Remus 63L



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 28 Sep 2012 22:16 pm

Chcem sa spýtať na tú sieťku medzi výživným dnom a vrchným - keď sa zakorenia rastlinky a budem ich chcieť pretrhať, nebude mi to robiť šarapatu? Myslím tým, že či sa mi s koreňmi nebude vyťahovať aj sieťka.

Dodám ešte k tomu profisoilu, je ľahký, ale nie až taký, aby mi ho vyplavovalo. Mám aj slimáky (vežovky) a tie v ňom precestujú celé kilometre :)
Čo sa týka rastlín, majú v takom substráte korienky biele ako sneh, čo je dobrý ukazovateľ.
Výhoda je aj vysoká pôrovytosť pre nitrifikačné a denitrifikačné baktérie (hodnoty NO2 a NH4 nulové) a to mám akva zaplnené živočíchmi na doraz (je ale aj prevda, že mám veľa rastlín).
samozrejme sa horšie odkaľuje, lebo ho hadica ho ľahko nasáva, ale to mi až tak nevadí. Už som z neho odkaľoval aj sinicu a prežil som to.
Zo začiatu - tzn. 1. týždeň kým sa poriadne nenasaje vodu je ľahší, horšie sa aj sadia rastlinky, ale po týždni je to o. k.
Žiadne vyplavovanie rastlín a pod. Vežovky ho poriadne prerývajú a rastlinky držia - hneď sa zakoreňujú.
Najviac ma však na ňom zaujala pekná prirodzená farba a tvar (je oblý, napr. pancierničky sa neporania).
No ale ber to tak, že mal som len profisoil a teda neviem ho porovnať s klasickým šutrom.

Čo sa týka filtra, tiež som špekuloval nad ext. filtrom, ale odrázdali ma tie hadice. A myslím, že na tak malé akvo je ext. zbytočný. Čítal som aj kritiku, že v prípade výpadku elektriny sú ext. filtre ďaleko nebezpečnejšie ako interné, lebo v internom ti tak rýchlo neuhynú baktérie ako v ext.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Sep 2012 22:35 pm

-ta sietka je tam prave na to aby sa ti to vyzivove dno pri presazovani rastlin nedostalo napovrh
-bakterie potrebuju kyslik ktory sa im v pripade ze voda neprudi nedostava preto odomieraju. Tu skor vidim vyhodu externeho filtra ktory potom len vycistis, pri internom sa tie neziaduce latky uvolnia do akva
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 28 Sep 2012 23:18 pm

M.i.s.o napísal:-ta sietka je tam prave na to aby sa ti to vyzivove dno pri presazovani rastlin nedostalo napovrh
-bakterie potrebuju kyslik ktory sa im v pripade ze voda neprudi nedostava preto odomieraju. Tu skor vidim vyhodu externeho filtra ktory potom len vycistis, pri internom sa tie neziaduce latky uvolnia do akva

No veď práve - v noci vypnú na 3h elektriku. Baktérie v ext. pokapú. Po 3 hod (prípadne aj menej) zapnú šťavu a všetko to pokapané s jedovatými plynmi máš v zlomku sekundy v akva.
Pri internom filtri vypnú šťavu na 3 h. V akváriu je dostatok kyslíka pre ryby a teda filtračná pena je vo veľkom objeme vody s podstatne väčším množstvom rozpusteného kyslíka, čiže uhynie len dajme tomu 20% baktérii (možno aj žiadne)
Vzhľadom na to, že interný filter má menší objem filtračnej náplne, vojde do vody oveľa menej jedov ako pri externom, kde pokapú všetky baktérie, ktorých je podstatne viac.
Teda nie som odborník, ale tak som to čítal.
Mám kámoša, ktorý má veľké akváriá (3 x cca 400 - 500 l) a všade má ext. fitre lebo potrebuje veľký filtračný objem. Má však aj záložný zdroj - taký ako pre PC, ktorý vydrží zhruba 2 hodiny v prípade výpadku. Sú v tom klasické Ni-Cd akumulátory a elektronika.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Sep 2012 23:25 pm

V tom mas pravdu ale je to stale 50/50, UPS to samozrejme riesi :)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 29 Sep 2012 09:18 am

Btw, na kobercovky pri 15W môžem rovno zabudnúť, čo ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Barbora =) » 29 Sep 2012 12:48 pm

Podľa toho, aké. U mňa v pohode rástlo Monosolenium tenerum (v strede, kde je najviac svetla) a chcem skúsiť Marsilea hirsuta, ktorej sa vraj tiež darí aj pri slabšom svetle, len ju neviem zohnať a objednávať cez net 1 rastlinu sa neoplatí.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 29 Sep 2012 13:12 pm

Ako je riesena doprava rastlin ? Ja by som potreboval viac, ale bojim sa o to, ako to dopravia.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Barbora =) » 29 Sep 2012 14:28 pm

No ono tie E-shopy sú založené na tom, že posielajú rastliny, takže sa nemusíš báť. Ja mám skúsenosť len s Ratajom a aquariumparadise.eu a v oboch prípadoch som bola spokojná. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Remus 63L

Odoslaťod Fatimka » 29 Sep 2012 15:27 pm

Doprava rastlín je dobre vyriešená, aj ja mám skúsenosti len s ratajom a aquariumparadise.eu. OD aquariumparadise som objednávala dokonca aj v zime a bolo úplne všetko v poriadku, balík vystlaný polyesterom.
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 29 Sep 2012 15:49 pm

A to tie rastliny posiela v nejakej nádobe ? Pet flaši ? Akosi si to nedokážem predstaviť.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 29 Sep 2012 16:24 pm

Eshop rataj sa mi celkom zalúbil a tak to asi všetko zoberiem od neho.
Mám teda poslednú otázku. Aké dno bude lepšie ?
1, Deponit - sieťka - aquaclay / profisoil
2, Aquaclay Ground
?
Aquaclay ground by už mal byť obohatený o nejaký živinový základ, o staré dno myslím.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Barbora =) » 29 Sep 2012 18:06 pm

Tu máš link, kde je odfotená zásielka rastlín (hoci balenie samotných rastlín tam nie je vidno): post168833.html .

K tomu dnu - je to na tebe, ja osobne som výživný substrát neskúšala, takže s tým ti poradí niekto iný, ale aquaclay ako taký obohatený nie je. Obohatené je aquaclay staré dno (to je nejaká novinka) a na to treba nasypať neobohatený aquaclay.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 29 Sep 2012 21:39 pm

Ak by si v ešope náhodu natrafil na staré dno - nekupuj. Ja som ho kúpil a nebol som spokojný. Radšej nič, ako podklad staré dno-rataj. Je v tom kopec bordelu, iľové guličky a iné. Keď som 1. krát pretrhával rastlinky tak sa to zvírilo ako po atómovej vojne. Rýchlo som musel vyloviť ryby, lebo by mi podochli.
Najhoršie bolo, že som ich v tej hmle ani nevidel. Chybu som spravil aj v tom, že som nevypol filter a ten to samozrejme zaklincoval.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 29 Sep 2012 21:46 pm

Deponit bude. Lebo so štrkom a základovým hnojivom to je podobné. Aj pri vysávaní sa mi to zvýri a je tam bordel.
Už riešim len ten vrch. Bojím sa toho profisoilu/aquaclayu, že pri vysávaní cez zvon mi to bude "lietať".
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 30 Sep 2012 16:28 pm

Dnes som odkaľoval a spomenul som si na teba. Môžem ťa ubezpečiť, že ti to bude lietať. Odkaľuje sa to horšie, musíš byť opatrný, ale odkalíš.
Ak máš z toho obavu tak nekupuj ani/ani
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 30 Sep 2012 16:40 pm

Tak čím to potom zakryť ? Aká zrnitosť ?
Resp. stojí tá priedušnosť a pórovitosť za "trápenie" pri odkaľovaní ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod lubosmihula » 30 Sep 2012 17:46 pm

Pri odkaľovaní sa budeš trápiť - trochu.
Je aj drahší ako klasický šuter, no ja som vsadil na profi-soil 1 - 2 mm a pôsobí fakt pekne. Farba, tvar a veľkosť je super.
Vidím na ňom len dva nedostaky (cena, ľahký).
Ale videl som aj iné - rovnaké granuláty za omnoho väčšie peniaze.
Keby som sa mal znova rozhnodnúť - zvolil by som rovnako.
Možno, že to za tú námahu (ale nie až tak veľkú) stojí.
pozri si moje akvárko Vaše akvária - Moon land.

Aqvua clay má väčšiu zrnitosť a je červenší
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Remus 63L

Odoslaťod Giftzahn » 01 Okt 2012 07:59 am

remus napísal:Deponit bude. Lebo so štrkom a základovým hnojivom to je podobné. Aj pri vysávaní sa mi to zvýri a je tam bordel.
Už riešim len ten vrch. Bojím sa toho profisoilu/aquaclayu, že pri vysávaní cez zvon mi to bude "lietať".


njn, pokial budes ako "krtko" rypat vo dne tak ti isto aquaclay/profisoil bude lietat kade tade ... ono, tak sa rozhodne dno nedokaluje ... to je akurat tak dobry sposob ako dostat "vyzivne dno" na povrch ... a rozhodne teta riasa ti za to bude jak sa patri vdacna .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 01 Okt 2012 09:22 am

Tak zrejme vtom robim chybu, lebo vsetky videa demonstrujuce cinnost odkalovacov ukazuju akoimdnu vbehne strk a vyiri sa vo valci/ zvone. No do tohoto hrubeho sttku to tak zqpadava ze odkalovac musim vyslovene vtlacit dodna a potocits nim, a skoro vzdy mi pri tom ide von aj biely oblak - hnojivo. Vzdy mi potom ostane zahmlene akvarko, kym to neswdnr a filter nepochyta.
Asi by som mal kupit ten profisoil, aspon by ma to naucilo vysavat poriadne a vychovalo by ma to. Btw, odkalovanie = vymena vody ? Lebo ja vzdy menim vodu tak, ze rovno odkalujem, taham od dna.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Okt 2012 09:31 am

na druhu stranu ked nechas zarast komplet dno rastlinamy nemusis niake virenie riesit ;) ale ked to odkalujes tak len jemne odsajes bordel z povrchu, urcite nie do hlbky.
odkalovanie sa nerovna vymena vody ale vecsina ludi to robi sucastne ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod Giftzahn » 01 Okt 2012 10:04 am

njn, sak kto ti kazal hruby strk .... presne to je je dna z nevyhod hrubeho strku ... pokial sa rozhodnes pre substrat ... odkalovaci zvon ti bude v tomto pripade zbytocny nakolko "bordel" ostane na povrchu a ten aj hadicou bez virenia stiahnes ... ono opat ten profisoil/aquaclay ... isto nebude to prave orechove na odkalovanie .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 01 Okt 2012 10:20 am

Tak ten riversand ? Alebo strk s malou zrnitostou ?
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

Re: Remus 63L

Odoslaťod Giftzahn » 01 Okt 2012 10:42 am

njn, moj navrh je ( pokial nejdes do Amazonie) ... na sklo - Dennerle Deponit MIx .... potom sietku ..tu zasypes floran filtusom ( vrecka su a 4kg jedno) a na vrch jenmy Riversand ... a je vybavene .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Remus 63L

Odoslaťod remus » 01 Okt 2012 13:55 pm

Giftzahn, kolko by malo byť asi toho Riversandu ? Predáva sa po 2L, čo je v mojom akva hrubým odhadom 1cm.
Tie 4 kila filtusu, nech je dakych 5-6 litrov, čo je asi 3cm.
Ten 1kg Deponitu bude nech 1cm. Btw, ten deponit, to je toto ? http://www..akvaobchod.sk/dennerle-nano- ... Path=52_82
Lebo videl som aj také 2kg vedierko za 12 euri tuším.
remus
 
Príspevky: 152
Obrázky: 3
Založený: 16 Jún 2007 18:49 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.