J - detské akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Nov 2012 11:06 am

Keďže tu na tomto fóre už dosť dlho prispievam do kadejakých tém, tak som sa rozhodol že nastal čas aby som predstavil aj jeden z mojich výtvorov - 100l akvárium v detskej izbe. Decká ho dostali ako darček k narodeninám/meninám. Myslím že im to pekne oživilo izbu.
Parametre:
Akvárium - MP80 z Hornbachu - 80x35x35 (výška je o nejaký cm väčšia kvôli výstuhovej lyšte - po lyštu by to malo byť tých 35cm) s originálnym policovým stolíkom.
Svetlo - 2x18W, žiarivky som nechal pôvodné (zatial som nenašiel dôvod na zmenu). Svietim 6:45 - 8:30 (pracovné dni) a 15:00 - 21:45 (každý deň).
Filter - Eheim biopwer 200. Mmožno by stačil aj nižší model, ale trochu predimenzovať filtráciu nikdy nie je na škodu. Na výtoku ho mám priškrtený. Zatial bez výhrad.
Ohrievač -Jäger. Teplota sa drží na cca 25 stupňov aj keď ho mám nastavený na menej. Zrejme svoje robí kapotáž zo svetlom.
Teplomer - klasický sklenený s prísavkou.
Substrát - jemný kremičitý štrk z Hornbachu (hnusne drahý - ale keď som sa do neho zamiloval, tak niet čo riešiť :) ) + trochu hrubšieho s vlastných zásob na spestrenie (nech to nepôsobí moc sterilne).
Rastliny - čo viem ako tak spolahlivo určiť sú Microsorium (asi tri druhy), Anubias, Vesicularia a čo len predpokladám tak je tam zrejme nejaká Hygrophila, Ludwigia a Sagitaria (Valissneria?). Nie som rastlinkár, tak to moc neriešim. Žiadne hnojenie, ani CO.
Ryby - 11x Paracheirodon innesi, 3x Ramirezi (pravdepodobne samce), 4x Otocinclus (fantastické čističe!) a 4x C. nannus. Ešte chcem dokúpiť na spestrenie malý húfik drobných tetier - pravdepodobne H. amandae. Množstvo rýb je už dosť na hrane, ale myslím že by tých pár drobných tetier ešte malo akvárko zvládnuť.
Akváriu má cca 2 mesiace. Pri zakladaní som použil nejaký materiál, vodu a bordel z 200l akvárka pre urýchlenie zábehu. Ryby už stihli (našťastie)úspešne prežiť krupičku. Horšie dopadli rastliny. Neviem či im uškodila zvýšená teplota, alebo sol (pri liečbe krupičky), prípadne ich kombinácia, ale takmer všetky trávy (Sagitaria?, Valissneria?) odišli (rozpadli sa) a Hygrophile opadali skoro všetky väčšie listy. Predtým všetko rástlo v pohode. Nejaké "trávy" som potom dosadil z 200ky, niektoré sa ešte spamätali (spamätávajú). Asi ešte nejaké burinky dokúpim na Akvazime.
Niektorí si ma možno pamätáte s diskusií ohladom setov versus "skladačky". Keďže už dve vlastné "zbúchaniny" mám, tak si dovolím malé porovnanie a recenziu. Takže - ten set vyzerá dizajnovo podstatne lepšie. Po praktickej stránkeby mám snáď drobné výhrady ku krytu - pri väčších zásahoch do akvária (odaklovanie, čistenie filtra, sadenie rastlín a pod.) ho musím zložiť, pričom sa z neho doslova leje nakondenzovaná voda. Našťastie je to len raz do týždňa, a už mám na to vypracovaný systém. Prekvapilo ma že je to svetlo ešte stará klasika (štartér). Čakal som že tam bude predradník. Nikde som na túto informáciu nenarazil.
Snáď som na nič dôležité nezabudol.
Prílohy
MP.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Fatimka » 15 Nov 2012 11:10 am

Čo tak ešte foto akvárka?
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Nov 2012 11:16 am

Takže ešte nejaké čerstvé foto - trochu bojujem s vkladaním, takže trpezlivosť prosím.
Prílohy
100_zmen.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Nov 2012 11:22 am

Ešte foto ramirezky. Kŕmime stiedavo vločkami a granulami - oboje kúpené a namiešané na akvaburze (asi Sera), jeden deň pauza. Raz za týždeň, dva (podla toho či si spomeniem) kocka mrazeného (artémia, koretra a pod.).
PS. Dajú sa tu dať viac fotiek do jednoho príspevku? Predpokladám že áno, len som neprišiel na to ako.
Prílohy
100_ramzm.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Luker13 » 15 Nov 2012 11:51 am

ak su ryby aj deti spokojne, tak je vsetko v pohode :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Vlado21 » 15 Nov 2012 11:54 am

pekne "detske" akvarium! Tusim mame rovnaky set, teda ak aj tento je s panoramatickym sklom, len ja mam iny filter (Pickup 2012). Sagittaria je nezmar, mohla jej uskodit sol, ak bola vo vyssej koncentracii, ale mohla spolu s hygrophilou odist aj na nedostatok zivin (tieto druhy extremne rychlo rastu). Svetlo nepotrebuju specialne, staci im ake mas, len odporucam podlepit kryt foliou alebo ALU-paskou, pridas tak 20-30% svietivosti navyse za symbolicky peniaz... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Barbora =) » 15 Nov 2012 12:06 pm

Veľmi pekné akvárium. :D
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Nov 2012 12:20 pm

Dík všetkým za kladné komentáre.

Vlado21: bolo to určite tou solou a teplotou (a niekolkými dňami nesvietenia kvôli liečivu). Dovtedy bolo všetko OK a až vtedy nastal zlom. Tie "trávy" čo som dosadil potom žijú bezproblémovo, takže živinami to nebude. Zo svetlom nepociťujem potrebu niečo robiť, ale vďaka za radu. Možno časom. A nie je to "vypuklý" set - je to rovná klasika. Ja tieto obliny nejak nemusím.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod triscene » 15 Nov 2012 12:52 pm

pri prvom pozreti nazvu tak ma napadlo ze uf...musim byt pripraveny na nejaky hrad, farebny strk a ine vysady detskych akvarii a potom ked som uvidel o co ide tak ze wow, normalny rodic co sa snazi ucit dieta tomu ako to v prirode vyzera :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Vlado21 » 15 Nov 2012 13:01 pm

j, skor teda tou solou. Sagittaria aj Hygrophila maju radsej mierne kyslu vodu. Vsak ich skus nasadit opat, su relativne lahko zohnatelne, a uvidis, ak nebude dalsia slana kura... :wink:
K vypuklosti, nie je vypuklost ako vypuklost, zalezi aj na polomere zagulatenia skla, celkovom objeme akva, kvalite spracovania skla, atd.. Ked som pozeral v predajni nejake polske sety (naplnene vodou), tahali mi neprijemne oci (ako keby som pozeral do vody cez zavaraninovy pohar), ale tento Eheim je pohodicka, kupil by som ho aj v buducnosti... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Nov 2012 13:06 pm

Vlado21: OK. Je to vec osobného vkusu. Mňa to zatial neoslovilo. Možno som mal šťastie iba na tie "polské".
triscene: však som aj ten názov myslel ako takú malú provokáciu (aj keď doslovne sedí) :wink:
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod jiri sajar » 15 Nov 2012 13:28 pm

ja osobne nádrže s tvarovaným čelným sklom neobľubujem, no tato nádrž je pekná s podarená (v pozitívnom zmysle slova :pivo:) deťom určite prinesie veľa radosti a čo to sa na nich pri starostlivosti o akva (aspoň dúfam, že ich do starostlivosti o nádrž aktívne zapájaš) nalepí, lebo veľa dnešných detí je akoby odtrhnutých od prírody a podľa toho aj vyzerá ich správanie voči iným živým tvorom ale neskôr často aj k ostatným ľuďom ....
nech sa darí, a nech, okrem teba, sa medzi milovníkov akvaristiky sa zaradia aj tvoje deti... :pivo:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Fatimka » 15 Nov 2012 13:32 pm

Jáj keby mne kúpili do detskej takéto akva, to by som bola tak spokojná že až :-) Pekné ozaj
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Nov 2012 13:46 pm

jiri sajar: dík. Čo sa starostlivosti týka - zatial na nich nechávam iba kŕmenie (pod mojim dohladom) a vypúšťanie nových rýb (tak isto pod mojim dohladom). Ale dúfam že postupne prevezmú po mne štafetu. Ešte majú čas. Ale určite ich budem čo najviac zapájať do procesu.
Čo sa odtrhnutosti od prírody týka - to našim deťom nehrozí. Napríklad: toto leto sme ich zobrali prvý krát k moru. Ono nie že by tam bolo málo prírody (juh chorvátska), ale zo začiatku dosť reptali že by radšej išli niekam do našich hôr, až postupne prišli na chuť aj moru a ku koncu sme z detí vídali iba dva šnorchle motajúce sa okolo pobrežných skál :) .
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Vlado21 » 15 Nov 2012 14:21 pm

jj, rovnako u nas, ja som nasu starsiu naucil plavat v Chorvatsku tak, ze som jej nasadil detske potapacske okuliare a neskor aj snorchel. Bolo kratke obdobie, ze iba splyvala pod vodou a "standardne" plavat nechcela, ale to sme rychlo prekonali. Rovnaky sposob planujem aplikovat aj u mladsej... :roll:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Milan666 » 15 Nov 2012 18:33 pm

Chýba mi tam po akej dobe si dal rybky, zrejme si to neriešil, keďže niečo si použil z akvária iného.
Ale ináč ti vzdával hold, konečne realistický začiatok, nielen ja sa teším, ale aj príroda určite. Nech sa darí rodičom tvojich detí, pretože udávajú správny príklad, príklad živý a nie......, držím palce celej rodinke a teším sa s vami
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Nov 2012 20:39 pm

Milan666: Prvé ryby som dal z tretieho akvárka na zábeh cca po necelých dvoch týždňoch, tie tam boli dva týždne, potom som postupne pridával až do terajšieho stavu. Zatial žiadne úhyny. Ako som už písal - ešte chcem dokúpiť malý húfik H. amandae a to bude konečný stav. Ešte som zabudol spomenúť že sa tam motá aj zopár slimákov "heleniek", nech je výpočet živočíchov uzavretý.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Dusky » 15 Nov 2012 21:19 pm

pekne, celkom sa mi to paci, ale zmenil by som strk, trochu to tam kazi, a tie kamene nejake ine, resp. tie okruzliaky keby neboli na nich ta riasa mozno by boli krajsie, ale neladia so strkom, a trochu ukocirovat tu hygrophilu, inak kombinacia rybiek super, celkovy dojem akvaria je na zaciatok velmi dobry
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 16 Nov 2012 07:31 am

Dusky: Práve že ten štrk sa mi neskutočne páči (inak by som za neho asi nedal 30E :roll: ). Len som ho ešte trochu dosypal hrubšou frakciou, nech to nevyzerá tak sterilne. Tá prvá fotka nie je práve najvydarenejšia, vyšlo to všetko nejak moc kriklavé. Dávam ešte jednu detailnejšiu fotku - snáď sa s nej bude dať urobiť lepšia predstava. Čo sa zariasených šutrákov týka - tie som tam dal schválne z velkého akvárka. Všade píšu že neónkam najviac svedčí tmavšie dno (tmavší, prirodzene vyzerajúci štrk som nezohnal) a dekorácie (čo podla mňa tie zariasené a zasajrajtené kamene tiež spĺňajú). A ako si si už mohol všimnúť, nemám rád sterilne pôsobiace akváriá. Trochu neusporiadanosti, sajrajtu a porušenia pravidiel "správneho" layoutu nezaškodí.
Prílohy
trk.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Dusky » 18 Nov 2012 22:30 pm

ten strk nie je skaredy, to je len moj nazor, ja som dal jemny prirodzeny strk frakcia 0.8 mm len kvoli panciernickom
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Barbora =) » 19 Nov 2012 20:22 pm

Mne sa ten štrk naopak páči - hlavne v kombinácii s tým s väčšou frakciou - pôsobí to ako potôčik - aspoň na mňa.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 20 Nov 2012 08:50 am

Barbora =) : Dík. Veď o tom to je. Keď sa túlam po prírode tak si všímam detaily. A jedným z poznatkov je že som nikde nevidel celkom homogény substrát. Všade, aj na pieskovom či bahnitom dne, boli aj nejaké menšie ši väčšie kamienky, kadejaké úlomky a neviem čo ešte (a to nehovorím o pneumatikách a tomu podobných veciach čo "skrášlujú" naše toky :evil: ). Preto som tam domiešal ten hrubší štrk. Tým samozrejme nechcem povedať že to akvárko je nejaká dokonalá napodobenina prírody, od toho má ďaleko (na to sú tu iní experti), ale trochu sa tomu aspoň zhruba snažím priblížiť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Dusky » 20 Nov 2012 21:55 pm

hej to mas pravdu ze u nas nie je jednotvarny strk, ale pozri si biotop amazonie, presne odtial pochadzaju tvoje rybky, typicky pre tento biotop je cisty jemny hnedy strk, korene dreva atd. ale samozrejme akvarko je pekne,len tak dalej drzim palce :)
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 21 Nov 2012 08:34 am

Dusky: O presné napodobenie biotopu som sa samozrejme ani nepokúšal (na to som ešte nedorástol :) ), viď napríklad skladbu rastlín. Ale pri rybách sa snažím držať aspoň kontinentu (a samozrejme podobných nárokov na prostredie). Napr. pri malawi som nemal ancistrusy (čo som vela krát u ludí videl), ale zato som tam mal synodontisy, ktoré pokial viem žijú v riekach, aj keď v zhruba v rovnakej oblasti. Spolunažívali bez problémov.
A čo sa biotopu amazonie týka - zopár dokumentov mám pozretých, ale nemám pocit že by tam bolo nejak extra homogénne dno, teda pokial ho bolo pre sajrajt vôbec vidieť. Zrejme sa nájde aj také, ale pri tak velkej a dlhej rieke to musí byť pestrá škála rôznych variant, nehovoriac o tom keď je čas povodní. Ale to už moc teoretizujem. Ďakujem za držanie palcov.

P.S. - novinkou zo života akvária sú polypy. Všimol som si miniatúrne biele bodky na prednom skle a pod lupou som identifikoval malé (tak do 0,5mm) potvorky s ramenami. Zatial ich neriešim. Akurát som pred odkalovaním utrel sklo hubkou. Už som ich niekedy dávno mal v inom akváriu a zmizli sami od seba, tak to hádam bude mať podobný priebeh. Uvidím. A možno majú otíci spestrenie jedálničku.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.