"Obou pohlavní" Cherax destructor ?



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

"Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod mapuli » 10 Jan 2013 20:53 pm

Dobrý den,
již jednou jsem zde v diskuzi řešil, jakého pohlaví jsou mí 3 raci druhu Cherax destructor, viz. odkaz:
prosim-o-urceni-pohlavi-u-3-ks-cherax-t14632.html
Z těchto 3 raků je jedna samice, jeden samec a zbývající třetí rak má jak samčí, tak i samičí pohlaví.
Je to dobře znát na přiložených fotkách. Na prvním páru nohou má jeden samčí pohlavní orgán a na třetím páru nohou jeden samičí pohlavní orgán. Chci se Vás tímto zeptat, zda je to u tohoto druhu raků (případně u jiných druhů) docela běžný jev, nebo zda se jedná o výjimku. Je takovýto jedinec schopen reprodukce? V případě, že ano, mám ho připouštět k samci či k samici?
Za každou informaci předem děkuji.
R. Prokop

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
mapuli
 
Príspevky: 7
Založený: 24 Okt 2012 08:58 am
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod Milan666 » 10 Jan 2013 22:00 pm

Nájdi si v "členovia" chlapíka pod nickom "prasan"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod prasan » 11 Jan 2013 00:06 am

V pôvodnej téme som si myslel,že je to samica,podľa otvoru na ľavej strane.Ako tak pozerám má len ten jeden samičí a na opačnej strane zas jeden samčí.Obojpohlavné poznám americké Procambarus fallax,no u cheraxa som o obojpohlavnosti nepočul.Matka príroda vie niekedy prekvapiť.Ak môže byť američan,tak prečo nie australan.
Teraz prestanem polemizovať a skúsim vysvetliť.Niektoré druhy rakov môžu vykazovať známky obojpohlavnosti.(vo výnimočných prípadoch)Po dosiahnutí určitého veku potrebného pre dospievanie(záleží zas na druhu raka) sa rast jedného zastavuje -zakrpatie a začnú sa vyvíjať orgány len jedny.Mám doma zlvečku samice Ch.quadricarinatus,ktorá má čiastočne vyvinuté aj samčie pohlavné orgány.V určitej fáze dospievania napríklad u A.astacus je dôležitá teplota vody.V príliš studenej vode sa samcom nedostatočne vyvinú pohlavné orgány.Samec síce porastie a bude sa tváriť statne,no bude neplodný.Keď tak pozerám na tvojho raka, práve v jeho vývoji nastal problém a kto vie či vôbec plodný bude.Vzhľad je skôr na samca,no tie orgány sú pol na pol.Ťažko povedať ako to s ním je.To vie ozaj len tá matka príroda.Skúsim poprosiť o názor českého kolegu,čo si o tom myslí on.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod mapuli » 11 Jan 2013 09:30 am

Dobrý den, děkuji mnohokrát za cenné informace. Rovněž jsem se na tuto problematiku ptal pana Richarda Líbala (alias Clarkii). Napsal mi toto:
"To je bezný jev tito jedinci jsou normálne plodní,vetsinou jsou v prevaze samcí hormony.Ale v prípade ze není ve skupine zádná samice prebere tento jedinec její funkci a postará se o záchranu rodu.U Procambarusú je to jeste beznejsí,tam más takových jedincú nekolik z vrhu.Cherax je jen obcas,asi genetika."
Pokusím se tohoto jedince připustit k samci a uvidíme, zda se dají dohromady.
O dalším dění vás budu informovat.
R. Prokop
Obrázok používateľa
mapuli
 
Príspevky: 7
Založený: 24 Okt 2012 08:58 am
Bydlisko: Ostrava

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod prasan » 12 Jan 2013 00:22 am

Časť textu CZ kolegu. (užívateľ rak) :wink:

Podle mě je to genetika,nejsem si ale vůbec jist jestli se rak bude dále rozmnožovat,může mít totiž i poškozené ( pozměněné) vnitřní rozmnožovací orgány .To by se ukázalo až při pitvě ( škoda raka).Protože jak určit jestli je to samice nebo samec? Jedině ještě tak testem na genetiku ale to by ten rak musel být k dispozici v laborce ( přežil by to) ale to nemám.
Jen lituji že takového raka nebude možné získat do mého chovu , hold má někdo štěstí.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod mapuli » 12 Jan 2013 21:37 pm

Dobrý den, zprávu od uživatele "rak" jsem si již přečetl.
Již jsem poslal i odpověď.
Dnes či zítra se bude "obou pohlavní" Cherax svlékat, viz. obrázek:
Obrázok
Obrázok používateľa
mapuli
 
Príspevky: 7
Založený: 24 Okt 2012 08:58 am
Bydlisko: Ostrava

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod clarkii » 12 Jan 2013 21:56 pm

Obe pohlaví je bezný jev u vsech rakú.V kazdém vrhu se objeví nejaký jedinec s temyto znaky.V nekterých kmenech casteji.
Skousel sem to,kdyz mají ideální podmímky,neobevují se skorem vúbec.jen se podmínky zmení napr.dlouhodobe vysoký obsach dusíkatých látek a nebo jiné ne ideální zivotní podmínky.Obeví se více takopvýchto jedincú a podle poterby se prikloní k tomu pohlaví které je potrebé k prezití rodu.Takto se hovají ne jen raci,ale i z ryb napr.Dicrosuss filamentosus.U morských ryb je to dost bezný jev.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod prasan » 12 Jan 2013 22:13 pm

clarkii napísal:V kazdém vrhu se objeví nejaký jedinec s temyto znaky.V nekterých kmenech casteji.

Nie v každom,za celé roky chovu som mal len spomenutú jedinú samicu.A to chovám niekoľko foriem P.clarkii/ P.falax/ Cherax quadricarinatus/ Cherax holthuisi a začal som Cambarellusov(tie ešte len krátko).Aby som nezabudol aj dáku dobu od teba Ch.Irianto creek.Inak súhlasím.
PS:žeby som mal ideálne podmienky?
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod clarkii » 12 Jan 2013 23:58 pm

Mozná zapomínás ze si nikdy neodchoval 100% z odchovu.Opravdu dej si na to pozor,nekdy je to jen málo znatelné ,ale obojpohlavní jedinci sou opravdu casto.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod prasan » 13 Jan 2013 00:27 am

To máš pravdu.Nikdy sa neodchová 100% a mladé čo predávam síce pohlavie pozerám no len okom.Takže je tu možnosť,že ich je ozaj viac.Všetky moje dospelé sú jasné.A mám ich teraz doma požehnane.Fakt som sa s takýmto niečím stretol len u tej samice Cheraxa a teraz tu v téme.Napríklad u procambarusa som osobne obojpohlavnosť nepozoroval.
No dal si mi chrobáka do hlavy,skúsim to častejšie overovať. :pivo:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: "Obou pohlavní" Cherax destructor ?

Odoslaťod prasan » 04 Jún 2014 16:51 pm

Mám tu jednu svoju fotečku zvleku Cherax quadricarinatus.Na fotke je vidno náznak oboch pohlaví,no nakoniec to bola samica ako buk.U rakov je dimorfizmus dosť častý.
Prílohy
P1020079.JPG
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá


Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.