Hobbiton 270l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 14 Nov 2012 17:45 pm

Ahojte,
v najbližších mesiacoch zakladám svoje druhé akva, teda prvé serioznejšie. Radšej sa však s niektorými vecami chcem poradiť už takto dopredu, resp. si overiť niektore veci keďže som nejaký rok to tu poctivo čítal. Momentálne vyrábam skriňu pod akva, mierne starožitného charakteru, fotky dodám. Potom kúpim akva, a spravím nanho kryt. Kludne mi ku všetkému čo tu napíšem dajte svoje pripomienky, prípadne nech zmením dostatočne zavčasu názor.

Akva zatiaľ takéto rozmery - 120x45x50 (š/h/v) - objem 270l

Osvetlenie 3xT5 39W - vyskúšam asi kombináciu 2x 840 a 1x865, prípadne zmením podľa skúseností, bude to na dva predradníky nech môžem kombinovať a pri zábehu svietiť menej. Tá watáž možno na rastlinné akvárium nie je úplne dostatočná, zas výška hladiny myslím nepresiahne 40cm...

Rastliny nemám 100% naplánované, určite sa mi páči valisneria Nana, koberec rátam s HC, hoci zachytil som že existuje aj niečo podobné, len pomalšie rastúce aby som nemusel strihať stále, asi nakúpim rastliny na akvazime, čo mi padne do oka. V zásade rátam v ľavej časti s velkým korenom, machmi na ňom, stonovkami, proste taká Džungla, a vpravo skor trávničky. Rybičky - neonky, mikrorazborky, nejaké corydorasy pandy, holke sa páči taká tá červíčková ryba (sekavec), určite vela krevetiek, skôr otíkov ako SAE, slimáky clea helena.

Substrát - nejakú kombináciu. Mám Amazoniu, ale tá mi určite nebude stačiť, takže na nejaké vytvarovanie terénu použijem aj štrk. Na spodok mám tetra plant complete substrat 5,8kg. Rozmýšlam či ešte by nebolo vhodne nejaké osmocote tyčinky a pod. k tomu, sa to tu dost prepieralo, alebo je to v mojom pripade zbytočné???

Filter - mám eheim 2034 - prietok 600l. Pravdepodobne by som ešte jeden filter dokúpil, ako som sa tu dočítal, má to svoje pozitíva oproti jednému väčšiemu filtru. Rozmýšlam o týchto eheimoch : ecco 2034, ecco 2036, classic 2215, prof 2224, prof termo 2324.

CO2 set mám, síce som si odpálil ten druhý manometer ale hádam to nastavím aj bez toho. Mám atomizer, ktorý dám na výstup z filtra. Otázka je z ktorého. posielam aj obrázok, kde som to načrtol. S tým že odpad do filtra uplne vlavo tak dufam že to CO2 sa postupne premelie cez celé akvarko. Vychádzal som z tohoto:
http://www.rostlinna-akvaria.cz/dulezit ... akvariu-80
Obrázok

Hnojenie mám PMDD s plantexom myslím, plus aspoň na začiatok Azoo carbo a viacej K, A radšej by som hnojil čo najmenej nech rybky netrpia, hádam sa mi to podarí dobre odladiť, nech žiadneho prvku nie je moc málo, a nech nefungujem na Estimate indexe. Prepdokladám že ďalšie rady budem pridávať

Moje otázky:
1. myslíte že je možné dať namiesto dvoch odpadových rúrok ktoré idu z akva iba jednu a potom to spojiť nejakým Téčkom? alebo by vo filtroch mohol nastať potom podtlak, keby nasávanie nebolo dostatočne veľké?

2. Ked si budem dať vyrábať akvarium, máte nejaké odporúčania? Kludne aj konkretne firmy do SS. Každá firma čo robí akva za cca 100EUR to robí z rovnakého skla, prípadne každá používa iné, resp. či je potrebné začať uvažovať o nejakom špeciálnom akvaristickom a asi drahšom skle.

3. Tých 5,8kg tetra substratu je dosť na takto velké akva, alebo mám radšej dokupiť? uvažujem o použití sieťky, aj keď to môže v buducnosti narobiť zlobu, ale ideálne ked zasadím by som sa v akva nechcel najbližšie roky vrtať, iba strihať.

Vopred dakujem, dufam že stále tu nájde pár ludí dostatok chute sa mi venovať...
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Reklama

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod Glitter » 14 Nov 2012 17:59 pm

1) Tie filtre tu takto niekto má, myslím, že používatel M.i.s.o., no čo som si všimol, tak nasávania má po rohoch situované, teda v pravom zadnom rohu a druhý v ľavom zadnom rohu. Popýtaj sa jeho. No s určitosťou ti poradím, že na tvojom mieste by som bral filter s 1200L / hodina.

2) Neviem aký je tvoj cenový limit, ale ak zvolíš aspoň prednú časť z OW alevo CV skla, neurobíš chybu, bude sa ti na to krajšie pozerať, dobré ohlasy som počul na firmu Pavlica.

3) Na tvoj objem je optimum 5-6x 9L balenie Amazonie, ak chceš vytvoriť aj nejakú tú "nerovnosť". Ak nie, tak s prehľadom si vystačíš so 4mi baleniami a spravíš si rovinku. Tú sieťku ti neodporúčam, ver mi, vzhľad ťa po roku-dvoch omrzí a potom sa ti korienky budú vyzerať veľmi ťažko. Do Amazonie stačí pichať Osmocote tak po 1-2 rokoch.

4) Ten výživný substrát potrebuješ aspoň 1-2cm vrstu, myslím, že by to malo stačiť.

5) Pri HC to svetlo bude na hrane a bude sa ťahať hore, ak budeš chcieť kompaktný koberec, bude to chcieť pridať na aspoň 1W/L. Zachraňuje ťa výška, kedy je to len 40cm. Ja by som volil 4-5x39W so samostatným spúšťaním aspoň dvoch trubíc.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod Luker13 » 15 Nov 2012 09:32 am

mam podobny objem s dvoma filtrami a kazdy mam v inom rohu a nasmerovane to mam tak, aby voda v akvariu kruzila dokola.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 15 Nov 2012 10:02 am

Luker13 napísal:mam podobny objem s dvoma filtrami a kazdy mam v inom rohu a nasmerovane to mam tak, aby voda v akvariu kruzila dokola.


a Co2ku máš ako?
A čo to znamená aby krúžila dookola?

Ja som dal tie odsávacie trubice uplne vlavo najmä preto aby Co2 z filtra uplne vpravo prešla cez celé akvárium. A za druhé vlavo sa to schová za vela vysokých rastlin.
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod Luker13 » 15 Nov 2012 10:33 am

no ja mam rampy na bocnych stranach a nie na zadnej. Kazda je naklonena trochu do pravej strany a tym sa zabezpeci aby voda kruzila dokola po celom akvariu, pretoze keby su oproti sebe, tak v strede do seba naraza voda, ktora ide z filtrov.

co2 som mal pod rampou silnejsieho filtra a ked voda kruzila dokola, tak co2 bolo v celom aq.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod M.i.s.o » 15 Nov 2012 11:04 am

tak napriklad:
takto to mal Holubar
download/file.php?id=3922&mode=view

takto to mam ja
download/file.php?id=6798&mode=view
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 03 Jan 2013 15:34 pm

Ahojte, dufam že už v najbližších dňoch budem zakladať, chcel som už na vianoce ale stále dorábam niektoré veci.

Akva mám od Pavlicu, prednú stenu mám optiwhite, vyzerá pekne spravené. Na zadnú stranu nalepím čiernu foliu.

Osvetlenie som nakoniec prerobil na 2x39W a 2x54W, každopádne tie 54W merajú spolu s objímkami cez 118cm, kvôli čomu momentálne prerábam kryt lebo mi tam cm chýbal. Spolu 186W, čiže tak 0,9W /liter.

Filter mám k dicpozícii ecco pro 2034 a classic 2215. Výkon to má 600L/H a 620L/H, možno som to trochu poddimenzoval, ale pokiaľ sú veľké filtre potrebné len kvôli prudeniu, tak to tam dám nejaké čerpadielko radšej. Filtre momentálne zapojím s klasickým outflow ako to má M.i.s.o., aj ked sa pohrávam s myšlienkou že by som natiahol na celú zadnú stranu nejakú rúrku. Ale najskôr skúsim na rôznych miestach pomerať pomocou dropcheckera CO2, a pokiaľ bude všade rovnaké tak to nechám tak.

K tetraplant substratu som ešte dokupil jbl aquabasis, nech je tam toho dosť na dlhší čas.

Momentálne mám k dispozícii 4x9L amazonie, a nejakých 30litrov použitej amazonie, plus aj nejaký štrk, väčší aj menší, pokiaľ by bolo treba na layout dna. Plánujem z toho takú krajinku, tak určite tam chcem nejaké kopčeky...

Večer dúfam dokončím kryt, rozchodím žiarivky, dorobím elektrinu v skrinke a pošlem fotky.

Držte palce a pokiaľ by mal niekto k dispozícii nejaké plávajúce rastliny na zábeh, poteším sa.

Btw, keby mi zostalo niečo z tej staršej amazonie, myslíte že je dobrý napad dať to do filtra?
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 04 Jan 2013 18:52 pm

Pripájam fotky doma robenej skrine, základ je jaklová konštrukcia, obložená drevom, plus k tomu starožitná úprava. Pripájam aj detail úchytky :)

Obrázok
Obrázok

Reflektor z PVC rury pre žiarivky T5 115cm.
Obrázok
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod astro » 04 Jan 2013 20:17 pm

Úchytky sú luxusné :pivo:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod triscene » 04 Jan 2013 20:27 pm

hezke :) som zvedavy na scape...amazoniu by som isto nedaval do filtra, premyvala by sa a zacala sa rozpadavat a mal by si len zbytocne zafarbenu vodu.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 14 Jan 2013 11:22 am

pridávam fotky, vsetko ide nejako pomalsie ako som predpokladal. Predradníky k T5kám som najskôr plánoval mimo krytu, po nejakých pokusoch ked mi nechceli startovať trubice na dlhších kábloch, som ich umiestnil do krytu. Som zvedavý či tam niečo nezačne korodovať časom... Krycie sklo nemám, a pokiaľ ma nepresvedčíte ani neplánujem :)
V kryte sú 2 ventilátory, jedna 12ka fuka vzduch von, v prípade potreby jedna 8ka bude fúkať vzduch dnu.
Mám na kryte dva klavírne pánty, t.j. v prípade potreby väčších zásahov do akva sa dá otvoriť celý, na bežné zásahy sa otvára len predná časť, s tým že zadne T5 mi budú svietiť aby som dobre v akva videl.
Obrázok

Vzadu je čierna folia, po nalepení je stále vidieť taký sivý povlak, každopádne ma pán predavač tapiet ubezpečil že to za chvilu zmizne. Každopádne, folia sa mi na prvý krát nepodarila nalepiť, ked som použil jarovu vodu, ako som sa tu dočítal. Mala by sa používať len čistá voda.
Obrázok
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod Tomas54 » 14 Jan 2013 12:22 pm

To sede je len otazka dni a bude to ok, uz som vela krat lepil. Niekedy to zmizne skor a niekedy neskor, ale zmizne
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod Maranella » 14 Jan 2013 12:49 pm

Mne to práveže stále nezmizlo, daj si na to pozor, veľmi zle to vyzerá keď je spustená hladina...
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 14 Jan 2013 16:48 pm

No, ked nezmizne, tak už foliu kupovať nebudem, namalujem nejaký čierny papier a nejako prichytím.
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 14 Jan 2013 16:59 pm

Prikladám foto rozstrekovacej rampy, je z nejakej PVC rury, našiel som ju ale medzi elektrikárskymi záležitosťami, tak dufam že sa z nej nebudu uvolnovať nejaké nebezpečne latky do vody...
V strede som robil dierky viac nahusto, uvidim ako to bude fungovať keď do nej zapojím filtre, tam kde bude slabší prud tak rozšírim dierku a skúsim to doladiť.

Kedže sa mi nepáčia polystyrény a karimatky položené voľne pod akva, tak som vybudoval taku olištovanú podložku ktorá ju zakryje. Prípadne každá dalsia doska na rozloženie hmostnosti sa myslím pod akva zíde.
Obrázok
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 23 Jan 2013 11:31 am

Pripájam status akva - založené pred 3 dnami. Bohužiaľ, prvotný layout v amazonii mi dosť nevyšiel, po napustení vody, mi korene popadali, celý substrát sa popresúval, rastliny sa tiež trochu pouvolnovali. Včera som naviazal pod korene kachličky, nech stoja pevnejšie. Každopádne, pri hocakej prerábke, ked sa vrtam v amazonii, tak za 20 sekund sa voda zmení na uplne hnedočiernu, že nie je šanca v nej niečo vidieť. Potom samozrejme sa mi v akva ťažko pracuje, keď ani netuším kde som. Ten prach sa mi po pár hodinách prefiltrovania, ked sa akva vyčistí usadí všade na rastlinách a skle v hrubých vrstvách. To asi tie rastlinky budem musieť jemne štetcom postierať...

Ako robíte v amazoni takéto väčšie zásahy? Vypustíte vodu úplnena minimum, prerobíte layout a znovu napustíte?

Ešte som bez CO2, tie plastové spatne ventily a bubble countery všetky začali trochu praskať, možno som ich veľmi pritiahol, každopádne odporúčam skor kovové. Mám aspoň to AZOO carbo, tak nejaký uhlík by som tam mal dostať.
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod doors010 » 23 Jan 2013 11:44 am

ako si napustal vodu do akvarka????mal si amazoniu niecim zakrytu????a ked si sadil rastlinky mal si ju nastirekanu napr. rozprasovacom????
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod Jozef_L » 23 Jan 2013 12:03 pm

Hod nejake foto
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod triscene » 23 Jan 2013 12:32 pm

prisilikonovat koren o sklo alebo o nejaky kus drevenej kocky by pekne ukotvilo tie korene. Samozrejme ze tie korene by som mal par tyzdnov predtym mocene vo vedre, vani alebo v niecom nech nasiakne.
kazdopadne budes potrebovat denne vymeny vody o objeme cca 50% aby si ten bordel odsal, aby ti rastliny netrpeli a dostalo sa k nim svetlo.
ked dolievas vodu tak treba liat na nejaky tanier oprety o sklo, pri tvojom objeme asi zlozite. ako doplnas vodu? mozes pripadne napojit hadicu na bateriu a pomaly napustat bez toho aby si narusil dno.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 24 Jan 2013 10:17 am

Pri napustaní vody nebol problem. Pôvodne som napušťal cez vrtačkove čerpadlo, ale z vrtačky sa za chvilu začalo dymiť. Tak potom pekne vedierkom, na plastový vrchnák položený na hladine, takže pri tom som dno nezvíril. Problém nastal ked mi popadali tie korene, a ked som ich na druhý den znovu nainstalovaval a rozrýpal dno, tak vtedy sa to uplne zakalilo a na vsetkom ostal prach. Tak preto mám dilemu či nie je lepšie vypustiť skoro vsetku vodu a rýpať sa v dne tak, a potom akva znovu celé napustiť.

Resp aj do buducnosti, ked budem nejaký travnik sadiť, čiže hodne sa rýpať v dne či je lepšie celu vodu vypustiť...
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 24 Jan 2013 10:34 am

Akva po znovuinstalovaní korenov. Voda automaticky zmutnela, takže akákolvek dalsia práca v akva bola nemozná.
Obrázok

Akva po pár hodinách od instalácie korenov.
Obrázok

Detail prachu ktorý zostal na rastlinách.
Obrázok

Dnes plánujem ešte jeden koreň doinštalovať, plus aj tie kokosove orechy, aj dno trošku vyrovnať a dosadiť rastliny, z ktorých mi polovica sa vytrhla. Čo predpokladám že pri napustenom akva bude nemozne, lebo po jednom koreni sa mi voda zmutni, že nebudem nič vidieť. Takže som si odpovedal, že pokial robiť väčšie zásahy v dne v amazonii tak treba vypustiť vodu...
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod triscene » 24 Jan 2013 11:45 am

hmmm...kazdopadne v tejto faze by som ti doporucil vypustit akva..nechat tam 2-3cm vody aby substrat nevyschol a viac sa povenoval zohnaniu nejakeho pekneho fingerwood korena alebo dvoch, kamenov, ten co tam mas bude isto vapenec.
bola by skoda ked uz je tam tolko litrov Amazonie aby to bol len taky obycajny layout s kokosakmi :)
ale ak sa ti to lubi tak proti gustu ziaden disputat :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 24 Jan 2013 11:48 am

No, ten kamen je v akva omylom, tým som len pridržiaval koreň nech nepláva. A celá pravá strana sa prerobí, tam je to len nahadzane nech nasiaknu kokosy vodu. Dneska to poprerábam. Pripudne tam ešte pár anubiasov na lavových kamenoch.
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Re: Hobbiton 270l

Odoslaťod davidgilmour » 24 Jan 2013 15:31 pm

posielam obrázky techniky:

rozstrekovacia rampa, do každeho konca je napojený iný filter.
Obrázok

technika v skrinke, vzadu eheim classic 2215, napojený cez externý difuzor - flaša CO2 je kvoli prasknutým ventilom zatiaľ nepojazdná. Vpredu eheim eco pro 2034, napojený cez UV lampu.
Obrázok
davidgilmour
 
Príspevky: 77
Obrázky: 13
Založený: 30 Dec 2011 22:39 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.