140 l Južná Amerika



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tetra33 » 12 Jan 2013 22:42 pm

Dobrý deň,

kvôli neustálym problémom s riasami, som sa rozhodol na novo založiť akvárium. Dalo by sa to síce riešiť aj inak, ale keďže mi riasi vyhubili všetky rastliny, až na pár nových výhonkov egeria densa (ešte ich riasa nestihla pokryť), tak volím túto možnosť.

Aktuálne zariadenie:

Akvárium: 100 x 35 x 40 (d x š x v) = 140l v hrubom
Dno: kremičitý piesok béžovej farby, zrnitosť odhadujem na 0,5 - 1 mm...pod piesok som nič nepridával, je tam iba čisto tento piesok
Filtrácia: čerpacia hlava powerhead 201 (je starý cca 8 rokov, výrobcu si nepamätám, ale je to presne toto: adverts.ie/pet-accessories/aqua-power-head-201/484023 ) + a tom je nasadený molitan cca 20x10x10
Vzduchovanie: cez čerpaciu hlavu
Ohrievanie: Atman AT150W
Osvetlenie: Atman AT-80B (položený na krycom skle, je to ten starší typ): 1xŽiarivka SUN GLO 18W, 1xŽiarivka NARVA oceanic 20W
Hnojenie: nie
CO2: nie
Voda: Vodovodná: pH 7,84; 2,97°dKH; 5,88°dGH; NO2 < 0,013 mg/l; NO3 < 2 mg/l; merná elektrická vodivosť 236 µS/cm; Fe 0,05 mg/l; ohrievaná na 26°C, upravujem ju prípravkom SERA aquatan pri výmene vody
Aktuálna osádka: 9 x tetra citrónová, 6 x tetra žiarivá

Momentálny stav je taký, že celé dno je porastené zelenou, na dotyk slizkou riasou, ktorá pokrýva aj techniku, koreň aj sklo...snažil som sa vymieňať vodu 75% objemu, komplet všetko som vyčistil od riasy, ale po cca 3 dňoch už bolo na čelnom skle bádať ako sa šíri zelená vláknitá riasa, ktorá sa postupne za ďalšie 2 dni usídli aj na dne a z béžového piesku mám piesok zelený . Potom už sa začnú objavovať aj fliačky hnedej riasy na skle...najhoršie je, že mi to ničí rastliny, ktoré sa od tej riasy nedajú vyčistiť (jedine zo širokolistých ako napr.: anubias sa dá riasa odstrániť), takže už nemám čo stratiť, tak idem zakladať na novo...

Mojim cieľom je založiť akvárium postupne krok za krokom, podľa Vašich rád a nič nezanedbať (ako tomu bolo v predošlých prípadoch)...chápem, že riasa sa vyskytuje v každej nádrži, či už v menšom alebo väčšom množstve, no takýto masívny rast ako prebieha u mňa je znakom, že niečo je fakt zle. Takže privítam Vaše rady, čo a ako zmeniť.

Nová nádrž:

Dno: plánujem zmeniť za čierny kremičitý piesok o zrnitosti 1 - 2 mm...bude to O.K. pre rastliny, či mám dať pod to ešte jemnejšie + nejaké hnojivo ?
Osvetlenie: plánujem zmeniť, aby som mal aspoň 0,5W/l
Rastliny: nejaké menej náročné: anubiasy, microsorum, cryptocoryny, machy, egerie, možno nejaké nenáročné stonkovky...
Ryby: určite tetry...ďalej som rozmýšľal nad párikom drobných JA cichlíd, ako napr.: Nannacara aureocephalus, ešte možno nejaké pancierničky...

Privítam Vaše názory/rady čomu sa vyhnúť ako postupovať, čo zmeniť...Dúfam, že si na mňa nájdete čas :angel: . Hlavne nech sa vyrieši problém s riasou...
Obrázok používateľa
Tetra33
 
Príspevky: 41
Založený: 12 Jan 2013 22:32 pm

Reklama

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 01:45 am

Cryptocoriny na zaciatok, ok, s microsorum moc skusenosti nemam. Dneska som si prave priniesol jeden kelimok domov.
Pokial chces dodrzat aspon 0,5W/l tak s anubiasmi neponahlaj a daj ich tam tak o 3 mesiace, ked sa to trochu rozbehne a nebudu moc na svetle. Na priamom svetle chytaju riasu a skor zivoria ako ziju.
Zacat by si mohol aj s echinodormi, su dost nenarocne, ale mal by si volit mensie druhy, inak ti prerastu cez hlavu. Ja mam vysku 50 a niektore druhy ani nemaju listy pod vodou. CIm viac stonkoviek na zaciatko das tym asi spravis lepsie, ked sa to pomaly rozbehne, mozes to zamienat za ine druhy, ked uz budes mat predstavu co by sa ti tam pacilo a budes mat o ich podmienkach zivota co to nastudovane a aku taku techniku co bude k ich zivotu potrebna.

To svetlo co tam mas je zalostne malo.

Strk by si mohol volit o vacsej frakcii cca 3mm. Cim mensia zrnitost o to horsie sa ti bude odkalovat. Ja osobne mam v akvariach frakciu 2-4 a rastliny mi vyliezaju z akvaria.

Vstupna voda ma dost NO2, takze by to chcelo aj dobry filter.

Pod strk mozes nasypat par cm akadamy, alebo nejaky vyzivny substrat + nejake tablety typu Tetra inicial stick.

S rybami mas cas tak 2 mesiace po zalozeni.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Milan666 » 13 Jan 2013 11:53 am

No vytvoril si ideálne podmienky pre riasy, slabá filtrácia, zbytočné vymieňanie až 75% vody. Pouvažuj nad filtráciou a častejším menením vody v akváriu, no 30-40% vody by postačilo. Z rastlín cryptokoríny a veľa veľa plávajúcich rastlín, a hladinoviek kým sa ti to neustáli.
Ty si proste tým menením toho množstva vody neustále narušil rovnováhu, niekedy menej je viac
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 12:12 pm

A tiez tym rastlinam neprospieva take nizke osvetlenie.
A nie vsetky rastliny zvladaju pestovanie v tak jemnom substrate. Ten je vhodny viac menej pre trávy, ktore sa pod nim plazia. Ostatne druhy potrebuju substrat zrnitejsi. To je to iste ako keby si mal v zahrade ílovitu podu a chcel by si tam pestovat korenovu zeleninu.
A cez jemny piesok ti odpady z ryb nebudu tak dobre prepadat do substratu, takze z vykalov sa ku korenom nedostane nic, len sa to ti bude zdrziavat na povrchu.
A aj prilis velka vymena vody o vyssom tepelnom rozdiele dost vadi napr. cryptocorinam (su alergicke na velke tepelne vykyvy), tie na to mozu reagovat rozpadom listov.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 12:26 pm

Vzduchovanie mozes zrusit, to je zbytocne. Chcelo by to vykonny filter, napr. Fluval 305, vzhladom na to, ze sa ti moc nedari a vstupnu vodu mas uz z 0,015 NO2 by ti dost pomohol, aby si mal trochu vyhodu v tom ze zabehnuty filter ti pomoze znizovat obsah NO2.

Dno by si mohol riesit napr. Tablety Inicial stick, na to by si mohol dat bud akadamu tak 5 kg, alebo cca 1kg raseliny, alebo vyzivny substrat (zalezi od toho kolko chces do toho investovat). A na to cca strk 4 cm frakcia tak 2-4 mm.
Plus samozrejme dobre svetlo s reflektormi na 0,5w/l by ti malo na stredne narocne rastliny stacit. A aj koli tomu ze hladina nebude taka vysoka, by ti ju malo bez problemov presvietit.

Vzhadom na to ze mas vo vstupnej vode len 2mg NO3 hnojit budes musiet. AK budes mat dobre zarastene akvarium rastliny spotrebuju viac za den ako 2 mg.

Co2 by som na tvojom mieste v prvych 2 mesiacoch riesil normalne burciakom. Rastlinam vysoke mnozstvo CO2 nevadi a ked tam nebude nic zive, nikomu neublizis. Potom uvidis.

Tu mas nejake napady ako by si si predstavoval svoje akvarium. Tu si nieco najdi, nemusis si vsimat aky objem maju tieto layouty, to by ti malo sluzit skor ako skyca, aby si vedel ako ulozit kamene a ako by mohlo akvarko vypadat.
http://www.tropica.com/dk/layouts.aspx


Asi prve co by si mal spravit, je napisat nejaky financny strop, od ktoreho by sa dalo odrazit (ak si domaci kutil co ja nie som, tiez si vies naklady trochu okresat).

Na zaciatku tam drzat napr. egerie, nejake plavajuce rastliny a ine stonkovky, a potom ich pomaly zamienat za to co tam chces mat.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tetra33 » 13 Jan 2013 13:15 pm

Zatiaľ veľmi pekne ďakujem za rady :pivo: .

K filtrácii: asi by to potrebovalo niečo silnejšie, ale 100€ za filtráciu sa mi utrácať nechce :( . Nešlo by to riešiť čerpacou hlavou ? Išiel som pozrieť na web nejaké nádrže a hneď prvé, na čo som klikol bolo toto: http://rybicky.net/nadrze/13428
krásne akvárium, pozrel som sa na filtráciu a na moje prekvapenie bola: Atman 201, čiže presne to, čo mám aj ja :o . Zdá sa mi, že to akva prosperuje, dokonca má aj väčšiu litráž, takže dať za filter 10€ a 100€ je dosť rozdiel...ale určite je to súhrou viacerých faktorov, takže si nechám poradiť od skúsenejších, ako ste vy. Dalo by sa to zvládnuť aj s tou mojou aktuálnou filtráciou (podotýkam, že sa bude zakladať s novým dnom aj osvetlením), či je nevyhnutná taká investícia ? :|

K osvetleniu: pokojne mi hoďte nejaký link na osvetlenie, ako by to malo vyzerať, či zvoliť T5 alebo T8 atď...
Rozmýšľal som nad týmto: .akvariumonline.sk/hailea/5966-hailea-yz-1000.html , že by som kúpil 2 ks...
Alebo 2 ks tohoto: http://aquario.pl/oprawy-oswietleniowe- ... 00-cm.html
:lol: alebo: http://aquario.pl/oprawy-oswietleniowe- ... 100cm.html

Odkaz na pekné rastlinné akvárium s tými HAILEA-mi: http://rybicky.net/nadrze/16647

Dno: jednoznačne chcem tmavé...s tou zrnitosťou dám pravdepodobne na vás, len nechcem, aby to malo ostré hrany...
Obrázok používateľa
Tetra33
 
Príspevky: 41
Založený: 12 Jan 2013 22:32 pm

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Milan666 » 13 Jan 2013 13:58 pm

Akvária, ktoré ukazuješ sú už u skúsenejších a tí už vedia robiť s celým komplexom. Je umenie zladiť filtráciu+parametre vody+osvetlenie+pridávanie CO2+hnojenie+osvetlenie+výmena vody+kŕmenie+osádka akvária+substrát...ááá mohol by som pokračovať.
Povedal by som, že osvetlenie a filtrácia sú len dvomi článkami komplexu. Nechcem určite odrádzať, treba samozrejme niekde začať a mali by sme od filtrácie-bilogickej filtrácií, zložení osádky-neprerybnení, vhodných druhov rýb-k sebe vhodných, a prejdime k osvetleniu, pretože akvárium bez živých rastlín, je ako háj bez stromov a vzduchu. A určite sa to dá aj so skromnejšími nákladmi.
Dobrá bude aj čerpacia hlava s kockou molitánu, nech ten molitán,(dnes už bioakvacit) je čo najväčší a hlava nech má oveľa vyšší prietok ako tá ktorú máš. Tu pôvodnú si nechaj na druhú stranu, nech ti rozháňa vodu z druhej strany, aby sa voda dostatočne premiešáva. Teda, aby neboli v nádrži hluché miesta kde by sa hromadil čpavok.
Osvetlenie kúpiš aj na burze tu na stránke ale aj na izertných stránkach
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 14:13 pm

K tomu filtru, vies ja som dost pohodlny. Ten externy filter frci sam, tie male srandy sa dost upchavaju.
Ovsem ze mas pravdu je rozdiel v investicii.
Ale ked si vsimnej on tam nema skoro ziadne ryby, Ma tam tak 20 neoniek + par este nejakych ryb.
Nadrz ma celkom dost zarastene, aj ked by som si to vedel predstavit aj viac.
Ako vidis sam on dost stavil na stonkove rastliny a ma aj co2 flasu. Takze ide smerom viac k rastlinnemu akvariu. Ryby su len maly doplnok.

Otazka je co chces ty.

Pri tom filtri ma napisane, ze sice ma Amat 201 ale ma tam dopisane + bioactiv, takze to ma nejako prerobene a ma z toho urobeny biofilter. Inak by ti to sluzilo iba na to aby ti to miesalo vodu. Ja som taky kutil neni aby som taketo volaco prerabal, ale daco na fore najdes.

Ak si to dokazes spravit taka investicia nie je nutna, len vravim, ze ak sa casom rozhodnes pre cosi ine a budes tam chcet mat viac ryb, tak sa budes musiet po inom poobzerat.

Sam si pisal ze to robis koli 8 rocnemu synovi, toko asi rastliny zaujimat nebudu, teda aspon myslim. On bude kukat skor na ryby. Aspon moj dojem.

S takym filtrom co som ti napisal ja by si mohlo vydrzat aj 80 gubiek a akvarium by bolo stabilne, bez otravy dusikom a nemusel by si sa on strachovat a menit vodu tak casto.

Ja napr. v 300vke mam fluval 405, menim vodu teraz uz iba raz za mesiac aj to len aby sa nepovealo, menim cca 30%, ale voda ma aj po mesiaci stabilnu hodnotu NO2,takze by som viac menej ani nemusel. Obsah zivin v akvariu regulujem iba hnojenim. Odkalovanie je u mna skoro nerealne, lebo je to desna dzungla.

Cca len pre predstavu co sa tyka ryb je asi na tom takto
7x mrena siamska cca 5-7cm
5x prisavnik zavojnaty 7 cm cca
2x prisavnik skvrnity cca 5 cm
2x prisavnik albin cca 4-5 cm
7x neonka
2x colisa lalia
6x mrenka nadrerna 5-7 cm
6x microrasbora galaxy
3x labeo cervenoplutve cca 7cm
asi 12 mecunov cca 5 cm + nejaka omladina, zvacsa ju pozeru ale volaco stale ostava
gubky asi 10 dospelych cca 3 cm + asi 120-150 takych co maju 1,5-2 cm

slimaky cca 10 velkych ampulacii + nejaka omladina
10 neritin
nejake vezovky malajske + omladina, nie moc aspon myslim
1 clea helena
kotuliek netusim v decembri som tam nasypal asi 400 kusov


Mnozstvo NO2 u mna po mesiaci nema tolko NO2 ako tvoja, co ti tecie z kohutiku.


Ide len o to co tam vlastne chces. Mal by si to trochu viac rozvinut, sice si napisal ze tam chces nejake ryby, ale bolo by lepsie ak by si to co najviac upresnil.
Bud si isty ze ak ked to povies najlepsie ako vies este vzdy sa to zmeni.
S malym mnozstvom drobnych ryb to ten amat utiahne, ak este dorobis nejaku biofitraciu o to lepsie. Ale nerataj s tym ze tam narves vacsie ryby, alebo nejako viac. Inak ti NO2 poleti hore a ak to aj ryby preziju budu v neustalom strese z moznej otravy.

Tak ci tak budes musiet investovat do nejakej keramiky co ti zabezpeci biofiltraciu a aj do nejakych molitanov a hadic.

Pokial nebdes mat skoro ziadne ryby, biofilter ani nepotrebujes. Je len na tebe ci sa budes striktne drzat toho ci to bude len rastlinne akva s minimom ryb, alebo budes chcet ryb aj viac.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Milan666 » 13 Jan 2013 14:19 pm

Jozef, ty si spisovateľ, ja to radšej ani nečítam, fuu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 14:22 pm

Ale uz zase som sa nechal uniest.
Vies co aspon takto ako to pisem to obcas ludia aj inak pochopia.
Nie je uplne dobre im dat presnu radu, ale cosi na zamyslenie aby sa najskor rozhodli co najskor chchu, lebo aj ked si zaciatocnik mysli co chce, zvacsa to nie je tak (detto to bol aj moj pripad).
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tetra33 » 13 Jan 2013 14:55 pm

Jozef, cením si tvoj záujem :wink: a pokojne píš dlhé príspevky, je tam veľa dôležitých vecí.

Ohľadne osádky: cca 20 tetier nepresahujúcich 4,5 cm, párik drobných JA cichlíd (asi nejaké apistogramma), ak bude treba, tak okrešem na úkor filtrácie
Rastliny: nechám si poradiť od teba...páčilo by sa mi nejaké zarastenejšie akva, žiadne umelecké diela s kobercovkami a pod. neplánujem...
Čo vy na to ?

Dám si poradiť pokiaľ mi to dovolia financie, nechcem byť zbrklý...

Akvárium nie je pre 8 ročného syna :lol: ... písal som, že zariadenie je staré cca 8 rokov
Obrázok používateľa
Tetra33
 
Príspevky: 41
Založený: 12 Jan 2013 22:32 pm

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 15:20 pm

[quote="Tetra33"Akvárium nie je pre 8 ročného syna :lol: ... písal som, že zariadenie je staré cca 8 rokov[/quote]
Za to sa ospravedlnujem. Dneska doma varim ja, priatelka ma volno. Tak popijame fernetik, a asi som ho mal uz viac ako by sa mi patrilo. :mrgreen:
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

140 l Južná Amerika

Odoslaťod Snoopy » 13 Jan 2013 15:24 pm

No, si sa nejako rozpisal.. :D ale dobre sa to cita ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tetra33 » 13 Jan 2013 15:36 pm

Nemusíš sa ospravedlňovať, to malo čisto len informačný charakter, aby nedošlo k nejakým mylným názorom :lol: .
Čo povieš na tú osádku ? Bude to O.K., alebo mám z rýb ubrať alebo prikúpiť ešte nejakú filtráciu ?
Obrázok používateľa
Tetra33
 
Príspevky: 41
Založený: 12 Jan 2013 22:32 pm

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 15:37 pm

Tetra33 napísal:Ohľadne osádky: cca 20 tetier nepresahujúcich 4,5 cm, párik drobných JA cichlíd (asi nejaké apistogramma), ak bude treba, tak okrešem na úkor filtrácie

Vidis a pises uz teraz cosi ine. Keby vychadzas z toho co ti tvrdia v predajni ze na 1 cm ryby ti staci 1 liter vody. Co nie je uplne pravda, ale dobry filter by to spravil + zarastene akva.
Tak uz mas 20x4,5 = to mas 90 litrov vody.
Objem akva mas 140 litrov - cca 10 litrov na to ze nebude plne po vrch a dalsich 10 dno a dekoracia.

Zabehne sa ti akva, potrva to 2 mesiace, potom tam narves ryby. Zo zaciatku bude mat akva problem s tym ze ten naraz ryb je vacsi ako mnozenie nitrifikacnych bakkterii, ked to cele opadne, ryby vyrastu a budes mat problem opacny, ze produkcia NO2 bude prilis vysoka na "spongiu".

Teraz som bol tyzden PN. Krmil som 6 aj viac krat denne, lebo som as doma nudil a mal som moc casu. DO akvaria davam este ak salatovu uhorku cca 5-7 cm kusok kazdych druhy den. To mi zozeru prisavniky a z casti mreny a krevety.
Po takomto zahule je voda na 0,15 NO2, par dni a teraz posnazim krmit 1-2x za den a NO2 padne v priebehu par dni.
Som spatne kukol, si pisal ze mas NO2 iba 0,013, to je v pohode. U mna je NO2 po mesiaci a pri normalnom krmeni 0,05 max 0,1. Ale akvarium mam viac menej prerybnene.
Uplnu nulu NO2 nemam zrejme nikdy. Pridanim listov cca 80-100 dubovych, co to akvarium produkuje a hnijuce listy nevyberam.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 15:42 pm

Ja viem ze to nie je standa s peniazmi, ale keby mas tam napr 305, tak tu osadku ti taky filter udrzi tak ako u mna. Aj mesiac.
Pokial si urobis nejaky vlastny externy filter z tej hlavy, cez nejaku nadobu so spongiou a siporaxom napr o objeme 4 litrov budes mat fajny biofilter. A aj pri vacsom mnozstve ryb sa nebudes musiet on starat a bat sa otravy.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 15:46 pm

Ja mam v 90tke taky filter ako mas ty len s vacsim prietokom. Cakam na Fluval 205, uz je objednany. To bude krevetarko a mozno nejaka omladina gubiek tam bude plavat, ale viem ze s takym filtrom mu maximalne zapnem svetlo, pohnojim a nakrmim a mam vystarane.
Doteraz som tam mal asi 80 gubiek, asi 1 cm velkych. Do tyzdna s takymto onicom filtrom mala voda hodnotu NO2 cca 0,5-0,8.
Gubky taketo hodnoty preziju a aj krevety este hej. Ale uz to bolo fakt na hrane smrti.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 15:47 pm

Rastliny na zaciatok mraky stonkoviek, plavajucich, potom budes robit zmeny, ked uz bude frcat dobre. Kamene a dreva mozes dat hned tak ako by si si to predstavoval s tymi inymi rastlinami co pridu casom.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 15:50 pm

Pridavanie ryb po skonceni zabehu je tiez diskutabilne.
Ak pridas vsetky naraz, akvarium bude mat problem chvilu si zvyknut. Ak ich budes nosit postupne, riskujes dovlecenie choroby.
Ja osobne by som bol za pridat ich naraz, ale pridavat bakterie po osadeni ryb, denne v mensich davkach asi tyzden, kym sa filter neprisposobi aktualnemu stavu.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tetra33 » 13 Jan 2013 16:14 pm

Jozef_L napísal:
Tetra33 napísal:Ohľadne osádky: cca 20 tetier nepresahujúcich 4,5 cm, párik drobných JA cichlíd (asi nejaké apistogramma), ak bude treba, tak okrešem na úkor filtrácie

Vidis a pises uz teraz cosi ine. Keby vychadzas z toho co ti tvrdia v predajni ze na 1 cm ryby ti staci 1 liter vody. Co nie je uplne pravda, ale dobry filter by to spravil + zarastene akva.
Tak uz mas 20x4,5 = to mas 90 litrov vody.
Objem akva mas 140 litrov - cca 10 litrov na to ze nebude plne po vrch a dalsich 10 dno a dekoracia.

Zabehne sa ti akva, potrva to 2 mesiace, potom tam narves ryby. Zo zaciatku bude mat akva problem s tym ze ten naraz ryb je vacsi ako mnozenie nitrifikacnych bakkterii, ked to cele opadne, ryby vyrastu a budes mat problem opacny, ze produkcia NO2 bude prilis vysoka na "spongiu".

Teraz som bol tyzden PN. Krmil som 6 aj viac krat denne, lebo som as doma nudil a mal som moc casu. DO akvaria davam este ak salatovu uhorku cca 5-7 cm kusok kazdych druhy den. To mi zozeru prisavniky a z casti mreny a krevety.
Po takomto zahule je voda na 0,15 NO2, par dni a teraz posnazim krmit 1-2x za den a NO2 padne v priebehu par dni.
Som spatne kukol, si pisal ze mas NO2 iba 0,013, to je v pohode. U mna je NO2 po mesiaci a pri normalnom krmeni 0,05 max 0,1. Ale akvarium mam viac menej prerybnene.
Uplnu nulu NO2 nemam zrejme nikdy. Pridanim listov cca 80-100 dubovych, co to akvarium produkuje a hnijuce listy nevyberam.


Ako, že teraz píšem niečo iné ?

1 cm na 1 l vody - je mi jasné, že to treba brať na čistý objem...počítam už s veľkosťou rýb, ktorú dosiahnú v dospelosti, čiže rast rýb je tabu...
Obrázok používateľa
Tetra33
 
Príspevky: 41
Založený: 12 Jan 2013 22:32 pm

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tetra33 » 13 Jan 2013 16:26 pm

Jozef_L napísal:Ja mam v 90tke taky filter ako mas ty len s vacsim prietokom. Cakam na Fluval 205, uz je objednany. To bude krevetarko a mozno nejaka omladina gubiek tam bude plavat, ale viem ze s takym filtrom mu maximalne zapnem svetlo, pohnojim a nakrmim a mam vystarane.
Doteraz som tam mal asi 80 gubiek, asi 1 cm velkych. Do tyzdna s takymto onicom filtrom mala voda hodnotu NO2 cca 0,5-0,8.
Gubky taketo hodnoty preziju a aj krevety este hej. Ale uz to bolo fakt na hrane smrti.


Spomínal si, že si pohodlný a s tvojim filtrom si to vyžaduje minimálnu údržbu, ale keďže mne častejšia údržba problém nerobí, tak by mi mohol postačiť aj slabší filter, či :lol: ?

Boli časy, keď som nemal na akva toľko času a vodu som menil možno 5 x do roka a filter som mal zapnutý ako-kedy a nezaznamenal som žiadne straty a pojmy ako NO2 som ani neriešil, mal som tam skaláre, guramy, tetry, prísavníky, bojovnice, živorodky, mrenky, dániá, razbory...ale to je "temná minulosť" :lol: .
Obrázok používateľa
Tetra33
 
Príspevky: 41
Založený: 12 Jan 2013 22:32 pm

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Jozef_L » 13 Jan 2013 16:30 pm

Nepisem ine?
1cm utiahnes iba s dobrym filtrom to hovorim. Plus musis ratat ze cas spravia krevety, cast slimaky a nejake rozpadajuce sa listy atd.
A aj cosi sa ti okoli.
Len ti pisem ako sa akva napr to moje chova ak to nestardantne prekrmim a podobne. Takze musis pocitat aj s nejakou rezervou a s moznymi vykyvmi, aby sa bolo schopne aj samo vrtit do normalnych hodnot a to aj bez tvojej pomoci.
Len som sa opravil, ze 0,013 NO2 je ok, som si to zle pozrel a myslel som ze mas vstup 0,13. Co by bolo uz dost hardcore, ale v dedinskych studiach byvaju hodnoty aj vyssie.

Len hovorim ze ak chces ist do viac menej do bezudrzboveho akva oplati sa ist do vacsieho kvalitnejsieho filtra.
Lepsi filter = menej starosti, mesie vykyvy v hodnotach, rychlejsie samo-zotavenie akva pri prekrmeni, menej udrzby, menej stresu pre ryby.

Apropo co2, podla mna je pre teba 10kg flasa dost velka, otazka je ci to mas aj kam schovat, aby ti to v dome/byte nestrasilo.

len som ti interpretoval, ze clovek obcas spravi hovadiny, ako ja teraz s tym krmenim, ale pre to akva to s dobrym filtrom a naslednym normalnym krmenim spravi len to ze hodnoty sa vratia do normalnych hodnot, pre ryby neskodnych.
pri slabsom filtri NO2 bude zostavat a bude to na tebe aby sa voda nutene musela menit, inak hrozi otrava alebo stres a so stresom idu choroby.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tomas54 » 13 Jan 2013 16:50 pm

Ked nechces vela investovat do filtra, tak treba pozriet inzerciu a kupit externy, ktory je pouzivany. Take su za vynikajucu cenu
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: 140 l Južná Amerika

Odoslaťod Tetra33 » 13 Jan 2013 16:56 pm

20 x 4,5 = 90l + apistogrammy 2 x 5 = 10 l...to vychádza na 100 cm + 10 l dekorácia, dno + 10 l (priestoru ktorý nebude vyplnený vodou) = 120l...stále mi ostáva 20l, ale ako píšeš, tak s tou filtráciou to asi neutiahnem...skúsim to nejak poriešiť, pozriem výrobu biofilttra alebo kúpim niečo výkonnejšie, ale určite nie takú šupu ako píšeš ty :D ...pokúsim sa to nejak nakombinovať...
Obrázok používateľa
Tetra33
 
Príspevky: 41
Založený: 12 Jan 2013 22:32 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.