Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: botia nadherna

Odoslaťod hofi » 10 Sep 2011 15:34 pm

Ty chceš chovať aj terčovce?Určite sa ti páčia.Mám pravdu?
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Reklama

Re: botia nadherna

Odoslaťod metellica » 10 Sep 2011 15:53 pm

hofi napísal:Ty chceš chovať aj terčovce?Určite sa ti páčia.Mám pravdu?

no chcel by som a preto sa na to pytam...mas s tym problem aj ty??
metellica
 
Príspevky: 17
Založený: 04 Sep 2011 08:45 am

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod hofi » 10 Sep 2011 20:20 pm

Ja s tým problém nemám.Len dúfam,že im dokážeš vytvoriť adekvátne podmienky,ktoré si tieto ryby vyžadujú.
Mimochodom,ja by som k terčovcom Botie nedával.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod prasan » 10 Sep 2011 23:12 pm

Niekto tu spomenul ideálne podmienky.Takže poďme na to.Pre chov sa odporúča skupinka min.5ks.Pre túto skupinku min.1000l.V prírode v období dažďov tiahne proti prúdu do horných tokov a tam sa trie.Ak toto viete doma nasimulovať tak prosím.V predajniach sú komerčné hormonálne odchovy.Z prírody pochybujem,že sa niečo vozí je chránená.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod arowana » 10 Sep 2011 23:44 pm

prasan napísal:...Z prírody pochybujem,že sa niečo vozí je chránená.


Z prírody pochádza minimálne 99% ponúkaných jedincov, chránená nie je.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod prasan » 10 Sep 2011 23:54 pm

Čítal som v akva knihe že je.? (no knižke-skôr brožúrke) Tak potom neviem.Že by čierny obchod? A možno je to v knihe blud.Nepoznám Indonézske zákony.(odtiaľ pochádza nie?) Popravde sme malé mesto a ešte som sa tu u nás s touto rybou nestretol.
Tu máte na ňu akciu http://akvatera.net/?p=565 ak niekto chce.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: botia nadherna

Odoslaťod maxxx01 » 11 Sep 2011 08:50 am

metellica napísal:zdravim, nema niekto skusenosti s chovanim druhou botia nadherna a skalarov pripadne tercovcov v jednej nadrzi??
viem ze v minulosti mi jedna botia robila trosku problem ked zneprijemnovala zivot skalarom ale cital som ze ked su botie chovvane v hufe aspon 5 kusov tak to odpada... nema niekto skusenosti?? dakujem


Ja mám skupinku botia macracantha pri skalároch už cca 4 - 5 rokov, a nikdy s tým neboli problémy. Skaláre obývajú vodný stĺpec, botie sa motajú okolo dna, nemám dojem žeby si prekážali. Funguje to dlhodobo bezproblémovo.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod klarino » 11 Sep 2011 10:41 am

ja mam tieto botie s tercovcami a mozu byt v pohode spolu.. tu mas odkaz,ake ryby k diskom mozes dat a su tam aj tieto :) http://discus.sk/ake-ryby-k-discusom akurat tetru neonovu by som nedaval,lebo neznasa dlhodobo vysoku teplotu,neonku cervenu ano..
klarino
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Okt 2010 12:09 pm

Re: botia nadherna

Odoslaťod metellica » 28 Sep 2011 10:16 am

maxxx01 napísal:
metellica napísal:zdravim, nema niekto skusenosti s chovanim druhou botia nadherna a skalarov pripadne tercovcov v jednej nadrzi??
viem ze v minulosti mi jedna botia robila trosku problem ked zneprijemnovala zivot skalarom ale cital som ze ked su botie chovvane v hufe aspon 5 kusov tak to odpada... nema niekto skusenosti?? dakujem


Ja mám skupinku botia macracantha pri skalároch už cca 4 - 5 rokov, a nikdy s tým neboli problémy. Skaláre obývajú vodný stĺpec, botie sa motajú okolo dna, nemám dojem žeby si prekážali. Funguje to dlhodobo bezproblémovo.



nazdarek, a kolko mas tych botii???
metellica
 
Príspevky: 17
Založený: 04 Sep 2011 08:45 am

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod maxxx01 » 28 Sep 2011 14:50 pm

Momentálne 5, predtým ich bolo 6.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod metellica » 28 Sep 2011 20:21 pm

maxxx01 napísal:Momentálne 5, predtým ich bolo 6.

ok diky za info...
metellica
 
Príspevky: 17
Založený: 04 Sep 2011 08:45 am

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod gupka.akva » 30 Sep 2011 22:52 pm

Ahojte...
potrebovala by som pomoc, radu, nejaké objasnenie...mám 200l akvárium...chovám tam aj mrenky machové a štvorpruhové a iných obyvateľov...nebol problém,nehynulo...úbytok bola len jedna rybka mrenky machovej...a teraz po dlhšom čase som postrehla, že u ďalších 2 mreniek machových sa objavujú tie isté príznaky...neviem prečo,z čoho...čo môže byť príčina...aj čiastočne mením vodu, viem,že sú náchylné aj na tie dusičnany,nahromadenie...tie 2 mrenky nejako pochudli...aj hlavičky majú už také oblejšie,oči vpadnuté,aj telo nie tak pekne tvarované,kapríkové,ale len také ploské :(...aj pekne plávajú,snažia sa držať s ostatnými svojimi kamarátmi...a potom spomalia,otočia hlavičkou na dol,prekrúca ich,sú také oťapené a znovu plávajú...čo to je??...čítala som tu aj o tých fúzikoch,že keď majú narušené,neprijímajú potravu...no tieto ich narušené nemajú,ani po tele sa nič nejaví...neviem už...som z toho smutná :(...poraďte prosím niekto,kde sa stala chyba,ako,prečo...ďakujem, Maťka...
Obrázok používateľa
gupka.akva
 
Príspevky: 12
Založený: 22 Júl 2011 08:28 am

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod karasík » 03 Okt 2011 18:56 pm

h
karasík
 
Príspevky: 31
Obrázky: 0
Založený: 01 Sep 2011 15:55 pm

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod lizatko » 03 Feb 2012 07:33 am

Poznámky k odchovu (rozmnožování)

V zajetí odchov nebyl zatím detailně, opakovaně zadokumentován. Předpokládá se (pravděpodobně) hormonální stimulace.

Ruská literatura [2] uvádí, že třecí nádrž by měla mít objem alespoň 150 litrů. Do tření se nasazuje jedna samice a několik samců. Počet jiker je až 3 000 kusů. Inkubační doba 24-36 hodin v závislosti od teploty vody.

A. M. Kochetov [1] taktéž uvádí, že den před třením se ryby staví proti sobě, jakoby se chtěli uklánět (doslova slangově píše "chystají se dělat pukrle"). Pak z místa dvoření odplouvají a začínají kroužit v prostoru nádrže nad třecím místě a postupně, po etapách vypouštějí jikry nad třecím substrátem - "mopem". Počet jiker je uváděn mezi 900 - 1500 ks.

Poznámka: Autor A. M. Kochetov píše, že ryby se třely ve věku 1.5 roku a zdůrazňuje jejich nestejnoměrný růst v jedné a té samé nádrži. Menší exempláře u něj měřily 6.5 cm, větší 8-10 cm. Je zřejmé (s přihlédnutím ke stáří, jakého se ryby dožívají), že jiker může být i podstatně více - viz výše uvedený počet jiker 3000 ks.

Při teplotě 25 st. C se potěr rozplavává za pět dní po vylíhnutí a okamžitě přijímá drobnou živou stravu (nálevníky rodu Tetrahymena a vířníky Philodina a další velikostně ekvivalentní potravu).

Potěr ve stáří jednoho měsíce má velikost 9-11 mm. I zde je již patrný nerovnoměrný růst, stejně jako u dospělých ryb.

V roce 1995 se v jednom z výtěrů v Moskvě objevilo pět žlutých jedinců. Bohužel se tuto barevnou mutaci nepodařilo dále rozmnožovat a tedy i rozšířit.
lizatko
 
Príspevky: 1
Založený: 06 Jan 2012 13:14 pm
Bydlisko: HE

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod hofi » 03 Feb 2012 07:54 am

JH Aquarium s.r.o., Trnava pri Laborci je bežne rozmnožovaná.Bol o tom aj napisaný článok v novinách.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod hooopy » 26 Dec 2012 23:02 pm

poprosim znalcov, je taketo spravanie prirodzene? mrenka ostala posledne dni uplne nebojazliva, apaticka, plava v hufe s neonkami, ale dnes som ju nasiel takto(vid video) . je v 190 litrovom akva, jej spolocnicka nedavno vyskocila, nasiel som ju az po par dnoch na zemi pod akva. (Takze ostala sama, asi ju niekomu podarujem, kto uz ma ine, aby nebola sama). Len som chcel vediet, podla videa, ci je jej spravanie prirodzene? Mne sa nepozdava:

http://youtu.be/4EJiPLHyIWI

dakujem
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Milan666 » 27 Dec 2012 14:36 pm

Ak sa začína deformovať telo, tak už ju asi nepodaruješ, sú to plaché ryby a ako všetky mrenky sú to húfové rybky, ak sú dve tak časom ich stres dobehne, žrádlo s vysikým obsahom fe
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod hooopy » 27 Dec 2012 17:58 pm

povodne mali u mna ostat dva tyzdne a mali ist do ineho akva...
co sa tyka kombinacie stresu a poctu (hufovite rybky) , verim, ze z polovicky sa tento mytus udrziava len preto ze sa to niekde pise, poznam minimalne 5 akvarii, kde sa parik tychto mreniek dozil dlzky 15cm , a ziju nadalej a spokojne si nazivaju.
budem cakat. ak prezije, pojde z domu tak ako bol povodny plan.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Milan666 » 27 Dec 2012 18:15 pm

No ja som mal tri a tiež mi narástli, že museli preč. Dal som ich kamarátovi a začali mu odchádzať, viem však, že keby ich pridal medzi húfik, zmenu prostredia by zvládli bez stresu.
Mal som na novo malinké v počte dvoch a len sa schovávali a nevyzerali najlepšie, dokúpil som 5 a stabilizovali sa. Musím povedať, že znovu chradli keď sa minul posledný slimák a tak som začal dokrmovať živým. Za chvíľu zase pôjde preč a už mi je ľúto chovať tieto rybky.
Myslím, že mýtus to nieje, napríklad keď je málo mreniek štvor, či päť pruhých, tak sa idú požrať, tak sa obháňajú a keď ich je viac, zavládne medzi nimi pokoj
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Dantes 111 » 21 Jan 2013 14:07 pm

Milan,teraz som chcel kúpiť 5-6 nádherných kvôli slimákom,píšeš,že keď pojedli slimákov,tak chradli. Kŕmim pestrou kvalitnou stravou aj mrazenou,neuspokojí sa potom náhradným krmivom? Vtom prípade ich mám zobrať menej? Nebudú bojazlivé medzi ostatnými rybami? Na slimákov som pred mesiacom nasadil Clea Helena no nezdájú sa,že by ich ,,konzumovali".
Dantes 111
 
Príspevky: 25
Založený: 18 Sep 2012 12:18 pm

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Jozef_L » 21 Jan 2013 16:10 pm

Dantes 111 napísal:Milan,teraz som chcel kúpiť 5-6 nádherných kvôli slimákom,píšeš,že keď pojedli slimákov,tak chradli. Kŕmim pestrou kvalitnou stravou aj mrazenou,neuspokojí sa potom náhradným krmivom? Vtom prípade ich mám zobrať menej? Nebudú bojazlivé medzi ostatnými rybami? Na slimákov som pred mesiacom nasadil Clea Helena no nezdájú sa,že by ich ,,konzumovali".

Pokial mas riadne zarastene akvarium, tak sa slimakov uplne nikdy nezbavis. Vzdy sa tam nejaky najde. Ak chces len zlikvidovat slimac, tak si ich kup, ale najdi im nahradny domov, ak im nebudes vediet zabezpecit pestru potravu.
Ja im davam JBL NOVO FECT, uhorku tiez maju rady, a chovam si slimaky (kotulky, ale teraz su nejake zabrzdene, nemnozia sa tak rychle ako pred par mesiacmi).
Ja ich mam 5 (v 300vke), teraz uz 7 (2 som dostal par dni dozadu).

Oni sa ryb neboja. Radi sa schovavaju a mali by byt v hufiku, inak budu uplne zalezene. Maju radi zarastene akvaria, ale potrebuju aj vela miesta na plavanie.
Pokial mas len to akvarium co tu mas na fore uvedene, tak si ich nekupuj vobec. 60 litrove akva je nič. Aspon 200 litrov.
http://rybicky.net/atlasryb/sekavka_nadherna

Ak sa chces zbavit slimakov, staci ti dat na spajdlu platok uhorky a zapichnut to do strku. Kotulky sa ti na to len tak pohrnu.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Milan666 » 21 Jan 2013 18:35 pm

No mal by som obavy aj o helenky, botie si aj s nimi poradia. Výpadok živej potravy myslím vydržia v pohode
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Dantes 111 » 21 Jan 2013 20:35 pm

Ak sa chces zbavit slimakov, staci ti dat na spajdlu platok uhorky a zapichnut to do strku. Kotulky sa ti na to len tak pohrnu.

To je problém,pretože väčšinou sú kotuľky za 3D pozadím,kde je asi 2cm škára,ale rozliezaju sa postupne do akva.Asi skúsim tú uhorku do medzery medzi stenu a pozadie či sa chytia.V 200L nemám Helenky,tam som dal nannostomus fasciatus,po doporučení predajcom.Nevidím nejaké zázraky s úbytkom slimákov. Opis ryby Nannostomus fasciatus som nenašiel ani na nete,čo je to za ryba,len v katalógu od sery viem,že to je drobnoústka priečnopruhá.Mala by likvidovať slimákov.Mrenky chcem do 200L.Ďakujem.
Dantes 111
 
Príspevky: 25
Založený: 18 Sep 2012 12:18 pm

Re: Mrenka nádherná [Chromobotia macracanthus]

Odoslaťod Dantes 111 » 22 Jan 2013 09:04 am

Je to zlé odfotené,ale to je rybka,čo by tiež mala pojedať kotuľky (nannostomus fasciatus).Neviem o nej skoro nič,ak niekto pozná,budem vďačný,ďakujem.
Prílohy
009.JPG
Dantes 111
 
Príspevky: 25
Založený: 18 Sep 2012 12:18 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.