ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod loompi » 01 Dec 2012 20:15 pm

Zdravím tu prítomných akvaristov ! :)
V prvom rade sa chcem ospravedlniť za to, že pravdepodobne zakladám topic, ktorý tu už je tisíckrát..o založení akva.

Chcem vedieť názory skúsených ľudí, ktorí už majú s akvaristikou čo to dočinenia, nech sa poučím/poprípade vyvarujem začiatočníckych chýb.
Rozmýšľam o kúpe kompletu Juwel RIO 240 , zaujal ma asi najviac, ale mám pár dotazov, ktoré ste si položili možno aj Vy.
Aké máte skúsenosti s tým juwel filtrom bioflow 3,0? a celkovo s juwel setmi? sú k tomu trubice T5 2x 54w.
Chcel by som to spraviť podobne ako v tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=NeRRAxQzlDw (to s tým modrým pozadím)
Vie mi niekto poradiť aký podklad biely je vhodný keď chcem spoločenské akvárium, a nejaké pekné, no nenáročné rastlinky, na čo konkrétne dávať pozor, poprípade nejaké odporúčané doplnky/príslušenstvo na chod takého akvária.
Nie som úplný začiatočník no nechám sa viesť skúsenými akvaristami.
Vízia je taká, že nechcem hneď spraviť to najdokonalejšie vyzerajúce akvárium na svete, ale postupne chcem, aby s pribúdajucími skúsenosťami pribúdala aj krása v akváriu. Preto chcem myslieť dopredu aby som nemusel všetko meniť už v zábehu (substrát, strk,filtre, atď)
Ďakujem za každú radu, zdraví po rokoch opať začínajúci milovník akvaristiky Tomáš :D
Obrázok používateľa
loompi
 
Príspevky: 10
Založený: 01 Dec 2012 19:47 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod Glitter » 01 Dec 2012 20:44 pm

No ja ťa hneď zruším :) Nekupuj ten set. Za jeho cenu si vyskladáš sám, dôvody, už som ich tu písal veľakrát.

1) - ten interný filter nie je najhorší, priemer, no taký objem už pýta poriadnu filtráciu -> ext. filter, aspoň s prietokom tých 1000L a viac
2) - svetlo, poddimenzované na taký objem, ak ťa to chytí, nebudeš tam chcieť pestovať len anubiasy a mikrosóriá, budeš potom banovať, že máš slabé svetlo - platí pre rýdzo rastlinné akvárium, ak chceš cichlidy, tak je svetlo OK
3) - je to predražené

Záleží čo od toho očakávaš a ako veľmi sa tomu chceš venovať, a predovšetkým KOĽKO chceš do toho investovať.
Ešte posledná vec, biely podklad a spoločenské rastlinné akva nejde dokopy. Ak chceš cichlidy, tak kúpa externého filtra je NUTNOSŤ.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Dec 2012 20:51 pm

Juwel RIO 240 patri k tym lepsim setom, hlavne co sa osvetlenia tyka, 2x54W je dostatocne aj pre rastlinne akva. Ten bioflow 3.0 vyzeratiez vpohode aj ked externy s vecsim prietokom by bol lepsi. To akva na videu ale nieje spolocenske ake chces ty, okrem toho je dobre do akva vysadit co najviac rastlin ktore ti pomoze so stabilitou akva a aj v boji z riasou (ked sa im bude darit). Precitaj si temy ohladom substratov aj vyzivovych, ten nieje nikdy na skodu (jedine ze sa budes v akva moc ripat a dostane sa ti do vody. Tiez pouvazuj nad CO2 to ti k peknemu akvarku urcite pomoze.
Doporucim ti nastudovat si tuto stranku http://akva.wu.cz komplet ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Dec 2012 20:54 pm

@Glitter: s bodom 2) az tak nesuhlasim, pre zaciatocnika je to az az, svietim rovnakym svetlom do rovnakeho akva pozri galeriu
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod loompi » 01 Dec 2012 21:25 pm

Som si vedomý toho že je to drahé,ale ja som v tomto dost detajslita. Nekupim hole sklo a dopasovavat k tomu kryty...chcem aby to ladilo vsetko, aj z vonku to musi byt tip top. RIO ma zaujalo velmi..este keby som nasiel krajsi set tak este je cas si vybrat..
Obrázok používateľa
loompi
 
Príspevky: 10
Založený: 01 Dec 2012 19:47 pm
Bydlisko: Košice

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod Caiman » 01 Dec 2012 21:37 pm

RIO 240tku som mal osobne doma viac nez rok,na bezne spolocenske akva si myslim bez problemov - z dostupnych komplet setov zrejme to najlepsie co sa da kupit.
Nakolko 240L je hruby objem,cisty bude okolo 180L tak osvetlenie je uplne postacujuce na bezne nenarocne aj stredne narocne rastlinky.Filter sam o sebe taktiez bez problemov,ak niekomu nevadi plastovy box v pravom rohu nadrze co sa da zakryt rastlinami alebo 3D pozadim.Bioflow ma filtracny objem ako priemerne externe filtre tak preco resit externy...
Na spolocenske akva netreba ani CO2 a podobne vychytavky ak sa uspokojis s tym priemerom...link co si poslal je afrika a tam by som isiel uplne inym smerom...
Odo mna celkovo juwel 240 ok,aj ked osobne by som si za tu cenu akvarko radsej poskladal...ale v prvom rade sa musis rozhodnut co vlastne tam chces mat...
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod Ajven » 01 Dec 2012 21:46 pm

Nejak nesedi to vo videu s tym co pises, ze chces dosiahnut. Bolo by dobre nam ukazat ako by malo vyrerat akva vo vysledku, skus najst nieco podobne napr. tu: http://www.holenderskie.pl/forum/viewforum.php?f=16
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Dec 2012 22:12 pm

alebo tu http://www.tropica.com/en/layouts.aspx mas tam presne rozlozenie rastlin a popis akva
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod Athlas » 01 Dec 2012 22:58 pm

Ja som si kúpil tento set v Bratislavskom Hornbachu asi pred 5 rokmi. Doma ho napustil a prvé, čo ma skoro položilo bolo prehnutie predného a zadného skla o niekoľko mm. Bežal som do Háčka s reklamáciou, ale upozornili ma, že ak to nebude vada, budú mi účtovať dopravu do Nemecka, kde sedí výrobca. Tak som písal priamo do Juwellu aj s podrobnou foto dokumentáciou a prišla odpoveď: pre stručnosť napíšem len: "Keine problem" sklo je vraj na to dimenzované.. Priečna plastová výstuha lepená silikónom sa proste roztiahla asi tak o 2 mm na každú stranu. V Hornbachu aj v iných akvaristikách, kde ho mali vzorovo napustené sme to merali rovnou latou a niektoré boli prehnuté, niektoré napodiv nie... Takže Akty X! Akvárko nakoniec putovalo do našej firmy majiteľovi do kancelárie a ja som si vyskladal novú 375ku. O Juwella sa starám dodnes a žije bez problémov. Svetlá sú ešte T8, ale na bežné rastlinky stačia, filter som dokonca znižoval kúpou menšej vrtuľky do čerpadla. Každý mesiac ide von tak kýbel rastlín. Takže záver: Ja by som to už nikdy nekúpil, na druhej strane čo sa týka celkového dojmu -nemám mu čo vyčítať. Odporúčam dokúpiť reflektory na trubice a filter zamaskovať nejakým drevom a rastlinami, alebo spomínaným 3D pozadím. Prikladám historické foto akvárka pár týždňov po založení:
RIO 240.jpg
Obrázok používateľa
Athlas
 
Príspevky: 242
Založený: 17 Nov 2006 17:11 pm

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Dec 2012 23:07 pm

akva som kupil samostatne od Diversy hrubka skla 8mm, ohyb som nikdy neriesil, ale schvalne som to teraz pozrel a tie 2mm tam budu, podla mna nic nestandartne ;), keby som bol paranoidny tak tam vlepim stredovu vystuhu a je vyriesene
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod Athlas » 01 Dec 2012 23:21 pm

A záruka dovi dopo :lol: To som aj ja navrhol a bolo mi povedané, že to je zásah do konštrukcie a keby sa stalo to je jedno čo, záruka padá... Juwell je Mercedes v akvárkach, asi im treba dôverovať a neriešiť to. Ja som ale nezniesol ten zlý vnútorný pocit :)
Obrázok používateľa
Athlas
 
Príspevky: 242
Založený: 17 Nov 2006 17:11 pm

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod M.i.s.o » 01 Dec 2012 23:40 pm

zaruka je fajn, ale keby ti akva vytopilo byt tak to je to posledne co riesis :) myslim ze to maju odskusane, a neni sa coho bat ;) inak by isli samy proti sebe a nepocul som ze by sa to niekomu stalo
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod loompi » 02 Dec 2012 16:37 pm

Vie mi niekto z Vás poradiť, čo sa týka zhotovenia akvária na mieru?pozeral som pár portálov ako napr. www.polit.sk , www..akvaobchod.sk a z tam uvedených cien mi vyšlo, že či kúpim komplet set (napr. spomínaný juwel rio 240), alebo si dám podobný set zhotoviť, výjde to cca rovnako. Konkrétne Juwel RIO 240 v obchode 372€,- a vyskladané cez polit.sk..419€. To mám od niekoho kúpiť používané aby to bolo lacnejšie?:D..Keď s tým máte niekto skúsenosti dajte mi prosím vedieť, kde kupovať..Som z Košíc, poprípade niekoho kto to tu v KE a okolí vie robiť. A každopádne už mám jasnejšie, čo chcem.
Akvárium 200-300 l
spoločenské,rastlinné
elegantný dizajn..každý si pod tým asi predstaví niečo iné, jednoducho napísané,aby nebolo "kus skla, na kuse jakloviny"- pre mňa to znamená na peknej skrinke a doladený kryt.
a ďakujem M.i.s.o za ten odkaz na stránku,dnes som od rána študoval a jednoznačne chcem rastlinné akvárium s rybami. Viac ma k tomu ťahá ako k Afrike.
Takže ak máte nejaké nápady a námety, ako mi zjednodušiť túto dlhú cestu k výberu toho "správneho" tak sem s nimi :)
Obrázok používateľa
loompi
 
Príspevky: 10
Založený: 01 Dec 2012 19:47 pm
Bydlisko: Košice

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod M.i.s.o » 02 Dec 2012 19:17 pm

-samostatna skrinka od juwelu stoji cca 150eur (pozrel by som na nete niakeho stolara v KE a spytal sa za kolko to vie spravit, kludne aj kopiu toho juwelackeho)
http://www..akvariumonline.sk/juwel-rio/ ... 21-sb.html

-samotne akva 120x40x50 8mm sklo stoji tak 90eur v obchode (skus teda najst niekoho co lepi akva a spytaj sa na cenu ci na tom vobec usetris)
http://www..akvariumonline.sk/akvarium-s ... versa.html

-ak si to budes skladat tak by som siel do externeho filtra
http://www..akvariumonline.sk/jbl-crista ... nline.html
http://www..akvariumonline.sk/fluval-hag ... l-405.html
alebo Eheim 2217 ale tam bude cena trochu vyssia, ale nebal by som sa pri eheime classic ist aj do pouzivaneho, tie filtre vydrzia roky a nahradne diely niesu zas tak drahe.

-co sa osvetlenia tyka, osobne sa mi pacia viac otvorene akva ako s krytom, bud s rampov prichytenou o bocne skla, najlepsie vsak zavesit nad akva, ak teda nemas niaky konkretny dovod pre kryt (macka, niektore druhy ryb, vlhkost v dome atd...)
http://www..akvariumonline.sk/hagen-glot ... x-54w.html
http://www.aquario.pl/lampy-t5-t8/780-h ... 120cm.html

-pripadne CO2
http://www.plantagarden.pl/technika-co2 ... utla-.html
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod Milan666 » 02 Dec 2012 19:46 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod Milan666 » 02 Dec 2012 20:20 pm

http://zvierata.bazos.sk/inzerat/20517447/AKVARIUM.php
Je tam toho na výber a tuším najviac z Košíc, treba prelistovať
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod loompi » 02 Dec 2012 23:06 pm

bazoš mam zlúskaný komplet celý, ale doposiaľ ma toho veľa nezaujalo kedže som pozeral po zánovných kompletoch...ale bola mi Vami vštiepená dobrá dumka, že by sa to dalo aj dobre vyskladať. Skrinka originál, alebo od stolára podobná..akvarium sa dá v podstate aj skoro nové od ruky alebo na mieru..a dosť by sa mi páčilo osvetlenie vysiace zhora,poprípade uchytené na akvariu. Máte niekto skúsenosti s tými závesnými/úchytnými svetlami? je lepšie keď je akva otvorené a nad ním osvetlenie, či zakryté a v kryte svetla? alebo je to len o estetike? Poprípade konkrétne návrhy na tie svetlá? (na rastlinné akva). Len sa obávam toho, že keď sa už dám do toho skladania, či ma to nevýjde celé ešte viac ako komplet kúpený originál :D ale to sa dá samozrejme prekalkulovať a naplánovať.
Obrázok používateľa
loompi
 
Príspevky: 10
Založený: 01 Dec 2012 19:47 pm
Bydlisko: Košice

Re: ZALOZENIE AKVARIA- JUWEL RIO 240

Odoslaťod M.i.s.o » 03 Dec 2012 10:45 am

ak ide o rampu prichytenu na akva, je to skor len o estetike co sa komu viac paci, mozno vyhoda ze v lete sa ti tak nezohrieva voda a mas lepsi pristup do akva ako s krytom. Pri zavesenom osvetleni mozes navyse vzdialenostou od hladiny regulovat intenzitu osvetlenia a pri udrzbe ti nic nezavadza.
pri otvorenom akva mas vecsi odpar, moze sa ti stat ze ti njaka ryba vyskoci, u mna sa mi to stava len s tetrou neonovou. Toto mozes vyriesit ak pouzijes krycie skla, ale zasa v kombinacii s rampou alebo zavesenym svetlom sa ti cast svetla od skla odrazi do priestoru
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.