krab



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: krab

Odoslaťod peterson35 » 10 Dec 2012 21:39 pm

no kazdy krab aj ked zije vo vnutrozemi v sladkej vode na vyvoj lariev potrebuju slanu vodu...jedine kraby rodu Geosesarma sa dokazu rozmnozovat aj v sladkej vode...ono najcastejsie sa chovaju vampir krab,blue vampir krab, carnaval krab , red devill krab a mandarin...ono su to obchodne nazvy ale takto sa pomenuvaju po celej europe...na chov su velmi jednoduche..zevraj aj panteriny sa rozmnozuju v sladkej vode ale s nimi nemam osobnu skusenost...ked som bol tento rok v St. Poltene na burze geosesarmy predavali po 10€ a dovozcovia ich tiez dost draho predavaju ale postupne sa uz rozsiruju aj na slovensku, a odchovy su podstatne lacnejsie
peterson35
 
Príspevky: 17
Obrázky: 6
Založený: 16 Máj 2011 16:01 pm

Reklama

Re: krab

Odoslaťod prasan » 10 Dec 2012 22:37 pm

Aj tu na akve máme kolegu čo odchováva. :wink:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: krab

Odoslaťod peterson35 » 11 Dec 2012 14:25 pm

hej , hej...ja mam teraz uz len carnaval krabou a niako zvlast extremne sa o ne nestaram a vcera som zase videl male behat po akvarku...viem o dalsich troch co ich odchovavaju...inac ja ich mam od clarkiiho
peterson35
 
Príspevky: 17
Obrázky: 6
Založený: 16 Máj 2011 16:01 pm

Re: krab

Odoslaťod Nataly :) » 12 Dec 2012 20:46 pm

Aj ja chcem malé krabíky! :evil:
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Krab

Odoslaťod smajdicek » 17 Mar 2013 16:28 pm

Zdravím, dnes sme kúpili kraba, v predajni bol druh napísaný ako "Gecarinus Ruricola" ale googlové obrázky akosi nesedia. Viete mi niekto povedať aký je to druh ? Ak by sa dalo, aj hodiť nejaký link na stránku kde by bolo čoto popísané o chove, keďže som začiatočník.
Ďakujem pekne :)
Obrázok
Obrázok
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Krab

Odoslaťod štefan » 17 Mar 2013 16:49 pm

Ide o druh Cardisoma armatum.
Odporúčam si prečítať skôr odbornú knižku ako net. V každom prípade ide o zaujímavý druh kraba, ktorý je vhodný chovať aj v spoločenstve s inými rovnako veľkými jedincami v akvateráriu, kde súš môže tvoriť aj samorast (z toho krab získava triesloviny). Pozor na výmenu vody - odporúčam použiť odstátu vodu.
Obrázok používateľa
štefan
 
Príspevky: 204
Obrázky: 24
Založený: 10 Sep 2005 09:39 am

Re: Krab

Odoslaťod xitanaf » 18 Mar 2013 01:28 am

2/3 súše, tretina vody. Vody tolko aby sa krab mohol bez problemov vynoriť ked sa postaví na nohy. Mal by žrať všetko, no moje boli rozmaznané a tak som im dával kaviár. Pri vačšom počte ks v akvarku, vytvoriť úkryty, medzi jedincami sa môžu vyskytnúť súboje pri kt. príde jedinec o končatinu alebo klepeto. Končatina dorastá, klepeto nie. Ako rastú, je im pancier primalý a tak sa mladé kraby niekolkokrát do roka zvliekajú. Pri tomto akte sú však najviac zranitelné.
Mal som samca aj samicu Obrázok

Aj ked sa vsade píše, že sa v zajatí nerozmnožujú, mne sa to podarilo, no dospelosti (samostatnosti) sa dožili iba 3 ks.
Prílohy
krab.jpg
asi 6mes. krabík z vlastného chovu
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Krab

Odoslaťod smajdicek » 18 Mar 2013 14:32 pm

xitanaf napísal:2/3 súše, tretina vody. Vody tolko aby sa krab mohol bez problemov vynoriť ked sa postaví na nohy. Mal by žrať všetko, no moje boli rozmaznané a tak som im dával kaviár. Pri vačšom počte ks v akvarku, vytvoriť úkryty, medzi jedincami sa môžu vyskytnúť súboje pri kt. príde jedinec o končatinu alebo klepeto. Končatina dorastá, klepeto nie. Ako rastú, je im pancier primalý a tak sa mladé kraby niekolkokrát do roka zvliekajú. Pri tomto akte sú však najviac zranitelné.
Mal som samca aj samicu Obrázok

Aj ked sa vsade píše, že sa v zajatí nerozmnožujú, mne sa to podarilo, no dospelosti (samostatnosti) sa dožili iba 3 ks.


Ďakujem za rady. Zatiaľ je iba jeden, ale úkryty nejaké určite bude mať. Zaujímalo by ma či by sa mu dalo spraviť niečo podobné ako je tu
Obrázok
Na súš neviem či použiť piesok alebo štrk, v piesku si vraj radi hrabú úkryty, ale bojím sa že to zašpiní vodu a filter to nebude zvládať. Ak by som sa rozhodol pre nižší vodný stĺpec, bol by tento filter postačujúci ?
http://akvaland.sk/819-aquael-fan-micro-plus.html
Originál objem akvária je 54l, rozmery 60x30x30, hore samozrejme zakryté. Ešte si musím pomerať trubice a kúpiť vhodné s UV-A a UV-B žiarením, nemohol by si mi nejakú odporučiť ? Potrebuje aj svetlo na noc ?
http://akvaland.sk/2306-ziarovka-exo-terra-night-glo-40w.html
Neviem či slabšiu alebo silnejšiu. Nejakú výhrevnú podložku ? Alebo stačí čo hreje lampa, aby mi zase krabík neuschol :)
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Krab

Odoslaťod xitanaf » 18 Mar 2013 17:52 pm

ja som mal max 7cm vody takže filter žiaden
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Krab

Odoslaťod Milan666 » 18 Mar 2013 18:01 pm

smajdicek, ten filter micro je na ??, prepáč, je to len miničerpadielko k ničomu, ty sa musíš pustiť inou cestou, teda riadný filter a hovorím filter, pretože s korytnačkami to nieje len tak, žiť vo svojích výlučkoch by si nechcel, že?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Krab

Odoslaťod smajdicek » 18 Mar 2013 19:46 pm

xitanaf napísal:ja som mal max 7cm vody takže filter žiaden


a mal si nejakú nádobu na vodu ktorá ti umožňovala ľahké vymieňanie ?

Milan666 napísal:smajdicek, ten filter micro je na ??, prepáč, je to len miničerpadielko k ničomu, ty sa musíš pustiť inou cestou, teda riadný filter a hovorím filter, pretože s korytnačkami to nieje len tak, žiť vo svojích výlučkoch by si nechcel, že?

Pýtal som sa, na to je fórum :) A nechovám korytnačky, ale kraba.
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Krab

Odoslaťod xitanaf » 18 Mar 2013 19:50 pm

Ziadna nadoba. Dopustil som na 15 a potom zase stiahol na 7. Voda sa moc nezasvini a o parametre som sa nikdy nestaral
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Krab

Odoslaťod smajdicek » 18 Mar 2013 19:51 pm

xitanaf napísal:Ziadna nadoba. Dopustil som na 15 a potom zase stiahol na 7. Voda sa moc nezasvini a o parametre som sa nikdy nestaral


Hm, to znie naozaj jednoducho. Takže to s tou oddelenou časťou súše čo som posielal by bolo zbytočné lepiť ?
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Krab

Odoslaťod xitanaf » 18 Mar 2013 19:58 pm

Jasne, staci nahrnut strk na jednu stranu akvarka a hotovo. Oni aj takcasom nanosia cast do vody takze sem tam bude treba zase upravit. Co je myslim dolezitejsie je pouzit v osvetleni UV trubicu alebo ziarovku ako nahradu za slnecne svetlo. Aby nemakol pancier
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Krab

Odoslaťod smajdicek » 18 Mar 2013 20:05 pm

xitanaf napísal:Jasne, staci nahrnut strk na jednu stranu akvarka a hotovo. Oni aj takcasom nanosia cast do vody takze sem tam bude treba zase upravit. Co je myslim dolezitejsie je pouzit v osvetleni UV trubicu alebo ziarovku ako nahradu za slnecne svetlo. Aby nemakol pancier


Hej hej, čítal som že si radi upravujú terárko ako oni chcú :) A vodu filtruješ ako často ? Keď tam nie je ten filter ?
A ešte dačo, vo vode je ohrievač, ten sa môže dať von, bude stačiť ohrievanie od tej lampy ?
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Krab

Odoslaťod xitanaf » 18 Mar 2013 22:46 pm

krabov už dlhšie nemám a nijako špeciálne som sa nestaral ked som mal. Proste v osvetlení jedna trubica ReptiGlo, obyčajný akvarijný štrk, voda z vodovodu, žiaden filter, žiaden ohrievač, občerstvenie vody 1x týždenne. S rastlinkami to nemá zmysel skúšať, všetko zožerú, dokonca baštia aj riasu všeho druhu. Fakt stačí trocha vody, nejaká súš a jaskynka kde sa môže schovať keď bude mať pocit ohrozenia.
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Krab

Odoslaťod smajdicek » 18 Mar 2013 22:55 pm

xitanaf napísal:krabov už dlhšie nemám a nijako špeciálne som sa nestaral ked som mal. Proste v osvetlení jedna trubica ReptiGlo, obyčajný akvarijný štrk, voda z vodovodu, žiaden filter, žiaden ohrievač, občerstvenie vody 1x týždenne. S rastlinkami to nemá zmysel skúšať, všetko zožerú, dokonca baštia aj riasu všeho druhu. Fakt stačí trocha vody, nejaká súš a jaskynka kde sa môže schovať keď bude mať pocit ohrozenia.


Fórum som lúskal dlho, tak viem že rastlinky nemá zmysel kupovať, dokonca ani umelé. Osvetlenie ešte stále riešim, dosť ľudí píše rozdielne veci, ale zhodujú sa na tom že potrebuje UV svetlo, kvôli pancieru (a vraj aj farebnosti), takže teraz hlavne hľadám akú trubicu. A počul som že by bolo vhodné aj svetlo na noc, ale to neviem koľko je pravdy na tom.
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: krab

Odoslaťod triscene » 19 Mar 2013 17:18 pm

Nataly :) napísal:Aj ja chcem malé krabíky! :evil:


thai micro crabs su potom nieco pre teba :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Osvetlenie pre kraba

Odoslaťod smajdicek » 19 Mar 2013 22:53 pm

Riešim to tu už asi po piatich témach zvlášť, ale stále sa mi nedostalo jednoznačnej odpovede.
Akvárium má rozmery 60x30x30, chovaný je (zatiaľ) jeden kus kraba druhu Cardisoma armatum.
V kryte na akvárium je zabudovaná jedna 15W žiarivka, čo sa mi nezdá dostačujúce. Namiesto toho by som chcel osvetlenie riešiť pomocou LED pásov, a trubicu použiť takú, ktorá bude mať aj UV žiarenie.
Je potrebná aj žiarovka na nočné žiarenie ? Bude toto osvetlenie stačiť ? Aký výkon by mali mať LED pásy ? Stačí jedna UV trubica ?
Prikladám foto krytu
http://www.akva.sk/gallery/album-a2532/kryt-akvaria-i44990.jpg?view=no_count
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Osvetlenie pre kraba

Odoslaťod xitanaf » 20 Mar 2013 00:33 am

uplne bude postačovať tá jedna trubica kt. je v kryte. akurát trubicu vymeniš za Repti Glo 2.0 15W.
Táto trubica má biele svetlo a UVA UVB 2.0 je pre kraba postačujúce. Žiadne dalsie osvetlenie nepotrebuješ, tobôž nie žiarovku night glo.
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Osvetlenie pre kraba

Odoslaťod smajdicek » 20 Mar 2013 08:31 am

Takže tie LEDky tam ani netreba lepiť ?
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Osvetlenie pre kraba

Odoslaťod xitanaf » 20 Mar 2013 11:41 am

a na čo? Rastliny tam nebudú žiadne lebo krab všetko zožere, takže jediné osvetlenie potrebuješ aby si ho videl a zabezpečil mu náhradu slnečného žiarenia resp. zložky UVA UVB. No a to vyriešiš jednou trubicou ReptiGlo 2.0
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Osvetlenie pre kraba

Odoslaťod smajdicek » 20 Mar 2013 12:08 pm

No tak to mi dosť uľahčí život. Vďaka za odpoveď :)

EDIT : Rozdiel medzi repti glo 2.0 a 5.0 je len v tom že 5.0 má vyšší pomer UVA a UVB žiarenia ?
napríklad
http://www.aquanimal.sk/obchod/action/productdetail/oc/654/product/exo-terra-repti-glo-20-15w.xhtml
http://www.aquanimal.sk/obchod/action/productdetail/oc/661/product/exo-terra-repti-glo-50-15w.xhtml
Nebude tá 5.0 lepšia ?
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Osvetlenie pre kraba

Odoslaťod smajdicek » 20 Mar 2013 13:15 pm

A nebude potrebovať niečo na ohrev ? Je v izbe kde je klimatizácia a dosť často sa vetrá.
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.