Akvarium-juzna amerika



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 31 Dec 2012 00:54 am

Uhm no len to ze mne sa tvori aj na inych rastlinach ale hlavne ak su blizko hladiny cize na priamom svetle. Co sa tyka tych slimakov tak mam asi 3-4 zo zaciatku som ich videl vkuse behat po akvarku no v poslednej dobe ledva vidim jedneho azda aspon v noci su aktivny. Jeden mi lezi na jednom mieste uz asi mesiac a ani sa nepohol... relaxuje? :D no velmi mi nepomohli ak tak mozno s 3D pozadim to je uplne ciste. Anubiasy mi rastu ako z vody ci uz su na svetle alebo nie ale rastu pomerne rychlo hlavne ten na pravo. Najpomalsie rastie asi ten najvecsi druh co tam mam a ten ma aj navacsie problemy kym je novy list tak na starom je uz dost vela riasy a tak po case musia ist prec cize nikdy nemam viac nez 4-5 listov.
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Reklama

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 31 Dec 2012 01:25 am

To je to ze ty tam mas aj to pozadie a to im da zabrat pri praci. Mozno by si mohol este 2 kusy pridat.
Skus tu vypust filtra presmerovat inam do akvaria nie na prednu stenu.

Teraz co sa ti tvori aj na inych rastlinach? Ktoru mas na mysli?
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 31 Dec 2012 01:27 am

Myslel som GSA ked uz sme sa o nej bavili a ano skusim este aspon 2 kupit a mozno to pomoze. K tomu mam aj par otocinclusov ktory behaju po akvarku a jedia ale nejak neucinne :D A ten filter skusim nejak nasmerovat viac na lavo azda sa to bude dat.
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 31 Dec 2012 01:33 am

Pokial mas vlaknitu tak to je to koli dusiku, fosfor neries, toho mas urcite dost. Ja tu 300vku mam napraskanu rastlinami, uz si myslim, ze ryby nemaju kde plavat a fosforu mam dost a nehnojim nim.

Ale chapem aj to ze 100vka sa udrzuje horsie. Mam tiez jednu a zvacsa sa stava ze prekrmim a hodnoty idu hore, ale kedze to meriam teda aspon NO2 tak podla toho menim vodu. Obzvlast davam pozor ked dostane priatelka maniu a krmi ryby.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 31 Dec 2012 01:36 am

S tym filtrom som to myslel skor koli staghornu, mne sa v 300vke tvori na jednom alebo 2 listoch (valisnerie gigantea), na ktore tlaci voda vypuste. Ale nie je to nejako moc. Takze to ani neriesim. Tie listy tak ci tak striham, lebo ked sa rozratu mam v akvariu tmu.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 31 Dec 2012 01:37 am

ja sa snazim neprekrmovat a fakt aj tu vodu menim pravidelne raz do tyzdna a filter poriadne vycistim tak raz za dva tyzdne.
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 31 Dec 2012 01:46 am

Ja som v 300vke menil vodu 1.12, asi 1/3 a cistil filter, a dneska som len vycistil filter.
V stovke to je horsie. Tam menim tyzdenne teraz, ale jeden mesiac sa voda drzala na ukazkovych hodnotach cely mesiac a ani som ju nemenil.

Mozno ti aj krmivo kazi vodu. Ja som si vsomol ze krmiva typu Sera Crabs Natural, a Sera shrimps natural pre krevety zmenia hodnoty NO2 extremne rychle k horsiemu. Za dva dni mala hodnoty NO2 aj 0,5 a viac. Dokonca aj v 300vke ak som ho podal 2 x bol meratelny skok. Ovsem to sa z toho spamata v priebehu tyzdna spamata sama, 100vka nie.
Takze aj to by mohol byt dovod.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 31 Dec 2012 02:01 am

Svietim furt zhruba od 8 do 22 hodiny. Alebo 11 do 22 hodiny, zalezi ako robim ja a frajerka.

Bud si isty ze ked ta bude trapit len GSA, budes za vodou. Cierna riasa je vacsia pliaga.

Teraz som si neni isty, ale s GSA ti EC zrejme moc nepomoze ale na ciernu, aj zelenu vlaknitu je dobre. Za dva tyzdne bude akva ok.

Na druhej strane ocenujem ze mas on taku starost, ale mozno ze to aj prehanas. Uz sa mi stalo ze som sa s niekym bavil a ja som panikaril ked sa mi objavila bodka GSA na listoch a poniektory tu do mna hustili co vsetko mam robit a ake maju oni super akvarka, tak som sa od nich dostal par kusov rastlin a ked som videl ake su zahnusene ciernou riasou som ich hodil do kosa.

Aj paranoja je dobra.

Ber to tak ze kazdy ti moze poradit len odtial potial. Stale si strojcom svojho akvaria ty a to ako ho sledujes prinasa vysledky.
Mozno by sa ti hodili aj tie testy PO4, NO3, NO2 ine su ti neni treba a dennik ale pri tom by si sa naucil co to o svojom akvariu.
Ale nechem to hovorit kup si toto a kup si hento.
Podla mna NO2 je nutnost, NO3 a PO4 volitelne. Ale PO4 je skor zbytocne.
Ja som NO3 pouzil vcera, predtym, len ked som meral kolko asi NO3 mozem davat aby mi nestupali jeho hodnoty. To som meral 2-3x tyzdenne asi 2 tyzdne.
PO4 meriam asi raz za mesiac. Ale iba v 300vke. 100vku ani neriesim. Tak su gubky a krevety a vboli tam aj raky,ktore pojdu teraz prec, lebo uz boli vacsie a zacinali zaskolovat akvarium zo zahradnictva.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 31 Dec 2012 10:50 am

Tak ano cas na akvarko si vzdy najdem a rad sa onho postaram :) Ked uz sme pri tych testoch tak ake testy na NO2 a 3 by si poradil? Ja mam doma test na NO3 od rataja len tak dlho sa to meria... a kto vie ci je to vobec presne.
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 31 Dec 2012 11:32 am

Akurat som sa pohral s tym testom a meral som NO3 vobec nezmenilo farbu... mal som ciro bielu vodu
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 31 Dec 2012 16:02 pm

NO2 mam JBL
NO3 mam sera
PO4 mam JBL

Pouzivaj kvapkove su presnejsie. NO3 mozes mat na nule to hnojivo co davas ho totizto moc neobsahuje.
Zozen si nejaky kvapkovy NO2 napr JBL. Ostatne nemusis mat. NO2 len koli tomu ze je viac jedovaty, inak je to len pre info tie ostatne testy, nie su nutne, ale pomozu. Radsej si kup za 5 Eur hnojiva ako test PO4 :p
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 31 Dec 2012 16:09 pm

Ten co mam je kvapkovy http://www.akvarista.cz/web/shop/item-rataj-azotan. Takze co navrhujes? Ked mam NO3 mizive? Rad si necham poradit :)
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 31 Dec 2012 16:19 pm

A inak na travniku sa pracuje, tenelus sa spamatava od kedy pridavam Co2 z flase a okrem tej co tam uz mam mi v stvrtok pride este 20ks Staurogyne repens od jedneho pana za 5e :)
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 01 Jan 2013 23:03 pm

Tak nic vytieklo mu akvarko a z tych rastlin ma salat :(
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 02 Jan 2013 08:50 am

Navrhujem, nehnojit s forforom. A kupit si NO2 test. A meraj 1 -2x do tyzdna kym sa troch nenaucis kolko krmit a podobne.

Toto je zlozenie tvojho hnojiva:
33g MgSO4 · 7H2O - síran horečnatý heptahydrát
14g K2SO4 - síran draselný
6g KNO3 - dusičnan draselný
9,6 g plantex CSM + B - zmes mikroprvkov (Fe, Mn, Zn, Cu, Ca, Mg) v chelátovej väzbe (EDTA), Mo, B
Obsah sáčku zmiešajte s 500ml vody a dôkladne premiešajte. Skladujte ideálne v chlade a tme.

Tak dvihni KNO3 aspon na uroveň MGSO4. A meraj NO3 aby si to neprestrelil. Prvy tyzden dajme tomu aj na 3 alebo 4 den.
Potom ti to staci jeden 2x skontrolovat kazdy tyzden. Je to len na to aby si mal istotu ze ked v tom zotrvas a vodu by si aj mesiac nevymenil akvarko bude ok a neotravis si ryby.

Ja osobne mam kombinaciu:
http://www.rostlinna-akvaria.sk/nitro-p ... aselny-50g
http://www.rostlinna-akvaria.sk/kali-pl ... aselny-50g
http://www.rostlinna-akvaria.sk/magnesi ... 4x7h2o-50g
Vsetko to mam rozpustene v 500 ml vody a davam do 300vky cca 20 ml a do 100vky 5ml.
(Ale nedavaj si ich do jedneho roztoku, ja som to spravil a niektora zo zlucenin sa z casti vyzraza)

To by malo v 300vke zodpovedat cca 4mg/NO3/liter/den viac som nedvihal hnojenie. Pri takomto hnojeni som aj tak bol stale na NO3 = 0 Takze moja spotreba je este vyssia. Ale rastliny idu dobre, riasy nie tak som prestal experimentovat.
Teraz v decembri som hnojil len 3x, takze ked som na silvestra meral fosfor tak uz zacina byt pomerne vysoky.
Pokial by som zotrval vo svojom hnojeni by boli hodnoty 6-8x nizsie. To mas len na interpretaciu ako sa daju potom vyuzit data z dennika :p

Inak http://rybicky.net/atlasrostlin/staurogyne je celkom pekna.

Ono je to niekedy na mašlu kym sa to akvarko stabilizuje. Preto som navrhoval dennicek. Niekedy proste volaco nespravis dlhsiu dobu a ani si to neuvedomis. V mojom pripade je to tak. Nepohnojim cely tyzden a myslim si ze som vynechal len den.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 02 Jan 2013 09:03 am

Takto mi kvitne echinodor:
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 02 Jan 2013 09:05 am

Ale samozrejme presne hodnoty co a ako si musis najst sam. Kazdy ti cosi povie, ale vzdy je to len z casti pravda.
Doladit si to musis podla seba.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 02 Jan 2013 09:29 am

Podla mna to hnojenie co si mal doteraz bolo ok, kym sa to trosku rozhybalo, ale mal by si sa pohnut dalej a pohrat sa s tym.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 02 Jan 2013 11:03 am

Dobre takze ak som to spravne pochopil mozem nadalaj pouzivat PMDD ale s tym ze dvihnem tu hodnotu NO3 na uroven MGSO4 cize este kupim zvlast NO3 a pridam do toho tolko gramov aby to sedelo spravne?
A ten echinodor je krasny :) po akej dobe ti zacal kvitnut?
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 02 Jan 2013 11:05 am

Inak dnes asi skocim kupit nove trubice T8 do osvetlenie, cital som ze po case ich vykon klesa a tieto maju uz tak rok a pol... a urcite nie su prave najvhodnejsie... nepamatam sa teraz co presne tam je ale radsej skocim a kupim 840+865 a azda to spravi rozdiel :)
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 02 Jan 2013 11:51 am

Jj, mozes ho pouzivat dalej aby si ho minul ak si si ho nakupil veľa.
Potom si budes uz miesat svoje, ked uz sa trosku v tom okukas. Teraz to ber iba ako medzikrok. Ked sa ti to poriadne ujme a zarastie hned to bude o cosi lahsie.

Ja by som mal zhanat mikro prvky, ale moc sa mi nechce. Zvacsa z akvaria nic nevyberam, nechavam to tam zhnit, + pridavam dubove listie asi 60-70 kazdy mesiac. S tym som zacal asi mesiac dozadu. Takze viac menej sa mikro relativne recykluje.
Ten co kvitne je http://rybicky.net/atlasrostlin/echinod ... entinensis, ale kupoval som ho asi v polke az koncom septembra.
Mam asi 4 korene a 2 z nich kvitnu. Kupoval som 2 kosiky.

Napr http://rybicky.net/atlasrostlin/echinod ... indian_red mi ledva preziva, lebo je strasne v tieni, prekryva ho http://rybicky.net/atlasrostlin/echinod ... beauty_red a http://rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_gigantea.
Detto http://rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_cv_ozelot sa ma u mna nie moc dobre, ozieraju ho prisavniky a pomaly upada.

Snazil som sa najst cosi ohladne nabudenia echinodorov ku kvitnutiu, ale este som to neskusal, budem to musiet preliezt este raz co je tu na fore popisane a skusit to.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 02 Jan 2013 11:51 am

Kup si hlavne ten test NO2, na nom sa trochu vycvicis ako krmit.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Jozef_L » 02 Jan 2013 11:54 am

S tym krmenim, som to nemyslel tak ako som to napisal, mozno si len par krat prestrelil, ale v 100vke to spravi vela.
Ja v 300vke niekedy ked som doma krmim aj 6x za den. Tam take cosi nehrozi. Samozrejme ze im davam tolko, ze krmivo na dno nedopadne. Ryb je tam viacej a uz ked ma vidia pri akvarku uz sa tlacia k okraju, lebo vedia ze volaco bude.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium-juzna amerika

Odoslaťod Tomáš » 02 Jan 2013 13:11 pm

Co sa tyka krmenia tak v tom problem nevidim, ak aj nieco nepojedia hned tak to po chvili zmizne hlavne ak krmim pred spanim tak po zhasnuti svetla cichlidy vyzbieraju co ostane na hladine napr granule. Ked tak kupim NO3 aby som ho vedel dat na vyzsiu uroven a vedel ako som na tom.
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.