Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 16 Nov 2012 18:49 pm

Tak po 5-tyzdnovom snazeni, som konecne dospel k zaveru svoje prace. Konecne som osadil akva, ktore sme si kupili do obyvacky. I napriek jeho rastlinkarmi neuznavaneho tvaru, som sa rozhodol z neho spravit rastlinne akva.
Rozmery:
technicky objem 190litrov.
dlzka strany 72cm,
hlbka: 50cm
priestorova hlbka od rohu k celnemu sklu 72cm.
Kryt som vyrobil uplne novy, a nahradil tym povodnych 36W, za novych 200W+. Pouzite reflektory od fy.reflekta.

Dno je tvorene hagen strkom 1-2mm, pod nim Tetra complete substrate 2,8kg+Sera floredepot 2,4kg+osmocote 3-4M, 80g. Koren je prirodny, najdeny pri vode. Jeho fotka: gallery/ostatne-a5/prechadzka-za-korenom-p43854.html
Filter Eheim 2080
CO2 set: 6kg flasa, redukcak, EMG ventil, reaktor vlastnej vyroby.
Hnojenie: na zaciatok EI metoda, s postupnym uberanim a pridavanim podla testov.

RASTLINY:
Pogostemon erectus
Blyxa japonica
Eustralis sp.
Staurogyne repens
Ludvigia peruensis
Rotala rotundifolia
Cryptocoryne wendi
Microsorium pteropus Windelov
Nesaea sp. "Red leaved"
Egeria densa ( nazaciatok)

Zatial budem hnojit polovicnymi davkami, CO2 davkujem 24hodin denne podla DC tak 25mg/l. Svietenie som zacal na 6tich hodinach 96W, v ramci ktorych som pridal este na tri hodiny dalsich 36W. Planujem este doplnenie nejakeho machu, Idealne monosolenium, ak zozeniem. Rybky ziadne. Mozno po vianociach, nejake razborky. Z dalsich planov by som este rad zakupil PH controller, nech mam CO2 pod kontrolou.
Je to moje prve vacsie akva, kde je vyslovene zamer mat rastlinne akva. Jedno male 85litrove uz mam , vid galerka.
Za rastlinky dakujem Figaro-vi, za cenne rady Chnurovi. Za trpezliviost mojej polovicke, ktora si to cele vymyslela a je mojim najstalejsim fanusikom. A za vedomosti, ktore mam, Vam vsetkym, ktorí ste mi boli napomocní a poradní.

Nie som si uplne isty svojimi krokmi co sa tyka svietenia a hnojenia v zabehu. Prosim o Vase nazory. Dakujem.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Reklama

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Snoopy » 16 Nov 2012 19:00 pm

Niesom "hoden" toto akva nejako hodnotiť a komentovať, samozrejme tým nemyslím že je škaredé. :) Len si myslím že toho koreňa je strašná škoda.. ale to je len môj názor. samozrejme držím palce a nech to rastie :)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod doors010 » 17 Nov 2012 00:14 am

myslim ze caiman chcel kupit ten koren a asi vedel aj preco :arrow: 8) to najlepsie co na nom bolo si odrezal 8)
dalsia vec co je skoda je podla mna zle zvoleny typ akvaria na nature stayle...skoda no ...ale tak drzim palce... 8)
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Ajven » 17 Nov 2012 00:30 am

Vsetko OK, len ten koren, to muselo byt aj kopec roboty to takto "dorezat" Preco ?
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 17 Nov 2012 01:55 am

co vam mam odpovedat na take otazky? Korena mi luto nie je, mam doma dalsie pekne kusky a verim, ze ked sa pojdem este dvakrat prejst, najdem dalsie. Moze to tak vyzerat, ze to najlepsie slo z toho korena dole, ale kto z Vas ho videl a osahal si ho? Vsetky tenke a zaujimave konariky, ktore na nom boli, boli uz nacate hnilobou a makke. Preto sli prec. Z torza co ostalo, som pouzil takmer vsetko, par kuskov mam este namocenych vo vedre. Uvidim co s nimi. Mozno si vymyslim este nejake minicko. Koren som si orezal presne tak, aby splnal moju predstavu. Velku cast, ktoru som z neho odrezal, som pouzil ako "druhe poschodie". Zamerom je nechat to zarast tak, aby to nebolo rusive.

doors, zle zvoleny typ. Akva som kupil ako set, z druhej ruky. Mne sa paci a zvysok nechavam na mojej hlave a (ne)sikovnosti. Myslim, ze voda bude rovnako tekuta vo vsetkych typoch akvaria. Ako som spominal v uvode, viem, ze mnohí nedokazu takyto tvar akvaria prehltnut, ale holt, bol to moj vyber a moje rozhodnutie posunut sa v akvaristike dalej. Jeho tvar mi neberie nic na skusenostiach, ktore ziskam. Od zaciatku to bola komplikovana cesta. Velmi komplikovana a premyslel som ju este skor, nez som mal akva doma. Uz len napchat do tak maleho krytu svetlo, ma stalo hodne premyslania. Isteze by bolo jednoduchsie urobit si skrinku obdlznikoveho tvaru, na to dat obdlznikove akva spravnej dlzky podla trubic a zit jednoduchy zivot. Nuz asi to chcel osud inak. Nebojim sa toho tvaru, aj ked dava omnoho menej moznosti layout-u ako klasicke tvary. Som si toho vedomý. Aj tak mi to akvarko robi radost a dufam, ze aj bude. To je predsa cielom kazdeho konicka, nie? Ak si budem moct za rok sadnut pred akva a pozerat sa dnu s usmevom na tvari, bude to presne to, za cim idem uz dnes.

ale bol by som radsej, keby tato debata namiesto toho, aby som tu obhajoval svoje kroky, ktore uz aj tak nevratim a ani vratit nechcem, smerovala skor dalej. Ako som pisal, je to moje prve vacsie akva, (pre niekoho smiesne male) a tak som vdacny za kazdu radu, ktora ma posunie vpred.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Ajven » 17 Nov 2012 07:50 am

Ber to ako normalnu zvedavost. Orezanie kvoli hnilobe chapem, povodne som myslel, ze sa to nezmestilo do akva. Urcite chapes, ze tie rezy nevyzeraju celkom prirodzene. Myslim, ze krok vpred by bolo zamaskovanie tych ostrych rezov nozikom do stratena.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 17 Nov 2012 08:28 am

ajven, verim, ze sa mi podari tie rezy zamaskovat casom machom a rastlinkami. Dnes na burze by som chcel nieco pozriet. nejake taxyphillum. Zahanam aj monosolenium. neviem ktory z machov by bol najvhodnejsi (kedze to bude pramio na svetle a pred vystupov filtra (silny pohyb vody)).
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod doors010 » 17 Nov 2012 10:25 am

hoopy neber zle to co som ti pisal vyssie bolo to len z mojho uhla pohladu...ja drzim palce kazdeme ktory sa snazi vytvorit nature akvarium takze aj tebe....nech sa dari
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 17 Nov 2012 14:16 pm

neberiem to zle, dik za reakciu. snad som koren obhajil.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Figaro » 17 Nov 2012 17:35 pm

Veľmi pekne urobené, nič by som tam už nemenil.
Akú tam máš farbu svetla ?
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 17 Nov 2012 17:49 pm

dakujem figaro. 4x6500K, 2x4000K, 1x2700K (dekoracia na vecer)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Figaro » 17 Nov 2012 18:16 pm

hm.... dosť tam toho je, taký výkon aj s použitím kvalitných reflektorov musí riadne žiariť :pivo:
Špeciálky si nezvažoval, ešte viac by Ti zvýraznili farby.... ale aj teraz to je veľmi pekné.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 17 Nov 2012 18:43 pm

nezvazoval som kupit nic speci. Kupujem to vo velkosklade ,cca á 3€. T5 24W (55cm). Proritne je pre mna to zabehnut a udrzat v kondicii, potom mozno budem uvazovat aj nad speci ziarivkami. Skoda, ze to fotak nevie zachytit tak, ako to vidim ja. :-)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 18 Nov 2012 15:29 pm

tak trosku v teplejsich farbach, male zmeny v rastlinkach. pribudol anubias congensis, este par kuskov ludvigia peruensis, microsorium pt. windelow sa uvolnilo a putuje po akva. teraz skoncil tu vpredu na koreni. Az budem menit vodu, nieco s tym vymyslim. mozno pojde von. nejak mi nie je sympaticka ta rastlika.

Obrázok
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Milan666 » 18 Nov 2012 18:32 pm

No mne sa to lúbi aj keď to predné sklo skresľuje
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Giftzahn » 23 Nov 2012 15:44 pm

njn, pekny "akva-trojuholnik" ...aj ked mne sa tieto cudne geometricke tvary akvariek teda vobec nepacia ... ale rozhodne si ten svoj trigon pekne rozbehol ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod nitro » 23 Nov 2012 23:45 pm

Mne sa to paci... Pride mi to take celkom neopozerane , drzim palec - budem sledovat
nitro
 
Príspevky: 17
Založený: 20 Nov 2012 22:32 pm

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod chnuro » 24 Nov 2012 12:42 pm

hooopy napísal:...Skoda, ze to fotak nevie zachytit tak, ako to vidim ja. :-)

Tak takuto vetu by som od teba nikdy necakal.

Ta diskusia na zaciatku o dorezanom koreni moze sice sklamat, ale ja som videl najskor fotku akvaria a az po nejakej dobe som si opäť otvoril koreň z galérie. Preto sa mi ten koren nezdal az tak katastrofalny. Teraz chapem, ako vznikla ta diskusia. Ja by som tomu dal cas a nechal machy spravit svoje. Myslím, že po čase si nik neuvedomí, aký tam bol na začiatku koreň. Možno si časom nik neuvedomí, že tam je vôbec koreň :-)

@all - hoopyho som mal moznost spoznat aj osobne a medzi casom sledovat snazenie od kúpy akvária az po zalozenie a musím ho pochváliť. Keby každý začiatočník takto prahol po vedomostiach a takto poctivo čítal, tak tento portál vyzerá úplne inak. To, čo sa naučil pri zakladaní tohto akvária nemá odomňa, to si vymýšľa, jemu stačí ukázať smer.
btw: pred tým tvarom akvária som ho varoval aj ja :-). Ale pokial su niekde zanedbane rastliny a udrzba, tak nepomoze ani akvarium z neviem akeho skla. Takze ak sa o to bude starat, tak casom sa tu budu riesit uplne ine veci, ako dorezany koren a oble predne sklo.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 26 Nov 2012 17:17 pm

tri dni som nebol doma a po prichode hroza. V akvariu hotova prednaska o riase.
Blyxa asi nieje velmi vesela z novo zalozeneho akva. Ostatne rastlinky vcelku idu, rozbiehaju sa. Mam dojem , ze je to moment kedy by som mohol spravit prve testy a zacat s hnojenim. Rano som pridal prvykrat mikro. Dal som davku ako do mojej 85ky. cize cca polovicna , ale kedze este nemam urobene testy, viac davat nechcem. Vodu som doteraz vymienal kazdy treti den. najviac ma trapi riasa, ktoru som nikdy nevidel ani v mojich starsich akva, vid video na utube.

http://www.youtube.com/watch?v=GK78znBH ... e=youtu.be

K riase na videu. ak sa jej dotknem , rozpadava sa na drobne kusky. je tazko ju odstranit.
Najvacsi problem ale asi je, ze mi odisiel redukcny ventil, takze som teraz na co-čku len do zvona, hoci pol litroveho. Rozpusti sa za cca 1,5hod. Novy redukcak je na ceste. Ubral som na svetle kvoli ubytku CO2 na 4hodiny 0,6W. to som urobil este v piatok, hned ako odisiel redukcak.
Okrem blyxy, ostatne rastlinky ma tesia. trosku horsie je na tom pogostemon helferi, ktorych tam mam par kuskov. Stare listky mu odhnivaju, nove su zelene a rašia pomaly von. Stare som odstranil, necham priestor novym, uvidime ako to pojde. s blyxou zatial cakam. Sprievodne problemy s CO2 to vsetko len komplikuju. Nemozem dostatocne svietit a navyse ta riasa.
Prudenie je dobre, myslis ze az az. V akva nie je rastlinka, ktora by nemala pohyb.
Staurogyne repens ma kopu novych listkov, taha sa hore. Necham ho samozrejme este, potom dostane zastrih. ale to mas este cas. Co s tou riasou ? NO2 nemeratelne. ostatne testy po zhasnuti svetla za par hodin.
dal som na korene monosolenium tenerum, ale po troch dnoch v nom bolo nieco ako vlasocnicova riasa, hnusna skareda zelena. Tak som to vyhodil. nic menej, jeho casti tak ci tak ostali kade tade po akva. nikdy viac. Nahradil som ho javskym machom, no neviem. nejako sa mi tie machy nepozdavaju. Drzia v sebe kopu humusu.
aktualne foto:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

celkovy pohlad vo vacsom
Obrázok
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod hooopy » 26 Nov 2012 17:46 pm

takze testy:
NO3 - 5mg/l
PO4 - 1,0mg/l
Fe - 0,1mg/l
ako som pisal vyssie. doteraz som do vody nic nepridaval. Dnes rano prvykrat mikro (plantex + MgSO4). Tak, aby tyzdenna davka bola Fe 0,3mg/l a Mg 3,0mg/l podla kalkulacky. Mudrejsi budem na konci tyzdna, co nameram vo vode. Neviem ako to bude presne, pretoze stale neviem, ci ma pokracovat vo vymene vody kazdy treti den.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2012 18:16 pm

Fúúúúú, sinica jak sviňa, zhasnúť zatieniť, mohol niečo pridať aj ten koreň, ktovie čo sa robí v jeho vnútri
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Sunkafit » 26 Nov 2012 18:21 pm

HM no neviem ja tam nejak sinicu nevidím skor to je cleptophora či ako sa to píše
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2012 18:29 pm

Obrázok č.5, teda aj sinica
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Trigon 190- rastlinné "nature" akvárium.

Odoslaťod Sunkafit » 26 Nov 2012 18:40 pm

no ano myslíš to na tom koreni....neviem je taká nejaka nemastna neslana na sinicu :D vyzerá prirodzene nejak na tom koreni
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.