Polyho 250-ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod astro » 23 Jan 2012 10:33 am

Poly, nejaké nové info a foto by potešili
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Reklama

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Sunkafit » 23 Jan 2012 11:46 am

Mna by zaujímalo ako si na tom z riasou a ako si ju odstránil ak si ju odstránil 8)
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 26 Jan 2012 02:03 am

astro, si si isty, ze by potesili? :D Tak sa divaj... :twisted:
S riasou som na tom velmi zle - stetina kam sa pozries :cry: + nejaky ten zabi vlas a ine zloby k tomu. Chvilu uz nabiehala aj sinica, potom som si uvedomil, ze P a N davam v uplne zlom pomere - pridal som viac N a sinica nastastie zmizla.
Mam teraz trochu hekticke skuskove, tak nemam moc cas a chut sa s tym babrat, ale po skuskovom to dam do parady :) Zanedbavam hnojenie a vymeny vody tiez nie su na tyzdennom poriadku :( Som neporiadny akvarista, hanbim sa :oops: Okrem toho mi to este cele kazi kakadu samec, ktory uspesne lovi a zerie krevetky :P Obcas sa aj ramirezkam zadari a zozeru aj dost velke kusky. Zaujimave, ze v predoslom 50l akvarku si krevetky a ramirezky v pohode plavali vedla seba :roll: Takze upratovaciu catu mam paralyzovanu :P
Aspon 1 maly uspech - po 4-5 pokusoch sa podarilo kakadu samicke udrzat plodik pri zivote dlhsie ako par dni. Krpci su poskrivany v riasovej hustine, obcas sa spaciruju po dne, samicka trieska zadnou plutvou kazdeho, kto sa priblizi. Naratal som ich minimalne 6, uz maju asi 1cm, tak som zvedavy, co z toho bude. Vobec som ich specialne nekrmil, zivia sa len tym, co najdu medzi riasami (asi plankton a ine potvorky), maju stale plne bruska :)
V obrazoch sa ma akvarko asi takto...
Nemal som cas strihat a vznikla z toho jedna velka konzerva rastlin:
Obrázok

Tak som to prestrihal:
Obrázok

Snad jedine, comu sa naozaj dari je micranthemum umbrosum :roll:
Cele to podla mna tkvie v hnojeni. Davam relativne male davky - asi 0,40g Plantexu kazde 2-3 dni, niekedy aj menej, v rovnakej frekvencii (ale na striedacku) 1g KNO3 a 0,1g KH2PO4. Vymena vody max. raz za 2 tyzdne asi 30-40%. Po skuskach sa polepsim a snad cim skor sa mi podari spravit foto bez rias :) V predoslom akvarku som sa rias zbavil prave tak, ze som hnojil strasne vela. Akonahle som prestal, riasy sa vratili. Bojim sa ale viac hnojit prave kvoli tomu, ze vodu menim naozaj striedmo. Dnes som nasmeroval rozstrekovaciu rampu viac k hladine a zda sa mi, ze sa o nieco zlepsilo prudenie pri dne smerom k nasavaniu. CO2 zapinam hodinu pred svetlom, svietim stale tym istym, ale tentokrat vsetko naraz 7 hodin denne.
Drzte palce! :pivo:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod j » 26 Jan 2012 09:06 am

Zaujímalo by ma čo by sa stalo keby si nehnojil a neCOčkoval.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Figaro » 26 Jan 2012 10:10 am

Ahoj Poly
tak toto vyzerá ako po výbuchu. Škoda, tak pekne sa Ti to rozbiehalo :(
Ja som už vyskúšal všeličo ale najlepšie výsledky som dosahoval s týmito hodnotami
KNO3 dávam tak, aby NO3 bolo okolo 10, pokiaľ sa hodnota drží okolo 10 nedávam KNO3.
KH2PO4 dávam tak, aby PO4 bolo okolo 06- 08.
TC povedzme FE niekde okolo 0,2
CO2 pri KH 6 PH okolo 6,7. DC pri KH 5 - slabulinko modrý, skôr tmavo zelený.
Pohyb vody v akva max 1,5 x hod.
Svetlo 0,5 w/l.
Výmena vody 1/5 týždenne. Pokiaľ som menil viac bolo to skôr na škodu.
Pokiaľ som mal v minulosti riasu výrazne pomáhali SAE.
Ináč poradiť neviem.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Giftzahn » 26 Jan 2012 10:26 am

@poly: jj, dobre si to napisal ..cele to stoji a pada na hnojeni, CO2, prudeni vody a vymene vody .... cize ja by som hlavu na tvojom mieste vobec nevesal ... s tvojim akva to vobec nie je tak zele ako to na prvy pohlad vyzera a celkom lahko sa dostanes zo sucastneho stavu von .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 04 Dec 2012 15:24 pm

Tak po roku plnom rias som konecne na spravnej kolaji :)

Obrázok
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Sunkafit » 04 Dec 2012 16:03 pm

Aha pogo skoro ako moje :mrgreen: Poly rozsad ho lebo postupne bude škaredšie a škaredšie a nakoniec z neho ostanu len vrchy :pivo:
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Milan666 » 04 Dec 2012 22:07 pm

Dlho si tu nebol, no a pekné to máš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 14 Jan 2013 20:57 pm

4 tyzdne som na akvarko nemal cas - ziadna vymena vody ani strihanie, iba pravidelne krmenie a obcasne sypanie hnojiva. Musim konstatovat, ze konecne si zije vlastnym zivotom a to mi robi radost narozdiel od toho utrpenia co som s nim mal doteraz :) Hardscape sa uz uplne stratil, co je aj trochu pozitivum, kedze na kamenoch sa mi stale drzia riasy :oops:
Aktuálne foto tu

Niekto mal davnejsie pochybnosti o kompatibilite aquaclay a HC. Ako vidno HC konecne poriadne rasi, prezilo aj prvy zastrih (zvrchu som ho ostrihal, aby nezacali odhnivat spodky) a v substrate drzi uplne bez problemov. Vo vseobecnosti vsetky rastliny v nom drzia prekvapivo dobre na to, za aky lahky sa povazuje.
Po vyse roku mozem skonstatovat, ze samotny cisty aquaclay je dost problematicky na rozbeh. Samozrejme, je to len moj nazor, ale mam pocit, ze cele tie rok trvajuce problemy boli hlavne vdaka aquaclayu. Povazuje sa totiz za malo vyzivny, osobne som donho nic nepridaval, co bola asi aj chyba. Problemy zacali s tym, ze rastliny stagnovali, rastli iba riasy a najmenej sa darilo prave koreniacim rastlinam. Plavajuce a tie menej zavisle od vyzivy z dna isli v pohode, ale napr. sagittaria subulata, ludwigia palustris a alternanthera splendens mali vsetky cierne odhnite korene a spodne stonky aj ked vrch rastliny pomalicky rastol.
Problemy sa trochu ukludnili pridanim tabletoveho hnojiva do dna a vstrekovanim PMDD do dna namiesto do vodneho stlpca. Tablety som pouzival zopar mesiacov, vsetky rastliny sa postupne rozbehli (len blyxa a ludwigia mi odisli uplne).
Samozrejme, velka zmena bola aj zbavenie sa kakadu - decimatorov krevetiek a dokupenie 3 SAE. Na to som velmi slaby akvarista, aby som to bez nich zvladol :o Kombinaciou vsetkych spomenutych faktorov som sa rias takmer zbavil, uz len tu a tam su este loziska zabieho vlasu, ktore raz za mesiac otrhavam/vytahujem.
Ak by sa este niekto nahodou rozhodoval pre aquaclay, tak len s obohatenim - pouzitie podkladu zo stareho akvaria, primiesanie hnojiva alebo pridanie tabliet do dna po zalozeni. Z toho dovodu dno ani neodkalujem. Zo zaciatku som to zvykol robit, ale uz skoro rok som neodkaloval do hlbky a dari sa, takze nemam dovod.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod bohus301 » 14 Jan 2013 21:18 pm

to dno mam aj ja a mam riasi a neviem co stym
bohus301
 
Príspevky: 326
Obrázky: 9
Založený: 23 Okt 2012 17:51 pm

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Viktor » 14 Jan 2013 22:29 pm

No ja som ho mal asi pol roka a vzdal som to. Totalne mi zacali odchadzat vsetky rastlinky. Momentalne ho mam vysuseny na garazi cca.25l. :-D Ma niekto zaujem? :-D Vymenil som ho za obycajny riecny strk 2-4mm.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod bohus301 » 15 Jan 2013 10:11 am

mne sa zelinkam dari
bohus301
 
Príspevky: 326
Obrázky: 9
Založený: 23 Okt 2012 17:51 pm

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 19 Jan 2013 22:26 pm

V ramci testu noveho fotaku som urobil kratke HD videjko, ako vyzera akvarko v pohybe :)


Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Figaro » 20 Jan 2013 11:05 am

Akvárko vyzerá pekne...
Tak sa mi zdá, že niektoré vršky na eustralise a altelnanthere sú skrútené, čím to je ?
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 20 Jan 2013 14:50 pm

Zdá sa ti dobre :) Mám s tým problém už dlhodobo, aj v predošlom akváriu. Vápnika by malo byť dosť, ale skúšam posledných pár dní dávať viac horčíka. Najhoršie to bolo, keď som dával len Plantex, N a P. Najlepšie to bolo keď som používal Sera Florena. Vtedy vyhadzovali pekné veľké listy. Snáď to bude horčíkom, lebo potom už neviem :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Figaro » 22 Jan 2013 00:53 am

Pokiaľ používaš neriedenú BA vodu tak MG a CA to nebude, tých tam je habadej.....
Ako si na tom so svietenín dĺžka, intenzita svetla, používaš na trubiciach reflektor ?
CO2 - ako a čím dodávaš a čím ho meriaš ?
Čo hodnoty NO3 a PO4....

Pýtam sa preto, lebo niekedy ( málokedy ) mi takto zvykne blbnúť Eustr. sp, Ludvigia al. Altelnanth. Ale fakt len vínimočne a vcelku ma to zaujíma prečo.... preto chcem porovnať tvoje hodnoty s mojimi a možno Ti budem vedieť aj poradiť..... :angel:
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 22 Jan 2013 04:48 am

Pouzivam bratislavsku vodu, parametre su tu:
http://www.bvsas.sk/sk/o-vode/voda-ako-napoj/57.html

Toho horcika tam je sice dost, ak ho ale umelo nepridavam a vodu prilis nemenim, myslim, ze by sa mohol vycerpat. Na nic ine mi to totiz nevychadza, uz som skusal vselico. Inak zda sa mi, ze poslednych par dni sa to krutenie listov trochu umiernilo, tak uvidime, ako to bude dalej. Ono totiz vsetky symptomy (krutenie listov, male deformovane biele rastove vrcholy, odumieranie) spada na nedostatok Ca, ale to je blbost. Potom sa este uvadza nadbytok K, co je tiez nepravdepodobne a kysle pH, co tiez nemam. Ked sa mi krutili listy najviac, horcik bol jediny, ktory som nepridaval. Pridanie draslika to myslim este zhorsilo.
Svetlo mam 4x39W v T5 s reflektorom a 5x14,4W v LED pasoch, to je celkom 228W. Svietim 8 hod. denne, vsetko spolu. CO2 pridavam hodinu pred rozsvietenim, vypina sa so svetlom. Nasava sa do externeho filtra kde sa vsetok rozpusta. Obsah CO2 nemeriam, ventily mam uz vyladene tak, ze to buble akurat a pH sa mi pohybuje v rozmedzi 6,8-7,2.
Hodnoty NO3 a PO4 som dlho nemeral, ale vodovodna voda ma NO3 10,5mg/l a PO4 som davnejsie meral a vychadzalo mi okolo 2,5mg/l a viac. V akvarku tipujem, ze to bude okolo 10-15mg/l NO3 a toho fosforu 1-2mg/l.
Hnojim Plantexom, KNO3, KH2PO4 a MgSO4.7H2O, sypem prasok rovno do vody. Presne pridane mnozstvo nemeriam, naberam lyzicou a potrebne mnozstva mam uz +- v oku. Hnojim nepravidelne, ked sa mi zda, ze som dlho nedal alebo pohladom do akvarka sa mi zda, ze nieco chyba (riasy na skle, priznaky na rastlinach...).
Odhadom pridavam tyzdenne:
Plantex ~0,6g
KNO3 ~1g
KH2PO4 ~0,2g
MgSO4.7H2O som nedaval, teraz davam asi 3g tyzdenne
Su to ale vazne len hrube odhady lebo niekedy nedam nic ani cely tyzden a inokedy dam aj viac ako uvedene davky. Ospravedlnujem sa, ze to robim takto neexaktne a nepomozem tak ostatnym akvaristom, ale bohuzial som lajdak a ak by som mal davkovat vsetko presne v danom case a mnozstve, tak uz by som sa citil trochu ako otrok akvarka :angel: Tento sposob sa mi osvedcil aj preto, ze ked som predtym davkoval podla predpisanych davok, tak som to niekedy prehnojil a inokedy zase niektory prvok zacal chybat, tak sa objavili ine problemy. Navyse nie kazdy tyzden mam cas menit vodu, tak tomu aj podriadujem hnojenie :mrgreen:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Giftzahn » 22 Jan 2013 08:51 am

njn, lyzickovy sposobj je tiez celkom presny ... :wink: ...plus akvaristika isto nie je exaktna veda ...cize pokial pozorujes rastlinky ako a ci rastu ... vies celkom presne co a kolko hnojit ... cize metoda "by ocko" funguje a to velmi dobre ...:wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.