choroba - bakterialny rozpad plutiev?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod jacik » 11 Sep 2003 07:42 am

vyskusal som. TerapAB na bakterialny rozpad plutiev zabera. davkovanie podla navodu na flasticke.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Reklama

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Igypop » 11 Sep 2003 10:10 am

TerapAB som zháňal, aj to poznali, ale nemali a nevedeli či budú mať.
Ale v Aquasymbioze som sa zabudol spýtať, musím to napraviť.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod skala » 11 Sep 2003 10:42 am

V Symbioze je urcite. Vo stredu minuly tyzden som ho tam aspon videl
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod trimm » 13 Sep 2003 14:19 pm

Tiež som liečil sera-bactopur direct , a tiež som pozoroval , také začervenané miesta okolo tlamky,podľa mňa to už môže byť aj reakcia na chemikálie.Mne sa nepodarilo vyliečiť rybky a počul som už viacero názorov , že bactopur direct nejako veľmi nepomáha.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod marian » 28 Nov 2003 13:16 pm

Vyskusal som raz BACTOPUR, lebo som ho mal po ruke. Je to blbost, absolutne to nezaberalo. Nasiel som aj TERAP P v krabicke, tak som ho v zufalstve nakvapkal. Zastavilo sa to. Bolo to a akvarku so skalarmi.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod astras » 06 Júl 2007 01:50 am

Ahojte! Chcela by som nadviazat na temu o bakterialnom rozpade plutiev u skalarov. Dnes som zbadala, ze moja samicka ma akesi otrhane brusne plutvicky a uz sa jej to zacina objavovat aj na chvostovej plutve - je to ta zavojnata forma, zatial druhy skalar to nastastie nema - ten nema tie zavojove plutvy. Chcem sa spytat, ze ci pri liecbe liecivami napr. tym Terap AB(co tu uz viaceri spominali, ze s im osvedcil) treba rybku vybrat zo spolocenskeho akva a zriadit jej karantennu nadrz? A mozno vyznie moja otazka banalne, ale este s tym nemam skusenosti a neviem ako ma taka karantenna nadrz vyzerat - teda ci sa dava do nej strk, alebo je lepsie prazdna, popripade dajake rastlinky? Dufam, ze mi niekto poradi - vopred dakujem
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Saiky » 09 Júl 2007 18:15 pm

Ahojte našiel som na internete informácie že bakterialny rozpad plutiev je možné preliečiť aj Savom.
Autor:Ivan Krouský
Zjistil jsem, že koncentrace, při které ryby hynou, je asi 1 ml/10 l vody, koncentrace, kterou zpravidla dobře přečkají, je 1 ml/50, ' l vody A tuto koncentraci jsem začal užívat a ustálil si určitý postup. Přípravek SÁVO dávkuji z injekční stříkačky k výtokové Ambici filtru, aby
se rychle rozptýlil po celé nádrži. Když roztok ryby zasáhne, začnou usilovně plavat, snaží se uniknout, patrně chlór leptá jejich žábry. Ryby jeví známky otravy, když se koncentrace vyrovná, shluknou se do hejna zpravidla blízko hladiny a tam setrvají. Po 2 - 3 hodinách již chlór vyprchá a ryby se chovají normálně.
Co je ale podstatné - po 1 až 2 dnech zjistíme, že ryby mají krás­ně napnuté ploutve bez známek napadení bakteriemi. Jen u některých těžších případů je třeba proceduru druhý nebo i další dny opakovat. Nebývá to ale nutné, když bakteriální napa­dení ploutví včas rozpoznáme, neváháme s aplikací SAVO a nedovolíme tak infekci, aby se ^rozšířila. Jaké má tento způsob přednosti, je jasné. Jde o snadno dostupný a levný lék s překvapi­vou účinností, A ještě jedna věc -chlór beze zbytku vyprchá a nemusíme měnit vodu. Nevýhodou je, že se druhý den objeví mírné zakalení vody způsobené patrně úhynem nejen „zlých" bakterií, ale i bakterií nitrifikačních, které mají na život v akváriu příznivý vliv. Ale zákal je jen mírný, účinný filtr jej rychle zvládne a stav nitrifikačních bakterií se obnoví. Doporučovaná koncentrace SAVO může poškodit některé druhy rostlin, v případě aplikace do zarostlé nádrže to doporučuji předem vyzkoušet. Plži přežívají bez problémů. Možná, že preventivní použití SÁVO v prodejnách by předešlo rozpadům ploutví u gupky, na které si prodavači často stěžují, když mnozí dávají dávají ryby do nádrží, které jsou infikovány předchozí obsádkou,

http://www.aviaservis.cz/soukrome/o_ryb ... loutvi.htm

Zaujímalo by ma,či to niekto vyskúšal a aké sú jeho poznatky.
Vdaka
Obrázok používateľa
Saiky
 
Príspevky: 28
Obrázky: 21
Založený: 03 Apr 2006 06:48 am
Bydlisko: Svit

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod shif6 » 08 Jan 2011 11:39 am

Saiky napísal:Ahojte našiel som na internete informácie že bakterialny rozpad plutiev je možné preliečiť aj Savom.
Autor:Ivan Krouský
Zjistil jsem, že koncentrace, při které ryby hynou, je asi 1 ml/10 l vody, koncentrace, kterou zpravidla dobře přečkají, je 1 ml/50, ' l vody A tuto koncentraci jsem začal užívat a ustálil si určitý postup. Přípravek SÁVO dávkuji z injekční stříkačky k výtokové Ambici filtru, aby
se rychle rozptýlil po celé nádrži. Když roztok ryby zasáhne, začnou usilovně plavat, snaží se uniknout, patrně chlór leptá jejich žábry. Ryby jeví známky otravy, když se koncentrace vyrovná, shluknou se do hejna zpravidla blízko hladiny a tam setrvají. Po 2 - 3 hodinách již chlór vyprchá a ryby se chovají normálně.
Co je ale podstatné - po 1 až 2 dnech zjistíme, že ryby mají krás­ně napnuté ploutve bez známek napadení bakteriemi. Jen u některých těžších případů je třeba proceduru druhý nebo i další dny opakovat. Nebývá to ale nutné, když bakteriální napa­dení ploutví včas rozpoznáme, neváháme s aplikací SAVO a nedovolíme tak infekci, aby se ^rozšířila. Jaké má tento způsob přednosti, je jasné. Jde o snadno dostupný a levný lék s překvapi­vou účinností, A ještě jedna věc -chlór beze zbytku vyprchá a nemusíme měnit vodu. Nevýhodou je, že se druhý den objeví mírné zakalení vody způsobené patrně úhynem nejen „zlých" bakterií, ale i bakterií nitrifikačních, které mají na život v akváriu příznivý vliv. Ale zákal je jen mírný, účinný filtr jej rychle zvládne a stav nitrifikačních bakterií se obnoví. Doporučovaná koncentrace SAVO může poškodit některé druhy rostlin, v případě aplikace do zarostlé nádrže to doporučuji předem vyzkoušet. Plži přežívají bez problémů. Možná, že preventivní použití SÁVO v prodejnách by předešlo rozpadům ploutví u gupky, na které si prodavači často stěžují, když mnozí dávají dávají ryby do nádrží, které jsou infikovány předchozí obsádkou,

http://www.aviaservis.cz/soukrome/o_ryb ... loutvi.htm

Zaujímalo by ma,či to niekto vyskúšal a aké sú jeho poznatky.
Vdaka

a aby si zabranil vysokej koncentracii na jednom mieste neskusal si to streknut do flasky z vodou a potom rozliat po akvarku aby si ich trosku nestresoval alebo im neublizoval..
shif6
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Jan 2011 03:33 am

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Mariok » 08 Jan 2011 13:41 pm

Sajky: No ak ti nestačí, že to vyskúšal p. Ivan Krouský, tak si poriadne neveriaci Tomáš. :P
Čo ti bráni vyskúšať si to osobne v 10l umelohmotnom vedre s bublifukom??? 1ml Savo Original/50l vody je 0,2ml/10l - to nadávkuješ aj umelohmotnou striekačkou za pár centov z lekárne.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod migu » 19 Okt 2011 15:57 pm

Ahojte. Chcem Vás poprosiť o radu. Bojujem s bakterialnim rozpadom plutiev už dobrý mesiac.
Najprv som liečil Tetra general tonic-om, po týždni som nasadil bactopur, skúšal som aj savo a teraz som konečne zohnal Terab AB od Aquaru. Všetko som dávkoval podľa návodu ale žiadne zlepšenie nebadám. Až po tom save sa to trošku stlmilo ale za pár dní už mali neonky opäť biele plutvy. V sobotu som vyčítal na nete dávkovanie na ten AB iné ako na fľaši tak skúšam. Pridal som 2 násobnú dávku a každý druhý deň vymením 1/3 vody a pridám adekvátne množstvo liečiva. Belavé zakončenia plutiev trošku ale ozaj iba trošku ustúpilo ale badám rozstrapkané plutvy aj u inej populácie. Som z toho na nervy bo napriek tomu že tam pchám toľké liečivá sa stále toho neviem zbaviť a aj počas liečby sa objavý iná bacterióza ( biely povlak okolo papuliek)

Nie je napadnutá celá populácia iba 9 ks neoniek a z tých už len 4 májú evidentne biele chvostové plutvy. Ostatné ryby sú OK len skalár má trošku rozstrapkané plutvy a 2 tetry červenohlavé majú biele papuľky.

Prosím poraďte mi čo mám urobiť. Nemám záujem tie neonky poslať predčasne pá pá.
migu
 
Príspevky: 16
Založený: 08 Sep 2011 17:15 pm

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Mariok » 19 Okt 2011 18:28 pm

10l umelohmotné vedro, ohrievač, bublifuk - lepšie zabehnutý, a do hneda zafarbiť vodu humínmi napr. jelšové šištice, torumin, aquahum... chémiu vyhoď, keď to doteraz nezabralo už nezaberie.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod migu » 19 Okt 2011 20:31 pm

Ahoj.
Takže liečebne akva objem cca 12l 50w ohrievač mám. Vzduchovací motorček aj s kameňom mám tiež. Stačí alebo mám kúpiť aj bublifuk? Nazbierať šištice a urobiť výluh alebo ich tám mám len tak dať?
migu
 
Príspevky: 16
Založený: 08 Sep 2011 17:15 pm

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Leyona » 23 Okt 2011 16:17 pm

moja bojovnica mala bakretialny rozpad plutiev a pouzil som Bactopour Direct od SERY a je velmi ucinny . :)
Leyona
 
Príspevky: 53
Obrázky: 0
Založený: 11 Mar 2011 16:09 pm

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod lubosmihula » 19 Sep 2012 18:09 pm

Chcem sa aj ja podeliť s mojou skúsenosťou s týmto parazitom.
Mám 70 litrové akvárko (čistý objem) a v ňom cca pol roka 10 kaprozúbiek veľkookých a nezistený počet krevietiek (neocaridina red chery), no odhadujem tak okolo 50 - 60 ks.
Všetko sa to začalo kúpou 10 ks neónka červená. Zhruba po 3 dňoch sa na chvostových plutvách "všetkých neóniek" (a len neóniek) objavil biely lem a začali sa im strapatiť chvosty. Na nete som sa dočítal, že to môže byť bakteriálny rozpad plutiev. Konkrétne v tejto téme som našiel radu "SAVO" a tak som v tu uvedenom pomere pridal do akvária SAVO v pomere 1ml/50 l vody. Ten istý pomer je odporúčaný v návode na použitie na fľaši SAVA.
Po aplikácii SAVA sa akoby v akváriu zastavil čas. Rybky sa hýbali na mieste, rýchlo dýchali žiabrami a mali stiahnuté plutvy.
Krevetky prestali "pracovať" úplne sa prestali hýbať až ma zalial pot, že som ich odpravil. No nechal som to tak a čakal.
Po niejakých 40 minútach sa všetko vrátilo do normálu a mne poriadne odľahlo.
Výsledky môjho zásahu som nespozoroval hneď, ale po 3 dňoch som začal pozorovať, že sa neónkam začínajú pekne zrastať plutvy.
Niektorým jedincom skôr, u iných som pochyboval či savo zabralo.
Chcel som kúru zopakovať, ale ktovie či by takýto šok opätovne zvládly krevetky a tak som SAVO už neaplikoval.
A vyplatilo sa. Nakoniec sa všetky rybky z toho dostali a dnes (niečo vyše 11 dní ) majú všetky rybky krásne zdravé plutvy.
U krevetiek som nespozoroval žiaden úhyn - teda straty na životoch.
Okrem toho všetkého čo tu uvádzam som vo vodnom stĺpci spozoroval podochnutých červíkov bielej farby hrubých ako nitka na šitie a dlhých cca 0,8 - 1 cm. Odnekiaľ ich filter rozvýril - to bolo zhruba 1 hodinu po aplikácii sava.
Ani som nevedel, že také niečo v akváriu mám.

Výhody SAVA sú, že vyprchá z vody samo ako uvádza tu spomínaný autor najneskôr do 3 hodín - nezotane tam nič.

Použitím sava som usmrtil aj užitočné baktérie vo filtry a preto som hneď na druhý deň aplikoval do vody nitrifikačné baktérie od jedného z komerčných výrobcov. (Ide o výrobok na zneškodnenie NO2 a NH4, NH3) Možno by sa to stabilizovalo samo, ale radšej som nič nenechával na náhodu. Mám plné aq rýb a amoniak by mohol rýchlo stúpnuť na nebezpečnú hodnotu.

Som rád, že som nestrácal čas s rôznymi liečivami a začal som terapiu čím skôr.
Doležité však je správne rozpoznať chorobu a začať čím skôr.
Záverom chcem aj dodať, že predajňa mala rybky zdravé a sú zdravé dodnes, čiže nákazu (parazita) som mal s najväčšou pravdepodobnosťou ja. U týchto rybiek prepukla stresom z prepravy, zo zmeny parametrov vody a pod. kedy sa mohol oslabiť imunitný systém a choroba prevládla.

Toľko moja skúsenosť s touto chorobou
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod ohrgitterwels » 02 Nov 2012 15:02 pm

Neviem, ci som v obraze - co sa mysli tym SAVOm? ten bezny tekuty cistiaci prostriedok ??
alebo nieco ine?
ohrgitterwels
 
Príspevky: 1
Založený: 02 Nov 2012 14:57 pm

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod triscene » 02 Nov 2012 15:03 pm

presne tak...
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod sappa » 02 Nov 2012 15:11 pm

to savo co je na studne nie tie co su s aromami a podobne
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod tillox » 18 Nov 2012 12:55 pm

zdravim,
som zacinajuci akvarista a trosku ma pochytila panika - asi to vacsina z vas pozna ked pridu v zaciatkoch prve necakane problemy. moje akva je tu: rybkovo-54l-t14640.html
Mam problem so zacinajucim rozpadom plutiev u dvoch gupiek (celkovo mam 3 samce). Kupil som ich s krasnymi plutvami a postupne sa im konce rozstrapatili a uz aj kusky chybaju (akoby odhryznute). ako som cital tuto temu + ine na nete o rozpade plutiev, tak SAVO (pomer 1ml sava na 50l vody) sa javi ako optimalne riesenie.
Avsak bojim sa ho tam dat vzhladom na to ze akva je zalozene pred mesiacom a pol su tam 4x sakura krevetky, 1x rak CPO a 2x prisavnici Otocinclus affinis. Myslite ze sa nemusim bat (o tvory, o rastlinky a o akva ako celok...) a mam problem riesit cim skor?
dakujem za pomoc.
tillox
 
Príspevky: 23
Obrázky: 1
Založený: 21 Sep 2011 21:20 pm
Bydlisko: Zilina

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Milan666 » 18 Nov 2012 14:06 pm

No a teraz pochopíš prečo mi vadili tie zábehové rybky, vidíš doplatili na to. Žiadné zábehové rybky neexistujú, iba ak jednorázovky a to je na tom to smutné, takže laboratorné jednorazovky.
Skús dať do karantenného akva a použi niečo komerčné, savo by som nedával.
Skús ešte nájsť hore v kolonke "členovia" nick "lubosmihula" on liečil savom úspešne, tada aspoň tak sa vyjadroval
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod dedojozef » 18 Nov 2012 14:19 pm

Viem čo dokáže Savo a keď si predstavím použitie v akváriu, mám z toho husiu kožu. Možno v tom správnom pomere, ale aj tak je to riadna chémia.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Mariok » 19 Nov 2012 22:51 pm

Kto sa bojí, nesmie do lesa!
Savo (klasik na dezinfekciu pitnej vody, studní) 1ml/50l mám na BRP úspešne odskúšané na gupkách a bojovniciach v plne zariadenej nádrži (strk, piesok, husto zarastené rastlinami.).
Neocaridiny to prečkali bez ujmy tiež.
Vyššie koncentrácie sú ale veľmi nebezpečné, mnohonásobne predávkované Savo (chlór) použité pri dezinfekcii zanedbanej nádrže mi krevetky odpísalo, hoci boli vo vetranej izbe, dočasne prelovené vo vedre cca 1m od dezinfikovanej nádrže. Takže je to pravda, s chémiou treba VEĽMI opatrne!!! (ale dá sa :-))
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod dedojozef » 19 Nov 2012 23:00 pm

Ja lama :), čo je BRP?
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Mariok » 20 Nov 2012 00:08 am

Nebol si na vojne, však? :-)
Bakteriálny Rozpad Plutiev.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod dedojozef » 20 Nov 2012 00:11 am

Mariok napísal:Nebol si na vojne, však? :-)

To bolo dobré 8) :D
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.