Rostliny stagnuji



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod majko » 06 Jún 2007 07:43 am

No neviem presne ako konkretna rastlinka (nemam ju) ale niektore rastlinky su dost citlive na mnozstvo svetla a co2. Svetlo stacit nemusi musia sediet vsetky faktory. Ake mas momentalne KH a pH ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Kubo » 06 Jún 2007 10:39 am

MM je dost narocne na Co2 aj vsetky hemianthusy cize to podla mna bude tym.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod redw » 06 Jún 2007 17:59 pm

Kubo napísal:MM je dost narocne na Co2 aj vsetky hemianthusy cize to podla mna bude tym.


Hm, ked tak nad tým rozmýšlam, tak ked som ho priniesol tak som používal burčiak a vtedy sa mu celkom darilo. Tak skusim znovu namiešať čo to urobí. Vdaka za tip. :D
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod foggi » 23 Mar 2012 18:51 pm

ahojte chcel by som sa spytat ci niekto nepozna pricinu rozpadu rizomu anubiasu. dnes som robil v akva klasicku udrzbu a vsimol som si na hladine plavat zopar inak peknych zdravych listov anubiasu /coffefolia/. akonahle som chytil do ruky rastlinu za hruby rizom rozpolila sa na poli. rizom je uplne ako blato v strede biely kasovity trochu to zapacha. ale listy krasne zelene bez poskodenia a riasy. dokonca este vyhana dva mlade. akurat skoncil v kosi pretoze sa cely rozpadol...neviete nahodou co moze byt pricina? este som sa s tymto nestretol. akva ma cca 1 mesiac. vdaka
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod foggi » 23 Mar 2012 19:26 pm

a este by som dodal ze nebol zasadeny v substrate, visel na dreve
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Milan666 » 23 Mar 2012 19:30 pm

Nezožrala ti to tá haveď? Nie, no a čo parametre vody, osadenstvo? Anubias je rastlina, ktorá vydrží naozaj veľa, tak popíš...
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod foggi » 23 Mar 2012 19:41 pm

anubiasov je v akva viacej coffefolia bol iba jeden. su tam 4x nana, 2x congensis na hladine pistie. voda by mala byt ok pistie zenu pekne rozvetvene biele korienky, ostatne anubiasy zenu mlade listy, je mozne ze ho napadol ancistrus ale zeby to bolo z toho no neviem. kusok rhizomu ostal tvrdy /asi tak 1cm/ s dvoma listami a s kompletnymi korenmi. uvidim ci vyzenie nejake listy...
foggi
 
Príspevky: 51
Obrázky: 6
Založený: 14 Dec 2004 22:38 pm
Bydlisko: nr

Stagnacia rastu rastlin

Odoslaťod kaktusko » 13 Sep 2012 21:59 pm

Ahojte akvaristi, potrebujem poradit: mam 160 l akvarko, kde pestujem hlavne Echinodorus, Cryptocorynu a Anubias, z rybiciek skalare, tetry, panciernicky. 1x za 2 tyzdne menim 50 l vody (pridavam 20 l dazdovej a 30 l vodovodnej vody). Osvetlenie: 2x 30W neonova trubica - svietim min. 12 hodin denne. Hnojim vychvalovanymi hnojivami Easy Life: Carbo, Profito a Ferro, podla ktorych by mali rastliny rast zazracne rychlo.
Naopak, v poslednej dobe mi rastliny stagnuju a slabo rastu, listy zacinaju pokryvat zelene riasy (nestihaju ich ani pozierat parmicky ciernopruhe) :cry: . Jedine, co rastie je Sagittaria, ale ta rastie aj na parkovisku dobre :o

Poradi mi niekto, co s tym robit ?
Dakujem za rady.
kaktusko
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 13 Sep 2012 21:55 pm
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Stagnacia rastu rastlin

Odoslaťod Vlado21 » 13 Sep 2012 22:16 pm

Mam rovnake rastliny a hnojim Ratajom (Fe+, Brutus) paralelne s PMDD, do substratu gulicky (Rataj Bivoj, JBL,...), uvedene rastliny rastu bez problemov, echinodorus az moc. Co sa tyka stagnovania a zelenych rias, ak tento stav pozorujes len v poslednej dobe, a nic systemove si nemenil (svetlo, nove kamene, strk, iny zdroj vody,...) doporucujem jemne prihnojit s KH2PO4 a snad aj K2SO4 (netusim aky je pomer K v ProFito) + rastliny by mohlo postavit opat "na nohy" ucinne COckovanie.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod pindos05 » 13 Sep 2012 22:46 pm

nechcem robit plecia ale pokial viem tak Echinodurosov je viacej druhov a jedny su narocnejsie na svetlo a druhe zase menej... u mna je vychvalovane hnojivo PMMD kedze v nom si mozes nastavit co v nom chces,jednotlive zlozky si mozes nakombinovat podla potreby jednotliveho akva... skus urobit zakladne testy na NO3 a ph,a napis vysledky,to svetlo sa mi zda dost na hranici... este otazocka rastlinky ty stagnuju v poslednej dobe alebo skor pocas celej doby a teraz sa to zhorsilo...
pindos05
 
Príspevky: 12
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2011 02:51 am

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod pindos05 » 13 Sep 2012 23:08 pm

vlado21 prihonjit KH2PO4 by som neodporucal kedze pri vzniku zelenej riasi je vysoky prave P-fosfor a N-dusik,ktory je v tej zlucenine,radsej to K2SO4 nakolko viem ze K-draslik a S-sira je dolezita pre rast rastliniek,tato zlucenina sa nachadza aj v normalnych hnojivach pre vonkajsie rastlinky,a NO3 pokial je hladina nizka,kedze pridanim hladina stupne a pri vyssom NO3 a vyssom P je mensi predpoklad vzniku zelenej riasi,nasiel som to na nete vsetko...niesom chemik ani nic podobne.Nizka hladina NO3 je v akva pre rastlinke nevhodna kedze NO3 potrebuju k rastu mimo ineho,odporucana hodnota je do 25mg/l NO3,preto ten test na NO3 by som urobil,este ide o to ako mas velmi zarastene akva a kolko mas tych rybiciek ? Mozna pricina je aj v nizka hladine CO2 vo vode,kedze nepises ci pridavas CO2 do vody.
pindos05
 
Príspevky: 12
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2011 02:51 am

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 14 Sep 2012 06:57 am

pindos05, zelena riasa sa zvykne tvorit pri prebytku N vzhladom na P (Redfield Ratio). Ale ok, pripustam, ze pokial kaktusko nema zmerany obsah NO3 a PO4, toho KH2PO4 by som sa radsej nechytal. Bezpecnejsi (ale moze byt aj drahsi) sposob ako nakopnut rastliny je pustit im CO2.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Giftzahn » 14 Sep 2012 07:30 am

@kaktusko: njn, ono prve je co ma zaraza ze preco svietis 12hod. minimalne denne .... predpokladam ze tvoj dodavatel elektriky ti pise dakovne listy ...sak na tebe fajno zaraba ... a druhy dakovny list ti istotne zasliela riasa ... sak ti fajne rastie ... Co2 ocivine nepouzivas ... cize spekulovat nad redfield ratio ( @Vlado21 ) je v tvojom pripade este skoro ... :mrgeen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 14 Sep 2012 08:04 am

kaktusko nedodal viacero dolezitych informacii, od tej ci COckuje cez typ neonovych trubic, az po teplotu a parametre vody + foto akvarka (to by mal dat automaticky), prip. aj detail stagnujucich rastlin. Preto mozeme len strielat, ze zacat by mal okamzite s CO2, ak ho teda uz nepouziva.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod chnuro » 14 Sep 2012 08:31 am

Chlapi, ja sa cudujem, ze si az Gifzahn musel vsimnut, ze tam svieti 12h denne. Kaktusko uviedol dolezity udaj o objeme akvaria a výkone osvetlenia. Dovolim si tipnut, ze keby pouzival CO2, tak ho spomenie. Takze by mali byt raddy prisposobene tejto situacii.
Dalej Redfield ratio je platné pravidlo bez ohladu na to, ci sa pridava CO2, alebo nie.

@Kaktusko - Pouzivanie hnojiv Easy Life je dobrý krok, ale niečo bude v značnom nedostatku. Hnojíš iba mikro prvkami a priveľmi svietiš. V tvojom prípade máš nedostatok CO2 a mozno makro prvkov. Nedostatok CO2 menusi nutne znamenat instalaciu CO2 setu. Uber dobu svietenia na 8h a daj pauzu v svietení. Teda svieť 4h, 2h prestavka, 4h svetlo. Prestavka v svietení zabezpečí miernu obnovu CO2 vo vode. CO2 sa do vody dostáva rovnako ako atmosférický kyslík a dýchaním rýb, rastín (keď sa nesvieti).

Velmi napomocna by bola fotka, ako tu uz Vlado poznamenal. Z tej sa da vycitat vela. Dalej by povedali vela testy NO3, PO4, Fe. Vo vseobecnosti sa odporucaju iba kvaplacie testy Sera, Tetra, JBL. Az potom maju zmysel teorie o pridavani makro prvkov (N-dusík, K-draslík, P-fosfor)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod pindos05 » 14 Sep 2012 09:04 am

vlado21 prepac napisal som to naopak, nie pri vysokom P ale N,malo byt vznika zelena riasa. A este mimochodom ma napadlo ked som pozeral znovu na tabulku tak tam moze mat aj sinicu... ale bez foto sa radit neda
pindos05
 
Príspevky: 12
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2011 02:51 am

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 14 Sep 2012 12:30 pm

jasne, pindos, ci uz N alebo P (alebo K), mame prilis malo vstupov, zbytocne tu spekulovat. Musi sa ozvat autor otazky, ak ma este zaujem na jej zodpovedanie a dodat viac info.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod kaktusko » 14 Sep 2012 21:21 pm

chnuro napísal:Chlapi, ja sa cudujem, ze si az Gifzahn musel vsimnut, ze tam svieti 12h denne. Kaktusko uviedol dolezity udaj o objeme akvaria a výkone osvetlenia. Dovolim si tipnut, ze keby pouzival CO2, tak ho spomenie. Takze by mali byt raddy prisposobene tejto situacii.
Dalej Redfield ratio je platné pravidlo bez ohladu na to, ci sa pridava CO2, alebo nie.

@Kaktusko - Pouzivanie hnojiv Easy Life je dobrý krok, ale niečo bude v značnom nedostatku. Hnojíš iba mikro prvkami a priveľmi svietiš. V tvojom prípade máš nedostatok CO2 a mozno makro prvkov. Nedostatok CO2 menusi nutne znamenat instalaciu CO2 setu. Uber dobu svietenia na 8h a daj pauzu v svietení. Teda svieť 4h, 2h prestavka, 4h svetlo. Prestavka v svietení zabezpečí miernu obnovu CO2 vo vode. CO2 sa do vody dostáva rovnako ako atmosférický kyslík a dýchaním rýb, rastín (keď sa nesvieti).

Velmi napomocna by bola fotka, ako tu uz Vlado poznamenal. Z tej sa da vycitat vela. Dalej by povedali vela testy NO3, PO4, Fe. Vo vseobecnosti sa odporucaju iba kvaplacie testy Sera, Tetra, JBL. Az potom maju zmysel teorie o pridavani makro prvkov (N-dusík, K-draslík, P-fosfor)


Ahojte vsetci,
objednal som si set na zistovanie prvkov v akvarku (Sera Akva Box - mimochodom za celkom dobru cenu), hned ako mi dorazi, zmeriam vsetky dostupne hodnoty a napisem udaje. Takisto vyvesim fotku akvarka.
CO nepouzivam a ani nemam v plane. Pred mnohymi rokmi som mal akvarko, nedaval som don ziadnu chemiu, iba som normalne svietil, aj to bez casovania :) a akvarko bolo super a rastliny rastli jedna radost. Bolo to este pred rokom 1989 - mozno ta komunisticka voda bola vhodnejsia :lol:
Vdaka za radu so svietenim, ihned to rozdelim aspon na 2 casti.
Mate pravdu, spotreba elektriny isla hore a je to na 2 veci :evil:
Takze, hned ako budem mat vysledky testov, zavesim to na net a budem vdacny za vase rady.
kaktusko
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 13 Sep 2012 21:55 pm
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod kaktusko » 14 Sep 2012 21:30 pm

P.S. Vyhrabal som este vysledky testu vody, ktory mi robil znamy JBL pruzkovym testom asi pred 2 tyzdnami.
Vysledky su:
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 4
KH - 4
Ph - 6,8
Cl - 0

Ale chcem urobit podrobnejsi rozbor pomocou tych kvapalnych Sera testov a uvidime.
kaktusko
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 13 Sep 2012 21:55 pm
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 14 Sep 2012 22:35 pm

este by to chcelo vediet obsah PO4, ale ides dobrym smerom. Znizenie svietenia ti snad pomoze vysporiadat sa so zelenou riasou, ale nenakopne ti rastliny. Ako tu uz bolo povedane, najbezpecnejsia cesta, ako prebrat rastliny z letargie, je prikrmit ich s K (napr. vo forme K2SO4) a nechat ich nadychat sa cerstveho CO2. :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod pindos05 » 14 Sep 2012 23:31 pm

tu pauzu nastav medzi 12h a 14h cital som ze vraj vtedy prebieha nejaky proces presne nepamatam aky u rias a tym sa zabrani resp. obmedzi rast rias...moj nazor je pridat no3 do vody ak mas tak v podobe KNO3-dusicnan draselny,mozno ho kupit v drogerii som pocul ja som ho kupoval na nete... rastlinky mi tiez stagnovali aj ked pridaval co2,potom mi kamos poradil ze treba davat pri co2 aj no3 kedze rastlinky no3 spotrebuju a nemaju co papat,zacal som davat KNO3 a rastlinky sa rozbehli a teraz ich neviem zastavit. A inak mas tam aj ten spominany K - draslik, a k tomu akva z 1989 myslim ze tam bolo urcite nieco ine ako v tomto kedze toto nechce fungovat... skus porozmyslat v com sa lisia a zistit chybu aj sam.
pindos05
 
Príspevky: 12
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2011 02:51 am

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod chnuro » 15 Sep 2012 15:33 pm

pindos05 napísal:tu pauzu nastav medzi 12h a 14h cital som ze vraj vtedy prebieha nejaky proces presne nepamatam aky u rias a tym sa zabrani resp. obmedzi rast rias...moj nazor je pridat no3 do vody ak mas tak v podobe KNO3-dusicnan draselny,mozno ho kupit v drogerii som pocul ja som ho kupoval na nete... rastlinky mi tiez stagnovali aj ked pridaval co2,potom mi kamos poradil ze treba davat pri co2 aj no3 kedze rastlinky no3 spotrebuju a nemaju co papat,zacal som davat KNO3 a rastlinky sa rozbehli a teraz ich neviem zastavit. A inak mas tam aj ten spominany K - draslik, a k tomu akva z 1989 myslim ze tam bolo urcite nieco ine ako v tomto kedze toto nechce fungovat... skus porozmyslat v com sa lisia a zistit chybu aj sam.

Tuto radu by som nepocuval. Je to len pasikovy test a NO3=10ppm uplne postacuje. Ja mam NO3 dokonca pod 10 (Finger garden) a mozes sa kuknut na fotky v mojej galerii. Taktiet to medzi 12:00 a 14:00 sa mi zda ako pekna hlupost. Mozes to niecim podlozit?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod kaktusko » 19 Sep 2012 21:22 pm

Ahojte akvaristi,
podarilo sa mi odmerat tieto parametre vody (meranie pomocou Sera Test Box):

Ph = 7,5 - 8,0
GH = 10
KH = 6
NO2 = 0 mg/l
NO3 = 50 mg/l
PO4 = 0,1 - 0,2 mg/l
Fe = 0,5 - 1,0 mg/l
Cu = 0 mg/l
NH4 / NH3 = 0 mg/l

Objem akvaria: 160 litrov.
Teplota vody je konstantna 27°C, filter mam Tetra EX 600.
Svietim 2 neonovymi trubicami (2x30W) po dobu 9.00-13.00 a 15.00-19.00.
Hnojenie rastlin: EASY Carbo: 1x denne 5 ml, EASY PROFITO: 1x tyzdenne 15 ml a EASY FERRO: 1xtyzdenne 15 ml.
Rastliny: Echinodorus amazonicus, Anubias barteri var. nana, Cryptocoryne wendtii, Sagittaria, Cryptocoryne balansae, Riccia.
Ryby: Skalar amazonsky, Tetra paraguajska, Tetra neonova, Mrenka ciernopruha (siamensis), Gupky, Trnovce (Synodothis).

Fotky akva aj stagnujucich rastlin su ulozene v mojej galerii:

ucp.php?i=gallery&mode=manage_subscriptions


Poradte mi prosim, co treba zmenit, aby mi rastliny zacali konecne normalne rast.
Vdaka.
kaktusko
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 13 Sep 2012 21:55 pm
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Ajven » 19 Sep 2012 22:10 pm

Tu su tvoje obrazky: gallery/search.php?user_id=11351 , tusim tam mas sinicu
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.