zem v akvariu..



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 18:59 pm

Zdravim Vas,mam taku amatersku otazku, zakladam male rastlinne akvarium na dopestovanie rastlin, mozem
tam pouzit na dno bezny substrat (zem) pre izbove rastliny ? :lol:
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Reklama

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod Vlado21 » 14 Sep 2012 19:27 pm

:lol: radsej nie.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 19:46 pm

radsej bez zemi?
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod Ajven » 14 Sep 2012 20:08 pm

co znamena na dopestovanie rastlin ? Nejak v zmysle jednouceloveho akva bez ryb ? Raselina sa na dopestovanie bezne pouziva, tzv. emerzne pestovanie bez vody, na vlhko. Da sa pouzit j do bezneho akva ako prva tenka vrstva, ale pre zaciatocnika to nie je najlespia volba pre obohatenu vrstvu. Radsej nieco komercne, stabilnejsie.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 20:44 pm

hej presne-len cisto na dopestovanie vodnych rastlin - cisto akvarium s nejakym substratom pre izbove kvety
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod Milan666 » 14 Sep 2012 21:08 pm

To chceš pestovať rastliny emerzne?, to by šlo. Ak by si chcel však rastliny pod vodou, tak radšej nie. Možno len nevieš dobre napísať čo potrebuješ vedieť. Pohľadaj si tu tému "substrát" vo vode, "výživové dno"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 21:23 pm

proste normalne vodne rastliny, vhodne do akvarii (hygrophila polysperma, Vallisneria spiralis) ci mozem dopestovavat v akvariu bez ryb v klasickej kupovanej zemi pre izbove rastliny. Chcem ich dopestovat- a potom premiestnin do akva s rybami
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod martin_s » 14 Sep 2012 21:29 pm

Niektori davaju do akvaria zeminu pre izbove rastliny ako podkladovu vrstvu pod samotny substrat... Ale ci to niekto ma aj tak ze da iba zeminu a rastliny pestuje submerzne neviem... V podstate by to malo ist... A chces to vlastne pestovat submerzne alebo ako emerz? V kazdom pripade to mozes vyskusat ak mas na to volne akvarko a mozes referovat ako ti to ide s ktorymi rastlinami...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 21:41 pm

este keby mi tak niekto vysvetli co je to submerzne a emerzne:D nevedel som to najst ani tuna.

proste zriadujem velke akva, ale mam problem s podkladom-cakam na strk. rastlinky vsak uz mam- a neviem ci je lepsie ich nechat len cisto v pohari vo vode-ako mi to dali- lebo su tam "nahadzane" len cisto s korenmi -bez zvazkov- alebo mam dat do mojho druheho mini akvarka trosku zeminy-zaliat vodou - a tam to nechat tych par dni a potom "presadit" do velkeho akva
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod martin_s » 14 Sep 2012 21:52 pm

submerzne je pod vodou - ponorene, emerzne je nad vodou vo vlhkom prostredi...
Neviem co je to "par dni" (aj ked par su 2), ale ak to nie je nejak dlho tak niektore druhy rastlin ti volne v pohari vo vode vydrzia aj tyzden (vallisneria by to mala zvladnut, hygrophila neviem)... Pripadne to mozes urobit tak ze das do nejakeho kelimka alebo maleho kvetinaca trochu strku (kludne aj zo stavby na tento ucel) a do neho zasadis tie rastliny a das to na ten cas do toho maleho akva kde si chcel dat tu zeminu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 21:57 pm

aha ... alebo teoreticky na dno trosku tej zeminy a na nu ten strk? ci lepsie je cisto strk?
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod martin_s » 14 Sep 2012 22:01 pm

Kedze je to len na docasne uskladnenie na par dni tak si to netreba zbytocne komplikovat. Ale kludne to mozes urobit aj tak a ak ti po zalozeni akvarka kam su tie rastliny urcene nejake zvysia, tak mozes experimentovat (napr. pestovat ich iba v zemine pre izbove rastliny submerzne)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 22:02 pm

diky za pomoc-ja len ze ci by bolo lepsie pestovat ich tam cisto v zemine, alebo len v strku, alebo v zemine a na nej strk.
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod martin_s » 14 Sep 2012 22:11 pm

Ak by si tam chcel nejake nechat a skusat si ich napestovat mimo hlavneho akvarka, tak mas moznosti - iba strk a pridavat ziviny, na dno dat vrstvu napr. raseliny ako zdroj zivin a na nu vrstvu strku (hnojiva zo zaciatku len podla potreby pri nedostatku niektoreho prvku), pouzit specialny vyzivovy substrat (hnojiva zo zaciatku len podla potreby pri nedostatku niektoreho prvku), vyskusat predsalen cisto zeminu pre izbove rastliny... Ja by som v pripade ze by islo o akvarium urcene len na pestovanie asi skusil druhu moznost a posledna moznost by mi asi nakoniec nedala nevyskusat, hoci aj iba s 1-2 rastlinkami v 3-5l pohari...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod Vlado21 » 14 Sep 2012 22:24 pm

theson, nie je zemina ako zemina. Zemina pre izbove kvety casto obsahuje rozne drevite a organicke latky, korovy humus, ilove granulaty, a pod. Ak chces aby ti polovica z toho nevyplavala po zaliati hned na hladinu, mal by si zeminu minimalne zakryt kremicitym strkom alebo drtou.

Ak uz mas nakupene akva-rastlinky a riesis co s nimi, urcite by som ich nechal len volne vo vode a nezabordelil si akvarko nejakym humusom pre izbove rastliny. Neboj sa, par dni vydrzia aj nezakorenene (uvidis, budu vyhanat korene do vody). :pivo:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 22:46 pm

diky za rady - ja som len kupil rastliny od ineho akvaristu- preriedoval - mam cisto v 7dec.pohari "hygrophila polysperma " a "Vallisneria spiralis". Aj to je tak "odborne" natrhane, ze budem rad ak polovica z nich sa uchyti, ale tak v akvashope by ma to vyslo ovela drahsie. Bud.tyz.by som mal dostat substrat so strkom takze to asi az potom nasadim. Vdaka za rady
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod theson » 14 Sep 2012 22:50 pm

zariadovat budem velke akvarko- a mam male a rozmyslal som ci nebude pre ne "lepsie" nechat ich v tom malom zatial v dakej zemine
theson
 
Príspevky: 9
Založený: 14 Sep 2012 18:56 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod Milan666 » 15 Sep 2012 16:37 pm

Hygrophila polysperma je tak nenáročná, že by sme ju kľudne mohli nazvať burinou, takže vydrží aj v pohári, valisneria tiež vydrží vo vedre pri svetle cca týždeň v pohode, takže starosti si s nimi nerob.
Niekedy som robil pokusy so zeminou pod štrkom, pieskom, ono to veru funguje po niejakú dobu a rastliny sa z toho tešia, no zhruba po ôsmich mesiacoch mi dno začalo doslova kvasiť. Pozoroval som to tak, že z dna unikali riadne veľké bubliny. Bola to samozrejme CO2-jka, lenže tá produkcia bola taká abnormálna, že voda začala riadne smrdieť. Podotýkam, že som to chvála bohu neskúšal v byte a samozrejme som pokus realizoval bez prítomnosti rýb v spomínanom akváriu. Rozhodol som sa to zrušiť a keď som po odčerpaní vody rukou išiel naberať dno, tak som musel utekať von hodiť šabľu, proste bola to latrína jak sviňa.
Šiel by som do toho kvôli rastlinám určite ešte raz, no chcelo by to namiešať špeciálnejšiu zeminu, určite nie zeminu z kvetinárstva či zo supermarketu. Toť moja skúsenosť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod chnuro » 16 Sep 2012 09:16 am

Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod Milan666 » 16 Sep 2012 12:18 pm

chnuro, ja som neuviedol rok, teda dátum kedy som sa tomu venoval, takže sa nedá posúdiť či to už bolo vymyslené, môžem ti však naznačiť, že internet ešte ani zďaleka sa k nám neblížil. No dík za link, nečítal som to, poobede preštudujem
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod kikko » 26 Sep 2012 20:34 pm

Lepšie spravíš ak tam dáš štrk.
kikko
 
Príspevky: 3
Obrázky: 4
Založený: 02 Júl 2011 22:06 pm

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod Richard Tokušev » 26 Sep 2012 20:56 pm

V minulosti akvaristi používali aj zeminu. Poznal som dvoch starých pánov, ktorí sa síce zameriavali na chov a odchov rýb (Brycinus longipinis, Phenacogrammus interuptus a pod), ale pri zariaďovaní akvária dávali ako spodnú cca 1 cm vrstvu zeminu z krtincov.
Treba spomenúť, že v akváriu sadili takmer výlučne echinodory. A verte...mali ich ukážkové.
Pravdu povediac, som od vtedy také amazonky asi ani nevidel.
3 amazonky a 200 l akvárko plné.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod TTjopo » 26 Sep 2012 21:42 pm

Myslim z zeminu ako podkladovy /vyzivovi substrat pouziva aj Jirka Scobak.Ked som raz unho bol to uz bolo velmi davno tak mal taake nature akvaria zo vselijakych vaz a co ja viem z coho vsetkeho snad po celom byte.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: zem v akvariu..

Odoslaťod baková5035 » 22 Aug 2014 10:54 am

Ja viem mam trochu blbu otazku, ale chela by som sa spytať či do akva može ísť aj trava zo zeme ktorú vytrhnem .. asi nie že ?? radčej kupiť v akvaristike ?
baková5035
 
Príspevky: 35
Založený: 20 Aug 2014 13:05 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.