Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]



Všetko okolo akvarijných rýb

Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod PatrikGalantny » 18 Nov 2012 20:49 pm

Zdravim
Asi pol roka mam zalozene akva (65 l) a mam tam guramy bozkavajuce (3kusy) Avsak chcel som toto akva nejako obohatit inými druhmi, no docital som sa ze tieto ryby dorastaju do celkom slusnej dlzky (co som na zaciatku envedel nakolko som ich dostal od kamarata) Som tak trochu laik do tychto veci preto by som potreboval radu co mam robit :D Lebo si neviem dat rady.

Zaroven sa chcem spytat nesuvisiac s predoslou otazkou ci do 6 litroveho akva je potrebny filter ak tam planujem mat len jednu rybu dakujem
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Reklama

Gurama bozkavajuca

Odoslaťod Snoopy » 18 Nov 2012 20:53 pm

Skus pouzit google co sa tej tvojej rybky tyka.. A do 6L? To myslis vazne?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod PatrikGalantny » 18 Nov 2012 20:56 pm

popravde som tam toho vela nenasiel o tejto rybe preto sa pytam tu. A hej myslim vazne lebo ista predavacka mi tvrdila ze ano a na nete som tiez cital niekde pisu ze hej nikde ze nie tak neviem ak tam maju byt napriklad rastliny tak to potrebuje kyslik ci ?
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Gurama bozkavajuca

Odoslaťod Snoopy » 18 Nov 2012 21:06 pm

http://rybicky.net/atlasryb/cichavec_libajici


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod PatrikGalantny » 18 Nov 2012 21:09 pm

no v poriadku to som čítal aj ja zas až taky pako niesom :D Ale to nie je odpoved na moju otazku
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Gurama bozkavajuca

Odoslaťod Snoopy » 18 Nov 2012 21:12 pm

Kup si vacsie akvarium alebo ryby niekomu podaruj. Co by si chcel s nimi robit??


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod PatrikGalantny » 18 Nov 2012 21:30 pm

Ved prave ze neviem .....Zatial nevyrastli ani trochu a vyzera ze sa maju dobre nie su velke preto som sa pytal
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod Milan666 » 18 Nov 2012 23:22 pm

6 litrové akvárium????????? Bez rýb si zrob aj 3 litrové a strašne mi to pripomína jeden demižón, ktorý tu dali študenti pred časom, neuveriteľná náhoda. Téma bola zamknutá, tuším, či?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod PatrikGalantny » 19 Nov 2012 00:41 am

jednoducho som mal predstavu spravit nieco podobne ako su tie nano akvaria s rastlinami, krevetkami a nejakou bojovnico...nic viac nic menej....
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod esmee » 19 Nov 2012 01:01 am

bojovnicu v pohode, si myslím,,, ale radšej takéto nepíš na fore, a rob si, ako chceš, čo prečítaš, lebo tu sú zástanci takí, že kto nemá akvarium 100l+, tak proste mínus... ale bojovnicu jo, daj tam rastlinky, živé samozrejme :) a nie gulové akvárium, ale normálne :)
esmee
 
Príspevky: 159
Obrázky: 0
Založený: 07 Okt 2012 15:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod PatrikGalantny » 19 Nov 2012 09:49 am

ved ja to beriem no nedokazem pochopit preco to ludia takto beru ked napriklad nemam financne moznosti alebo jednoducho priestor tak si mam zo zadku vycucat vacsie akva ? mam jedno 65 l a chcel som si spravit take mensie nakolko mam este jedno 6 litrove. Slusne som sa spytal a nedostalo sa mi slusnej odpovede.
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Re: Gurama bozkavajuca

Odoslaťod martin_s » 19 Nov 2012 10:16 am

Slusnej odpovede sa ti dostalo, neviem preco reagujes sposobom akym reagujes. Pri takychto reakciach sa nediv ked sa ti nedostane odpovede absolutne ziadnej.
Co sa tyka financnych moznosti tak medzi povedzme 16-30l akva a 6l akva az taky velky rozdiel nie je. Do tych 6l si daj radsej max. krevetky.

Co sa tyka tej Guramy bozkavajucej, tak je to dost velka ryba a pre nu 65l akva nie je zrovna najvhodnejsie (presnejsie povedane je nevhodne). Ked uz guramy tak zvol radsej cokoladovu (Sphaerichthys osphromenoides), krpatu (Colisa lalia, Trichogaster lalius) alebo medovu (Trichogaster chuna).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod maxxx01 » 19 Nov 2012 17:35 pm

To je v poriadku, že si nemôžeš vycucať z prsta väčšie akvárko. To sa dá pochopiť. Lenže tým 65 litrom treba prispôsobiť aj výber rýb. Helastomy do 65 l určite nie. Píšeš že zatiaľ nenarástli nič, nezdá sa ti, že nerastú asi práve kvôli nevhodným podmienkam? To sú dosť špecifické ryby nielen tým, že sú pomerne veľké, ale majú aj dosť špecifické kŕmne nároky. Takže netreba reagovať ješitne, skôr pouvažovať o zmene rýb - a vybrať také, ktoré môžu byť v pohodke aj v 65-ke.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod Milan666 » 19 Nov 2012 18:25 pm

No nechcem byť naozaj zlý a samozrejme sa dopredu ospravedlňujem, ale aj reakcia bola veľmi podobná.
Nik ti o veľkých akváriách zatiaľ nehovoril, to len "esmee" ťa naočkovala, že?
To 6 litrové si založ, no ako píše "martin_s", maximálne pre krevetky, to ale treba zabehať, (mimochodom vieš čo zábeh je?) a zistíš, že o tak malé akvárium sa treba dupľom viac starať. Doporučoval by som ti to malé nechať na prípadnú karanténnu nádržku.
Začni sa venovať tomu 65 litrovému, založ ho, nasaď živé rastlinky a pusť filtráciu non-stop a meň 1/3 vody podľa potreby. No a máš cca 4 týždne na zisťovanie aké rybky sú tam vhodné. Môj typ: Endlérky, rázborky, borarasky, krevetky.
To, že si peniaze nedokážeš vycucať ti nikto nebude vytýkať, ale keďže sa jedná o živé tvory, živé organizmy, tak treba na to myslieť a tomu to všetko aj prispôsobiť. Ja by som strašne chcel chovať ľadového medveďa a to naozaj nepreháňam, no keďže možnosti nikdy mať nebudem, tak aspoň mám bielého psa
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod PatrikGalantny » 19 Nov 2012 23:15 pm

áno ospravedlňujem sa ak som bol ješitny no ja som oaj len potreboval radu čo mam s tymy guramami robit pretoze mam akvarko zalozene uz pol roka a vsetko funguje ako ma a tie guramy tam su cca 4 mesiace. A ako som pisal zistil som ze dorastaju do vacsich rozmerov (az neskor a rybky som dostal od kamarata) teda som chcel vediet z hladiska praxe co je na tom pravdy. Prave preto som sa to pytal aby tam tie rybky netrpeli. Ano som pomerne laik no zacina ma to bavit a viem ze by boli pre mna vhodnejsie nejake nenarocnejsie rybky alebo jednoducho ryby pre zacinajucich, no prisli mi do toho tie guramy. Cize asi tolko k tomu a to 6 litrove akva to bola len otazka jednoducho sa mi pacia tie nano akva a chcel som tam dat substrat nejake rastlinky a dekoracie a jednu betu bojovnicu akurat som nevedel ako s tym filtrom pretoze niekto mi povedal to iny hento a predpokladal som ze tu budu skuseny ludia. Dakujem
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod PatrikGalantny » 19 Nov 2012 23:26 pm

No a napriklad dnes mi predavac v akvaristike povedal ze tie guramy mam nechat tak a dokupit tam dalsie ryby ak chcem ze on ma guramu modru ktora vraj dorasta do vacsej dlzky v 30 litrovom akvarku a ma tam aj ine ryby. TAk mi povedzte ci by ste neboli zaskoceni ? (ak sa teda nevyznate)
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod vilo » 19 Nov 2012 23:43 pm

tak to je sila... predavač buď nemá rozum, alebo schválne kecá, čo si myslí, že zákazník chce počuť :(

Aj modrá gurama v 60-tke je "nadoraz". Ja by som ti poradil skúsiť tie Helostomy vymeniť za iné rybky, ak chceš labyrintky, tak potom napr. bojovnice alebo rajovce (oboje spolu radšej nechovaj), prípadne kolizy (C. lalia).
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod PatrikGalantny » 19 Nov 2012 23:58 pm

A myslíš že ich možem odniesť do predajne ? Myslím tie moje guramy lebo ozaj ich nemam komu dať. A zas nemôžem povedať že chcem na silu labyrintky ozaj by som asi chcel (potreboval) niečo menej naročne a hlavne podľa možnosti čo najmenšie a ryby aby mi ich tam vošlo viac pretože sa pozerať na 3 ryby v akva je trochu...nezáživné.
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod Vlado21 » 20 Nov 2012 09:38 am

http://www.burza.akva.sk/ a http://zvierata.bazos.sk/ryba/ daruj ich za symbolicke 1 EUR. Uvidis, urcite sa niekto najde kto sa ich ujme... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod DevilsNR » 20 Nov 2012 09:45 am

ja by som Ti odporucil ked sa zbavis guram na dno kúpiť nejakých 4-5 corydorasov(habrosusov napr) a k ním 7-8 gupiek isto nie viac. V akva bude živo ako chceš, osádka nenáročná...
Obrázok používateľa
DevilsNR
 
Príspevky: 33
Obrázky: 8
Založený: 16 Máj 2009 09:16 am
Bydlisko: Nitra

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod PatrikGalantny » 20 Nov 2012 10:07 am

Vdaka za ochotu :) Uvazujem nad tými gupkami ale stále mam v hlave tetry....najma neonky(tie su dufam tiez menej narocne ryby ako guramy) kolko by som ich mohol kupit ? Ako sa to ráta 1 cm na 1 liter ? Mimochodom pozeral som tie corydorasi a su ozaj pekne snad ich kupim bez problemov. No a uz ked davam vela otazok (a vela nezmyselnych) tak sa spytam este jednu vec pri zalozeni akva mi bolo povedane ze mi netreba ziaden substrat teda tam mam len cierny strk a mam tam zive rastliny. davkujem tam Planta Min (tekute umele hnojivo), no obavam sa ze to nestaci, preto sa pytam ci sa to da nejako zachranit pocul som o tabletach a podobne preto sa pytam.
PatrikGalantny
 
Príspevky: 10
Založený: 18 Nov 2012 20:24 pm

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod Vlado21 » 20 Nov 2012 11:12 am

Do mensieho akvarka mensie gupky - endlerky. :wink: Alternativne razborky, ci kardinalky vietnamske...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod martin_s » 20 Nov 2012 14:14 pm

Myslim ze sa dostavame do OT. Tato tema je venovana gurame bozkavajucej, nie akvariu uzivatela. Patrik zaloz si temu o svojom akva v sekcii "Vase akvaria" aj s popisom toho akva.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Gurama bozkavajuca [Helostoma temmincki]

Odoslaťod IvanaL » 24 Sep 2023 22:08 pm

maxxx01 napísal:To je v poriadku, že si nemôžeš vycucať z prsta väčšie akvárko. To sa dá pochopiť. Lenže tým 65 litrom treba prispôsobiť aj výber rýb. Helastomy do 65 l určite nie. Píšeš že zatiaľ nenarástli nič, nezdá sa ti, že nerastú asi práve kvôli nevhodným podmienkam? To sú dosť špecifické ryby nielen tým, že sú pomerne veľké, ale majú aj dosť špecifické kŕmne nároky. Takže netreba reagovať ješitne, skôr pouvažovať o zmene rýb - a vybrať také, ktoré môžu byť v pohodke aj v 65-ke.

Ahoj, mám 350l akva, voda fajn, finišujem zábeh. Odhadujem tak 200l čistého objemu vody a zaujali ma Helostoma temmincki. Vyzerá to, že tie rybky poznáte. Aktuálna čerstvá osádka je: 10 otíkov, 8 SAE (4 staršie/väčšie, 4 mladé), dve molucké krevety asi 5cm, nejaké 4 neritiny, 3 dospelé tylomelanie, nejaké clithony, kotúľky a dočasne zopár trpazličích kreviet. Filter Oase biomaster 600 bez CO. Hardscape: substrát kremičitý štrk + tablety/tekuté hnojivo, lávové kamene, korene, rastliny v procese rastu. Odfotím dodatočne. Zvažujem ešte 3 prísavníkov, 5 garra rufa, 10 japoník a teda tie Guramy. Čítala som, že sa dajú chovať v páre alebo minimálne 6 rybiek, prevaha samičiek. Zároveň je pohlavie údajne ťažko rozoznateľné. Takže to bude asi lotéria. Vyzerá to, že maxxx01 ich pozná. Môžem poprosiť skúsenosť, info k tým potravinovým nárokom o kt. pišeš (o riasy sa stará svetlo 3x 35W - zatiaľ mám vláknité pre mrenky:) ), informáciu, či to už nie je prerybnené, vyrátala som, že pri rozmere 120x50 môžem mať 194 cm rýb (30cm2 hladiny na 1cm ryby ako som sa dočítala). Niektoré vymenované rybky sú dlhoveké, no garry, otík či molucké krevety moc nie, takže hádam, že sa do tých 2 metrov priebežne zmestím aj ak by som išla do tých 6 kusov gurám. No neviem, čo je lepšie, či radšej dve s ohľadom na objem vody alebo hejno pre ich pohodu. Poprosím radu či skúsenosť od chovateľa. Ďakujem vopred:)
IvanaL
 
Príspevky: 136
Obrázky: 0
Založený: 29 Júl 2023 18:29 pm
Bydlisko: Komárno

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.