Algumin - uhyn ryb



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod Sokrates » 15 Sep 2012 10:31 am

Ahojte, nema niekto zle skusenosti s pouzivanim prostriedku proti riasam Algumin od firmy TetraAqua? Po poslednej vymene vody v akvariu a aplikacii Alguminu mi do tyzdna zdochlo 7 ryb (4 dania, 1 bojovnica a 2 gubky). Kazdy tyzden menim 1/5 vody a dodrziavam uz 1/2 roka uplne rovnaky postup. Jediny rozdiel pocas minulotyzdnovej udrzby bol ten, ze som vyskusal aplikovat Algumin, s ktorym nemam ziadne predchadzajuce skusenosti. Uz nasledujuci den sa zacali niektorym rybkam deformovat tela (chudli a bruska mali mierne prevalene). Postupne mi den za dnom zomrelo 7 ryb. Najskor vsetky dania, potom gubky a na zaver aj bojovnica. Spociatku som myslel, ze ide len o nejaku chorobu danii, ale ked podlahli aj gubky, dost ma to vystrasilo. Skusal som aplikovat Methylen blue, ale vobec to nepomohlo. Zvlastne je, ze zvysku osadenstva (mecune, molynezie, pandicky a tetry neonove) sa dari dost dobre a dokonca sa aj pocas tyzdna rozmnozili.
Akvarium: 120 l
Stav ryb pred uhynom: 30 ks
Stav ryb po uhyne: 23 ks

Vdaka za rady
Sokrates
 
Príspevky: 6
Obrázky: 7
Založený: 03 Apr 2012 13:42 pm

Reklama

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod dedojozef » 15 Sep 2012 15:38 pm

Asi si pokašľal dávkovanie.
Nemyslím si, že ti nejaký akvarista v tomto poradí. Len mladí a neskúsení nadšenci použijú chémiu proti riasam. A aj to len raz. Mal by si riešiť príčinu vzniku.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod Sokrates » 16 Sep 2012 09:04 am

Dedovi Jozefovi: Davkovanie bolo urcite v poriadku, to mozeme kludne vylucit. Respektive, mozno ze aj Algumin mozeme vylucit, kedze je to roky zabehnuty vyrobok a zatial som nenasiel ziadne staznosti na neho. Ja ho podozrievam len preto, lebo som ho pouzil prvy krat a hned potom doslo k masovemu uhynu ryb.
Pricina vzniku rias mi je uplne jasna - pokazilo sa mi svetlo a musel som ho reklamovat. Ziadal som obchodnika, aby mi zatial zapozical nejake ine. Zriadenci obchodu sa vsak na mna pozreli ako na navstevu z vesmiru a neochotne mi vysvetlili, ze to nerobia(hold Slovensko). To som ale este netusil, ze reklamacia bude trvat dlhsie, ako je zakonom stanovena lehota - 1 mesiac. Tymto pozdravujem Hornbach a vrele neodporucam nikomu tam nic kupovat. Skratka, vyse mesiaca som improvizoval a akvarium malo nevyhovujucu obyvackovu lampu. Tolko k pricine - tu ja ale nepotrebujem riesit.
Potrebujem poriesit sucasny stav. Mimochodom, je nejaky sposob, ako sa zbavit takej cudnej pavucinovej riasy? Nejde o drobnu riasu na skle, ani na listoch, ale o dlhu a tahavu, niekedy aj cez pol akvaria. Neviem, ci sa toho da nejako zbavit, alebo budem musiet vyhodit vsetky rastliny, na ktore je upnuta. Uvazoval som aj o mrenke siamskej, ale ako som sa tu na fore docital, ta vraj tiez nerobi zazraky. Podla viacerych akvaristov, vraj zerie riasy iba v obdobi, ked je mlada a aj to len v obmedzenej miere.
Tak, ak mas pre mna nejaky tip, budem Ti povdacny.
Sokrates
 
Príspevky: 6
Obrázky: 7
Založený: 03 Apr 2012 13:42 pm

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod dedojozef » 16 Sep 2012 11:20 am

Máme tu chemika. :) P. Vyslúžil ti určite rád poradí.
O riase žabí vlas je tu polemika riasa-menom-zabi-vlas-t1448.html
Ja to odstraňujem ručne (natáčam ju na ceruzku).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod Milan666 » 16 Sep 2012 12:35 pm

Algumin, algae, algo a podobné ho....ny sú čisto komerčné veci, tu ide o biznis a nie pomoc. Na riasy sa ide prírodnou cestou, nie chémiou. Zabil si si rybky, zamoril vodu, tak musíš akvárium na novo zabehnúť a bez rýb kým sa to nespraví. Do budúcna, chémií sa zďaleka vyhýbaj. Nie všetko čo sa predáva je v poriadku, pozri posypová soľ v potravinách v Poľsku, teraz methyl alkohol v Česku atď.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod Mariok » 16 Sep 2012 15:34 pm

To Sokrates: Z tvojich informácii sa nedá nič seriózneho určiť, Algumin však vyžaduje dodatočné vzduchovanie a tam mohol byť problém ( http://www1.tetra.de/tetra_cf/tet_inter ... Min_EN.pdf ) ... kombinovať to z ďalšou chémiou tiež nebol šťastný nápad a myslím, že nasýteniu vody kyslíkom tiež dvakrát nepomohol. Takže MOHLI kľudne odísť najcitlivejšie (oslabené?) rybky, čo sa aj pravdepodobne stalo.
P.S.: Ak niekto chytá amoky z rias, nemal by sa podľa môjho názoru venovať rybičkám.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod Sokrates » 19 Sep 2012 21:09 pm

Dakujem Vam za rady. Vyzera to, ze pouzitim Alguminu som sliapol vedla. No nic, skusim teda nasadit biologicke zbrane - Caridina multidentata :D Snad zozeniem dostatocne pazrave jedince. Mimochodom, neviete, kto na Slovensku ich predava?
A este na margo tej chemie: pouzivam este AquaSafe od firmy Tetra na odstranenie chloru, Bio Nitrivec od Sera a hnojivo od firmy Tropica. Moze niektory z tychto produktov skodit rybam? Doteraz som s nimi nemal ziadne problemy, ale radsej sa spytam, ako by som mal sposobit dalsiu katastrofu.
Sokrates
 
Príspevky: 6
Obrázky: 7
Založený: 03 Apr 2012 13:42 pm

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod Vlado21 » 19 Sep 2012 23:06 pm

Byt tebou radsej porozmyslam preco sa tej riase tak dari (zvysene NO3, nadmerne svietenie, nevhodny typ svetla, nevhodne umiestnenie akva, akva bez CO2 / stagnujuce rastliny,...?). Biologicke zbrane len riasu ciastocne eliminuju, ale nikdy uplne neodstrania.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod prasan » 20 Sep 2012 07:16 am

Dôležité pri používaní takéhoto prípravku je silne vzduchovať.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Algumin - uhyn ryb

Odoslaťod j » 20 Sep 2012 07:36 am

Sokrates napísal:Zriadenci obchodu sa vsak na mna pozreli ako na navstevu z vesmiru a neochotne mi vysvetlili, ze to nerobia(hold Slovensko). To som ale este netusil, ze reklamacia bude trvat dlhsie, ako je zakonom stanovena lehota - 1 mesiac. Tymto pozdravujem Hornbach a vrele neodporucam nikomu tam nic kupovat.


No super. Práve som tam nakúpil komplet akvavýbavu. Tak teraz ostáva len dúfať že sa nič neposerie. Inak ochota personálu bola "neskutočná" :evil: . Možno to bolo neskorou hodinou? Ale to je už mimo tému. prajem úspešné vyriešenie problémov.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.