Problémy v novom akvárku u padreho



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 14 Nov 2012 19:43 pm

No vo zvolenskom PRIORE, na poschodí v malom obchode s lampami a lustrami, ale názov si teraz nespomeniem a bločok musím pohľadať. Stála 18,- Euro.
DSC02511.jpg
3011 Studio/B

Má dve možnosti umiestnenia. Buď ju zastrčíš do ťažkého klasického podstavca ako vidíš aj na fotke predtým v príspevku, alebo ju možeš priskrutkovať na kraj stola, na čo má v balení druhý podstavec - niečo ako zvierku. Dobré je tiež, že lampa je stabilná, svetlo je na kĺbe takže ním môžeš otáčať ľubovoľne do strán a kedykoľvek ak potrebuješ si prisvietiť ho jednoducho vytiahneš z hociktorého podstavca a môžeš len rameno so svetlom (žiarivkou) pridržať v ruke kde je treba. Taktiež jeho tepelný výkon je minimálny. Takže sa netreba báť, že sa človek opáli, alebo jej blízkosťou niečo opáli.
A s tým CO2 to bude pravda. Dal som predtým koncovku hadičky na rampe na tretí stupeň a to je pre väčšiu litráž. Teraz keď je na druhom stupni, bude to hádam už OK. filter som zase ponoril pod hladinu a dal na plný výkon a nemusím sa báť, že mi vyšklbe polku rastliniek ako ten čo som mal predtým.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Reklama

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 14 Nov 2012 23:01 pm

Pre mňa je dôležitá cena, aby som mohol porovnať tu, díky.
No verím, že sa ti to zastabilizuje v akva
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 08 Jan 2013 16:04 pm

Predovšetkým zdravím všetkých priaznivcov akva a želám všetkým do nového roku 2013, nech to "plave" v ich sladkovodných i morských minisvetoch. :D
Ja som ku koncu roka tú moju 54-ku od Diversy trochu "prekopal" a po porade i s kudrikom zariadil nanovo.
Tentokrát som volil štrk čierny a jemnejší. Taktiež som zjemnil i výber koreňov a kombinoval ich so skalkami z ktorých som vytvoril terasu. Tentokrát so už nedal štrk tak nahrubo ako prvý krát a tým sa zväčšil i objem vody v nádrži. Filter som dal EHEIM PicUp45, kde je pohodový prístup pri čistení filtračnej vložky z molitanu (z vrchu), má regulovateľný smer a silu výtoku a hlavne je tichý. Ohrievač som ponechal ten istý, dva nezávislé teplomery (krystalický a liehový) a taktiež pokračujem s aplikovaním CO2 NutraFinom. Pravidelná výmena náplne v reaktore cca každé tri týždne. :o
DSC02723.jpg
Nové image akvárka

Obmenil som i faunu. Rozhodol som sa pre väčšiu špecifikáciu pre nejaký biotop. Dlho som váhal medzi juhovýchodnou Áziou a južnou Amerikou, ale nakoniec to predsa vyhralo povodie Amazonky. Predsa len sú rybičky z tejto oblasti tie asi najkrajšie. Takže som si nechal tri Neónky červené /Paracheirodon axelrodi/ (jedna už je ozaj veľká), tri Tetry červenoúste /Petitelia georgiae/ a doplnil to Tetrami diamantovými /Moenkhausia pittieri/. Samozrejme ponechal som Pancierničky panda /Corydoras panda/, ktorých stav som rozšíril (ostali pôvodne tri) na šesť kúskov. Jediným prehreškom sú Minirázborky/Rasbora maculata/(5) a jeden Ráčik CPO /Cambarellus patzcuarensis var. Orange/. :shock: :oops:
DSC02731.jpg
Terasa a jaskynky so skaliek

A ešte musím doplniť flóru. niečo som síce presadil, ako valisnérie, zopár kryptokorýn a naviazal na korene Hnedovku krídlatú /Microsorium pteropus/. Tej sa darí, ale ostatné rastlinky skomierajú. Aj tak to bola z núdze cnosť, lebo pred sviatkami už boli viac menej všade rastlinky rozpredané a pred sviatkami už nové do obchodov neobjednávali. Takže teraz po sviatkoch čakám na prvý závoz a idem na vec. Čo by ste mi odporučili do môjho akvárka ? Podľa literatúry vraj patria do Amazonu vraj Echinodory. Chcel by som to pekne nechať zarásť, tak mi niečo poraďte. :?:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Tomas54 » 08 Jan 2013 16:09 pm

Na Echinodory treba dat pozor, aky kupujes, su to dominantne rastliny a väcsina dorasta na dost velke, tak aby tam zostalo aj miesto pre ryby. Mal si skor dokupit Neonky cervene, su to hejnove ryby, lepsia sa citia ked ich je viac a aj to lepsie ukaze. Aj ked v 54L ich vela nemoze byt :(
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 08 Jan 2013 16:43 pm

OPRAVA: NIe Tetry diamantové ale Neonky diamantové/Paracheirodon sp.n./ to sú čo som ich doplnil k Neonkam červeným a Tetram červenoústym. No všetky tetrovité plávajú pospolu v kŕdli, takže to ma až tak netrápi. Tetry diamantové sú celkom čulé a pekné a neoniek som sa nechcel zbaviť, lebo tie čo ostali sú ozaj húževnaté a pomerne veľké. Ráno keď otvorím žaluzie a v akva sa ešte nesvieti sa krásne trbliecu. Viac ma trápia tie rastlinky a neviem, či nebudem musieť upustiť od strikne plánovaného biotopu Amazonky aj v rastlinách. Echinodory sú ozaj dominantné a pre 54-ku akvárium dosť veľké. Jeden som mal a ešte aj mám v tom mojom a dorástol na ozaj dosť veľké rozpätie listov. Trochu som ho obstrihal po presadení, takže teraz živorí v zadnej časti. Aj preto som tu nadhodil tú otázku, že aké rastlinky. :roll:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 11 Jan 2013 21:31 pm

Tak už som osadil aj rastlinky. Ale priznám sa, že predstava biotopu Amazonky s prísne výberovými rastlinami sa neuskutočnila. 56 litrpv je ozaj málo na dominantné Echinodory a ani výber nie je zas tak veľký. Takže som ponechal valisnérie, zopár kryptokorýn, koré sa pozbierali a Echinodorus "Red Indian" zo starého akvária a doplnil ich nejakými anubiasmi a menšími echinodormi. Urobil som jednu jaskynku a vytvoril dve vyvýšené terasy vystužené skalkami. Údolie medzi nimi som vysypal bielym pieskom, urobil tzv. "cestičku". No vypadá to asi takto:
Kópia – DSC02758.jpg
Nové akvárium

Mimo to mi ostalo ešte jedno miniakvárko tak som do neho dal biely štrk, minikoreň s minianubiasom, jávsky mach a machovú guľku a nakoniec štyri krevetky Caridina cantonensis var. Crystal red
DSC02775.jpg
Krevetky
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 12 Jan 2013 12:55 pm

Ono sa ti to časom zmieša a bielý štrk bielým nezostane, zhnedne, zozeleneje atď.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 12 Jan 2013 21:15 pm

No to mi je jasné, už teraz ho Pancierničky pandy prerývajú a miešajú s tmavým štrkom, ale predsa je to trochu oživenie. Kúpil som im spirulinu v tabletách, lebo Neonky a Tetry všetko pozbierajú, kým to padne na dno. Najlepší je rak CPO, ktorý chytí tabletu do klepiet a odtiahne si ju do jaskynky, ktorú obsadil a vehementne ju bráni.
DSC02730.jpg
"CPO"-čko
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Nataly :) » 13 Jan 2013 16:15 pm

Tvoje AQ sa mi páči,je veľmi zaujímavé ;)
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 15 Jan 2013 12:26 pm

microsorium je myslím si dobrá voľba :wink: mne sa rozrástol do krásy. Ten filter lepšie zamaskuj nejakou jemnejšou, alebo hustejšou rastlinou - možno práve microsoriom, aby ho nebolo spredu vôbec vidieť. Ja som tiež trochu prerábal aq. Mám na to taký zvláštny systém. V akvárku mám prevažne blixu a microsorium. Blixa je vysadená ako tráva - na trvalo. Microsorium, anubias sú prirastené ku koreňom a prerábka spočíva v tom, že veľkou pinzetou poprekladám korene s týmto porastom a hotovo :lol:
Hodím aj foto. Techniku - okrem teplomera nesmie byť vidieť.
Vidí sa mi, že tam máš Valisneriu spiralis - drž ju na uzde.
Filter čo máš sa mi z praktického hľadiska páči :pivo: - len mi trochu na tých filtroch prekáža "skrinka na molitan" zbytočná umelá hmota v ktorej je pena a samozrejme s tým spojená aj vyššia cena.
Mne sa osvedčil obyčajný biomolitan + čerpacia hlava. Stačí čistiť raz ročne. Odkedy ho mám (máj 2012) som ho čistil raz a to som veru nemusel. Vodu mám ako krištáľ - jediné čo čistím je čerpacia hlava - vrtuľka a komora.
S co2 rovnako dobrý krok - skyslíš trochu vodu, čo je dobré a stabilizuješ KH. Môžeš dať aj dubové listy, rašelinu a pod.
držím palec 8)
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 16 Jan 2013 15:36 pm

No pôvodne som tam mal Eheim45, ale na radu som ho zamenil za elementkový, kedže som nasadil aj CO2-ku a mal som obavy aby som si neodrovnal rybky a tak som chcel niečo s okysličovaním. Taktiež prúdenie vody nie je také veľké a tak sa snažím trochu "šanovať" rastlinky. S výmenou vody a čistením som v rozpakoch. Všade v odbornej literatúre píšu, že v nádrži veľkej ako mám ja treba čistiť filter a meniť 30 percent vody 1x týždenne, ale čo počúvam od skúsenejších akvaristov je niečo iné. Niektorí tvrdia, že čistia filter raz ročne, alebo, že vodu do akva len dolievajú. A pritom maju pekne zarastene akvárko a rybky tiež prosperujú. :shock: :shock:
Čakám na akvaburzu v Európe vo Zvolene. Som zvedavý čo bude, hlavne aké rastliny. :roll:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Milan666 » 16 Jan 2013 18:28 pm

No keď je akvárium naozaj (po isto dlhšej dobe) zabehnuté, tak samo o sebe sa stáva filtrom. Musia však v ňom byť zdravé, husté a prosperujúce rastliny a vyvážené parametre vody. Potom ten filter čistíš naozaj riedko. Ty však musíš ešte niejaký ten piatok vydržať
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod Jozef_L » 16 Jan 2013 19:02 pm

padre napísal:, že vodu do akva len dolievajú. A pritom maju pekne zarastene akvárko a rybky tiež prosperujú.
Pri urcitom sposobe hnojenia je to realne. Ale nie je to doslova.

padre napísal:Niektorí tvrdia, že čistia filter raz ročne

V cisto rastlinnych akvariach to tiez je mozne ak ti nema co vodu čerit.
Naposledy upravil Jozef_L dňa 16 Jan 2013 19:09 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 16 Jan 2013 19:06 pm

s tým dolievaním vody to je otázne. Keď budeš vodu len dolievať (čo sa odparí) tak musíš dolievať destilovanú, alebo snehovú či dažďovú, lebo si budeš zvyšovať alkalitu vody(PH, GH) a iné prvky, ktoré sa s vodou neodparia. Pokiaľ by si choval ryby čo máš, tak to by nebolo veru dobre.
Vodu je treba meniť, no nie často.
Výrobcovia napr. SERA odporúčajú meniť 1 x týždenne 30% objemu akva. To však môže byť aj ekonomický ťah, aby si potom častejšie dávkoval hnojivá a iné kondicionéry, ktoré samozrejme s výmenou vody odporúčajú doplniť.
Výmena je závislá na mnohých činiteľoch (druh a počet rýb, množstvo krmiva sypaného do vody, množstvo rastlín a druh, osvetlenie, - dĺžka, filtrácia a mnoho iného), takže ťažko radiť.
Ja mením 1 x za dva týždne zhruba 1/3 objemu akvária.
Pamätaj, že s výmenou vody kompenzuješ aj napr. chyby pri hnojení. Môže sa ti v akváriu hromadiť nejaký prvok, ktorý rastliny jednoducho nespotrebujú a ty hnojíš a hnojíš. Výmenou vody to jednoducho odbúraš (čiastočne).
Alebo ti naopak čosi chýba (napr. Mg, Ca) a práve výmenou vody ho tam dostaneš.
Meniť jednoducho treba.
Ak chceš aby ti rastlinky dobre rástli, tak moc neokysličuj. Radšej svieť a CO-čkuj.
V rastlinných akváriách je lepšie väčšie prúdenie vody ako menšie. Ale samozrejme nie tornádo. Tak, aby sa živiny, CO2 dostalo do každého kúta akvária.
Dokonca dno - substrát či štrk je filter, ktorý rovnako potrebuje prúdenie vody aby bol účinný.
Mylsím, že čím je filter objemovo väčší, tým menej často ho treba čistiť.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 05 Feb 2013 23:41 pm

No som zase vyviedol. Nepozornosť sa nevypláca. Pred týždňom som omylom prehnojil tekutým hnojivom akvárko a následky boli fatálne. Ráno pozerám do akva a tam ako po jadrovom útoku. Otrava ako vyšitá si vybrala obete hlavne medzi menšími Pancierničkami panda, Neonkami diamantovými a uhynuli i posledné tri Tetry červenoúste. :dead: :cry: :cry: :cry:
Mohol som akurát urýchlene vymeniť väčšinu vody a čakať. Našťastie tri väčšie Pancierničky pandy to rozdýchali a s nimi i väčšia časť Neoniek diamantových a červených. Čo ma udivilo, že CPO to nejako nepoznačilo. Vždy som myslel, že raky sú extrémne háklivé. Počkal som až sa akva zastabilizovalo a dokúpil som párik Cichlidiek ramirezových (Mikrogeophagus Ramirezi)
DSC02834.jpg
Cichlidka ramirezova
a doplnil Pancierničky dvoma kusmi Corydoras Sterbai - Pancéřníček Sterbův.
DSC02828.jpg
Corydoras Sterbai - Pancéřníček Sterbův
A vybavil som akvárium permanentným testom CO2 a pH.
DSC02811.jpg
Permanentný test CO2 a pH
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod lubosmihula » 09 Feb 2013 19:49 pm

Čo nečítaš návod na použitie :?:
a čím si to prehnojil? si si istý, že to spôsobilo hnojivo? Voľajako sa mi to nezdá, to si musel riadne hnojiť 8)
No pre istotu si idem pomerať vodu aj ja-
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 10 Feb 2013 23:14 pm

No moja chyba. Kamarát mi dal tekuté hnojivo, resp. odlial do fľaštičky a dokúpil som aj fľaštičku s Fe (železom). Povedal mi, že dáva tekuté hnojivo 5 ml/100 l do svojho akvária a železo 10 ml/100 l . Prvý krát som to spravil dobre, ale druhý krát (o mesiac) pred hnojením som si nebol istý dávkovaním, bolo už neskoro večer, bol som roztržitý, dávkoval som viac-menej už po tme len pri svite akvárka ...no proste súhra všetkých okolností, ale hlavne mojej nepozornosti, keď som namiesto 10 ml odmerky zobral 15 ml. Prvý krát som chyboval, keď som bol presvedčený, že hnojiva mám dať 10 ml a samo sebou som nalial po vrchnú rysku a to bolo na tej odmerke 15 ml !!!!! Proste som sa pomýlil v dávkovaní, v odmerke a bol som nesústredený, lebo som sa rozprával s "polovičkou" a nedával som pozor. :oops: :oops: :oops: No a ráno pozrem do akvária a hneď pri skle najbližšie k posteli ležala vyvrátená panda hore bruchom. Ešte ani vtedy som hneď nechápal čo sa deje. Zavolal som kámošovi a bolo to jasné. :cry: :cry: :cry: Otrava ako vyšitá !
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod C3l3brat3 » 13 Mar 2013 15:26 pm

Čau Padre :) mozno pojdem az moc dozadu ale ma to zaujima :D .. ak zrnitost substratu si mal najskor ked si zakladal Aq ?? potom aka bola zrnitost toho hnedeho a aka je teraz toho cierneho ? :shock:
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 16 Mar 2013 20:58 pm

Ahoj C3l3brat3 ! No pozeral som, že máš tiež 54-litrové akva. Mňa sa moc nedrž, ja som len tiež taký učeň, čo hľadá rozumy u kamaráta, ktorý sa akvaristikou živí, potom z tohto fóra a literatúry a hlavne som sa dosť poučil z vlastných chýb. :oops:
Ale aby som ti aspoň nejako odpovedal - neviem presne, ale ten prvý bol asi granit zrnitosť: 3-5 mm. Druhý bol hnedý a bol asi 2-4 mm a teraz ten čierny je asi 1-3 mm. Proste mi nesedelo sprvu to svetlé dno. Rybky boli nervóznejšie a tak nevynikli. Tak som ho zvrchu prisypal tým hnedým. Ale to tiež nebolo úplne dobré, lebo rybky ho aj tak poprerývali a i napriek odkaľovaniu sa mi naspodku v hrubšom štrku začal usazovať kal. Nakoniec, keď som akva prerábal naposledy som zvolil čierny a jemnejší substrát. 8)
Hnojivo naspodok som nikdy nedával. Kamaráti mi vraveli, že v takom malom akvárku to nie je až tak potrebné a stačí hnojiť do vody. Možno sa mi rastliny rozbiehali pomalšie, ale chytili sa. Hnojil som PlantTabs od Dajany a tekutým hnojivom, čo mi odlial kámoš. Teraz neviem presne názov, ale kto vie tak tu napíše: vonia po jablčnom mušte (starí akvaristi budú vedieť o čo ide). :?:
Čo sa tých rastlín týka, skúšal som všetky možné. Vďačné sú anubiasy, kryptokoryny a nejaké echinodory. Jemnejšie rastlinky u mňa dlho nevydržali. Teraz som sa pokúšal o biotop Amazonka, ale vravím, učím sa stále a za pochodu. Nenašiel som veľmi vhodné rastlinky z toho biotopu. Väčšina Echinodorov je dosť dominantných a veľké, Salvinia auriculata sa mi nechytila a Sagittaria platyphylla mi ožltla a zhnila. Takže nastúpili osvedčené rastlinky: Anubias barteri var. nana, Microsorium pteropus a Echinodorus bleheri. Kocepcia Amazonky vzala za svoje. :(
Neustále prihnojujem tiež CO2-kou. Filter Eheim 45, ktorý je ozaj tichučký a perfektný na údržbu.
Aj rybky sú trochu už vzdialené od pôvodného zámeru: Pancierničky panda a sterbai, Neonky červené a diamantové a Ciklidky ramirezove by na biotop asi sedeli, ale Kardinálky už sotva a rak CPO dtto. :roll:
Chovám to všetko spirulinou v tabletách, suchým vločkovým krmivom, sušenou dafniou a mrazenými červami. Vodu mením vždy raz do týždňa cca 12 - 15 litrov. Teraz sa mi trochu rozbehli riasy, lebo sme raz nezastreli ráno žaluzie a odcestovali sme. Po obede keď som sa vrátil, tak slniečko pekne už pražilo cez okno rovno do akvária. :shock:
Vymenil som aj trubice od Narvy OCEANIC FLORA za OCEANIC STAR a nakoniec za OCEANIC LIGHT. Oceanic Flora totiž krásne vyfarbila rybičky (prevláda červené spektrum) a podporovala rast rastlín, ale mi príšerne pustila i riasy (konieckoncov na obale je i upozornenie, že ju treba kombinovať s inou). Oceanic Star vyfarbila akvárko namodro (modré spekrum prevláda) a pôsobila tlmene, čo sa rybičkám zrejme celkom páčilo, ale chradli rastlinky, ktoré potrebujú viac svetla (napr. Sagittariu platyphyllu to odrovnalo). A tak som volil strednú cestu Oceanic Light. Síce rybky tak krásne nesvietia, ale trochu sa rastlinky pozbierali. Riasy stále síce sú, ale už nie tak ako predtým. Vždy ich pri výmene vody poutieram z listov rastliniek špongijkou. Ale už to tak veľmi neriešim.
DSC02924.jpg
Moje akvárko

Mám v pláne toto leto prejsť na akvárium 120x50x50, teda na 300 litrov. Takže zatial si premýšľam nad koncepciou a plánujem a prepočítavám náklady. Šprtám literatúru a otravujem otázkami skúsenejších akvaristov. Lebo 300 litrov už nie je sranda, tam nebudem môcť byť každú chvíľu strčený a prerábať. Momentálne otázka č. 1 - čo to bude "koštovať" ?
č. 2 - aký biotop navoliť ? Amazonka alebo Cichlidy ?
Vyjadrite teda svoj názor. Čo sa najviac hodí do 300-ky ? :pivo:
DSC02932.jpg
Samček Ciklidky ramirezovej
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod C3l3brat3 » 18 Mar 2013 22:26 pm

Zdravim Padre ! :D obidvujem tvoju schopnost pisanie (habadéj) :D..no ae k podstate veci :
Áno tiez mam 54l akva :)..a mam tam zabudovanu 1x trubicu 15W s reflektorom...aj ty mas 1x 15W + reflektor ?
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 18 Mar 2013 23:37 pm

Originál ako je vo veku jednu 15w trubicu a ako som písal tú obmieňam. Chcel som tam dorobiť aj druhú, ale kedže chcem tu 300-ku, tak už do toho nejdem pchať peniaze. Neviem, čo rozumieš pod reflektorom. Myslíš tým nejakú odrazovú plochu nad trubicou ako parabolu ? Nie nič také nemám. Pozri skoršiu fotku (strana 6, príspevok z 14.11.2012), kde mám odfotené ako svietim do akvárka stolovou lampou a tam vedľa uvidíš na stole postavený na hrane vrchnák s trubicou a uvidíš ako to mám. :pivo:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod C3l3brat3 » 18 Mar 2013 23:51 pm

Ahá :D.. uz to vidim :) okej..a .. co to tam mas teraz za rastlinky ? :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod padre » 19 Mar 2013 11:06 am

Rastlinky mám momentálne: Anubias barteri var. nana, Anubias gracilis, Cryptocoryne vendtii, Echinodorus bleheri, Echinodorus "Red Indian", Microsorium pteropus a ešte niečo ako Echinodorus "Red Flame", čo som kúpil na akvaburze. Včera som akurát vyhodil poslednú Sagittariu platyphyllu, lebo mi doslova odhnila. Viem nie je to ideálne, lebo som pomiešal rastliny náročné na svetlo s nenáročnými, resp tými, čo im moc svetla neprospieva. :oops:
A vôbec mi príde len jedna trubica o 15 W i na 54 litrov málo. Špekuloval som ako to vylepšiť, ale kedže chcem v rozmedzí máj-jún kúpiť tú 300-vku, tak som to vzdal. Zase som prehodil osvetlenie na OCEAN STAR, lebo sa snažím potlačiť tú hnedú riasu a Neonky červené sa asi cítia lepšie. Pri iných trubiciach sa večšinou schovávajú aj s Pancierničkami medzi rastlinkami. Svetlo v modrom spektre je akoby tlmenejšie a rybky sú vyfarbenejšie. Akurát ako som spomínal, neprospieva to moc rastlinám náročnejším na svetlo. 8)
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Problémy v novom akvárku u padreho

Odoslaťod C3l3brat3 » 19 Mar 2013 12:55 pm

Zaijumavy mix rastlin :-D a mal si na zaciatku problem ze.rybky boli stale pri skle ??:-D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.