Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod pmasarik » 26 Nov 2012 17:42 pm

Ahojte,

Po 20 rokoch si chcem urobiť zase akvárium, ale keďže od času keď som mal akvárko sa veľa vecí pomenilo, tak sa radšej poradím. Som obmedzený priestorom takže môžem mať maximálne 60x30 pôdorys čo mi vychádza na cca 60l.
Obzeral som od tých najlacnejších až po tie pre mňa už drahšie, ale nerád by som kúpil lacnejšie a potom si budem nadávať že som nepriplatil, alebo si zase budem nadávať že som kúpil zbytočne drahé.

Rozhodujem sa medzi týmito:

1. Akvárium set Ecoline 54 l - 52€
2. CAT-GATO Akvarium set Pacific - 52€
3. Akvárium Juwel Rekord 600 - 85€
4. Tetra AquaArt 60 l - 100€
5. Ferplast CAPRI 60 - 120€

Ďakujem za každú radu.
Obrázok používateľa
pmasarik
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 25 Nov 2012 14:43 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Reklama


Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2012 18:27 pm

A aké akvárium? Rastlinné?, bez rastlín? Aké rybky, teda aká osádka?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod pmasarik » 26 Nov 2012 19:04 pm

Uff, rastlinky nejaké nenáročné, rybky malé nenáročné (neonky, gupky) už som pozabúdal ako sa o to stará.
Zozačiatku určite nič extra, nepotrebujem aby mi to všetko hneď pokapalo :)
Tie sety sa mi páčia že je to allinone a hodí sa to do obývačky dizajnovo.
Obrázok používateľa
pmasarik
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 25 Nov 2012 14:43 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod j » 26 Nov 2012 19:22 pm

Po dobrej skúsenosti s výrobkami MP by som ti odporučil toto: http://akvaria.heureka.sk/akvarijni-set-mp-aquastar-60/ .
Malo by byť bežne dostať v Hornbachu. Tá Tetra AquaArt 60 l je ževraj tiež celkom podarená. Juvel pokial viem máva nie celkom šikovne vyriešenú filtráciu. Polským setom by som sa pokial možno vyhol.
Priprav sa na to že ťa tu väčšina členov sprdne za to že chceš set, ale nedaj sa znechutiť. Netvrdím že sety nemajú svoje obmedzenia, ale pri optimálnom zariadení (rastliny vhodné k slabšiemu osvetleniu ktoré býva v setoch, primeraný počet rýb, správne zvolená filtrácia a pod.) sa s nimi dá pokojne fungovať bez ďalších velkých investícií. Samozrejme že sa dá ísť aj cestou skladačky ako ti napríklad napísal M.i.s.o , len je to pre teba asi zložitejšia a hlavne drahšia cesta. Dá sa aj lacnejšie, ale to by si si musel niektoré veci (hlavne osvetlenie) zbúchať na kolene. Ak si manuálne zručný, máš chuť a čas tak by to mohla byť tiež cesta. No a v neposlednom rade treba pozerať aj miestnu burzu - ludia sa občas pri prechode na niečo väčšie zbavujú týchto menších setov za celkom zaujímavé sumy. Je to na tebe ktorou cestou sa vyberieš. Držím palce k dobrému výberu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod pmasarik » 26 Nov 2012 20:14 pm

Zručný som a som aj elektrikár, ale popravde nechce sa mi s tým moc piplať. Je mi jasné že profíci to robia inak, ale ja radšej začnem s niečim čo bude hneď funkčné. Ale verziu že si to poskladám sám nezavrhujem. To čo poslal M.i.s.o som poriadne poobzeral a nevyzerá to vôbec zle.
Chcelo by to ešte napísať prečo nie set, ale skladačku. Tie filtre, svetlá v tých setoch sú zlé, alebo ide len o to že profíci si radi skladajú všetko sami?
Obrázok používateľa
pmasarik
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 25 Nov 2012 14:43 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod j » 26 Nov 2012 21:11 pm

Nie že by boli tie svetlá zlé - len vo väčšine prípadov sú poddimenzované. Teda poddimenzované v zmysle že pokial chceš mať "poriadne" rastlinkové akvárium (náročnejšie rastliny, zelené koberčeky atď = silnejšie svetlo, hnojenie, CO2, testovanie vody), tak to jednoducho nestačí. Pokial si vystačíš s niekolkými nenáročnými druhmi rastlín (dá sa aj s nimi zariadiť krásne akvárium) tak sa dá aj s tým slabším svetlom v kryte setu. Je to len otázka priorít. Tak isto je to aj s výberom filtra - neviem či všetky tie sety majú v sebe aj filter, ale pokial nie, tak výber filtrov je naozaj bohatý. Je len na tebe či zvolíš interný, alebo sa buchneš po vačku a dáš externý (pokial ti to priestor dovolí). Treba pozrieť jednotlivé sety, čo v nich je. Ale asi by sa ti najviac oplatilo (v prípade že pôjdeš do setu) zobrať len akvárko s osvetlením a až potom dokúpiť filter podla tvojich potrieb a možností. Pokial je vyhovujúci filter v rámci setu, tak predošlú vetu ignoruj. Ale platí že filtráciu nikdy nie je na škodu trochu predimenzovať.
Asi by bolo najlepšie si vybrať nejaký konkrétny výrobok, či dva (osobne by som sa asi zameral na MP, alebo Tetra), porovnal si čo ponúkajú a potom by sa už dalo baviť konkrétnejšie.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Felazz » 26 Nov 2012 21:18 pm

Keďže by si tam chcel mať rybky no tak by som kupoval čim väčšie tým lepšie.. Mohol by si si kúpiť aj z bazaru , niektoré niesú až také v hroznom stave a zase lacné.. Takže keď chceš tie rybky no tak čím väčšie podľa toho koľko ich tam chceš mať. To je asi všetko. :) nech sa ti darí pri tom novom akvarku.
Felazz
 
Príspevky: 3
Založený: 26 Nov 2012 21:09 pm

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod dedojozef » 26 Nov 2012 21:32 pm

pmasarik napísal:Uff, rastlinky nejaké nenáročné, rybky malé nenáročné (neonky, gupky) už som pozabúdal ako sa o to stará.
Zozačiatku určite nič extra, nepotrebujem aby mi to všetko hneď pokapalo :)
Tie sety sa mi páčia že je to allinone a hodí sa to do obývačky dizajnovo.

Prepáč, ale myslím, že ani sám nevieš čo chceš. Ak ti ide o dizajn v obývačke, zaobstaraj si obraz. Ak nie, tak najprv pohľadaj inšpiráciu.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2012 21:38 pm

pmasarik napísal:Uff, rastlinky nejaké nenáročné, rybky malé nenáročné (neonky, gupky) už som pozabúdal ako sa o to stará.
Zozačiatku určite nič extra, nepotrebujem aby mi to všetko hneď pokapalo :)
Tie sety sa mi páčia že je to allinone a hodí sa to do obývačky dizajnovo.

60-tka teda nič moc. Zober si to takto, 5-6 litrov ti zaberie substrát-štrk-dno, niečo filter, niečo kameň- koreň, voda nieje až po vrch a razom je z toho 49 litrov.
Kým začneš konať, tak si naštuduj tému "zábeh akvária" to znamená doba napusteného akvária vodou bez rýb, t.j. min 4 týždne
No a vhodné rybky do akvária, t.z., že ani neónky ani gupky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod pmasarik » 26 Nov 2012 22:35 pm

Pod akváriom si ja predstavujem pekne naaranžované akvárko v ktorom sú zdravé rastlinky, rybky a všetko funguje viacmenej samo.
Nie som ten čo sa do toho bude stále špárať, ale chcem aby to bolo pekné a zdravé akvárko.

@j: Tie sety majú filter+ohrievač+pumpu+svetlo v cene. Pozeral som a ceny za príslušenstvo tvoria cca 70% s ceny setu. Ako sa poznám bude mi to stačiť. Hnojenie, CO2, testovanie vody nebude určite moje hobby :)

@Felazz: ako som písal, nemám na to priestor.

@dedojozef: máš pravdu, ale aj nie. Financie a priestor ma nepustia urobiť si to čo by sa mi naozaj páčilo. Deti by chceli nejaké zvieratko a ja im do paneláku nič iné ako rybičky nekúpim.

@Milan666: o zábehu si určite prečítam, len na začiatok aj keď sa to možno nezdá je to na nováčika kvantum informácií a vo fórach sa niekedy informácie aj rozchádzajú a človek sa musí v tom zorientovať.

Hlavne som chcel vedieť aký je rozdiel v tých lacných a trochu drahších setoch. Či je kvalitatívny rozdiel príslušenstva naozaj tak markantný v tejto cenovej hladine, alebo je to len zbytočne vyhodený peniaz.
Obrázok používateľa
pmasarik
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 25 Nov 2012 14:43 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Barbora =) » 26 Nov 2012 22:53 pm

Dovolím si odpovedať aj ja ako spokojná majiteľka poľského setu. :P :angel:
Tiež mi peniaze nerastú na strome, tak som to riskla a som veľmi spokojná. Ak chceš ísť cestou low-tech akvária (joj ako len nemám rada tento výraz :roll: ), tak je set super. Až na jednu vec - filter - kúpu externého určite nikdy neoľutuješ. Ale dá sa fungovať aj s tým, čo je v sete - len treba vyhodiť uhlie a ten pseudomolitan a dať tam poriadny (bio)molitan. Prípadne na začiatku stlmiť prúd, ktorý som aspoň ja mala dosť silný.
A nekupovať rastliny podľa toho, že sú pekné, ale podľa podmienok, ktoré máš. Nie že by tie rastliny, ktoré vyhovujú neboli pekné - na cryptocoryny nedám dopustiť.
A ak sa ti nechce čítať protichodné info vo fórach, tu máš link na časopis od pánov akvaristov: http://www.klub.akva.sk/akvarium.php .
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2012 23:17 pm

@Milan666: o zábehu si určite prečítam, len na začiatok aj keď sa to možno nezdá je to na nováčika kvantum informácií a vo fórach sa niekedy informácie aj rozchádzajú a človek sa musí v tom zorientovať.

Ja ti to poviem stručne a pravdivo. Sety sa vymysleli, alebo zrealizovali preto, aby sa popri nich predalo aj to zlé, čo by nikto nikdy nekúpil. (nepodarky šmejdy) Nevhodné chrastítka-filtre, nevhodné trubice-osvetlenie, papač elektrickej energie-ohrievače, atď.
Pekné naaranžované akvárko?, to sa dá, no na ako dlho
Zdravé rastlinky? Bez riadného, vhodného výberu rastlín a k nim vhodného osvetlenia to nepôjde a nehovorím o pridávaní potrebných živín.
Bez častej výmeny jednej tretiny vody aspoň raz do týždňa samo fungovať môže, no nebude do neho vidieť kvôli riasám :|
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod pmasarik » 26 Nov 2012 23:30 pm

OK tak teda to čo navrhol M.i.s.o je omnoho lepšie?
Ja si rád nechám poradiť, inak by som sem nepísal.
Obrázok používateľa
pmasarik
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 25 Nov 2012 14:43 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Nov 2012 01:31 am

pozri, ja niesom ziadny extra skuseny akvarista, ale jedno som hned pochopil... akva sa neda mat, ...musi ta to bavit, a ked ta to bude bavit tak ten set nebudes mat rad ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Nov 2012 01:56 am

ja to sem uz kopirujem, ale daj si cas a nastuduj

http://domila.webnode.sk/akvaristika/
http://www.horacovoakvarium.cz/clanky_menu.htm
a tu je tych informacii uz dost:
http://akva.wu.cz
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Snoopy » 27 Nov 2012 09:01 am

M.i.s.o ma pravdu. Tiez som kupil set. S ohrievacom, filtrom, krytom s osvetlenim, sietkou na rybky, zradlom a super vodickami. Tesil som sa, ALE len v ten den.. Lebo som zistil ze ohrievac mi je na prd, kedze byvam v panelaku a izbova teplota rybkam staci.. Filter? Slaby! Kupil som externy. Svetlo? 1x15W, slabe!! Doteraz s tym bojujem a dekel pojde asi do kontajnera a nahradi ho krycie sklo a rampa. Cize co som to vlastne kupil? Len nadrz!! A to iste caka teba, ak si nedas povedat.. ;) drzim palce..

Edit: aby som neukrivdil, este pouzivam sietku na rybky :D

Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod j » 27 Nov 2012 09:25 am

Tušil som že to takto dopadne - zase kopa rád ktoré nechcel (napr. väčšie akvárko). Súhlasím s tým že akvárium nie je bohvieaké velké, ale ako som už písal vyššie, v každom akváriu sa dajú vytvoriť vhodným výberom rýb, rastlín a zariadenia dobré podmienky. A tie spomínané sety nie sú výnimkou. Tu by som si dovolil odcitovať pmasarika: "Hnojenie, CO2, testovanie vody nebude určite moje hobby". To dáva jasný rámec ktorým smerom sa asi bude uberať. V tomto prípade si určite vystačí s kvalitným setom. A vhodná rybky sa dajú vybrať predsa aj do tohoto objemu - napr. húfik nejakých drobnejších razboriek ( http://rybicky.net/atlasryb/razbora_espeho , http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... ryb&c=6099 , http://rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova ) a k tomu nejaké čističe ( http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy ), prípadne krevetky. Z rastlín ako už spomínala Barbora =) - rôzne druhy cryptokorýn, na koreň drobné anubiasy, resp. microsorium.

pmasarik: Dám ti sem jeden príklad (môj) trochu väčšieho setu (obsahoval avárium + osvetlenie) kde to ide aj bez hnojenia, testovania vody a neviem akých komplikácií (samozrejme pravidelnú starostlivosť vyžaduje každé akvárium) - j-detske-akvarium-t14653.html .
Takto to môže napríklad vyzerať keď sa s tým vyhráš (poskladáš) - tuctove-xxl-minicko-t14228.html , zivot-67-ky-t9087.html (toto doporučujem pozrieť celé). Len to chce už trochu viac skúseností.
Popozeraj sekciu vase-akvaria.html , určite tam nájdeš dosť príkladov ako by to mohlo fungovať, prípadne čomu sa oblúkom vyhnúť.

Snoopy: ja by som ohrievač nezavrhoval - nedávno výborne poslúžil pri krupičke. A čo keď je najaká porucha kúrenia a pod.?
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Snoopy » 27 Nov 2012 09:57 am

J: to mas pravdu, ale to je max ohrievac ktory mam odlozeny uz rok v skrinke. Samozrejme som sa tomu na zaciatku tesil. No keby som zakladal nove akva teraz, uz by som rozmyslal inak. Ale to je len moj nazor. Nic v zlom.. :beer:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Nov 2012 10:49 am

ale sak nejde o to ze by sa to s tymi setmi nedalo, aj ked osvetlenie 15W T8 je podla mna na hranici znesitelnosti, ale ked sa da mat za rovnake peniaze nieco lepsie tak preco nie? a co je na tom zlozte? urobis objednavku a pride ti to domov. Ja som nic o hnojeni a CO2 nepisal aj ked, ak chces ist touto cestou tak by som pouzil vyzivovy substrat do dna.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod Milan666 » 27 Nov 2012 17:26 pm

Tak ešte raz tú moju pravdu a poopravenú. Dobrý akvarista, alebo človek s nasadením a chuťou sa okolo akvária motať dokáže aj so setu vyrobiť fungujúce akvárium, začiatočníci sa v ňom sklamú a 50% začínajúcich končí zavčasu práve kvôli setom, stačí zájsť na inzertné stránky a je tam ich kopec
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod j » 27 Nov 2012 19:05 pm

Páni, zdá sa že tu začína vládnuť neočakávaná zhoda :D . Teraz som už len zvedavý ktorým smerom sa pmasarik vyberie. Výhodou "skladačky" by mohlo byť, že keď ho nepustí rozmer základne, tak by mohol trochu objemu nabrať výškou a tomu patrične prispôsobiť osvetlenie.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod pmasarik » 27 Nov 2012 19:24 pm

Zatiaľ čítam všetko čo ste mi napísali a dali ste mi linky na super stránky, tak to všetko ešte vstrebávam :)
Bohužiaľ nemám teraz na väčšie akvárium miesto a ani financie. Po prečítaní všetkého by som chcel určite väčšie, ale...

Preto to zatiaľ vyzerá na ten set Ferplast CAPRI 60 a to z dôvodu že sa mi to dizajnovo viac hodí do obývačky a majú ho u nás v akvaristike. Deti mám ešte relatívne malé a ten kryt navrchu im zabráni kŕmiť rybky bez môjho dozoru.
Toto akvárko sa mi celkom páči a takýto výsledok sa budem snažiť cca dosiahnuť aj ja.

Ešte musím premyslieť ako Ježiško donesie akvárko skôr, aby sa mohlo zabehnúť a cez sviatky by už mohli plávať aj nejaké rybky :)
Obrázok používateľa
pmasarik
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 25 Nov 2012 14:43 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pomoc s rozhodnutím ktoré akvárko

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Nov 2012 21:58 pm

povedz ze jezisko poslal akvarko po mikulasovy aby mohol na vianoce priniest ryby :lol: , ten kryt sa da nahradit kycim sklom ak mas len tento problem a este ti zostane par eur na substrat ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.