Malawi, amazon, holandan či tanganika???



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod renatte616 » 29 Jan 2010 17:51 pm

a pomozes mi zariadit?
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Reklama

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod Kubo » 29 Jan 2010 18:07 pm

Rad by som no cez net ti mozem maximalne tak poradit. Ak by som byval v BA tak by som s tym nemal problem pomoct ti. :) Bolo by dobre ak by si to vsetko pekne rozpisala ake rozmery bude mat akvarko , aky substrat chces pouzit a predstavu o tom ako by to malo vyzerat pripadne prihodit nejake foto ktore obdivujes. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod renatte616 » 29 Jan 2010 18:08 pm

vsak som myslela takto cez net... nedari sa mi kombinovat rastliny... nepaci sa mi ten mix co mam v akva... nemas icq alebo skype?
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod Kubo » 29 Jan 2010 18:46 pm

mam oboje , icq mam v profile :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod renatte616 » 07 Okt 2012 12:17 pm

Ahojte... po nejakych tych rockoch som sa rozhodla, ze sem opat zavitam a rozpoviem vam, ze co nove...

1. tu 90 litrovu nadrz co som zacala vtedy zakladat som "nedozakladovala"... bola to starsia nadrz a prasklo mi dno, cize plany zostali len planmi...

2. malawicka som sa dockala... rozmery 126x55x50 - isla som na max. co to dalo... uz ho mam nejaky ten rok a nemala som s nim nejake vacsie problemy... povodnu osadku mam dodnes minus par slabsich jedincov, co mi neprezili raz jednu krupicku... cize vsetko bolo super, az ma jedneho dna prestalo bavit... ako ste tu niektori pisali, ze je mdle, mali ste pravdu... mam mix 3 velice malo agresivnych ryb, cize v akva ziadna dynamika a po case mi tam zacala chybat aj nejaka ta zelen...

3. cize z toho vyplyva: chcem sa zbavit malawi a zalozit akva nieco na typ amazonu, ale s rastlinami... taky esteticky misung... osadka neonky, panciernicky a red cherryny.... mozno este nejaky jeden druh rybiek pre roznorodost... a teraz otazka...

4. viem, ze to nepatri do tejto temy, ale ked som pozrela povodnu temu na CO2, tak som sa az zhrozila - 87 stran...

zacala som to citat, ale na 32 strane po nekonecnych receptoch na burciak a 1500 typov, kde menia CO2 flase ma to prestalo bavit...

pred rokmi som pouzivala burciak, avsak ma to svoje nevyhody a teda pokial zacnem prerabat to moje malawicko, tak tam chcem mat poriadny CO2 system, ktory bude dostacujuci pre akva s minimalnou obsluhou...

a tak som "vyakvila" tieto info:

cize k CO2 setu potrebujem???:
flasu
redukcny ventil s manometrom: na co vlastne sluzi??? je to hlavny ventil, ktorym sa otvara/zatvara flasa??? manometer su tie "hodinky" na meranie tlaku, to mi je jasne...
ihlickovy ventil: na regulovanie privodu CO2 do akva
elektromagneticky ventil: mozem ho nastavit, aby mi v noci nebublinkovalo...
pocitadlo bubliniek: pomocka na nastavenie a regulaciu privodu CO2 do akva
reaktor: tam, ak som spravne pochopila sa CO2 premiesava s vodou a teda nasycuje, aby bola co najmensia spotreba CO2, teda aby nebolo plytvanie... ako to vyzera netusim...
difuzor: na rozptylenie bubliniek....
spatny ventil: zabranuje preteceniu vody do prazdnej flase + uzitocna vecicka pri meneni flase...
samozrejme hadicky, nejake prisavky

dufam, ze moje postrehy su spravne... vynechala som nieco??? popripade som funkcnost nejakej suciastky zle pochopila??? inac by bodla aj nejaka schema na zapojenie... pytam sa na toto cisto z technickeho hladiska, ze co k tomu vlastne potrebujem, aby to ficalo a ako to vobec cele funguje... realizacia je este daleko, najprv sa musi prerobit osvetlenie...

vopred diky za vase postrehy...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod j » 08 Okt 2012 09:18 am

Kde je napísané že bezpodmienečne potrebuješ COčko? Rastlinkové akvárium sa dá aj bez neho a ešte ušetríš na svietení a na všelijakých serepetičkách ktoré COčkovanie vyžaduje. Tuším sa tu s toho COčka začína stávať akási modla. Pred pár rokmi o niečom takom ešte nebolo chýru ani slychu (teda aspoň ja som sa s tým nestretol) a krásne rastlinkové akvária boli aj v tedy.
A Malawi sa dá predsa tiež pekne ozelenieť - zopár správne rozmiestnených anubiasov porobí divy.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod triscene » 08 Okt 2012 09:48 am

pred par rokmi ked si pocul o takych akvariach tam boli druhy ktore nepotrebovali az tak CO2 nejake anubiasy, bolbitisy co vedia rast aj pri mensom svetle. len casom sa ponuka rastlin zvacsila, ludia uz nechcu mat 'rastlinkove' akvarium len s egeriami a valisnerkami a chcu nieco viac a tam je uz citit ze ked je deficit CO2 tak rastlina nema taku zdravu farbu, nerastie ako ma a tak.
kazdopadne kto pecie do akva tak CO2 a hnojenie je podmienkou :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod j » 08 Okt 2012 10:36 am

triscene: Ja som o tých akváriach nie len počul, ale som ich aj videl a ver tomu že tam neboli iba egerie, valisnerie a kryptokoriny.
Aby nedošlo k nedorozumeniu - nespochybňujem prínos CO2 pre akvaristiku, len ma rozčuluje keď sa tu (na fóre) začína vytvárať dojem že to bez COčka a neviem kolkých watov na liter nejde (a to nespomínam tie "chemické orgie" okolo hnojenia). A tlačí sa to do začínajúcich akvaristov, ktorým ide o to si dať do nejakej 60 litrovky zopár neóniek a dva mečúne a je im jedno či tam bude zopár valisnérií, kryptokorín a trochu machu, alebo neviem aké vzácne burinky a koberčeky, čo vyžadujú dvojnásobok svetla, CO2 a šialené kombinácie prvkov v hnojive (tým pádom aj vyššie náklady). Proste nie každý niečo také vyžaduje, len s mnohých príspevkov na tomto fóre môže zčiatočník dospieť k dojmu že akvárium bez tohoto nemôže fungovať.
Toto tak isto nespochybňujem - "kazdopadne kto pecie do akva tak CO2 a hnojenie je podmienkou", ale kde je napísané že treba začať "piecť"?
Nepíšem teraz o rastlinkároch-fajnšmekroch, ale naozaj pre človeka začínajúceho z akvaristikou sa mi zdá kokteil silného svetla, CO2 a neviem akého hnojenia trochu moc. Lahko môže dôjsť k sklamaniu, že to u neho po dvoch týždňoch nevyzerá ako u Amana. Menej môže byť niekedy viac.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod renatte616 » 08 Okt 2012 11:16 am

COcko potrebujem, pretoze sa u mna rastlinkam nikdy nedarilo... ani pri starom rastlinkovom akva co som mala... preto som presla na malawi - nova nadrz...

choval si niekedy cichclidy??? ked ano, urcite vies, ze anubiasy, teda ziadna zelen nema sancu... par mesiacov dozadu som kupila dva krasne trsy v hornbachu, mala som z nich asi 8 samostatnych rastliniek... dnes uz tam su len hole byle... ... a ked nie, teraz si sa dozvedel :)

nemienim kupovat hotovy set, aj ked je to asi rychlejsia a menej komplikovana verzia... avsak strasne predrazena a co som citala, tak ani kvalita nie je bohvie co... kedze som takyto system doteraz nemala (okrem burciaku :) ), tak som si tu "vyakvila" co k tomu potrebujem a ako to priblizne funguje...cize: flasa, redukcny ventil s manometrom, ihlovy ventil, elektromagneticky ventil, pocitadlo bubliniek, reaktor, difuzor, spatny ventil, hadicky, nejake prisavky... opomenula som nieco??? bodla by schcema, ako sa to zapaja...
ked mam reaktor potrebujem difuzor???
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod renatte616 » 08 Okt 2012 11:21 am

to j:

s rybami som zacala pred 8 rokmi... s klasickymi homemade vecmi podla navodov komunistov... dodnes nemam hitech nadrze... jedina technicka vymozenost, ktoru mam je externy filter... cize viem, co to obnasa a pre co2 som sa rozhodla prave z toho dovodu, ze sa u mna rastlinam nedarilo... nehovorim, ze zacnem COckovat, hned ako presedlam na novy biotop, avsak ked sa tam rastlinam nebude darit, tak chcem mat jasno vo veciach, ze co k tomu potrebujem...

a to co spominas ako 60 litrovu nadrz je 340 litrova :o
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod j » 08 Okt 2012 12:04 pm

renatte616: Ano mal som Malawi a anubiasom sa vodilo celkom dobre - dokonca som rozdával. Videl som kopec "afrických" nádží s rastlinami. Zrejme záleží aké druhy chováš, prípadne čím kŕmiš. Je to individuálne. Skúsenosti sa rôznia.

To s tým COčkom som myslel skôr ako všeobecný postreh. Viem že máš už celkom slušnú nádrž.
Určite nechcem nikoho od COčkovania odrádzať. Len som chcel povedať, že ho netreba vždy a za každú cenu (a nie každému).
Ak sa niekto pre neho rozhodne a vie čo od toho očakávať, tak je to OK.
Prajem aby si mala teraz viac šťastia s rastlinkami a snáď ti k tomu dopomôže aj to CO2 (aj keď príčin prečo ti stagnovali rastliny môže byť viac ako chýbajúce CO2).

P. S.: Tiež som prešiel z Malawi na Amazóniu, ale nie pre chýbajúcu zeleň, ale kvôli velkosti nádrže - proste som zistil že Malawi v 200l nie je to pravé orechové. Ale ak by som ešte niekedy mal možnosť mať väčšie akvárium, tak sa k Afrike určite vrátim.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod renatte616 » 08 Okt 2012 12:16 pm

tak to ti zavidim, ze ti rastlinky vydrzali... mne skonzumuju vsetko zelene...

nehovorim, ze ho chcem za kazdu cenu, avsak ak bude potrebne, chcem mat v tejto problematike jasno... lebo ked uz nastane problem bude neskoro riesit, ze co a ako... cize najprv si zistim, potom zrealizujem plany, a ked nevyjdu, mam nahradne riesenie...

p.s.: dufam, ze biotop rastlinkoveho akvaria zmixovaneho s amazon ma bude naplnat viac ako malawi... afrika bola uchvatna zo zaciatku... ked clovek pozera roky na to iste, tak ho to prestane bavit...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod j » 08 Okt 2012 12:39 pm

renatte616 napísal: dufam, ze biotop rastlinkoveho akvaria zmixovaneho s amazon ma bude naplnat viac ako malawi... afrika bola uchvatna zo zaciatku... ked clovek pozera roky na to iste, tak ho to prestane bavit...


Zmena je život :) . Ešte sa to dá riešiť viacerými akváriami s rôznymi biotopmi, len to je už náročnejšie na priestor aj financie. Za seba musím povedať že malawi ma zatial bavilo asi najviac, len by to chcelo väčšiu nádrž na ktorú nie je miesto a ani peniaze.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Malawi, amazon, holandan či tanganika???

Odoslaťod renatte616 » 08 Okt 2012 14:24 pm

to poznam... najlepsie je najst nieco cez inzerat... ja mam moju nadrz odtial... komplet aj so stojanom, skrinkou, osvetlenim, pozadim, kamenmi, cerpadlom a ohrievacom, dokonca aj s nejakymi rybami... dokupovavala som tam len piesok, ext. filter a ryby... a cele ma to vyslo vzhladom na hodnotu dost malo... dotycny sa stahoval, tak sa rychlo potreboval zbavit... (z toho cerpadlo a ohrievac nevyuzivam)

a dalsie akva s tymito rozmermi??? bozechran... uz teraz mam depku z toho ako ho prestahujem :?
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.