Problem s Limnophila sessiliflora



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod hornik » 05 Okt 2004 09:01 am

Co je rastlinke Limnophila sessiliflora, aj ked je celkom zelena, ale pusta "listocky", kazdy den je toho dost v akvariu. Nieco jej chyba?
Obrázok používateľa
hornik
 
Príspevky: 2
Založený: 14 Sep 2004 08:23 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod roox » 05 Okt 2004 10:43 am

hornik: no ja mam v akva pravdepodobne Limnophila aquatica, a ta to dela taky... takze bych to mozna moc neresil... asi je ta rostliny uz vetsi a starsi, rybky jak kolem ni smejdi, tak uvolnuji listecky. Skus zkratit a znovu zasadi :)

mimochodem hnojis nejak? treba je slaba a chybi ji ziviny... a kolik mas svetla ?
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod Jozo » 08 Okt 2004 12:06 pm

Ja mám s Limnophilami inú skúsenosť. Strašne sa mi táto rastlinka páčila, tak som ju vysadil v hojnom počte. Lenže v priebehu niekoľkých dní plávala na hladine. Repsektíve plávali jej franforce. Hnojím, svietim, co2 kujem, ... nechápal som, lebo iné rastlinky ako tak v pohode.
Problém bol v tom, že Molynesie ju pekne potrhavali vzdy ked zhaslo svetlo a v miestnosti ešte čosi (stolová lampa, televízor) svietilo.
Neskôr som zistil, že to už robia aj pancierníky, ktoré to asi odkukali. Pridával som tabletkové krmivo, pridával som rastlinné krmivo, ... nepomohlo. Limnophilu nepestujem.
Takže ak "pláve v útržkoch" nemusí to byť zlým prostredím.
Jozo
Obrázok používateľa
Jozo
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 21 Jún 2004 13:13 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod Astrid » 08 Okt 2004 14:04 pm

Jozo, zda sa mi, ze si dosiel k nie velmi spravnemu zaveru. Ja som nejaky cas chovala molinezie, aj panciernickov (aj ked neviem, akych konkretne mas ty na mysli) v akvarku, kde bola sessiflora a nic podobne sa nedialo.

Podla mojho nazoru sa tej rastline proste nedari (co je sposobene nevhodnym prostredim) a tie ryby to potom uz len dorazia.
Alebo ina moznost je potom fakt problem v tvojich rybach, ktore nemaju dostatocnu potravu a preto sa pustaju do jemnolistych rastlin- to sa mi ale moc nezda, kedze podla mojej skusenosti ani hladujuce molinezie neboli schopne (ci ochotne) znicit spominane rastliny.

Jozo napísal: Hnojím, svietim, co2 kujem, ... nechápal som, lebo iné rastlinky ako tak v pohode.


Chytim ta za to slovko "ako tak". Ake konkretne rastliny mas na mysli a ako konkretne sa im "ako tak" dari?

Moje skusenosti s touto rastlinou su totiz take, ze pri DOSTATKU SVETLA nevyzaduje ziadne extra hnojenie, ba ani CO2 a aj napriek tomu rastie "ako z vody" a treba ju kazde dva tyzdne skracovat.
Niektori "spickovi" zahranicni akvaristi ju prave preto uz nepestuju- je s nou vela roboty.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod skala » 08 Okt 2004 14:52 pm

Astrid ma zrejme pravdu. Ja netusim co tomu presne je, ale skus odmerat pH, mam podozrenie, ze pri nizsom pH sa spaluje.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod Jozo » 14 Okt 2004 15:47 pm

Astrid,
mne to sice nechcel nik verit, ale kazdy kto videl, uveril.

J.
Obrázok používateľa
Jozo
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 21 Jún 2004 13:13 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod gorky » 30 Aug 2009 23:05 pm

tyzden dozadu som zacal pridavat co2 a doniesol som si tuto rastlinlu...rastie fakt ako z vody ale doteraz mala krastne asi 1cm vzdialene listy (nody) a teraz sa mi zacala strasne natahovat az to nie je pekne....teraz je vzdialenost 3 az 5cm. cim to moze byt? silne osvetlenie alebo prave slabe? zda sa mi ze svietim dost. 36w na 54l + CO2
Obrázok používateľa
gorky
 
Príspevky: 79
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2008 14:02 pm
Bydlisko: Bratislava III

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod roberto33 » 04 Sep 2009 09:04 am

No Ja mám ten istý problém rastlina na začiatku bola pekná zelená a teraz má tak isto medzi lístkami natiahnuté stonky dlhé aj 4-5 cm a potom začínajú lístky.Dával som CO12 aj sveitim 12 hodín a cez noc narastie aj 6-7cm no je akoby vytiahnutá za svetlom čím to je netuším..
Obrázok používateľa
roberto33
 
Príspevky: 229
Obrázky: 42
Založený: 19 Mar 2008 12:45 pm
Bydlisko: Majerovce

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod jankoo » 06 Mar 2010 11:19 am

ja mám Limnophila sessiliflora a pri výmenách vody som do akva dával vodu zo studne veľmi tvrdú ale papierikový test ukazuje GH 28 a rastline odpadávajú denne jeden list a už na niektorej je vrcholec len holá stonka.Zdá sa mi to že to bude tou tvrdou vodou. Ale meral som vodu z mestkého vodovoda a aj tá je dosť tvrdá.
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod Richard Tokušev » 06 Mar 2010 13:08 pm

no...asi je je tu spoločný problém.
A je to problém takpovediac celoslovenský ak nerátam niekoľko výnimiek.

Jednoducho....rastlinky v akváriu sú pôvodom z tropických oblastí. Ak si v literatúre nájdete parametre vôd jednotlivých tropických oblastí, zistíte, že v týchto vodách jednoducho neexistuje vápno. a ak tak bv naozaj minimálnych mierach.

Niektoré rastlinky rastú a ané nie...To je otázka určitej plastickosti rastlín v oblasti pH a hlavne celkovej tvrdosti vody. Niektoré rastliny majú problémy s tvrdosťou nad 13°N iné, a tu sa jedná najmä o kultivary (tzn. šlachtené rastliny) znesú vodu tvrdú až do 30°N. Viď aj katalog rastlín www.tropica.com

Myslím, že budeme darmo dávať CO2 do vody o tvrdosti 28°N, v ktore sa geneticky rastlinám dariť nebude. Teda až na niekoško druhov z rodov Echinodorus, Anubias, Cryptocoryne, Valisneria atd.

Pri tvrdosti do 18°N je okruh rastlín rastúcich pomerne dobre trochu väčší, ale ak sa pozrieme na akváriá Amano alebo Oliver Knott, tak si všimnite údaje o parametroch. Medzi inými nájdete aj údaj o celkovej trvdosti, ktorá sa pohybuje od 4 do 6°N.
Toto je veľmi dôležitý faktor, aby vôbec rastliny rástli. CO2, nadmerné osvetlenie, hnojenie, elektronické riadenie pH a pod sú potom známe vylepšováky, smerujúce k ešte krajším rastlinám, k rastlinám kvitnúcim a nepomerne rýchlejšie rastúcim s bohatým olistením a veľkými zdravými listami.

V podstate každý z vás by mohol skočiť do najbližšej akvaristiky....myslím do tej kde ste si zvykli chodiť a kde Vám aj poradili a tam zvyčajne vedia, kde na okolí je prameň...potok s tzv. dobrou vodou. Potom si zoberte cez víkend rodinku na výlet, niekoľko bandasiek a.....
Doma vodu zriedime s tou nevhodnou vodovodnou a pri pravidelnosti budete vidieť obrovský rozdiel, ktorý nastanie v akváriu.

Už v akvaliteratúre z povojnového obdobia t.j. 50 rokov 20.stor. sú zmienky o nežiadostivosti vápna v akváriu.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod jankoo » 07 Mar 2010 12:49 pm

ak je príliš tvrdá voda pre limnophilu a nedarí sa jej. Tak aby prežila tak znížiť teplotu vody alebo zvýšiť?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod BASKI » 29 Nov 2016 21:44 pm

Mne rastlinka listky nepustala pokial nedorastla po hladinu. Od dnes ked uz sa dotyka hladiny je v akvariu plno malych listockov. Nevsimol som si zeby sa o nu ryby nejak zaujimali a odstipkovali
BASKI
 
Príspevky: 5
Založený: 06 Nov 2016 15:47 pm

Re: Problem s Limnophila sessiliflora

Odoslaťod noiz » 29 Nov 2016 22:03 pm

BASKI napísal:Mne rastlinka listky nepustala pokial nedorastla po hladinu. Od dnes ked uz sa dotyka hladiny je v akvariu plno malych listockov. Nevsimol som si zeby sa o nu ryby nejak zaujimali a odstipkovali


od hornik » 05 Okt 2004

12 rokov...
noiz
 
Príspevky: 149
Založený: 13 Júl 2015 21:28 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.