Stare akvarium - silikon



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Stare akvarium - silikon

Odoslaťod Kostolnik » 05 Okt 2004 11:53 am

V jednej pivnici, skor práčovni som našiel akvárium - nemeral som ho, ale má min. 350-400 litrov. Zistil som, že ho tam vyhodila jedna staršia pani, kt omrzeli ryby HA HA..tak som hned za nou utekal a že ja ho chceeeeem...teta povedala, že ak ho odpracem a dám jej 1500,- Sk, tak je moje....samozrejme ho najskor chcem vyskúšať - na ophľad vyzerá v poriadku, ksor ma trápia "skryté vady", kt môže mať - čo ma hned napadlo, či tesní a či tie dni, ktoré trávilo akvarko "na suchu" nemohli nejako poškodiť silikon atď........PORAĎTE, prosiiiiiim, NA ČO DAŤ POZOR, čoho sa vyvarovať a tak.....viem, že takéto akvarká sa predávaju za 3-4 tisíc, tot je dobrá cena - teta si neuvedomuje, čo doma má, ale predsa.....dík za dobré rady !
:?:
Obrázok používateľa
Kostolnik
 
Príspevky: 11
Založený: 21 Apr 2004 15:33 pm

Reklama

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod majko » 05 Okt 2004 14:51 pm

1.pozri si ci nie je doskriabane predne sklo.
2.skontroluj si spoje ci uz niekde nie su rozlepene.

Inak Ti nezostava nic ine ako ho napustit a skontrolovat ci netecie
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod xDodox » 05 Okt 2004 14:58 pm

Je to ramove akvarium?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod barky » 05 Okt 2004 15:23 pm

xDodox: ramove akvaria sa nelepili silikonom ale tmelom - takze treba pozornejsie citat prispevky a nepolozil by si takuto otazku.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod jacik » 05 Okt 2004 18:28 pm

Kostolnik napísal:.....viem, že takéto akvarká sa predávaju za 3-4 tisíc, tot je dobrá cena - teta si neuvedomuje, čo doma má, ale predsa.....dík za dobré rady !
:?:

pocul som ze najma velkym akvariam neprospieva dlhodobe vypustenie, radovo tyzdne, a ze silikonu taketo zmeny v namahani a vysusovanie celkove neprospievaju. ale prakticky to overene nemam.

inac ta cena 1500 sa mi nezda az tak super. pouzite akva sa predavaju za 1/4 az 1/10 povodnej ceny.
dalsia vec je ze pouzite akva nikdy nebude ako nove, a tym okrem istoty ze sa nerozlepi prvy mesiac myslim aj poskriabanie skiel :(
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod skala » 05 Okt 2004 18:38 pm

ano, silikon to nema rad, a ta cena sa mi tiez nezda az tak super.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod Kostolnik » 05 Okt 2004 20:08 pm

Dík za reakcie !

Cena - neviem, ja som také akvarko videl v obcohde a tam visela cena min. 4 500,- Sk, táto cena sa mi zdá nazoaj dobrá a nepredpokladám, že by ma nejaká dochodkyňa chcela oklamať, optimista, však ? :-)

Kvalita - jasné, že ho priadne prezriem......

Spoje - tiež som počul, že silikon po čase akoby zvetrá alebo čo a je riziko povolenia spojov ,ale...ja mám teraz doma 150 litrové , ktoré som dostal do daru od dobrého stýčka HAHA, tiež je lepené a min. rok stálo v pivnici...ja ho mám druhý rok a bez problému....KLOP KLOP na drevo /sa zajtra ráno zobudím v mláke :-) /
Čo sa týka škrabanocv..no..proste som ho otočil najzachovalejšou stranou von :-)

Možno som vytvoril dojem, že ide o akvarko z 50-tych rokov, ale určite nemá viac ako 2-3 roky..nakoniec, určite sa na to tej dobrej tety opýtam...

Proste - na nové momentálne nemám...a priznám sa, aj keby som mal, kúpil by som niečo inééé....ryby beriem ako estetickú záležitosť - nostalgickú spomienku na pubertu :-)

takže - určite ho napustím..kurnik, ale nevime si predstaviť kde a ako....ak to pukne, tak bude horor....navyše teta povedala, že peniažteky jeje dám až vtedy, ked bude všetko OK....

Takže dúfam, že sa onedlho pochválim novým bytom a novým akvariom .-))

-r-
Obrázok používateľa
Kostolnik
 
Príspevky: 11
Založený: 21 Apr 2004 15:33 pm

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod majko » 06 Okt 2004 07:11 am

skala napísal:ano, silikon to nema rad, a ta cena sa mi tiez nezda az tak super.

Preco to silikon nema rad? Znizuje sa jeho prilnavost? Zvetrava? Skus byt konkretnejsi...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod skala » 06 Okt 2004 08:12 am

majko, neviem. zrejme nejake fyzikalne veci ako pises. nejaka strata pruznosti
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod majko » 06 Okt 2004 08:26 am

skala napísal:majko, neviem. zrejme nejake fyzikalne veci ako pises. nejaka strata pruznosti

Vacsinou prides s nejakym vedeckym fyzikalnym vysvetlenim. :mrgreen: Skade mas tieto informacie ?, videl si to, pocul si to.... Momentalne si neviem predstavit nejaky dovod preco by mal silikon starnut na vzduchu rychlejsie ako vo vode. Okrem toho vonkajsia strana spoja je predsa trvalo vystavena posobeniu vzduchu, takze tam by spoj musel povolit skor. Vnutorna strana spoja je predsda chranena vacsinou este dost hrubou vrstvou silikonu. Mate niekto skusenosti, ze ak je akvarium na "sucho", ze povoluju spoje?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod skala » 06 Okt 2004 08:59 am

majko, ja to nemam z vlastnej hlavy. okrem toho sa o tom snad pise aj v knihach. nadrz po case ked je nenaplnena zvykne tiect, slzit. aj preto je zname odporucanie, ze ked sa nadrz odklada, je celkom fajn, ak v nej moze byt aspon voda - aby nevyschla. tak si to aspon ja pamatam.
osobne sa mi nic take nikdy nestalo
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod majko » 06 Okt 2004 09:04 am

skala napísal:majko, ja to nemam z vlastnej hlavy. okrem toho sa o tom snad pise aj v knihach. nadrz po case ked je nenaplnena zvykne tiect, slzit. aj preto je zname odporucanie, ze ked sa nadrz odklada, je celkom fajn, ak v nej moze byt aspon voda - aby nevyschla. tak si to aspon ja pamatam.
osobne sa mi nic take nikdy nestalo

Ano pocul som to aj ja, ale len pri ramovych akva, kde je to pochopitelne a vysvetlitelne. Mozes mi dat nejaky link, alebo tip na knihu kde sa to pise o klasickych akvariach lepenych silikonom? Mam zaujem o informacie ohladom tohoto fenomenu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod barky » 06 Okt 2004 09:26 am

Majko ma podla mna pravdu, co sa tyka rizika pri dlhsom vypusteni akvarka tak v knihach pisu vzdy len a len o ramovych akvariach, ktore su lepene tmelom. Sam mam akvaria, ktore boli aj dva roky bez vody a nie je s nimi absolutne ziadny problem.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod Kostolnik » 06 Okt 2004 09:51 am

BARKY - konečne niečo optimistickééééé....ja som tiež napustil akva po asi dvoch rokoch na suchju a nič sa nestalo !

OTAZKA: nerobí sa také niečo, že sa tie spoje presilikonujú ????
Obrázok používateľa
Kostolnik
 
Príspevky: 11
Založený: 21 Apr 2004 15:33 pm

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod barky » 06 Okt 2004 10:09 am

Moze sa to pri akvarkach, ktore boli hnusne zalepene a zdalo sa mi ze mozu tiect, som orezavackou odstranil zvnutra vsetok stary silikom, dokladne som miesta odmastil a nasledne som naniesol vrstvu silikonu, ktoru som potom prstom vtlacil do spojov.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod Atilla » 06 Okt 2004 15:05 pm

ohladom namahania silikonu
priklad:
akva 130x50x55 kazdy tyzden sa v kratkom case vypusti 50% vody a v kratkom case napusti 50% myslite ze je to zataz nad ktorou by sa trebalo zamysiet (podotykam ze to tak robi viac ludi a s vacsimi nadrzami)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Kúpa akvária - PORAĎTE !!!

Odoslaťod Perros » 28 Sep 2006 16:25 pm

majko napísal:
skala napísal:ano, silikon to nema rad, a ta cena sa mi tiez nezda az tak super.

Preco to silikon nema rad? Znizuje sa jeho prilnavost? Zvetrava? Skus byt konkretnejsi...


Silikonove lepidlo je tekute a na vzduchu polymerizuje, cize sa z neho stava plast. A plasty casom starnu t.j. zvetravaju, tvrdnu a lahko sa lamu, (pozrite si napriklad vasu hadicu na autonatickej pracke). Je to proste fyzikalny jav a nic sa s tym neda robit.Ale osobne si myslim ze silikon ma zivotnost aj niekolko desiatok rokov a netreba sa obavat nejakeho predcasneho starnutia, je dost mäkky a vonkajsia zaschnuta vrstva ho dotatocne chrani pred zvertrávanim :) .
Obrázok používateľa
Perros
 
Príspevky: 7
Obrázky: 21
Založený: 01 Júl 2005 16:30 pm
Bydlisko: Humenné

Re: Stare akvarium - silikon

Odoslaťod snake » 28 Sep 2006 16:45 pm

Vacsinou sa na tubach silikonu pise TRVALE ELASTICKY...Nemozes to porovnavat s hadicami..A nazyvat vsetko PLASTOM....to je ako keby si vsetkym dopravnym prostriedkom hovoril autaa..
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Stare akvarium - silikon

Odoslaťod martin_s » 28 Sep 2006 21:26 pm

Moja skusenost je taka ze som mal raz akva 40 litrove a po dlhsom stati na suchu (niekolko rokov) sa dal silikon velmi lahko vytiahnut zo spojov bez porusenia. Nastastie som to zistil ked som isiel na nom opravit sklo ktore mi pri manipulacii puklo a nie az ked som ho mal napustene. Silikon je polymer predsa a ma aj svoju zivotnost, ktora sa zrejmä znizuje oxidacnym procesom urychlovanym znizenim vlhkosti. Zrejmä (podla mojej skusenosti) znizuje prilnavost ku sklu. Je to ale len moja teoria.
No neporovnaval by som 150 litrove akva a 350 litrove. Pri 350 litrovom su predsa spoje namahane o dost väcsim tlakom ako pri 150 litrovom.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Stare akvarium - silikon

Odoslaťod jano_i » 28 Sep 2006 22:00 pm

Takze vravite, ze ak mam v pivnici tri roky polonapustene 110l akva, mozem ho v klude dat do izby? Tiez som pocul o tom vzvetravani...
Hmm zajtra napustim akva cele.
Obrázok používateľa
jano_i
 
Príspevky: 210
Obrázky: 40
Založený: 04 Feb 2006 14:12 pm
Bydlisko: Senne City

Re: Stare akvarium - silikon

Odoslaťod martin_s » 28 Sep 2006 22:04 pm

jano_i napísal:Takze vravite, ze ak mam v pivnici tri roky polonapustene 110l akva, mozem ho v klude dat do izby? Tiez som pocul o tom vzvetravani...
Hmm zajtra napustim akva cele.


Najprv by som ho napustil cele v tej pivnici a nechal aspon do druheho dna tam az potom v izbe.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Stare akvarium - silikon

Odoslaťod jano_i » 28 Sep 2006 22:10 pm

No ved to je samozrejme. Akva bude v pivnici celu zimu, budu v nom zavojnatky zimovat.
Obrázok používateľa
jano_i
 
Príspevky: 210
Obrázky: 40
Založený: 04 Feb 2006 14:12 pm
Bydlisko: Senne City

Re: Stare akvarium - silikon

Odoslaťod jozino » 28 Sep 2006 22:30 pm

martin_s napísal:...No neporovnaval by som 150 litrove akva a 350 litrove. Pri 350 litrovom su predsa spoje namahane o dost väcsim tlakom ako pri 150 litrovom.


Tie spoje ,mozu byt namahane pripadne pri 150litroch viac, ako pri 350tich litroch :) sa mi zda, ze to vyriesil uz Pascal :) zalezi na vyske vodneho stlpca a nie na objeme,
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Stare akvarium - silikon

Odoslaťod martin_s » 28 Sep 2006 22:36 pm

jozino napísal:Tie spoje ,mozu byt namahane pripadne pri 150litroch viac, ako pri 350tich litroch :) sa mi zda, ze to vyriesil uz Pascal :) zalezi na vyske vodneho stlpca a nie na objeme,

To mas pravdu. Ale väcsinou väcsie akva ma aj väcsi vodny stlpec. To je aj dovod preco maju akva s väcsim objemom aj hrubsie sklo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.