Kolibriky na Slovensku ?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod Kubo » 10 Sep 2007 08:52 am

Neviem ci som to mal davat do tohto fora ale mozno to niekoho bude zaujimat :D . Vcera som bol ku veceru von , sedel som na plote pri kvietkoch a zrazu nieco priletelo velke asi ako srsen , no nechapal som , ked som sa lepsie pozrel bol to miniaturny vtak ktory mal taky dlhy zobak alebo sosak ci ako sa to vola a zacal opelovat kvety a pit nektar z kvetov.Bol som z toho akoze dost hotovy lebo kolibriky sa vyskytuju vecsinou v Amerike.Tak som zacal nieco pozerat na nete a zistil som ze aj nejaky cesky brat spominal ze to uz videl a bola k tomu fotka.Ked som videl to foto tak som bol prekvapeny pretoze presne to som vcera videl na vlastne oci.Chcel som ho chytit no nedalo sa bol dost rychly ale nezbadal som zeby sa nejako extra bal pretoze odletel odomna len na meter a znova bol na kvete. Dnes tam pojdem asi znovu a skusim ho chytit so sietkou na ryby a pozriet sa mu do oci ak ho chytim teda :o

Tu je foto toho kolibrika
http://www.nasiptaci.cz/image_05/kolibrik05.jpg

a text ktory som nasiel:
11. září 2005 - Znovu kolibříci
Jako každý podzim (i když méně než v minulých letech) se ke mě dostávají dotazy na možný výskyt kolibříků u nás. Vždy někoho poplete setkání s denním lišajem dlouhozobkou svízelovou, která poletuje nad květy (často muškáty za oknem) a dlouhým sosákem saje nektar.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod vest » 10 Sep 2007 08:57 am

Kubo,zabudni na kolibríka u nás,je to naozaj lišaj.Lieta u nás nad kvetmi od jari do neskorej jesene.Mám ho tiež nafoteného v nočných hodinách.
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod Kubo » 10 Sep 2007 08:59 am

No koxo mohol by si dat nejake foto tu.Bol som dost prekvapeny ved to malo cca 3cm tak preto som to nazval kolibrikom a aj to tak vyzeralo. :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod peter-trnava » 10 Sep 2007 11:42 am

Kubo, nic si z toho nerob, aj ja som si myslel ze bluznim ked som ho videl 1x. Je to naozaj zvlastne zvieratko :roll: :roll:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod sami » 10 Sep 2007 12:25 pm

Tak tento kvazi kolibrik ma uz davno zaujal, let a spôsob krmenia presne ako kolibrik, davno som po ňom patral a ide o lišaja marinkového, http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php ... pe=gallery,
ilustračné foto
Obrázok používateľa
sami
 
Príspevky: 69
Obrázky: 35
Založený: 09 Feb 2005 14:06 pm
Bydlisko: Pieštany

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod Kubo » 10 Sep 2007 13:54 pm

Fakt pekne fotky. Mne to pripada z tych fotiek akoby to bol zmiesany kolibrik s nocnym motylom.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod Dusana » 10 Sep 2007 14:27 pm

No tak z tohto tvora som bola trosku mimo aj ja, videla som ho raz - v Tatrach. Nemam taketo pekne fotky ako vy, ale je to ono. Cucala som na to ze co to je za zjavenie :roll:
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod duri75 » 10 Sep 2007 14:32 pm

hej aj u nas take cudo lietalo, vletelo aj do domu.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod Marecek » 10 Sep 2007 14:39 pm

huh lisaj marinkovy ;-) aj ja som skoro minule leto naletel a potom trosku pobrowzoval a sklamal celu rodinku ze na fotkach mame tak akurat pekneho lisaja ;-)
Obrázok používateľa
Marecek
 
Príspevky: 68
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 16:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod tipek » 10 Sep 2007 16:34 pm

pridam sa aj aj aj aj som sa s tym stretol ako to lietalo a opelovalo kvetiny je to v skutku dost rychle ulietane stvorenie nepametam si ale mam dojem, že to aj dost robi hluk nie,?pri lietani :lol:
Obrázok používateľa
tipek
 
Príspevky: 99
Obrázky: 97
Založený: 21 Apr 2007 12:09 pm
Bydlisko: NITRA

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod lianadrink » 10 Sep 2007 16:49 pm

Ano aj ja som to videla pred pár rokmi u babky v záhrade. A tiež som si blbá myslela že to je kolibrík. :?
No dakujem za infošku a vyvedenie z omylu :o
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod duri75 » 11 Sep 2007 09:55 am

tipek napísal:, že to aj dost robi hluk nie,?pri lietani :lol:


hej, podoba sa to na zvuk V1. Vazne.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

kolibrik na slovensku? ANO

Odoslaťod dtatko » 27 Júl 2009 09:53 am

neviem preco zavadzate s nejakym lisajom ja som tu kolibrika videl na vlastne oci a viem ho rozoznat od lisaja dlhozobkoveho. Je medzi nimi obrovsky rozdiel a nieje mozne si ich pomilit ak ich vidite zblizka. Ja osobne som mal to stastie kolibrika zahliadnut 2x za cely zivot a to bidem mat 35 rokov a travim vela casu v prirode.

ano robi hluk ale len ked pusti forsaz ci turbo hehe
dtatko
 
Príspevky: 1
Založený: 27 Júl 2009 09:49 am

Odoslaťod marinnaa » 27 Júl 2009 15:31 pm

dtatko: aj ja som videla kolibrika, ale to bolo v Colorade, USA.. kolibriky na Slovensku nelietaju, o tom by som musela nieco vediet alebo mas fotku?
btw: kolibriky hluk nerobia, lisaje ano
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Re: kolibrik na slovensku? ANO

Odoslaťod Roman » 28 Júl 2009 21:19 pm

dtatko napísal:..... a to bidem mat 35 rokov a travim vela casu v prirode....


ja som uz mal 35 a travim cas kde kade... a videl som uz kona plakat, hada s**t a aj eroplan na oblohe cuvat :o
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: kolibrik na slovensku? ANO

Odoslaťod Imrich Fuljer » 28 Júl 2009 21:49 pm

dtatko napísal:neviem preco zavadzate s nejakym lisajom ja som tu kolibrika videl na vlastne oci a viem ho rozoznat od lisaja dlhozobkoveho. Je medzi nimi obrovsky rozdiel a nieje mozne si ich pomilit ak ich vidite zblizka. Ja osobne som mal to stastie kolibrika zahliadnut 2x za cely zivot a to bidem mat 35 rokov a travim vela casu v prirode.

Dtatko ja som akvarista profi ale mam aj jedno velke hobby som amatersky ornitolog, rybar, hubar,kaktusar a.i. :)
kukni
http://www.vtaky.sk/atlas/atlasvtakov.php
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Odoslaťod absint » 29 Júl 2009 00:58 am

no.. každopádne je táto téma o kolibríkoch velmi zauímavá :twisted: :twisted: :twisted:
Obrázok používateľa
absint
 
Príspevky: 47
Založený: 18 Nov 2008 18:34 pm
Bydlisko: Trnava

Re: kolibrik na slovensku? ANO

Odoslaťod Kubo » 29 Júl 2009 08:21 am

Imrich Fuljer napísal:Dtatko ja som akvarista profi ale mam aj jedno velke hobby som amatersky ornitolog, rybar, hubar,kaktusar a.i. :)
kukni
http://www.vtaky.sk/atlas/atlasvtakov.php

Tak to si na tom celkom fajn , ja sa zatial zaujimam iba o jedneho vtaka. :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod laci » 29 Júl 2009 12:45 pm

Noo už sa to zvrhne :twisted:
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod anirad » 18 Sep 2012 16:29 pm

To čo som ja videla, lietalo za plného svetla, čiže cez obed (teda to nemohol byť lišaj). Tiež som ho chcela chytiť do sieťky na rybky,ale sa mi schoval. Na druhý deň som ho chcela aspoň odfotiť, ale znovu sa schoval. Nechová sa ako hmyz. Lišaj marinkový je hnedý a to čo som ja videla, bolo šedé ako ten kolibrík na obrázku.
anirad
 
Príspevky: 1
Založený: 18 Sep 2012 16:12 pm

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod Jozef I. » 18 Sep 2012 16:59 pm

kd je forko o rybkach? kde to som? čo tu robím? :)

Inak aj ja som už s tymto tvorčekom pár krát stretol a tiež som si myslel, že je to kolibrik a nešlo mi to do hlavy :)
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod jiri sajar » 18 Sep 2012 22:38 pm

je to ten hore zmieňovaný lišaj, aj ja s nim mám - priamo v Petržalke, kde na balkóne sa mi "navážal" do kvitnúcich kaktusov a orchidiek" - skúsenosť s pred pár rokov....
tiež som si najprv myslel že je to kolibrík, potom sa mi ho podarilo na pár minút uvezniť na balkóne za spustenými žalúziami a lepšie si ho pozrieť....a kedže je to vzácny a teda chránený hmyz, hneď som ho zasa vypustil a ešte ma potom niekoľko krát navštívil ... skutočnosť, že je to lišaj, ešte neznamená, že musí lietať v noci... až na pár výnimiek sa (v našom klimatickom pásme) kvety rastlín na noc zatvárajú, takže by toho v noci takýto pomerne veľký hmyz asi moc pre svoju obživu nenašiel....ale to by nám lepšie ozrejmil nejaký skúsený entomológ...
..všetkých, kto sa tu bijú do pŕs, že to určite nebol lišaj a že videli ozajstného kolibríka, by som sa chcel opýtať vzhľadom na naše klímatické pásmo, kde a ako by kolibríci u nás v zime našli zdroj nektáru, ktorý potrebujú prijímať vzhľadom na svoj enormne rýchly metabolizmus aj niekoľkokrát za hodinu?!? a to už nehovorím o tom, že kolibríci vo voľnej prírode žijú len na americkom kontinente, presnejšie južná Amerika...

ale súhlasím s ostatnými, že by sme sa mali na tomto webe zhovárať najmä o akvaristike, aj keď toto vlákno je krásnym dôkazom starej múdrosti že výnimka potvrdzuje pravidlo
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod Vlado21 » 18 Sep 2012 23:21 pm

ja som tohto "kolibrika" (Macroglossum stellatarum) vidaval na slnecnych stranach pod Sandbergom. Pozorovat ho "v akcii" je fakt zazitok. Niekto si v soku moze mysliet, ze skutocne vidi nejakeho zatulaneho vtacieho exota. Tento okolo nas prehucal, ked sme boli na veceri v Rolandovi zaciatkom oktobra 4 roky dozadu:
Obrázok
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kolibriky na Slovensku ?

Odoslaťod astro » 18 Sep 2012 23:25 pm

Keďže mám to šťastie, že bývam pod Sandbergom tak mne chodí ožužlávať kvety na balkón pravidelne. A chodí cez deň :D
edit: teda lieta :mrgreen:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.