"mini" Azia



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

"mini" Azia

Odoslaťod kathynka » 23 Okt 2012 20:15 pm

Po americkom a africkom biotope som dostala priestor na zariadenie noveho akvaria, chcelo to len tu spravnu inspiraciu. A vymyslela som si 200-litrovu Aziu, ale s cielom mat vsetky rybky do 3 cm. Preto aj ten nazov "mini" Azia. Zalozene bolo priblizne v juni, pocas letnych mesiacov malo dost casu na zabeh, bolo potrebne zohnat vhodne dreva a rastliny. Nakoniec sa zadaril 1 pavinic v Zoodome a druhy tusim na nejakej burze. Rastlinky boli vsetky cez inzeraty alebo od znamych. No a v septembri zacali pribudat rybky. Sucasne teda vyzera moje akvarium takto:
Rozmery: 100*40*50 cm (d,s,v)
Strk: 2-4mm
Filtracia: Aquael Fan3
Osvetlenie: zn. Odyssea, povodne trubice T5 2x39W
Ohrievanie: bude len v zime, ohrievac Eheim Jager 150W
Hnojenie: kazde 2 tyzdne 20ml hnojiva Easy Life Profito
Flora: Heteranthera zosterifolia
Rotala rotundifolia
Hygrophila difformis
Pogostemon helferi
Cryptocoryne affinis
Proserpinaca palustris
Bacopa
Vesicularia montagnei (christmas moss)
Fauna: Danio margaritatus 10 ks
Laubuca dadiburjori 8 ks
Tanichthys micagemmae 8 ks + mlade z vlastneho odchovu 6 ks
Rasbosoma spilocerca 8 ks
Clithon 8 ks
V plane su este tieto rybky: hara jerdoni, trigonostigma hengeli alebo espei, danio erythromicron, boraras merah, microdevario kubotai, dario dario.
A kedze v piatok ideme na nakup do Ciech, tak dufam, ze vacsinu sa mi podari doniest :)
Prílohy
azia1.JPG
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: "mini" Azia

Odoslaťod j » 24 Okt 2012 07:01 am

Zaujímavý nápad s tými malými rybkami. Len by som možno na tvojom mieste nešiel až do tolkých druhov a radšej dal len nejaké dva - tri druhy vo väčších húfoch a k tomu nejaké čističe. Napr. také espeiky krásne vyniknú keď ich je viac pokope. Ale predpokladám že máš svoju predstavu, tak sa jej kludne drž. Len mi to už pripadá trochu prekombinované.
Ešte by som si dovolil k tomu layautu - tie korene sú fantastické, len to rozmiestnenie rastlín by chcelo trochu upraviť. Minimálne by možno tomu pomohlo dať tie dolné burinky čo sú v strede do pravého rohu - tým by ti v strede vznikla pekná čistinka kde by rybky mohli v klude zbierať napadanú potravu. Ale ber to len ako radu od človeka ktorý je zaťažený na stredové čistinky :) . Inak pekné akvárko. Tiež mám tento rozmer.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: "mini" Azia

Odoslaťod dedojozef » 24 Okt 2012 08:53 am

Tak že, rastlinkám stačí tých cca 80W a Easy Life? Žiadne CO-čko? Ani výživné dno? Ako dlho svietiš? Som zvedavý :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: "mini" Azia

Odoslaťod j » 24 Okt 2012 10:05 am

dedojozef: Prečo by nemalo? Ja mám na rovnakom akváriu 4x18W - čiže 72W, neCOčkujem, nehnojím a s rastlinami nemám problém. Ale je pravda že kathynka má asi trochu náročnejšie rastlinky ako ja.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Giftzahn » 24 Okt 2012 13:02 pm

njn, sak je to aj na rastlinkach vidiet ze akva "fici" bez Co2 .... ono, nechapem logiku ktora stoji za "nepridavanim Co2" ...nakolko to Co2 je jednym z najvyznamnejsich "zivin" pre rastlinky ... njn, potom je na mieste otazka ze naco vlastne svietit rastlinkam sa svetla je cez den dost .... pouzivat filter atd. atd. atd ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "mini" Azia

Odoslaťod j » 24 Okt 2012 13:18 pm

Giftzahn: nepreháňaj :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Giftzahn » 24 Okt 2012 13:36 pm

:lol: ... neboj neprehanam ... skor naopak ... aj ked ako pisem ... logika "nepridavania" Co2 je holt celkovo perfidna vec .. hmm, mozno stoja za nou len nejake kulture bariery ... mozno ze financne bariery ... mozno nejaky neopodstatney strach a obavy vychadzajuci z hlbim tzv. "jastericieho mozgu" ... mozno je to len pohodlnost ... mozno len cista nevedomost ... a mozno su to len akva povesti a bajky .... toz ja ti vazne neviem ... :mrgreen: :lol: :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "mini" Azia

Odoslaťod martin_s » 24 Okt 2012 14:10 pm

Giftzahn napísal:njn, sak je to aj na rastlinkach vidiet ze akva "fici" bez Co2 .... ono, nechapem logiku ktora stoji za "nepridavanim Co2" ...nakolko to Co2 je jednym z najvyznamnejsich "zivin" pre rastlinky ... njn, potom je na mieste otazka ze naco vlastne svietit rastlinkam sa svetla je cez den dost .... pouzivat filter atd. atd. atd ... :wink:

Ja zas nechapem preco vela ludi si mysli ze umele pridavanie CO2 je nevyhnutnostou... Akosi sa mi nikdy nepodarilo v prirode najst obrovske tlakove nadoby a difuzory ktore by tie rieky, jazera a mocariska zasobovali CO2... A cuduj sa svete, tie rastliny tam rastu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Glitter » 24 Okt 2012 14:41 pm

Rastú, ale rastie na nich aj riasa, a to my predsa k takému štádiu dospieť nechceme.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: "mini" Azia

Odoslaťod martin_s » 24 Okt 2012 14:45 pm

K takemu stadiu sa dospiet nemusi ani bez CO2...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Glitter » 24 Okt 2012 14:50 pm

Samozrejme, no CO2 má podporiť rast rastlín, a teda pomôže minimalizovať rast rias. Píšem pomôže, pretože je to ako puzzle, a CO2 do toho puzzle samozrejme patrí.

Súhlasím s tebou, ale potom nech je prispôsobená rovnica; bez rias = svetlo+filtrácia+stabilné CO2+živiny+cirkulácia vody+NÁROČNOSŤ rastlín

Úprimne, na začiatku sa to podarí málokomu, to CO2 tam aspoň čiastočne eliminuje "výkyvy" v tej rovnici.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: "mini" Azia

Odoslaťod martin_s » 24 Okt 2012 14:55 pm

Isteze. Posobiace faktory ale musis prisposobit vzdy, bez ohladu na to ci pouzivas CO2 alebo nie... Ja len tvrdim ze CO2 nie je nevyhnutnostou ako je to tu casto prezentovane...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Glitter » 24 Okt 2012 15:00 pm

Súhlasím, ale ak sa bavíme na takej rovine akvaristiky, kde akvaristovi záleží na vzhľade rastlín, a jednoducho aby sa to aj páčilo, CO2 je nevyhnutnosť. Ak niekto chová gupky s pár trsmi vallisnérie, anubiasom a cryptami a chce tie gupky namnožiť, CO2 netreba.

Každý kto prejde zlomom, kedy sa rozhoduje či sa tomu bude venovať viac alebo nie, a rozhodne sa, že teda chce mať pekné akvárium, to CO2 si zaobstará.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: "mini" Azia

Odoslaťod martin_s » 24 Okt 2012 15:11 pm

Nesuhlasim...
Priklady: http://www.sudeepmandal.com/hobbies/pla ... ank-guide/
http://www.rostlinna-akvaria.cz/zaklada ... ani-co2-98
Nepripada mi to ako akvaria s gupkami urcene k ich namnozeniu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Glitter » 24 Okt 2012 15:18 pm

Samozrejme som to prehnal s tými gupkami, zámerne.

Po zhliadnutí fotografií, čo si dal, svoj názor na pridávanie CO2 nemením, keby tam to CO2 bolo, vyzerajú o triedu lepšie, aj rastliny, aj akvárium ;-)

Nutné pridávanie CO2 nie je, no je minimálne doporučované. Asi to môžeme tak uzavrieť.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Giftzahn » 24 Okt 2012 15:27 pm

@Glitter: jj, ja vzdy tvrdim ... ze akvarista proste musi mat "Co2 v zilach" a aj v akva ... idealne 20- 30mg/L toho Co2 ... :lol: :mrgreen: :lol: ... presne ako pises ak by bolo Co2 rastlinky nie su "mdle" ale podstatne mohutnejsie, fesnejsie ... :lol:

@ martin_s: njn, vsade v prirode kde je prirodzeny vyskyt Co2 rastlinky bujneju a prekvitaju ... a takych miest je neurekom .... samozrejme ze situacia v akva nie je priroda ... cize v akva je Co2 vzdy idealna a spravna volba ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Milan666 » 24 Okt 2012 15:55 pm

Ale aj v prírode v jazerách, v riekách je prírodzene CO2-jka, hnijúce dno, rozklad drevín v pôde pod jazerom a dalo by sa popísať a nie len CO2, že aj plyn v domácnosti sa ťaží odkiaľ? Ropa a jej vznik, dozrievanie v pôde pod morským dnom, koľko sa pri tom vyprodukuje plynov? Ktoré unikajú k hladine, no nechce sa mi o tom.....
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: "mini" Azia

Odoslaťod pha » 24 Okt 2012 17:38 pm

ahojte, presne tak milan.

martin-s - to ze nevidis obrovske nadoby a difuzory neznamena, ze tam nieje co2 !!!

ano pekne akvarko sa da urobit aj bez dodavania co2, ide len o to - co akvarista chce...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Dusky » 24 Okt 2012 18:39 pm

glitter, lenze pridavas co2 a aj tak mas riasy, ja som prestal pridavat co2 ale skor som pridal a to poriadne plavajuce rastliny, a teraz nemam riasy, a to doslova ziadnu, odfotim akvarium, zalozene mam od augusta
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Glitter » 24 Okt 2012 18:43 pm

Pretože si si neprečítal rovnicu, čo som písal.. Preto.

Nespamujme tu Áziu.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: "mini" Azia

Odoslaťod kathynka » 24 Okt 2012 19:21 pm

tak som sa prave dostala k tejto CO2 "vojne"...takze pre vysvetlenie...svietim 10 hodin denne...a naozaj okrem hnojiva nepouzivam nic, ziaden vyzivny substrat nebol a CO2 nemam v ziadnom mojom akvarku a podla mna tam ani nechyba...konkretne v tejto Azii nie je ani stopa po riase na rastlinach a kedze ludwigia (tu som zabudla v uvode dat do flory) aj rotala su krasne cervene, dokonca az purpurove, tak zrejme sa im naozaj dari...a to som vsetky rastlinky ziskala vo velkosti tak 10 cm...

este maly update k faune...d. erythromycron tam nebude, ale danio tinwini...a dario tam tiez nakoniec nebude...a samozrejme som zabudla na japonicy, nech si aj ony robia pekne svoju pracu...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: "mini" Azia

Odoslaťod Milan666 » 24 Okt 2012 20:19 pm

Naozaj nechcem prilievať do ohňa, mám len taký dodatok:
Akvárium pôjde prírodzene aj bez CO2, no nie pri náročnejších nízkorastúcich rastlinkách, rastlinkách označených purple, či reed, kto je za menej či málo náročné rastliny, nech si pravdaže zariadi bez CO2.
Kto chce alebo má, teda používa CO2, potvrdí, že rastlinky prosperujú lepšie rýchlejšie, sú bohatšie na list, či koreňovú sústavu, určite sa lepšie rozmnožujú, ba čo viac voda v akváriu je akoby priezračnejšia, nepodlieha tak ľahko výkyvom hodnôt a je lepšie prekysličená. Zámerne som nechal na záver, že CO2 pomôže vode znížiť vysoké pH
No a ešte, mám dve akvária bez CO2, takže nestojím na strane striktných zastáncov pridávania CO2 do vody, no poviem všetkým, kto raz poznal rozdiel medzi nepridávaním a pridávaním CO2, tak už CO2-jku nepustí
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: "mini" Azia

Odoslaťod kathynka » 24 Okt 2012 20:47 pm

pravdupovediac, mne sa to nechce riesit, preto nemam CO2...ked sa rastlinam nebude darit, vymenim za menej narocne...ale su v tom akvarku 2-3 mesiace a uz su po prvom prestrihani a farebne si naozaj nemozem stazovat...
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: "mini" Azia

Odoslaťod martin_s » 24 Okt 2012 21:44 pm

pha napísal:martin-s - to ze nevidis obrovske nadoby a difuzory neznamena, ze tam nieje co2 !!!

Nikde som netvrdil ze tam CO2 nie je... Rovnako ako aj vo vode v akvariu je CO2 aj bez umeleho pridavania... Ak by si si pozorne precital co som napisal tak by si videl ze som to pisal len ako reakciu na tvrdenie ze umelo pridavat CO2 do akva je nutnostou...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.