Koralový piesok



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

Koralový piesok

Odoslaťod maros » 11 Máj 2003 14:34 pm

Vedel by mi niekto z Bratislavy napísať,kde sa
da zohnať koralový piesok a koľko by som
ho potreboval na 300 litrové akvarko?
Aká je jeho cena?
maros
 
Príspevky: 13
Založený: 08 Máj 2003 20:36 pm

Reklama

Re: Koralový piesok

Odoslaťod marlo » 12 Máj 2003 07:44 am

myslim ze by to nemal byt problem.....Aupark,Polus a urcite aj Biotop...

ale cenu ti nepoviem,,,lebo ju neviem..
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Atilla » 12 Máj 2003 08:29 am

v aqua symbioze ho mali v Sobotu vo vreciach (jedine ze by to bolo nieco ine :) )
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Roman » 12 Máj 2003 08:55 am

Maju ho kdekolvek, v Biotope stal naposledy asi 45Sk/kg. Do 300l budes potrebovat asi tak 15kg , odporucam zrnitost "sugar fine" asi ako krystalovy cukor. Hrubsi nedavaj, drzi sa v nom kal a velmi tazko sa cisti. Vrstva na dne by mala byt do 1" (2,5cm) alebo aspon 5"(12,5cm) , pokial nechces mat problemy z hnilobnymi procesmi, nepouzivaj ziadnu vysku dna medzi 3-12cm.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Koralový piesok

Odoslaťod maros » 12 Máj 2003 13:30 pm

Roman mas doma morské akvarko?
Ja by som si chcel jedno zariadiť.
Vie niekto niečo viac o tom zázračno bahne?
Nieje to trochu predražené
maros
 
Príspevky: 13
Založený: 08 Máj 2003 20:36 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Roman » 12 Máj 2003 14:32 pm

maros napísal:Roman mas doma morské akvarko?
Ja by som si chcel jedno zariadiť.
Vie niekto niečo viac o tom zázračno bahne?
Nieje to trochu predražené


1: ano , momentalne koralovy reef 440l , v plane 240l sasanky+klauni , 130l odchov koralov , 130l odchov Pterapogon kauderni ... podla toho co mi manzelka schvali
2: gratulujem , do toho
3: Miracle mud je marketingovy zazrak firmy Ecosystemaquarium. popis je na str www.ecosystemaquarium.com , v principe ide o to, ze v filtracke je asi 5cm vrstva piesku(bahna) nad ktorou rychlo prudi voda. V bahne prebieha denitrifikacia a zaroven sa z neho luhuju do mora potrebne mineraly. Na bahne rastu makroriasy na ktore sa svieti 24h denne, ktore spotrebuvaju z vody dusicnany , fosfaty atd. Princip je jasny, otazka je zlozenie toho zazracneho bahna, podla mna je to obycajny piesok.
4: ano je to strasne drahe, za 9kg som dal 180Eur, vyskusam to a uvidim. Nieco podobne predava firma Kent za tretinu.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Koralový piesok

Odoslaťod maros » 12 Máj 2003 18:44 pm

Roman čo myslíš oplatí sa mi investovať do bahna,
alebo to ma na začiatok skusiť klasicky.
Moja predstava bola asi takáto.
nádrž: 300litrov 120x50x50cm
osvetlenie: dve 40 watové žiarivky s plným slnečným spektrom a jedna
modrá 40 watová
filtrácia:vonkajší biologický flter s objemom 15 litrov a
prietokom 1300 l/h,vnútorný filter fluval 4,čerpadlo na
prúdenie vody 400l/h
ohrievanie: 200W
dekorácia: na dne koralový piesok a slovenský travertín
živočíchy:na začiatok jeden až dvaja klauni možno niaka sasanka,
alebo koral
dakujem za odpoveď
maros
 
Príspevky: 13
Založený: 08 Máj 2003 20:36 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Roman » 13 Máj 2003 09:57 am

maros napísal:Roman čo myslíš oplatí sa mi investovať do bahna,
alebo to ma na začiatok skusiť klasicky.
Moja predstava bola asi takáto.
nádrž: 300litrov 120x50x50cm
osvetlenie: dve 40 watové žiarivky s plným slnečným spektrom a jedna
modrá 40 watová
filtrácia:vonkajší biologický flter s objemom 15 litrov a
prietokom 1300 l/h,vnútorný filter fluval 4,čerpadlo na
prúdenie vody 400l/h
ohrievanie: 200W
dekorácia: na dne koralový piesok a slovenský travertín
živočíchy:na začiatok jeden až dvaja klauni možno niaka sasanka,
alebo koral
dakujem za odpoveď


Takze:
do bahna sa oplati investovat ak chces mat koralovy reef, nebojis sa investovat do zivocichov a chces mat jednoduchu udrzbu. ked si uvedomis, ze koraly na zaplnenie 300l ta mozu stat tak 20-30tis, tak 8.000 za 20lb bahna je OK. Ak by si vsak chcel chovat par odolnejsich rybiek (ODPORUCAM) , tak Ti staci dobry odpenovac , ktory sice tiez moze stat aj 200eur, ale zaberie podstatne menej miesta ako bahenny filter a nepotrebujes tolko dalsieho hardwaru.
Najdrahsi je tzv "Romanov postup" z vlastnej skusenosti viem, ze zacat s lacnou technikou a "urob si sam" + vrazit kopec $$$ do narocnych koralov , potom nakupit kvalitnu techniku (Tunze, Aquamedic a Eheim) + nakupit nove zivocichy a nakoniec si aj tak kupit bahno na skusku stoji niekoko desiatok tisic.
Pokial mozes, a mas dost jasnu predstavu, rozhodni sa na zaciatku:
-chces ist do kompletneho koraloveho reefu ? OK, zacni rovno s bahnom, usetris kopec problemov a dalsich vydajov v buducnosti. casom budes uz len doplnat koraly, mozno upgradovat svetlo, prudenie....
- chces len jednoduchy reef, nikdy nepojdes do narocnych koralov a sasaniek? OK, kup si slusny odpenovac, na 300l napr. Aqua Medic turboflotor 750 za 200eur, alebo Tunze 3115 za 200eur, mozno by som skusil aj nejaky na vzduch, skus kupit nejaku domacu vyrobu , daju sa kupit do 1000Sk bez cerpadla, daj si zalezat pri zakladani = pouzi kvalitne dierkovane kamene, cistu koralovu drt na dno, vodu z reverzky , kvalitnu sol , svetlo, osadzaj nadrz pomaly a mas pekne akvarko
- ak chces len ryby, mas na vyber: viac malych alebo 2-3 vacsie. Do 300l mozes narvat niekolko parov klaunov, nejake sapiny, nejakeho hlavaca na riasy alebo 1 perutyna, kralickovca, ostenca, popr malu murenu....

Casom zistujem, ze pri pouziti kvalitnych poreznych kamenov nie je objem filtracnej peny az taky dolezity, skor zalezi na prudeni. Na miestach s malym prudenim, sa vytvara povlak cervenohnedych sinic a tie nevyzeraju dobre, smrdia a pod nimi sa vytvaraju miesta s nedostatkom kyslika a dochadza k hnilobnym procesom. prudenie v nadrzi by malo byt aspon 4x objem nadrze z viacerych zdrojov, pri reefe je to min 10x objem nadrze. taktiez som zistil, ze ked smeruje vyvod z cerpadla proti prednej stene, vytvara sa na nej ovela viac rias , tak som schoval hlavne cerpadlo v zadnom rohu za kamen, z neho ide 1/2" instalacna trubka Nibco nad hladinu a na prednej spevnovacej liste nad hladinou mam na trubke niekolko T kusov a tak mi 1 cerpadlo vytvara niekolko prudov od prednej steny na utes.

S tym svetlom, na ryby to uplne staci, ak by si siel aj do koralov, pridaj aspon 1-2 36W trubice. Nezalezi na znacke modrych , pokojne pouzi najlacnejsie s farbou 76, 18 alebo 03 (mne sa najviac paci 76) , na mieste bielych skus Osram Lumilux 11 , Philips 965 alebo nejake specialne ako Narva Oceanic Nature alebo PowerGlo
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Atilla » 13 Máj 2003 10:24 am

pani ked vas tak pocuvam tak si poviem zlate dobre platy a skalare :)
take it easy
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod maros » 13 Máj 2003 10:28 am

diky za odpoveď
ešte by som chcel vedieť ceny klaunov (potrebujem k nim aj sasanku?mne sa zdá že nie ale je lepšie ak tam je) a sapínov,ak máš o tom prehľad
na začiatok by som to skúsil len s rybami
som študent a peňazí na zvyš nemám
v morskej akvaristike som úplný začiatočník a tak sa mi
zdá zbytočné púšťať sa hneď do reef-u
pripadá mi to ako keby si začiatočník v sladkovodnej akvaristike
hneď kúpil terčovce
môžeš mi napísať ako si začínal ty?
chcel by som tiež vedieť či by som pri vybavení ktoré som ti popisal+opeňovač
mohol mať niake bezstavovce sasanky, rúrkovce,alebo pustovníka?
zatial to vypadá celkom slubne
kde nájdem návod na výrobu odpeňovača?
maros
 
Príspevky: 13
Založený: 08 Máj 2003 20:36 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Roman » 13 Máj 2003 12:31 pm

maros napísal:diky za odpoveď
ešte by som chcel vedieť ceny klaunov (potrebujem k nim aj sasanku?mne sa zdá že nie ale je lepšie ak tam je) a sapínov,ak máš o tom prehľad
na začiatok by som to skúsil len s rybami
som študent a peňazí na zvyš nemám
v morskej akvaristike som úplný začiatočník a tak sa mi
zdá zbytočné púšťať sa hneď do reef-u
pripadá mi to ako keby si začiatočník v sladkovodnej akvaristike
hneď kúpil terčovce
môžeš mi napísať ako si začínal ty?
chcel by som tiež vedieť či by som pri vybavení ktoré som ti popisal+opeňovač
mohol mať niake bezstavovce sasanky, rúrkovce,alebo pustovníka?
zatial to vypadá celkom slubne
kde nájdem návod na výrobu odpeňovača?


Klauni sa daju zohnat v Cz od 300Czk (Amhiprion ocellaris, A.clarkii) do 1000czk (Premnas var.yellow) na Slovensku je to horsie , za malickych ocellarisov das od 750Sk. Vo Viedni su niekedy od 9eur, naposledy mali doamci odchov asi 1,5cm Amphiprion bicinctus po 22eur...
Mali sapini Chrysiptera hemicyanea, C. parasema , Pomacentrus alleni atd sa daju kupit za podobne ceny. S krmenim nie je problem, zeru vsetko umele aj mrazene.

Symbioticke sasanky patria k najchulostivejsim zivocichom v morskom akvarku a v prirode rastu a mnozia sa velmi pomaly. Beznemu akvaristovi nevydrzia dlhsie ako 12mesiacov, potom si za 50$ kupi novu a tak dokola. Na jednej strane sa klauni v sasanke citia lepsie, ale bez sasanky plavaju po celom akvarku a mas na ne vyhlad. Ked som svojmu premnasovi kupil sasanku Entacmea quadricolor, zasil sa do nej, ta sa schovala medzi kamene a od vtedy ho vidim len pri krmeni tak 5min denne. Musel som mu ju kupit, lebo si oblubil bublinkovy koral Plerogyra sinuosa a tolko sa na nom valal az ho znicil. teraz nemam ani koral ani nevidim plavat Premnasa...
Ak si trochu zrucny a mas pristup k nejakemu vhodnemu materialu, odporucam vyrobit umelu sasanku z plastu, taku vacsiu makku kefu, klaun si na nu mozno zvykne a bude sa vyvalovat tam, kde ju ty polozis :-)

Linky na navody na odpenovac tu uz niekde boli, pozri ostatne prispevky.

Myslim, ze s tym , co si uviedol + odpenovac by si pokojne mohol skusit pridat nejakych pustovnikov, krevetky (Lysmata amboniensis od 800Sk) , rurkovce su tiez OK, mozno po par mesiacoch , ked sa Ti akvarko ustabilizuje nejake nenarocne diskovite sasanky (Discosoma, Ricordea) nejake makroriasy Caulerpa mozno Sarcophyton a tak...

Moje prve more bolo 100l rohove s 30l filtrackou bez odpenovaca , bol som strasne mudry a myslel som si ze ho nepotrebujem, svietil som 3x18W (2 biele 1 modra) , 2 cerpadla Sicce Micra 400l/h, mal som 3 ryby (Chrysiptera parasema, Pseudochromis paccagnellae a Paracanthurus hepatus) a asi 10-15 koralov. Nepouzival som vodu z reverzky , sol som pouzival najlacnejsi AquaCare. Mal som strasne vela zelenych vlaknitych rias, az tak vela ze dusili koraly. Tvrde koraly mi odchadzali do mesiaca, makke prezivali asi rok, potom sa cele akvarko zrutilo a behom 14dni som nemal nic. asi 20.000Sk islo do vylevky. Bola to dost draha a bolestna skusenost.
Dnes uz do akvarka nedam ani kvapku vody priamo z vodovodu, odpenovac mam Tunze 240 (na nadrze do 2000l) , sol pouzivam Aqua Medic Reef Salt a tvrde koraly uz ani nekupujem.
Skusim pridat este aj bahno, mozno casom povodnu filtracku s molitanom vyhodim, pripojim asi aj UV-lampu a chladic.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Koralový piesok

Odoslaťod maros » 14 Máj 2003 12:32 pm

Neviem sa dostat k vode z reverzky,mozem pouzit destilovanu?
Kolko zhruba stoji kvalitna morska sol?
maros
 
Príspevky: 13
Založený: 08 Máj 2003 20:36 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Roman » 14 Máj 2003 14:10 pm

Voda zo sklenenej destilky je OK, ak mas istotu, ze chladic v destilacnej kolone nebol z medi. Med je velmi toxicka pra bezstavovce a znacne toxicka pre morske ryby. Na Cu testy sa nespoliehaj, skor si over zdroj.
Slusna morska sol sa da dnes kupit za cca 150Sk/kg. Uz sa mi vsak podarilo kupit 20kg Aqua Medic za 1800 v Biotope, ale to sa asi pomylili, od vtedy ju uz nemali. Dorazne varujem pred solou Sera predavanou v balickoch po 1,3 resp 3,9kg. Vacsi sajrajt som este do akvarka nedaval a dufam ze uz nebudem musiet.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Koralový piesok

Odoslaťod marlo » 14 Máj 2003 14:14 pm

to Roman : mne tvrdili v Biotope ze sol SERA je dobra a aj oni ju pouzivaju.
Tak teraz neviem ako to je.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Roman » 15 Máj 2003 14:43 pm

marlo napísal:to Roman : mne tvrdili v Biotope ze sol SERA je dobra a aj oni ju pouzivaju.
Tak teraz neviem ako to je.


To ze ju pouzivaju este neznamena ze to nie je sajrajt. Uvedom si , ze v predajni sa zivocichy moc neohreju, takze vytvaranie dlhodobo idealneho prostredia nie je u nich prvorade.
Druha vec je, ze oni maju tu sol v 20kg kybloch a to moze byt iny typ tiez od Sery a ten moze byt lepsi.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Koralový piesok

Odoslaťod milan » 30 Máj 2003 12:34 pm

ludia ako tak pozeram na tie cifri tak take 500l morske akvarko slusnejsie zariadene 100 000,-sk :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Koralový piesok

Odoslaťod Roman » 30 Máj 2003 16:20 pm

Skor 200.000,- + dalsie x.000 za prevadzku :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Koralový piesok

Odoslaťod kikso » 02 Jún 2003 09:37 am

Mna zatial vychadza moje 300l takto
nadrz neviem lebo ju mam od kamosa
filter 2000
odpenovac 1000-4000 podla toho aky zozeniem
svetlo 1500
cerpadla 500
dekoracia 1000
ryby zatial planujem 2000
sol 2000
kikso
 
Príspevky: 20
Založený: 17 Máj 2003 19:05 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod milan » 02 Jún 2003 15:00 pm

kikso sak mna to moje slatkovodne vyslo viac a to ma len 100l
a ty tam nemas rybycki ci co ? :wink:
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Koralový piesok

Odoslaťod kikso » 03 Jún 2003 09:31 am

Ak si trochu sikovny a vetsinu veci si spravis sam (filter,svetlo,odpenovac) tak ta zariadenie morskeho akva nemusi stat
velmi viac ako sladkovodneho.Horsie je to uz so zivocichmi
ale vysledok za to stoji
kikso
 
Príspevky: 20
Založený: 17 Máj 2003 19:05 pm

Re: Koralový piesok

Odoslaťod milan » 03 Jún 2003 12:21 pm

no o morske akvarium som sa doposial nezauimal pritom sa mi velmi paci a tak neviem ani co je to odpenovac , ci tam ide zvlast filter na morske ava , aku sol tam treba , atd.... ale ked sledujem tie ceny tych koralov a osadenstva az sa mi hlava toci , no a zariadit take 2000l akvarko abi bolo pekne tak sa penazenka pekne zatrasie :? mensie nedavaju taki pekny vzhlad a nadych :D to by chcelo priniect rybki zvonku na ne sa nevstahuje clo 8) cesi su ohodne lacnejsi
Obrázok používateľa
milan
 
Príspevky: 135
Založený: 30 Mar 2003 19:50 pm
Bydlisko: Stupava


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.