlastne s nimi robiť :)
Dnes som chcel kúpiť štrk, ale v zápätí som si uvedomil, že nie som presne rozhodnutý, aké rybky v budúcnosti kúpim. Som dosť obmedzený veľkosťou (resp. malosťou) akvária, takže väčšina rybiek je automaticky vyradená kvôli veľkosti. A tiež nechcem aby bola rybka (aj keď malá) moc húfovitá ... predsa len 54 litrov nie je žiadna sláva. Rozhodol som sa pre rybky dosahujúce dĺžku do 5 (max 6) cm ... ale ideálne tak 3-4cm.

Rozmýšľal som nad týmito:
Tetra Cisárska, Gurama Medová, Koliza Krpatá, Koliza medová, ale do úvahy by pripadali aj rôzne Platy, napr sa mi páči Plata Mečová, alebo PLata Škvrnitá. Tieto ma oslovili najviac. Samozrejme do úvahy pripadajú aj Neónky a pod.

Tak teda poraďte. Ktoré z týchto by boli vhodné pre začiatočníka a v akom počte. Nie som vysadený na nejaký konkrétny druh rýb, mne sa páči väčšina rybičiek, takže ak budete mať iný návrh, rád si ho vypočujem.

Ešte k tomu dnu. Myslím, že také univerzálne dno by mohlo pozostávať z nejakého drobného štrku do 4mm a pod ním nejaký substrát. Bolo by vhodné niečo takéto? Substrát a štrk. Alebo miesto štrku ešte niečo drobnejšie, nejaký hrubší piesok?

Ďakujem za názory a pomoc.
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod spid3r » 01 Sep 2012 19:22 pm

Ten strk je ok rovnako ako vyzivovy substrat dbaj na mnozstvo strku aby si mal v predu 4 cm. Vzadu akva 8-10 lebo ked sa ti vyzivovy substrat dostane do vody bude pruser.

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 02 Sep 2012 10:35 am

Ok, díky, dám si na to pozor.
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod Milan666 » 02 Sep 2012 11:18 am

Nad platami neuvažuj, sú to riadní čuníci a nakotia sa a máš bordel , rovnako guramy, tetry cisárske. Skús cez googla borarasky, mikrorazborky, razborky, kardinálka vietnamská, corydoras nanus, corydoras hostatus...
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 02 Sep 2012 12:11 pm

V podstate som všetky rybky našiel cez google, ktorý ma nasmeroval na rybickynet. Aj tie Pancierničky, ktoré si mi poradil, som pozeral. Kardinálka sa zas od začiatku páčila mojej žene. Aj u Corydoras a aj u tej kardinálky odporúčajú 5-6 a viac kusov. Ale kvôli malosti akvária by som radšej mal iba jeden druh, ako viacej a mať to prerybnené. V prípade takýchto malých rýb by som asi vymenil 4mm štrk (aj tak ho zatiaľ nemám kúpený) za ešte jemnejší, napr. tento, len by mohol byť trochu tmavší.

Alebo potom ryby, ktoré nie sú húfovité a miesto 6 a viac kusov by tam boli 2 druhy po 2-3kusoch.
Možností je strašne veľa a ja by som sa radšej venoval tým čo budem mať v budúcnosti doma ako zbytočne venovať pozornosť rybám, ktoré nikdy neuvidím. Preto by som si chcel dopredu vybrať a zbierať informácie o tých "vyvolených".
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod M.i.s.o » 02 Sep 2012 13:29 pm

suhlasim s Milanom, podla mna najlepsie bude vyzerat co najvecsi (v ramci moznosti akva) hufik co najmensich rybiek. Namiesto prisavnikov tam mozes dat tak 6 Otociclusov
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod Milan666 » 02 Sep 2012 16:16 pm

raider, takto: Je dobre mať rybky vo všetkých vrstvách akvária, tie vrstvy sú hladina, stred a dno akvária. No a sú druhy rýb, ktoré sa vo väčšine držia v tej svojej vrstve, alebo odbornejšie sa tomu hovorí vodný stĺpec. No čo som ti poradil to zhruba plní.
Ide o to, aby sa spotrebovala potrava, ktorú budeš rybkám dávať, čo spadne na dno dokončia pancierničky. Verím, že mi rozumieš no a pri takom rozložení rýb si nekonkurujú pri žraní
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod raider » 02 Sep 2012 20:12 pm

Ďakujem vám za rady.
Milan666: rozumiem ti a s tými vodnými stĺpcami máš samozrejme pravdu. Na túto vec som úplne zabudol, aj keď som o tom čítal... je to logické, aby rozloženie rýb bolo po celej nádrži rovnomerné.

Napr. Kardinálka vietnamská a Razbora barmská sú dostatočne malé rybky, aby som ich mohol mať aj viac, aj keď ten vzorec na 1cm ryby 1 liter vody nemôžem brať zrejme doslova a treba tam nechať aj nejakú rezervu, že?
Obrázok používateľa
raider
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 30 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod Milan666 » 02 Sep 2012 20:21 pm

Určite áno, ten vzorec si nevšímaj, je to hlúposť, rybky predsa nestoja na jednom mieste. Vzorec je dobrý akurát na vianoce pre chudákov kaprov na niejaký ten deň
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod pupik » 13 Sep 2012 14:43 pm

ja si ho idem kupit ties len neviem ci 60 alebo 80 potom daj niake foto :mrgreen:
pupik
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Sep 2012 14:18 pm

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod Milan666 » 13 Sep 2012 14:48 pm

pupik napísal:ja si ho idem kupit ties len neviem ci 60 alebo 80 potom daj niake foto :mrgreen:

80 určite a zatiaľ tu prečítaj témy, zábeh akvária, filtrácia...
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod martin_s » 13 Sep 2012 14:53 pm

Ved on tieto zaklady urcite ovlada kedze uz dava aj rady... 50-l-akvarium-t14434-72.html#p240836
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod pupik » 13 Sep 2012 15:00 pm

len neviem ake ryby chcel by som mat spolocne avrko a uvazujem nad timito rybami : gupka duhova,tetra cierna a neonova,gurama,razborka klinoskrvnita,borarasky,daniami,panciernkmy a krevetamy.
PS:viem ze vsetky do 54 litroveho akva nezmestim a ani do 112 L nie,chcem len vedet co by stemy vy ako skuseny akvaristi poradili do 54 l a do 112.
pupik
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Sep 2012 14:18 pm

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod pupik » 13 Sep 2012 15:01 pm

kdo kde dava rady?
pupik
 
Príspevky: 4
Založený: 13 Sep 2012 14:18 pm

Re: Akva DIVERSA STARTUP SET 60 - založenie akvária

Odoslaťod astro » 13 Sep 2012 15:05 pm

pupik napísal:chcem len vedet co by stemy vy ako skuseny akvaristi poradili

aby si na hodinách slovenského jazyka dával väčší pozor
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.