Rostliny stagnuji



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 19 Sep 2012 22:54 pm

hmmm... skutocne to vyzera ako sinica... kaktusko, da sa ta riasa lahko zotriet z listu a zapacha? NO3 je hodne vysoke, naopak PO4 nizke, tieto pomery nie su typicke pre sinicu.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod kaktusko » 20 Sep 2012 07:01 am

ta riasa pri substrate sa da velmi lahko zotriet, plava to potom ako nejake plastove zelene utrzky :mrgreen:
Ale ci zapacha - to som namojveru neskusal
kaktusko
 
Príspevky: 7
Obrázky: 6
Založený: 13 Sep 2012 21:55 pm
Bydlisko: Kysucké Nové Mesto

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 20 Sep 2012 07:11 am

je dost dolezite identifikovat, ci ide o riasu alebo o sinicu (kyanobakteriu) vzhladom na dalsi postup. Parametre vody, ktore udavas skor vyhovuju zelenej riase, ale z obrazkov, ktore si pripojil aj z popisu, to viac vyzera na sinicu. :|
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod chnuro » 20 Sep 2012 07:14 am

ja som mal sinicu v minicku mini oaza pokoja za podobnych podmienok. Raviolka spomina nieco podobne na jej stranke tiež. Takze to môže byť sinica. Preto ti Martin napisal do galérie, ze to riasa nebude. Ked si najdes nieco o sinici, pochopis, co tym myslel.

Mam pocit, že je to dosť čerstvé akvarko. Hnojenie je tam teraz skor na škodu. Zaloz si radsej vlatnu tému. Napisal si mi to iste aj do SS (hromadnej). Taketo vynucovanie pozornosti nemam rád.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 03 Dec 2012 13:56 pm

ahojte, prislo mi zbytočne zakladat novu temu, chcel by som vediet vas nazor :

po vyše roku fungovania akvaria a raste rastlin niekedy až šialenym tempom, prislo posledných 6mesiacov k zásadnému obratu.
Vasilnerie, ktore rastli tak že som ani nestihal ich trhach, zacali pomaly odchadzat až po uplne poslednu.... predtým rastli do výšky tak že až zakrývali hladinu, postupne ale dochadzalo k lamaniu listov ako by po kuskoch a nove rastlinky dorastali polovičnej dĺžky a takisto sa zacali lamat po kuskoch.
tento problem mam aj u dalsich rastlinkach ako egerie densa.
u echynodrusov dochadza k sklovateniu listkov, ktore sa proste uplne rozložia.
dalsi typ rastliniek - nemam identifikovane, listky polovicnej velkosti, konce listkov čiastocne skrutene.

akvarium si možte pozriet v mojich albumoch.
180l - vnutorný filter
substrat - spodna vrstva palena tehla, vrchna vrstva štrk cca 4-8mm

hnojenie - JBL guličkove hnojivo do bustratu, PMDD -5ml denne + fosfor, CO2- kvasnice-cez difuzor

akvarium bez rias- okrem riase na skle v malom množtve-par tahov kreditkou a je po nej.

ph - 6,5-7 , voda dovažana od starkých - spoločny rezervoar pre niekolko chalup, vymena vody každych 14dni 35-40l.

snažil som sa preštudovat si niečo o testoch vody a trochu som teraz nerozvažny, nasiel som par prispevkov kde sa nimi zaoberate v tom smere že výsledky su neni 100%, pri opakovaných meraniach vychadzaju odlisne parametre, posudzovanie podla farieb - dvaja ludia nezavisle vyhodnotia ten isty test rozne - farebne vnímanie....

otazka - oplati sa teda kupit tieto testy vody, alebo radsej sa pokusit odcitat z rastliniek?
podla dalsich clankov som nasiel
http://maniakva.sweb.cz/prvky.htm

kde by som podla svojich rastliniek typoval tento problem.


Draslík (K) žlutavé oblasti na starých listech, potom hnědnutí okrajů a konců listů; objevují se tečky na starých listech, postupně se zvětšují, list může zůstat zelený a nebo před odumřením zežloutne včetně střední žilky (x Mg); nové listy jsou menší


Železo (Fe) -nové listy žlutavé, menší; u stonkových krátké přimknuté ke stonku, vzorky na ploše listů - zelená žilnatina ohraničuje žluté nebo bělavé skvrny; nové listy žloutnou nejprve od špičky, sklovatění až průhledné listy před jejich eventuálním rozpadem; projevuje se nejdříve u rychle rostoucích rostlin; ph>6,8

Draslík (K) žlutavé oblasti na starých listech, potom hnědnutí okrajů a konců listů; objevují se tečky na starých listech, postupně se zvětšují, list může zůstat zelený a nebo před odumřením zežloutne včetně střední žilky (x Mg); nové listy jsou menší


jedine rastlinky ktorým sa dari su anubiasy - podozrenie mam na svetlo, mam set Juwel 180l - ale viete ako to je s týmito komerčnymi setmi...
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod triscene » 03 Dec 2012 14:08 pm

ak pozeram tak to svetlo je tam 2x45W co je 90/180 = 0.5w/l...odratam strk tak je to nieco vacsi pomer.
co nie je az tak zle na take buriny ako je valisneria.
hmm...rezervoar, co tym myslis? na dazdovu vodu? ake hodnoty ma ta voda, ph viem. ak je to dazdova a davas len taku do akvaria tak sa ani necudujem kedze ta neobsahuje skoro ziadne prvky ani tvrdost narozdiel od vodovodnej kde mas aspon Mg, Ca a nejake stopove prvky este.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 03 Dec 2012 14:14 pm

je to spodna voda, prakticky z velkej casti tvorena aj daždovou vodou ktora sa filtruje vrstvami zeminy cez ktoru prechadza kým sa dostane do zachytneho rezervoara.

chcel som vediet či testy vody vobec o niecom vypovedaju ked vela ludi ma na ne odlisny nazor, dnes z prace by som sa chcel zastavit v akvaristike a niečo konecne poriesit, len či to pomože v dalsich krokoch neviem.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod triscene » 03 Dec 2012 15:05 pm

pouzivaj vodovodnu vodu, tie buriny ti budu v pohode v nej rast.
pri RO a dazdovej musis vodu bud miesat s vodovodnou alebo remineralizovat ju, co ocividne nerobis a preto ti odchadzaju aj take rastliny ktore rastu bezne aj bez hnojenia.
tipujem ze ti tam priamo chybaju zlozky co su vo vodovodnej a to Mg a Ca.
30-40 litrov za dva tyzdne ta nezabije ked nacapujes z vodovodu. potom hlas aky mas progres a nekradni vodu chatkarom :)

testy sa vzdy zidu hoci ja osobne mam jedine test na CO2, hnojim a sledujem ako rastu rastliny a podla toho pridavam.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 03 Dec 2012 15:20 pm

no použivam tu vodu uplne od zaciatku vždy 30litrova bandaska + cca 10l dolievam vodovodnej este., ale tieto zmeny v raste rastlin mam až poslednych 6mesiacov,samozrejme možem použivať vodu z vodovodu, len mi je luto použivať pitnu vodu za ktorou je praca ludi, len tak , ked mam takuto možnosť.

asi to skusim s tými testami, pomeram, možem zmenit teda vodu na cisto len vodovodnu a po 1-2 mesiacoch zas premerať.
burina tam bola len ta Vasilneria a egeria densa možno :) mam aj naročnejsie rastlinstvo, len clovek si tie papieriky s nazvami tolko schovava, až ich potom nemože ani najsť :)


dakujem za čas a rady, ak by niekhoto niečo napadlo, alebo mal neaky svoj nazor na moj problem, budem moc vdacny za vaše reakcie :)
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Milan666 » 03 Dec 2012 19:59 pm

Toľko sa mi čítať nechce, ale uvažoval si o výmene substrátu?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 04 Dec 2012 08:31 am

myslis že by to stalo za uvahu? uvažoval som o zmene substratu s tým že mam pripravene 3D pozadie,len 90-100€ za vonkajsi filter momentalne neobetujem.

výsledky testov vody: asi musim zmerat dnes, vcera som menil napln filtracnu najspodnejsiu a sikovny som zabudol filter vypnut, tak mi krasne do akvaria vyplul vsetok bordel. testy som robil tak 2hodinky potom, ale este aj tak voda nebola uplne prefiltrovana a neaky ten bordel tam este bolo poznat.
premeram dnes aj vodu u starkych
NO3 - 100
NO2-0,5

GH-21
KH-6
PH-6,8
CL2-0 (MOžNO 0.8 bolo to na hranici)
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 04 Dec 2012 09:02 am

vcera predavacka nadhodila myslienku problemu so svetlom, dane trubice maju už 2roky, výrobcovia vačšinou udavaju 2roky svietivosti, lenže už po 1,5roku sa mohlo stať že trubice nemaju požadovanu svietivosť a trebalo by ich vymeniť.

možno jej šlo len o zarabok, ale podla mna celkom rozumne to podala.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod MaximusSk » 04 Dec 2012 09:37 am

http://www.rostlinna-akvaria.cz/ skus si prestudovat tuto stranku je tam kopu uzitocnych a odbornych veci co tu na tomto fore isto nenajdes mozno ti to pomoze dopatrat sa k pricine preco tvoje rastliny stagnuju.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 04 Dec 2012 09:43 am

idem studovat, vdaka :) stranku poznam, nemam ju podrobne prečitanu, tak sa do toho pustim
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod triscene » 04 Dec 2012 10:19 am

luko36 napísal:vcera predavacka nadhodila myslienku problemu so svetlom, dane trubice maju už 2roky, výrobcovia vačšinou udavaju 2roky svietivosti, lenže už po 1,5roku sa mohlo stať že trubice nemaju požadovanu svietivosť a trebalo by ich vymeniť.

možno jej šlo len o zarabok, ale podla mna celkom rozumne to podala.


mala pravdu, niekto meni uz po roku kedze vtedy stracaju svietivost, moze to byt jedna z moznosti ale tipoval by som ze menejpravdepodobna kedze Egeria a tak nie su moc narocne na svetlo a pochybujem ze by sa valisneria rozpadavala len kvoli svetlu.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 04 Dec 2012 10:27 am

no poriesim to svetlo tiež, premýslal som nalepit neake tie zrkadla pre lepši odraz, alebo alobal, ale isto pojdu aj nove trubice, je mi strasne luto ked vidim že tie rastlinky trpia a ja im neviem pomoct. chcem si vecer sadnut do kresla a mat radost z toho akvaria a to pojde len vtedy ked bude v akvariu vsetko ako tak OK.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Milan666 » 04 Dec 2012 18:41 pm

Ak hnojíš len do vodného stĺpca substrát ostáva na "holo"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Mariok » 04 Dec 2012 22:31 pm

Odporúčam sledovať rady milana 666, nie som rastlinkár, ale svetla je určite dosť, mám v 170l 2x18W, trubice tiež vyše 2roky, valisnérky pri hnojení PMDD rástli v takmer čistom štrku parádne. Problém môže byť vyčerpané dno, prípadne zľahnuté dno a tým zmenené podmienky pre činnosť koreňovej sústavy. Ak je to tak, vytiahni rastlinu (staršiu) a skontroluj korene. Ak nebudú zdravé, ale nahnité, resp. zdravé len smerom tesne pri povrchu dna, máš príčinu potvrdenú. Dno môže byť aj presýtené odpadom (zľahnuté), vtedy pomôže čiastočne hĺbkové odkalenie dna, pri menších nádržiach je rýchlejšie znovuzaloženie akvária po premytí dnového substrátu.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 05 Dec 2012 08:50 am

nooooo to bude pekna fuska . daval som gulickove hnojivo do substratu, ale asi to nestaci, budem musiet popremyslat aky substrat použiť.
vcera vecer som premeral vodu ktoru si dovažam od starkych :

voda z rezervoara :

Cl2 0,8
PH 7
KH 10
GH 7
NO2 0
NO3 10


VODA V AKVARIU

CL2 1
PH 6,8
KH 6
GH 21
NO2 0,5
NO3 250+ FUUU TAK TOTO Už DVE MERANIA PO SEBE TAKETO HODNOTY...
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod radusho » 05 Dec 2012 10:26 am

takze sa asi trochu zapotis pri vymene vody :D
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 05 Dec 2012 10:35 am

predpokladam že vysoke NO3 je sposobene prerybnením, stale riesim komu darovat tie prerastene skalare :(
KNo3 už pridavat s PMDD nebudem, mam ho nastastie namiesane zvlasť.

neake odporučania? aj čo sa týka toho substratu, aky by ste doporucili?

zatial vdaka :)
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 05 Dec 2012 10:52 am

jasne, s KNO3 uz nehnoj (ked tak radsej K2SO4). Aktualna uroven NO3 (ak je realna) v kombinacii s NO2 (0,5) uz predstavuje vysoko-rizikovu zataz pre zivocichy v akva. Dlhodobo ju podla mna neunesu. Nevyhnes sa vymene vody (aspon 50%) + nasadil by som okamzite "vysavace" dusika (sagittaria, pistia, limnobium, riccia,...) aby sa dusik dostal na bezpecnu uroven.

Este 1 vec ma zaraza - na vstupe uvadzas GH 7, no v akvarku az 21. Cakal by som skor opacne namerane hodnoty. Moze to byt dosledok nadmerneho hnojenia (MgSO4). Vapenec v akva nepredpokladam, vzhladom na relativne nizke pH.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod luko36 » 05 Dec 2012 11:31 am

vdaka za rady, istotne sa pustim do napravy, do PMDD pridavam fosfor, neviem ktore hodnoty ale ovplyvnuje . vidim že stale robim vela chyb :(
Naposledy upravil martin_s dňa 05 Dec 2012 14:29 pm, celkovo upravené 1 krát.
Dôvod: Odstranena inzercia!
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Rostliny stagnuji

Odoslaťod Vlado21 » 05 Dec 2012 11:38 am

samotny fosfor (resp. fosfaty) ti GH nezvysi, max. tak nastartuje sinicu :? U teba sa tak nestalo asi len vdaka tomu, ze mas (extremne) vysoke NO3.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.