problém s riasami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

problém s riasami

Odoslaťod imoro » 12 Dec 2012 15:58 pm

Zdravím

Viem že už sa toho o riasach napísalo toto, ale to čo sa mi deje v mojom akváriu som za roky nemal. Začalo to kúpou 3D pozadia z Laminátu.
Niekoľko rokov sa amatérsky venujem akvaristike ale nikdy som nemal problém s rastlinami ako teraz a hlavne z riasami hnedými.
Vybavenie: 250 L akvárium, 4x30W (2x Aqua Glo + 2x SunGlo), Externý filter Fluval 305, štrk,

Akvárium mám umiestnené oproti oknu, ktoré je umiestnené na severozápadnej strane bytu.

Akvárium som mal už v podstate umiestnené na každej strane izby. Najprv som používal klasické pozadie za sklom. čiže fotografia nalepená na zadnom skle, potom som mal vlastnoručne urobené pozadie s PURPENY a zhruba pred rokom a pol som si kúpil Laminátové 3D pozadie.
A od vtedy začali problémy s riasami.

Po umiestení 3D pozadia som zvolil ako podklad do akvária staré dno od Rataja + Aquaclay Ground. Rastliny boli rôzneho druhu. Uz po pár týždňoch sa začali tvoriť riasy na pozadí, ktoré prešli na rastliny až to nebolo možné zastaviť. Používal som prípravky proti riasam ale bez výsledku. K tomu sa pridali slimáky a už proste to nebolo pekné tak som to musel znova akvárium rozbehať.

Zadné pozadie som vyčistil, vymenil som podklad, dal som štrk, vymenil som vo filtry vložky, a zasadil som znova nové rastliny.

No výsledok ako to teraz vyzerá vidíte na fotkách. Neprešlo ani 3 mesiace a už sa neviem opäť zbaviť rias. Za týždeň po vyčistení rias mám opäť na skle zelenú riasu. Čoraz je to horšie.
Prosím poraďte mi kde robím chyby. Svietim 12 hodín, nemám momentálne veľa rýb len niekoľko mečúňov + ancitrusy+labelo pretože nechcem ďalšie peniaze už investovať za takúto cenu ale zase mám rád pekné akvárium. Ale toto som ešte nikdy nemal aby za takýto krátky čas takto vyzeralo akvárium. A to už nejaký čas to akvárium mám a mal som ho ako som už pýsal aj pod oknom a nikdy som takýto problém nemal.

Jedna vec ma ešte napadá, to 3D pozadie je v postate hrubé 3-4 mm a je tvarované, čím vlastne sa vytvára medzera medzi miestom pred (kde sú ryby) a miestom za krytom kde sa usádza humus, (špina, exkrementy ). Tento problém vidím ako jednu nevýhodu 3D pozadia, a či práve to nespôsobuje nežiadúce zmeny v akváriu. Zhoršovaniu kvality vody ako aj nežiadúcej podpory tvorby rias. A slimáky sa zase objavili čo ma tiež zaráža keď bolo akvárium celé vyčistené.

Ďakujem, že si prečítate môj problém a budem veľmi rád za akúkoľvek radu pri riešení tohoto problému.

Pre názornosť posielam niekoľko fotiek
Prílohy
P1030036.jpg
riasa na 3D pozadí
P1030043.jpg
humus za 3D pozadím
P1030035.jpg
riasa na rastline
imoro
 
Príspevky: 26
Obrázky: 3
Založený: 12 Jún 2007 15:41 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: problém s riasami

Odoslaťod dedojozef » 12 Dec 2012 17:54 pm

Prečo nová téma?! riasy-t1606.html
Testy vody NO2, NO3? S takým humusom za pozadím sa niet čomu čudovať.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: problém s riasami

Odoslaťod Milan666 » 12 Dec 2012 18:31 pm

Veru, veru, hygiena, meniť vodu, odkalovať, čistiť filter
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: problém s riasami

Odoslaťod imoro » 12 Dec 2012 20:59 pm

hej len je problém, že do zadu sa neviem dostat.... je to nalepene a na vrchu je sietka aby ryby neskákali do zadu. Uvazujem nad tým, že ak si nechám to 3D pozadie tak ho vypním purpenou aby nebl priestor aby sa dozadu dostala voda a kal.
imoro
 
Príspevky: 26
Obrázky: 3
Založený: 12 Jún 2007 15:41 pm
Bydlisko: Prešov

Re: problém s riasami

Odoslaťod dedojozef » 12 Dec 2012 21:21 pm

Veľa priestoru. Škoda ho nevyužiť a len tak zaliať. Viem si tam predstaviť filter aj s čerpadlom, alebo aspoň sanie a výtlak, aby to tam vírilo a nehnilo.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: problém s riasami

Odoslaťod Vlado21 » 13 Dec 2012 12:59 pm

hnede-riasy-v-tvare-stetin-a-slizu-t14264-48.html?hilit=hned*#p241442
Vlado21 napísal:pytal som sa preto, lebo hneda riasa oblubuje o.i. aj kremikove zluceniny, ktore pochadzaju zo silikonoveho lepidla, akym su lepene steny akvarka alebo pozadie.


Aky je naposledy namerany obsah NO3 vo vode?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problém s riasami

Odoslaťod Luker13 » 13 Dec 2012 23:51 pm

keby len bordel ale aj rybku tam tusim vidim :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: problém s riasami

Odoslaťod strojnik » 27 Dec 2012 14:02 pm

Mne pomohlo na štetinkovú riasu zníženie obsahu fosforu vo vode - prípravok phosvec. Po polroku sa to opakovalo a tento prípravok opať pomohol.
strojnik
 
Príspevky: 10
Založený: 15 Feb 2012 18:26 pm

Re: problém s riasami

Odoslaťod Milan666 » 27 Dec 2012 14:18 pm

S pripravkami opatrne, neriešil by som to tak, treba hľadať príčinu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: problém s riasami

Odoslaťod Mon » 08 Feb 2013 21:58 pm

Prosim vas, aka je to toto riasa a ako proti nej bojovat? Osuchat z listov spongiou sa to neda, list sa donici, nechtom by to islo, ale... postihuje najma starsie listy rastliny...
Prílohy
tn_DSC_7930.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: problém s riasami

Odoslaťod Tonique » 03 Sep 2018 13:22 pm

Ahojte potrebujem poradiť moja Hygrophila nejako zltne a cerna svietim cca 6-10 hod filter ferplast bol v sete akva cca 40l mam tam aj anubias nana a mikrosorium petropus. Obsadenie 4 Bojovnice 1 Thajska prisavka 2 mrenka siamsa . mrenky som kúpil nakoľko sa mi začala objavovať čierna riasa vodu mením cca 2x za mesiac 1/3 akvarium mam asi 5 mesiace
Prílohy
IMG_0117 (2).jpg
Tonique
 
Príspevky: 7
Založený: 25 Aug 2018 22:25 pm
Bydlisko: Prešov

Re: problém s riasami

Odoslaťod matus.galan » 03 Sep 2018 15:00 pm

Ahoj, tema ohladom rias tu uz je takze toto dat prec a prispevok uz otvorenej temy samozrejme tam najdes kopec odpovedi na to co sa pytas.

To,ze mas v akva nevhodne ryby lebo mas ciernu riasu riesit nebudem...lebo to je fakt zle.

Odporucam ti otvorit si vlastnu temu v skecii akvaria kde zadas vsetky info o tvojom akva, ako dlho je zalozene, kolko svietis, technika, kedy si dal ryby ad atd a tam ti kazdy moze oriamo napisat.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: problém s riasami

Odoslaťod nany » 14 Aug 2019 09:44 am

Tiež som mal čiernu riasu a nevedel som sa jej zbaviť. používal som aj chemikálie, na chvíľu to ppomohlo, ale potom to začalo znovu. Moje riešenie je aspoň mne to pomohlo na 100% prdlžil som čas svietenia ale hlavne som pridal intenzitu svietenia. Pridal som ešte jednu trubicu a po čiernej riase nie je ani stopy.
nany
 
Príspevky: 40
Obrázky: 1
Založený: 09 Okt 2010 20:46 pm


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.